Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

casa descurcamos - topic la misto

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#37
MaGe

MaGe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 10.02.2010
Mie mi-au furat intr-o dupamiaza de neatentie de Sf Ilie 20 de popi zincati doka inciriati pe care treuie sa-i platesc, cca 200 kg etrieri, pompa din put, imi luau si popii de sub placa daca nu  intervenea un vecin.
Daca altii se bucura la lucruri ieftine furate de la vecini care platesc la banca 20-30de ani petru a face casa nu sint jmecheri ci hoti ca si cei care le vind.
Chiar daca muncesc intr-un santier la 500m de casa pe care o fac, am cumparat la pret preferential prin firma insa nu am furat.
Cei care construiesc sa aiba griga la toti cei din santier, mai ales la muncitorii care la o bere la crisma din zona fraternizeaza cu hotii dand detalii despre materialele din santier.
As vrea sa stiu daca la masina nemteasca ai monta doar 2 prezoane la fiecare roata daca nu ai sau furi de la masina vecinului.

Edited by MaGe, 19 February 2010 - 09:52.


#38
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Pfff....pai tu erai ma ala cu structura de lemn si umplutura cu BCA? Esti vedeta au mai scris unii de tine pe un topic "ASA NU" parca ii zicea.
Du-te tata de-aici, eu iti cer poze de la casa aia de 30000 de euro la cheie si tu imi pui un schelet ambulant de otel cu popi de lemn asezati pe pietre, si structuri de lemn P+10 cu BCA....
Hai ca m-am lamurit!
Iti las topicul dar nu aici, sa faca bascalie si ceilalti.

Edited by Astrul, 19 February 2010 - 10:06.


#39
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 novomatic, on 19th February 2010, 00:12, said:

Hai mai x-plane ca nu ies cu tine la final .
Tu intelegi ce zic dar faci ca procurorul ala care chiar daca sint nevinovat tot ma trimite in instanta.
A fura e una a completa e alta ca in armata .
Uite ce spune legea.
Cumparator de buna credinta

Buna-credință reprezintă, conform definiției date de art. 1898 alin. 1 din Codul civil, "credința posesorului că, cel de la care a cumparat ceva avea toate însușirile cerute de lege spre a-i putea transmite proprietatea, bunul"


Reaua ta credinta se dovedeste simplu. Nu ai acte de provenienta a marfii.

Plus ca nu sunt procuror si un hot pentru mine este un hot.
Spre exemplu daca prind un boschetar care inceara sa fure din santierele mele, ii rup picioarele fara nici un procuror. Simplu si eficient.

#40
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

 novomatic, on 18th February 2010, 18:58, said:

Uite ca avem acum unde sa ne duelam:))

Ia sa vedem noi ce probleme aveti si ce intrebari aveti.
Sa vedem daca gasesc tips-uri la problemele voastre.


Sunt blocat vizavi de subiect si de initiatorul topicului. Am iesit din tura de noapte si speram sa gasesc, ca de obicei, informatii utile pentru subiectele care ne aduna aici: constructiile! Vad cu stupoare ca este total anapoda decat de obicei.

Sper sa nu fiu banat sau sa se inteleaga gresit dar chiar o asemenea atitudine de hot nu este de admis pe un forum cu asa o mare audienta.

Cer, in mod public administratorilor sa steraga acest topic.

Chiar este inadmisibil unde s-a ajuns. Din cauza unor persoane certate cu legea avem inima la gat cand construim ceva, cand mergem seara pe strada , cand intarzie copilul de la scoala.

Ma adresez initiatorului: Esti un o persoana de joasa speta,un delicvent de drept comun!  Ma mir cum ai nesimtirea sa iti expui procedeele murdare.

Sunt oameni pe lumea asta care traiesc cu bani putini dar o fac demni. Sunt oameni care au frica de Dumnezeu.  Sunt oameni care isi risca viata ca sa salveze pe semenii lor. Din pacate oamanii de calitate sunt furati la drumul mare de cei in genul tau.

SA ITI FIE RUSINE!!!

Edited by autom2, 19 February 2010 - 12:17.


#41
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 autom2, on 19th February 2010, 12:15, said:

Sunt blocat vizavi de subiect si de initiatorul topicului. Am iesit din tura de noapte si speram sa gasesc, ca de obicei, informatii utile pentru subiectele care ne aduna aici: constructiile! Vad cu stupoare ca este total anapoda decat de obicei.

Sper sa nu fiu banat sau sa se inteleaga gresit dar chiar o asemenea atitudine de hot nu este de admis pe un forum cu asa o mare audienta.

Cer, in mod public administratorilor sa steraga acest topic.

Chiar este inadmisibil unde s-a ajuns. Din cauza unor persoane certate cu legea avem inima la gat cand construim ceva, cand mergem seara pe strada , cand intarzie copilul de la scoala.

Ma adresez initiatorului: Esti un o persoana de joasa speta,un delicvent de drept comun!  Ma mir cum ai nesimtirea sa iti expui procedeele murdare.

Sunt oameni pe lumea asta care traiesc cu bani putini dar o fac demni. Sunt oameni care au frica de Dumnezeu.  Sunt oameni care isi risca viata ca sa salveze pe semenii lor. Din pacate oamanii de calitate sunt furati la drumul mare de cei in genul tau.

SA ITI FIE RUSINE!!!
din pacate vei ramane surprins,individul are cel putin la fel de multi invidiosi pt "stiinta"lui,ca si cei care il detesta.
Are si verva de povestit,chiar iti vine sa-l crezi citind,din fericire bunul simt supravietuieste datorita unor oameni care dupa ce citesc sar in sus si nu le vine sa creada..
si eu zic ,administratorii ar trebui sa trimta topic-ul la topit

#42
andreialex

andreialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 31.08.2008
Pe langa (exceptiile) Hagi,Ilie si Nadia, singurele nume care produc respect in Europa si nu numai, cred sincer ca tu  esti exact imaginea Romaniei in momentul de fata.

De aceea ne e rusine sa vorbim in limba materna (daca nu chiar frica in unele locuri) atunci cand scoatem capul din tara.

Ai copii? Daca le va fura cineva pachetul ca sa nu dea banii pe mancare?
As putea continua vorbind despre eventuala ta mama sau sotie, dar n-are rost sa-mi tocesc tastatura de pomana.
Rusinica...si din pacate ca tine sunt multi altii!!

#43
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 bricolator, on 19th February 2010, 12:33, said:

din pacate vei ramane surprins,individul are cel putin la fel de multi invidiosi pt "stiinta"lui,ca si cei care il detesta.


Asa este, dar si mai din pacate multi potentiali pagubiti NU cred ca exista destui ca el, unii chiar in propria lor ograda, stind deja la pinda.

Desi tot ce este descris de autor este 101% IMORAL si ILEGAL, consider ca cei ca el NU stau pe net ca sa invete de aici.
In schimb, aici sint DESTUI oameni de buna credinta care ar avea de INVATAT cum sa se PROTEJEZE de astfel de indivizi!

Deci, poate n-ar fi rau de lasat, ca sa stie si cei pagubiti unde sa caute sau cum sa se pazeasca in continuare!

#44
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Asta era si scopul.
Pentru ca peste tot se vehiculeaza nesimtirea si hotia constructorilor, topicul ramane pentru a putea face diferenta intre un constructor serios, care cu asta se ocupa prin meserie si vanzatori ambulanti de masini care, odata cu criza, s-au apucat si de constructii pentru ca iese un ban in plus.
Exact ce mi-am racit eu gura timp de 2 ani de zile, de ce vin si diferentele mari de pret, de ce unele oferte par pomana curata si cum altii au nesimtirea sa ceara maie mult.
Si lucrul cel mai nefericit este ca acst individ are 100% dreptate, treburile astea chiar se intampla, incurajati de naivi in cautare chilipiruri.
Rezultatele se vad cat se poate de clar.

#45
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Va dau eu solutia   :thumbup:

Attached Files



#46
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006
Am spus eu ca am deschis cutia pandorei:)))
Voi vreti sa invatati sa faceti casa de pe forum ?
Alo cred ca sinteti toti irealisti.
Aici poti vedea ce case fac unii altii si poti invata din presupuselelor greseli dar cind ajungi sa conduci masina teoria nu se prea pupa cu practica la care ai lipsit.
Ma uit prin forumul asta de ani de zile si ma minunam sa vad cum va constuiti casele dar niciodata nu am vorbit in ultimii 4 ani.
M-am oprit cind am vazut ca spunindui omului o realitate la o baraca cu etaj din OSB sa suparat si moderatorul ma banat asa ca am lasat lumea in pace si mi-am vazut de treaba mea.
Constructia unei case depinde de o gramada de factori si parerea mea personala e ca nimic nu e imposibil de facut daca ai imaginatie si ceva experienta de santier.
Eu am ajuns la stadiul in care nu ma mai intereseaza structura si constructia in sine ci finisajul si ce se vede la final.
Sint o gramada de tipsuri pentru hidroizolatii,termoizolatii,stucturi si compartimentari. Astea nu ma mai incalzesc din cauza ca nu e mare jmecherie si pentru un constructor cu ceva vechime sint ceva obisnuit.
Plecasem la inceputul discutiilor pe o latura in care voiam sa va deschid ochii asupra pierderilor si dedesupturilor de santier si sa vad macar unul care e de acord ca se poate construi o casa de 200m2 cu suma de 30000 euro la gata.
Reactia de inceput a fost ca daca furi materiale si altele, mai departe am zis ca poti sa completezi dar opinia publica a sarit din nou:))) Atunci am dat alte variante de a face rost de materiale ieftine cu acte in regula dar opinia publica daduse din nou verdictul :)))-HOT-
Acum intorcinduma ce vreau sa va spun.
Parerea mea e ca poti construi din orice numai sa stii ce vrei.
Daca o sa urmariti serialele de constructii case de pe TRAVEL o sa vedeti ce fac englezii
Nimic nu e imposibil in constructia unei case si se poate adapta oricarui buget numai ca trebuie sa fim realisti.
Eu banii de cind ma stiu i-am facut doar prin UNICAT.
Orice meserie am facut nu trebuia sa mai fie unul sa faca ce fac eu pentru ca nu ma mai interesa.
Sint genul care nu ma bag decit acolo unde deja sau bagat restul fara rezultate si unde se crede ca nu mai e nici o solutie.
Mie ca sa fiu multumit trebuie sa imi dai imposibilul.
Acum intorcinduma la subiect apreciez pe cei care fac restaurari istorice cei care vin cu solutii arhitectonice deosebite si unicat, cei care gindesc SF si cei care vin cu inovatii.
Neavind ce face citeam ieri cu surprindere cum daca a inceput tipul ala care face casa cu metode invatate in italia si a facut si el un cofraj ca nu gasea dulgher care sa stie sa faca o bolta cu toate ca e gresita dar nu va spun de ce si care va arata cum face el niste amarite de plafoane ceramice erati entuziasmati de nu imi venea sa cred:))
Altul care prindea niste polistiren intre caramica si BCA si X-plane iii spunea ca o sa cada BCA si omul ii arata ca a pus si agrafe. Asta vreti sa vedeti?
Pai daca nu stiati marea majoritate a blocurilor bara cu 4-5 nivele facute pe vremea lui Nea nicu daca dati peretii de pe capete jos ar trebui sa contina asa ceva numai ca au gol de aer intre placile de Beton prefabricate si Bca de 20 la exterior.
Lipseste doar polistirenul.
Oare cum sta BCA-ul ala fara stilpisori centuri sau grinzi 4-5 nivele?
La fel ma uitam la fazele de constructii pe cadre si cum vedeati pus un panou DOCA mai nou spuneati-Intradevar meseriasi frumos lucrat:))
In fine cred ca prin zona se afla putini pasionati de ce am spus eu si subiectul care va intereseaza e pur si simplu cum construieste fiecare o casa.
Eu nu construiesc o casa asa ca nu va pun poze cu toate ca am sute de case disponibile ci voi merge pe detalii tipsuri sau cu totul alceva dar nu pe subiectul jurnal casa mea din cauza ca totul e la fel  , prea simplu si prea banal.
Pentru inceput deschid o noua cutiuta cu subiectul HomeTheater.
Daca va intereseaza genul asta de abordari mai ramin pe la voi daca nu ma retrag din nou in coliba mea si va las pe voi sa continuati.
Subiectul cu Hotia sper sa se opreasca pentru ca inca nu am furat nimic de la niciunul din voi asa ca o lasam balta.
Faza a fost cam asa UNDE DAI SI UNDE CRAPA....punct

Acum intorcinduma la chestii mai interesante am vazut ca nimeni de aici nu isi face in casa un HomeTheater.
In ziua de azi majoritatea va luati un mare LCD sau o Plasma.
Preturile difera mult iar calitatea la unele din ele lasa de dorit.
Dupa cite stiti sint pe serii iar unele adevarate sint notate cu seria 7-8-9
Acum sa intram pe latura HD
Sint Full HD si HD nu mai intru in detalii si trec la subiect.
In ziua de azi pretul video proiectoarelor a scazut .Cu banii pe care ii dai pe Un TV mai bun iti poti face un HomeTheater.
Daca ai si un calculator Deja ai Tehnoligie Full HD+ 3D iti mai trebuie o pereche de ochelari de carton de 6 RON.
Cu 2000-3000 ron Ai tot ce trebuie.
Acum intru la ce vreau sa va arat.- Incep cu niste amenajari in noua voastra locuinta.
Va pun pozele si pentru moment o sa ma opresc.
Vreau sa vad intii ce mai spune opinia publica si poate o sa continuam.

Attached Files


Edited by novomatic, 19 February 2010 - 20:36.


#47
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007

 novomatic, on 19th February 2010, 20:31, said:

Eu am ajuns la stadiul in care nu ma mai intereseaza structura si constructia in sine ci finisajul si ce se vede la final.

Exact mentalitate de samsar.
Polish la exterior, finnish de exceptie in interior si sub capota praf.
Ma intreb, daca asa iti vinzi si masinile, cati oameni oi fi nenorocit la viata ta? I-ai mai sunat macara asa, odata pe an sa vezi daca mai sunt in viata?
Pentru mine esti o nulitate in domeniul asta, omule poti sa pui si cacat pe pereti, daca acea casa e construita bine, schimbi spoiala de 200 de ori in 100 de ani, o casa facuta prost, la prima adiere de vant sau primul cutremur o demolezi, asta daca mai ai noroc sa supravietuiesti.
Hai, go back ti Spania ca s-au redeschis portile la capsuni.

#48
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 novomatic, on 19th February 2010, 20:31, said:

Pentru inceput deschid o noua cutiuta cu subiectul HomeTheater.
Daca va intereseaza genul asta de abordari mai ramin pe la voi daca nu ma retrag din nou in coliba mea si va las pe voi sa continuati.
.
Vreau sa vad intii ce mai spune opinia publica si poate o sa continuam.
Ok, mai nimerit sunt cinefil impatimit si la casa pe care o construiesc am asa are o suprafata de 25.15 m2 o singura fereastra de sub grinda pina in podea cu o latime de 50 cm in genul celor din pozele tale o sa ma inspir un pic si eu cand o venii vremea amenajarii eu sper cat mai curand ,,anul asta,,intradevar am si lcd Full Hd se vede super si se poate folosi tehnologia 3D cu broi ami mai trebe ochelarii,bineinteles visul ar fii ceva la 160 cm diagonala cred ca ar fi deajuns pentru marimea camerei mele .
Dupa vizionarea filmului Avatar toti prietenii asteapta sa termin santierul sa vina la my HomeTheater bineinteles le-am promis ca prima vizionare va fi gratis din partea casei :peacefingers:   dupa aia rup bilete la intrare ca sa-mi amortizez investitia  :thumbup: ,bineinteles ca eram un nebun la inceput cand ma intrebau ce e cu camera aia ce-mi trebuie mie cinema ce nu pot sa ma duc la Multiplex mai bine fac un dormitor  :nonobad: stiti vorba aia ,,NISTE TARANI,,intradevar cultul cinemau-lui personal nu exista la noi comunismul a insamantat jocul de table si cu asta basta.
Parerea mea este ca educatia unuia ce are un HomeTheatre de genul de mai sus este peste medie a fel si bugetul si sa nu uitam consoarta , :worthy: ,sefa care daca nu agreeaza un astfel de obicei imperialist din varii motive are sanse reale de a sabota un astfel de proiect,majoritatea cuplurilor pe care le cunosc nici nu s-au gandit la astfel de entertain-uri ci mai mult la camera centralei,bucatarie sa fie mai mare sa poata pune o masa sa manance acolo mai tarziu o ,,COMODA,,  :death:    sa mai traga un pui de somn ca asa au vazut ei la bunici,dormitorul trebuie sa fie cat mai mic ca de ,,Ce dreak fac in doar dorm,,la fel si baia ,,Ce dreak doar ma c.........,, tipic romanesc,eu deja ai numesc pe astfel de constructori si beneficiari de astfel ,,VILE,, cu arhitectura ,,kichi,, :puke:   si tabla gen tigla cu scara interioara de lemn si mana curenta de inox cu tot felul de ,,LATURI,,gen lazura,stuco venetian date pe pereti in diverse moduri ...................... si mai sunt dar ma grabesc intelegeti ce vreau sa zic ,sper .Parerea mea . ;)

Edited by septimiu80, 20 February 2010 - 09:39.


#49
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 novomatic, on 19th February 2010, 20:31, said:

Am spus eu ca am deschis cutia pandorei:)))
Voi vreti sa invatati sa faceti casa de pe forum ?
Alo cred ca sinteti toti irealisti.
Aici poti vedea ce case fac unii altii si poti invata din presupuselelor greseli dar cind ajungi sa conduci masina teoria nu se prea pupa cu practica la care ai lipsit.[..]
Constructia unei case depinde de o gramada de factori si parerea mea personala e ca nimic nu e imposibil de facut daca ai imaginatie si ceva experienta de santier.
Eu am ajuns la stadiul in care nu ma mai intereseaza structura si constructia in sine ci finisajul si ce se vede la final.
[...]
Parerea mea e ca poti construi din orice numai sa stii ce vrei.
[..]
Nimic nu e imposibil in constructia unei case si se poate adapta oricarui buget numai ca trebuie sa fim realisti.
Eu banii de cind ma stiu i-am facut doar prin UNICAT.
[...]
Vreau sa vad intii ce mai spune opinia publica si poate o sa continuam.

Nu stiu ce spune opinia publica, vorbesc doar in numele meu:
1.daca te-ai fi oprit doar la partea legata de procurarea de la licitatii si din lichidari de solduri, NU ar fi fost vorba de INCURAJAREA hotiei!
2.teoria nu se pupa cu practica lipsa, dar nici practica fara teorie nu face doi bani!
3.cei ce vor cu adevarat sa invete, citesc si trag concluziile in concordanta cu propria putere de intelegere, cu aptitudinile tehnice, cu vederea de ansamblu, etc! Cum era expresia : cine poate si stie, FACE, cine stie dar nu poate INVATA pe altii, cine nu stie si nu poate CONDUCE ( statul, guvernul, firme, unele chiar si de constructii, etc). Ceilalti pica in plasa smecherilor sau nu, dupa cum le este norocul si puterea de decizie!
5.Finisajul care se vede la final e apanajul a cel putin 50% din constructiile de dupa '89. Stiu casa din chirpici cu jacuzzi si marmura pe jos!

#50
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006
sith- Esti dezghetat la minte din cite vad:)))
Daca le spun la astia ca primul Home care l-am avut avea  3 inaltime si 4,5 latime oare ma vor crede?
Daca le mai spun ca acum o luna am cumparat si detin un ecran de 5 metri inaltime si 9 latime oare ce o sa zica?
Primul il am in casa si al doilea in curte.
Stii cit costa un ecran de 5 metri cu 9 cu + cadru si suporti de sustinere original? Daca le dau pretul astia spun ca e casa omule?
Ma opresc aici din cauza ca nu ai cu cine.
Ce vad eu aici sint in urma cu cel putin 50 de ani si ca jmecherie si ca studii in diferite domenii.

Draga Astrule referitor la problema legata de constructiile de genul celei din poza esti intr-o mare dilema dar dai verdictul fara sa ai studii din cite vad.
Daca iti arat domeniile in care activez in realitate si ce diplome de studii am o sa spui ca ai dat de un extraterestru in constructii.

Stii ceva din domeniile astea macar sau stii cu ce se maninca?
Structuri static determinate.
Structuri static nedeterminate.
Dinamica constructiilor
Comportarea inelastica a betonului, rocilor, materialelor geotehnice
Rezistenta materialelor lemnoase si solutii structurale.

Cred ca nici nu ai auzit de asa ceva pina acum daca vad ca ma contrazici la ce se vede in imagine:)))
Am vazut multi care asculta sfaturi de la muncitori constructii care au lucrat prin tari straine si aplica diferite tehnologii si se mira lumea de ce vad parca ar fi avion(ma repet)
Daca ai afla acum mca fii atent sa nu cazi jos------CALANDRA---Reactorului NR 1 din Cernavoda e Montata pe o structura construita de mine ce ai spune?
Ai auzit de Montaj nuclear Bucuresti la viata ta?
Daca legai Baraca cu etaj de OSB si ce am spus poate realizai ca inceputul carierei a fost la Cernavoda si la reactoare si structuri nu la maruntisuri de case si blocuri .
Daca iti fac o structura din lemn iti spun eu ca arunci betonul la gunoi dar pretul va ajunge nejustificat de mare
Tu ai auzit de stratificat? sau insertii de carbon? sau mai bine ma opresc.
Uite pun poza iar si iti dau un indiciu .
Hotelurile si motelurile din Slanic moldova , mai sint si in zona Prahova si in statiunile din Zona Brasovului. Lacu rosu la fel.
Dupa care te trimit in Germania de unde de fapt e imprumutata tehnologia Adati aminte de casele care se vad birnele in x iesite la exterior.
Stii citi m-au cautat sa ii invat?
Dar secretul anumitor constructii si tipuri il detin doar unii.
Sint multe care le stie un Batrin Hot si care se descurca jmechereste dar tineretul e mai inteligent:)))
Uite din nou structura si mai lasa si pe altii sa spuna ce cred poate dau de un coleg din scoala mea de karate.

Uite mai pun o poza ca sa vezi si cum arata la final .
Din poza uite si la casele mici din stinga care sint finalizate complet pe tehnologia asta.

Attached Files



#51
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Am vazut poza cu peretii de BCA care umplu o structura de lemn. Este foarte aproape de ceea ce vreau sa fac eu si ma intreb daca e fezabil:
structura de lemn rigidizata cu x-uri (contra-vântuiri?) care este inglobată prin turnarea de BCU.
Ma astept sa iasa cvasi-finisat si interior si exterior si sa poata ingloba ceva instalatii.
Ma astept ca BCU sa permită mentinerea lemnului uscat.
Nu imi dau seama ce elasticitate are o structura de lemn si daca lemnul merge turnat in BCU.
As vrea niste pareri avizate, mersi si scuze de offtopic.

#52
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Da, pai sunt niste chestii marunte legate de cum ancorezi un perete rigid din BCA la o structura elastica de lemn, cum actioneaza la un seism in Romania sistemul asta, daca sistemul a fost calculat sa suporte sarcinile si cum, prin ce metoda, chestii d-astea...nimicuri, conteaza ca-i spoita frumos.
Romanul vede ca in Patagonia, unde nu sunt seisme nici de 2 grade, se construieste punand 3 bete unul peste altul cu 3 paie intre ele si zice ca daca-i ieftin de ce sa nu-si faca?

#53
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006

 ban, on 20th February 2010, 01:17, said:

Am vazut poza cu peretii de BCA care umplu o structura de lemn. Este foarte aproape de ceea ce vreau sa fac eu si ma intreb daca e fezabil:
structura de lemn rigidizata cu x-uri (contra-vântuiri?) care este inglobată prin turnarea de BCU.
Ma astept sa iasa cvasi-finisat si interior si exterior si sa poata ingloba ceva instalatii.
Ma astept ca BCU sa permită mentinerea lemnului uscat.
Nu imi dau seama ce elasticitate are o structura de lemn si daca lemnul merge turnat in BCU.
As vrea niste pareri avizate, mersi si scuze de offtopic.
Nu are contravintuiri .
Scindurile alea sint puse provizoriu sa nu imi arcuiasca stilpul pina montez sistemul final.

Gindeste asa- (Sa presupunem ca tu vrei sa construiesti un cadru metalic sau de lemn deci ca o rama . Ce trebuie sa faci ,ai anumite forte care pina la final iti vor rasuci elementele care se imbina si atunci vei folosi elemente ajutatoare care sa nu permita asta dupa care le elimini)
Daca faci un cadru pentru o usa de garaj sau poarta ca sa iasa drept trebuie pus pe un plan vertical drept si plins in cleme pina in momentul terminarii sudarii sau lipirii dupa care el va deveni rigid si isi va pastra forma . Daca nu faci asta atunci apar deformari ,rasuciri si totul va fi o mare porcarie. Cam ceva de genul cofraje care pocnesc la turnarea betonului )

In fine daca nu ai pe cineva care sa stie cum trebuie sa o faci sfatul meu este sa nu te bagi in asa ceva ca e posibil sa spuna astia pe forum ca te-ai luat dupa mine si ca te-am prostit si pe tine deci iar sint HOT.
Atit mai spun Scheletul are doar laturi drepte si tot ce este inclus lemn inlocuieste Structura de beton care ar trebui de fapt facuta din beton si fier beton singura diferenta e ca in loc sa se pastreze distantele normale intre stilpii dati clasic in structura se mai adauga inca un rind injumatatind distantele adica din 5 metri  ajung la 2,5 si problema mare e ca ce vezi tu acolo e numai stejar si nu brad cum de fapt crede toata lumea:))
Te duci frumos in padure si ei niste (saranpoi) daca studiezi terneul ai sa vezi la ce se folosesc.
Acum e momentul sa ei pentru ca afacerea buna e ca la ghebele(ciuperci) din padure.
Problema este ca trebuie sa stii combinatiile ca la trufe. Daca detii secretul si locul esti deja bogat.
Ei acum trecind la faza cu sarampoii de fapt sint niste stilpi de gard care se folosesc la gradini de legume pentru a se pune papura stuf pe ei si a delimita zonele.
De ce dau atitea detalii ca sa priceapa unii care de fapt se dau cunoscatori dar ei sint la pamint.
Sarampoii astia ii gasesti in toate carutele de lemne care circula in romania la preturi de 300-400 ron caruta si care are cam 2-3 merti cubi depinde cum e incarcata.
Opresti citiva carutasi si le spui ca vrei sarampoi pentru un gard la o gradina si ei vor sti ce vrei.
Acum le spui sa nu taie sarampoii si sa ii aduca lungi ca ii tai tu cum vrei .
II vor aduce la lungimea carutei cam 5-6 metri bucata.
Le mai spui ca vrei ca ei sa aiba diametrul cam 30 cm ca sa ii dai tu in doua sa iasa mai multi stilpi si oamenii asta o sa aduca.
Acum opinia publica va sari din nou sa spuna ca furi lemnele din padure si faci casa:))
Tu nu dai atentie celor care nu inteleg regula jocului si cumperi sarampoii de la aia fara acte pentru sarampoi de gard.
in fiecare caruta va intra cam 12-14 bucati stejar de la mamica lui calculat im metri avem 60-70 metri liniari de stejar si nu brad la fericita suma de 300-400 ron deci avem deja stejar 20x20  cu incredibila suma de 5,5 ron brut. Ei cit ai nevoie ca e plin de marfa si nu sint clienti.
Ca sa scoatem stilpu mai adaugam 1,5 ron metru si uite cum a aparut materialul la pretul de 7 ron metrul liniar 20x20 stejar pur singe. -Lasai pe ei sa faca din brad cumparat din magazin :)))
Daca vezi ca omul e baiat de treaba si aduce marfa buna poti duscuta cu el sa vezi daca in zona nu gasesti si lemn de larice. Daca spune ca are gaga si 2-3 carute ca o sa ai nevoie si de asta la alceva legat de casa si o sa imi multumesti ca ai cumparat.
Habar nu are populatia ce e cu laricea asta si cite treburi poate rezolva cu ea.Cred ca unii nici nu stiu ce e aia LARICE:)))
Acum apare problema uscarii.
De regula daca faci casa asta trebuie sa mai astepti macar 1 amn cu lemnul pus bine dar poti sa mai adaugi inca 2-3 ron daca nu mai ai rabdare si il usuci la cuptor dar ajungi la final cu 9-10 ron ml.
Cu materialul asta mai ai nevoie de cineva sa stie cum se lucreaza structura si cum sa faca imbinari nu cu scoabe ca nu ai facut nimic ci alte solutii si dupa ce ai structura zidesti intre pereti ce vrei tu .
Acolo in poza e BCA din motivul ca sa cumparat la o reducere de mai bine de 50% fiind o lichidare de stocuri nu dau pretul ca iar spun astia nu se poate..HOT si HOTII.
Zidaria o faci cum faci si zidaria la casa pe cadre deci unplutura simpla iar mai departe aplici ce vrei tu ,polistiren,vata rigips si ce mai spun unii altii pe forum .
Ca rezistenta vin la tine peste 200 de ani sa bem cafeaua in casa asa ca nu stiu citi au vazut un lemn de stejar dupa 200 de ani scos dintr-o constructie dar te asigur ca e aproape la fel si fii atent-(tratat cu miere de albine) Deci nu dai cu nimic pe el decit cu solutie de miere de albine 50% apa 50%.E nevoie de zaharul ala sa intre putin in porii stejarului. Ca detalii nu mai spun nimic decit ca apa la 0 grade in gheata daca pui putin zahar in ea nu mai ingheata dar mierea mai are si alceva dar nu e necesar sa va povestesc pentru ca voi oricum stiti:)))
Deci la stejar solutia asta e garantata 200 ani.-Bafta.
Structura va fi mai elastica decit o structura pe cadre de beton la pret cred ca ai inteles ca e la pret de caruta de lemne

 Astrul, on 20th February 2010, 02:32, said:

Da, pai sunt niste chestii marunte legate de cum ancorezi un perete rigid din BCA la o structura elastica de lemn, cum actioneaza la un seism in Romania sistemul asta, daca sistemul a fost calculat sa suporte sarcinile si cum, prin ce metoda, chestii d-astea...nimicuri, conteaza ca-i spoita frumos.
Romanul vede ca in Patagonia, unde nu sunt seisme nici de 2 grade, se construieste punand 3 bete unul peste altul cu 3 paie intre ele si zice ca daca-i ieftin de ce sa nu-si faca?

Sa vad unul care face si vrea sa il invat si discutam.
Totul se plateste.
Deja intram in secretele meseriei.
Iti fac o structura o pun pe o placa la o masa vibranta de capacitate mare ca am posibilitatea o filmez si o arat cum se comporta .O dau la maxim ceva de gradul 9-10 daca vrei si merg sa beau o cafea cind ma intorc o sa vezi ca e tot intreaga:))
Nu stiu de cind esti moderator aici dar mai tii minte ca cineva va aratat comportamentul tiglei in diferite stadii a facut si cintarire tigla uscata dupa care umeda cita apa apsoarbe la o discutie legata de tigla sau tabla .
Ei cam asa trebuie discutat dar ce sa faci daca unii nu cred pina nu vad.
Mai e faza aia cu-Daca nu te duce capul:)))

Edited by novomatic, 20 February 2010 - 02:19.


#54
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Te astept cu testul.
N-am inteles faza cu dusul capului, dar trebuie sa recunosc n-am atata scoala ca tine....
Motivul pentru care inca te las sa postezi este sa vad ce ai in cap.
Nu ma mai chinui cu fraze de bazar. Chiar n-am timp sa aflu de ce esti tu in criza si ce vrei sa vinzi.
Vino si tu cu chestii concrete, in general cand vinzi un produs, dai un sfat sau sustii niste lucruri trebuie sa si argumentezi, exceptional ar fi prin exemple concrete in cazurile care ne intereseaza, adica la noi in tara.
Cine ma cunoaste indeajus stie ca inca am rabdare cu tine, dar nu prea multa.
Si daca-mi permiti un sfat, incearca sa legi cu atentie cuvinte in propozitii si frazele intre ele. Cineva care chiar s-ar obosi sa citeasca dupa 5 minute, ori ar abandona, ori ar lua-o de la capat.
Conteaza mai mult calitatea decat cantitatea posturilor.

sith, in tara asta mare a noastra s-or gasi cativa melteni care sa-si faca casa din sarapoaie :w00t: si home cinema in ele....biliv mi.

Edited by Astrul, 20 February 2010 - 08:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate