Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

casa descurcamos - topic la misto

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#19
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Un furt este un furt, indiferent cat este de mare ori mic.

Probabil ca novamatic are dreptate si romania nu se va schimba nici in 200 de ani. Atata timp cat vor exista indivizi ca el care nu numai ca fura dar sunt mandri si gasesc justificari peste justificari pentru furt. :ciocan:

#20
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006

View PostX-plane, on 18th February 2010, 22:53, said:

Un furt este un furt, indiferent cat este de mare ori mic.

Probabil ca novamatic are dreptate si romania nu se va schimba nici in 200 de ani. Atata timp cat vor exista indivizi ca el care nu numai ca fura dar sunt mandri si gasesc justificari peste justificari pentru furt. :ciocan:

Jurate ca tu ai adus balastru cu factura de la statie si te cred.
Nu ai prostit pe nimeni la viata ta si nu ai facut macar o mica invirteala.
Daca te jur te propun sa intri in guvern.
Avem nevoie de oameni ca tine.

Acum ca ma stii zici de multi ani cind vindeam si eu masini sa supravietuiesc ca asta era viata sa iti spun o chestie care m-a lasat masca.
Facusem Europa mult si in mintea mea credeam ca numai in romania se intimpla completarile astea.
Ajuns afara am constatat ca e la fel dar noi nu vedem din cauza ca stim ce e doar la noi.
Se intimpla in proportie mai mica poate dar e la fel.
Si acum faza care ma dat gata in vremea aia:)))
Carind masini sa intimplat sa fiu oprit cam tot timpul la granita germana de catre nemti .
In viata mea nu ma gindisem sa dau spaga sau macar o atentie unui sef de vama german.
Ei sa stii ca am avut odata o situatie in care am fost dus datorita unor probleme legate de acte la seful vamii respective si stii ce sa intimplat?-Mi-a cerut pe fata spaga si am dat:))
Din clipa aia am fost nevoit sa tot dau spaga dar a meritat.
Masinile mele nu mai aveau nevoie ca altii de anumite chestii si asa scoteam totul cu 20-25% mai ieftii ca altii si opinia publica se intreba cum de reusesc asta.
Ei afla acum ca oricum erai curios cum de reuseam ca mai bine de 80% din masinile alea care unii spuneau ca nu se poate mi le dadea chiar tovarasul meu sef de vama din Germania supranumit (Spagarul)
Masinile erau masini ok confiscate de ei de la fraeri ca noi romini.bulgari,rusi si care le aranja el in asa numita licitatie deschisa cu bunuri confiscate si revindute.
Totul era legal si cinstit si nu am inselat pe nimeni cu nimic.
Unii afirmau ca este imposibil dar secretul il stiam doar eu.
Dupa ce sa terminat asta a urmat Franta si daca ai opservat cei din bistrita si baia mare aduceau cu numere de franta prin acelasi pont prins de altii acolo dar eu am fost cel care le-a dat pontul asa ca poate intr-o zi peste citiva ani o sa iti dau un pont in constructii perfect legal de o sa cazi jos cind o sa auzi dar opinia publica va sari din nou ca in trecut ca nu se poate si ceva e necurat:))
AIUREALA.

Edited by novomatic, 18 February 2010 - 22:32.


#21
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
Salut,

Mai chestia cu materialele se stiu, cu toate ca nu stiu cat de convenabil ar fi pt toata lumea, daca toti constructori si-ar pune doar un 2-3% in plus la necesarul de materiale, costul lor ar fi mai redus, publicu achizitioneaza mai putin, meseriasu nu mai vinde in carciuma nimic, eu nu mai sunt obligat sa platesc un om de paza la meserias, si pe urma sa mai platesc inca unu care sa il pazeasca pe omu cu paza.......as innebuni, parerea mea e ca daca te pricepi la gestiune si la materiale la rosu poti limita fffff mult pierderile, insa nu aici sunt cele mai mari.......la cheie, acolo poti fi fentat si ai nevoie de un OCHI DE VULTUR.....la rosu....2 kile de cuie?.....sa fim seriosi...

#22
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postnovomatic, on 18th February 2010, 16:48, said:

Deci cei care au firme normal ca sint afectati de ce spun eu.
Era sa ma pirlesc si eu cu firmele pina am ajuns sa vad dedesuptul problemei
[...]
Arat realitatea si scurgerea materialelor de la unii de acasa care dau 110.000 pe o casa catre alti baieti inteligenti care
profita de primii.

Ai dreptate, dar de ce sa raspunzi la hotia unora cu alta hotie?

#23
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006
Hai ca daca tot sint la capitolul tipsuri sa va mai dau niste chestii legate de imobiliare si case pe care cred ca o gramada de oameni nu le vad.

In primul rind un teren nu trebuie cautat doar pe la agentii ci avem o gramada de auxiliare disponibile.
1 Executorii judecatoresti-Daca ai unul tovaras cu tine ai si teren si tot ce vrei.
2 Banci -Terenuri care se executa.
3 Camatari care vor sa scape de ceva in viteza
4 Si mai ai si licitatii de la finante sau executii pe saitul Ministerului de finante publice.

Mai sint o gramada de surse unde poti gasi ceva la pret de 25-30% fata de ce se cere in realitate.

Astea sint hotii cu acte in regula.:)) x-plane

Prin aceiasi metoda poti gasi case construite ,nefinalizate sau o gramada de alte chestii.
Casa de caramida cu 500 m2 construit si 8000 metri de teren cu 12.000 euro ai vazut asa ceva in Jilava?
Nu e posibil este o hotie ai sa spui.
Nu e nici o hotie dar cineva este pagubit sa stii. Oare beneficiarul ei il va avea pe constiinta pe nenorocitul care a bagat 200.000 Euro si a fost executat:)))

Tu cred ca sapi doar la suprafata dar nu te uiti unde trebuie ca sa realizezi ca poti lua si cherestea spre exemplu de la confiscari cu pretul de 180 RON metrul cum cu acte in regula.
Cind se pune sechestru daca stii unde sa cauti dai de fierbeton,caramida ,cherestea si cite si mai cite.

Eu am cumparat recent 1000 placi de OSB 3 grosime 18 la care pretul pietei este cam 80 ron bucata cu suma de 18 ron.
Ai sa spui ca mint si aiurez ca de obicei. Ca bonus am primit si 100 Baxuri de polistiren care nu erau in licitatie dar care erau in magazie si am mai dat omului 500 ron pe ele deci 5 ron baxul de la 30 ron valoarea lui.

O alta faza e legata de alta miscare- Baituri,lacuri,feronerie si o groaza de materiale care nu am ce sa fac cu ele chiar daca as cumpara.
O fabrica nu dau nume se muta din romania si alta fabrica din alta tara preia si schimba liniile de productie.
Fabrica dinainte facea usi si parchet stratificat acum fabrica noua va produce faianta si sanitare.
Cine stie despre cine vorbesc sau cunoaste piata isi va da seama unde e si locul.
E singura fabrica care facea parchet triplu stratificat ala de se vinde cu minim 1 milion la magazin si usile alea adevarate pentru spanioli.
Acum revenind cind a fost preluata de astia cu gresia si sanitarele a fost preluata cu tot ce era in ea si marfurile din magazii si tot , materiale necesare fabricatiei lemn de fag, brad vopsele tot ce vrei numai de lux.
Revenind acum la ce vreau sa intelegi este urmatoarea faza.
Fabrica noua vinde la preturi de nimic totul ca sa scape de marfa.
Parchet triplustratificat cu 5 euro metru usi adevarate cu 20 euro bucata inclusiv feronerie.
Lacuri si baituri pe baza de apa de alea de la mama lor cu 1 Euro litru nu mai dau preturi ca ati inteles sper.
De ce trebuie sa cumpar din magazin acelasi produs la preturi aberant de mari cind am tot ce trebuie din astfel de restructurare?
Alt post e pe cazi de baie dusuri si baterii.
Acum mai ai o groaza de variante cum a fost DELTA daca stii care a dat gresia si faianta in toamna asta la pretul de 10-15% din valoare.
Am luat gresie de 1 milion cu 15 ron.
Daca stii sa urmaresti unde trebuie nu trebuie sa furi nimic.
Acum daca te mai duci in Metro si baumax spre exemplu ai sa vezi ca gasesti ultimele produse din anumite stocuri sau monstrele adica ultima bucata cu :
Exemple
1 aer conditionat valoare initiala 1300 ron cu valoare actuala 180 ron-incredibil dar sa vindut:))
1 Hota inox 3 ventilatoare deosebita valoare raft 2700 ron - actual 320 ron -sa vindut si asta
1-Una bucata remoca Stema cu sistem de frinare valoare Metro 5400 ron sa vindut lui baiatu cu incredibila suma de -660 ron
(Unde gasesti tu remorca noua tipla la suma asta) era ultima monstra.
1 Tabla imitatie lindab de 0,5 cu incredibila suma de 5 RON metrul de la 22 ron
1 Sacii de ciment si alte materiale necesare care se sparg accidental prin baumax la preturi de 15-20% din valoarea lor
1-cabluri electice instalatii baterii,lavoare la reducere fin lichidari de stocuri sau ultima bucata.

Nu mai dau exemple din cauza ca ati inteles ce aveti de cautat.

Edited by novomatic, 18 February 2010 - 23:36.


#24
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnovomatic, on 18th February 2010, 23:18, said:

Nu mai dau exemple din cauza ca ati inteles ce aveti de cauta.
Esti un tip foarte bine informat,si ai in mare masura  dreptate!

Edited by anaki, 18 February 2010 - 23:29.


#25
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
da mai nene, uite de astea cu soldurile pentru constructii, inteleg si eu sa spui, dar tot iti mai scapa aia cu baxul luat  moca  cu 5 roni ca tot aveai masina bagata in curte :D

si nu recomad camatarii ca parteneri de afaceri cu case si terenuri, si da eu n-as putea sa dorm intr-o casa pe care un om a pierdut-o pentru 1000 euro restanta la banca, dar fiecare doarme cum isi asterne.

Edited by septimiu80, 18 February 2010 - 23:34.


#26
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Este mare diferenta in a cumpara cu acte legale la licitatie si a cumpara lucruri furate, a fura, a instiga la furt.

Daca tu nu vezi diferenta este grav, sau NU.

#27
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postnovomatic, on 18th February 2010, 23:18, said:

Nu mai dau exemple din cauza ca ati inteles ce aveti de cautat.

Daca te referi la cautatul prin licitatii si lichidari de stocuri, perfect adevarat si corect
Daca te referi la curtile vecinilor sau camatarilor, perfect adevarat dar incorect

Nu face altuia ce nu vrei sa patesti tu insuti!

#28
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006
Hai mai x-plane ca nu ies cu tine la final .
Tu intelegi ce zic dar faci ca procurorul ala care chiar daca sint nevinovat tot ma trimite in instanta.
A fura e una a completa e alta ca in armata .
Uite ce spune legea.
Cumparator de buna credinta

Buna-credință reprezintă, conform definiției date de art. 1898 alin. 1 din Codul civil, "credința posesorului că, cel de la care a cumparat ceva avea toate însușirile cerute de lege spre a-i putea transmite proprietatea, bunul"

Noi nu aveam de unde sa stim ca individul indiferent cine este el ne-a vindut un bun sau ceva dobindit prin cai ilicite si astfel
conform regulii si principiului bunei credinte daca cumparam si sintem multumiti nu avem de ce sa fim vinovati.
Daca te duci in tirg sa spunem o sa gasesti la tarabe o gramada de suruburi,fiare,cuie,scule care sint recuperate in general din Fabrici, sectii de productie si santiere.
Tu vei cumpara spre exemplu un flex adus din afara (furat sau sustras) cu suma de 10o ron dar daca te vei duce sa il ei din magazin vei ramine surprins ca e 400 ron.
Vei cumpara un motor pentru abric-circular de 4,5 KW cu suma de 150-200 ron si vei constata ca la magazin e 800-900 ron si saracul motor e sustras de pe naiba stie unde.
Vei gasi ce vrei tu scoabe,cuie placband pentru gard.
De unde crezi ca sint toate astea?
Au aia acasa sectii de productie si desfacere?
Electrozi uitam de ei.
Dar tu conform legilor esti cumparator de buna credinta si nu hot deci nu ai nici o vina daca cumperi si poti dormi linistit.
Cind incepi o casa ai nevoie de o betoniera adevarata de 300-400 nu una de 180 si daca esti istet si te uiti in jur o sa afli ca o betoniera de 180 costa intre 700-1000 si o betoniera profesionala recuperata care costa 3800-4000 o ei cu 800-1000 ron de la binevoitori.
Unii inchiriaza shele cu buletine false si le vind la preturi de nimic.
Betonierele astea la fel si daca mai pui ceva gasesti si popii:)))
Tu daca cumperi toate aste si nu stii si esti cumparator de buna credinta ce e in neregula?
Sa presupunem ca il prinde pe unul. Tu crezi ca ala e prost sa duca politia la pormoneu?
Daca da de mort e si el mort asa ca asta e treaba cu buna credinta si cu oamenii cinstiti.
Da de cecuri false date la depozitele de materiale si de tepe de miliarde ai auzit?
Ia vezi cine a fost cel mai intepat pe romania anul asta? o fi firma ARABESQUE SAU A FOST DETRONATA DE ALTII:))
Daca esti tare in domeniu trebuie sa detii si informatia din astea.

Mai sint si compensarile dar ma opresc aici:)))

Edited by novomatic, 19 February 2010 - 00:15.


#29
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Novo, tu nu intelegi, ca daca esti in bransa, eu ca procuror nu cred deloc daca tu imi spui ca ai crezut ca e la oferta roaba cu 5 roni si nu 100 roni cat e in magazin. nu se interpreteaza buna credinta ca daca eu sunt multumit de pret sunt cumpartor de buna credinta, si repet eu, si vad ca sunt si altii, slava domnului, majoritatea, nu cumparam lucruri care stim ca sunt furate, completate etc, cum nu cumpar lucruri de la camatari.
ok, cumpar de la solduri, cumpar, cum de altfel am si cumparat gresie de la delta cu 11 roni ( capete de serie cum le zic ei desii au si cate 1000 m la vanzare), dar exista niste limite pe care tu le treci foarte usor, pe principiul fara mama, fara tata, combinatia sa iasa, iar eu unul nu le trec.
e bine insa ca esti aici, ca iti sustii parerile si daca imi dispare betoniera de 350l din santier te caut ca poate ai gasit tu una la ocazie fix in culoarea aia turcoaz cu picatele roz cum o aveam si eu pe a mea.

Edited by septimiu80, 19 February 2010 - 00:23.


#30
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006
Am deschis Cutia Pandorei si se va stirni furtuna.
Daca tu esti procuror inseamna ca .

Mama gladiatoare, tata procuror

Profesoara il intreaba pe Bula cu ce se ocupa parintii lui.
- Mama e gladiatoare si tata procuror!
- Cum asa? zice profesoara.
- Pai, mama vinde gladiole si tata le procura!!


Si uite si un trips care te ajuta sa sapi fundatia repede gratis:)))
Un om batran traia langa Bucuresti . Ar fi vrut sa toarne o fundatie dar nu avea bani sa sape groapa de fundare si nici putere sa o faca,  era singur si garbovit. Fiul sau studia in Paris , asa ca a decise sa-i scrie un e-mail.
Draga Dorele, sunt foarte trist ca nu pot sapa groapa pentru fundatia casei ce urmeaza sa o construiesc pentru tine. Sunt convins ca daca ai fi fost aici, m-ai fi ajutat si am fi sapat groapa pentru fundatie impreuna.
Ziua urmatoare primi raspunsul la mail.
Draga tata, te rog nu te apuca sa sapi in gradina pe linia trasata pentru fundatie. Acolo am ascuns ?toate materialele furate?. si ierburile etnobotanice ilegale.
La 4 dimineata se trezeste batranul cu CIA, FBI si Politia romana in gradina Cu lopeti cazmale dupa ei.Incep sa sape pe linia trasata de fundatie pe toata suprafata ei dar nu gasesc nimic. Dezamagiti, pleaca toti. A doua zi primeste batrinul un mail de la fecior:
Draga tata, sper ca intre timp fundatia noastra sa fi fost sapata sa poti incepe turnarea. Mai mult decat atat nu am putut sa fac.

Edited by novomatic, 19 February 2010 - 00:44.


#31
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Sincer, rolul jurnalelor de casa era altul, nu e a invata oamenii sa fure sau sa faca siretlicuri, sunt sigur ca daca stai 5 zile la mititica afli si cum poti construi o casa cu 10.000 de euro.
Nu zic, nu nu zic ca nu se poate, nu sunt in masura sa judec ce e corect sau nu.
Insa rolul in principal este de a informa userii cu privire la constructie, degeaba la sui tu preturi din Tataienii din Deal daca ei construiesc in Tataienii din munte.
Pentru multi informatiile astea n-au nici o valoare.
O informatie valoroasa ar fi cateva poze din timpul executiei, sa vedem ceva stalpi, zidarie, planseu, armari, etc....cum vezi pe alte jurnale, oricum, banuiesc ca asta numai jurnal nu se vrea.
Mai sunt si alte metode mai ieftine, de genul, astepti sa-si termine omul casa, vii cu 10 gealati dupa tine, il astepti cu copilul si sotia, le pui cutitul la gat, te duci la notar si iti pune casa pe numele tau. Cat sa te coste, 10 gealati x 500 de ron sa zicem de caciula + taxele notariale. Deci cu 10000 ron ai luat ce casa vrei.
Hai cu pozele ca mai am putina rabdare cu topicul asta.

#32
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postseptimiu80, on 19th February 2010, 01:20, said:

si daca imi dispare betoniera de 350l din santier te caut ca poate ai gasit tu una la ocazie fix in culoarea aia turcoaz cu picatele roz cum o aveam si eu pe a mea.
:roflmaofast: :roflmaofast: :lol: :lol:

#33
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006
Stii ce zic eu Astrule cred ca ai dreptate sterge tot si hai sa ne oprim ca poate ma sparg in ancheta si ii invat cum sa constuiasca gratis:)))

In fond si la urma urmei fiecare cum se descurca.

Ce Adrian Nastase nu a procurat termopanele:)))

#34
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Lasa-i tu pe alesii poporului si sa revenim la topic, ai poze din timpul constructiei? Daca nu, n-are loc aici. Aici sunt jurnale de casa cu poze si desfasurator, nu haulesbaules ciorditi-as casa pa moka.
Nu ma supara nimic, decat faptul ca topicul n-are legatura cu aria.

#35
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006
Incepem cu asta.

O jmecherie rapida ieftina si rezistenta pentru o casa din Lemn OSB sau scindura:)))

Poti umple intre pereti si cu baloti de  paie daca vrei si o faci cu zidurile de 60.

Sructura asta valoreaza 3000 Euro cu tot cu fundatie si daca aplic intre pereti niste bidoane de suc la 2 litri goale dupa care ii dau o tencuiala si aplic un polistiren de 5 pe fatada si vata de 5 rigips 12.5 interior o finalizez cu inca 3ooo euro, de bidoane dau comanda la cei care le sting pe strazi in cuburile alea de achizitioneaza bidoane si fac rost de citiva metri cubi rapid:)))

La fel si cu balotii de paie- o zidesc rapid si ieftin . mai arunc peste paie niste folii de politilena si am rezolvat treaba.

Ce mai gasim ieftin in piata ca materiale .
Gasim pinza cauciucata din recuperari de la reclamele care sint impinzite peste tot si care se schimba lunar
Pinza aia se cheama parca poliplan cu insertie de matase si e foarte rezistenta.
Un poliplan 4 x5 adica 20 m2 il cumparam dupa ce e dat jos de pe panou cu 40-50 de ron de la persoanele puse sa le stringa.
Acum daca intindem bine poliplanul intre stilpi si dam pe el cu o solutie de clei de oase pe care mai aplicam niste cartoane recuperate de la angrouri ajungem sa avem o suprafata rezistenta si impermeabila la exterior pe care aplicam clasicul polistiren de 5 ca sa scoatem fatada:))
Daca facem un calcul aflam ca 20m2 ii facem rost cu 2 ron metrul partat daca mai punem cleiul si manopera ajungem la 3 ron deci mai ieftin decit OSB rigips sau alte materiale si daca dai cu toporul in el iti sare in cap.
Acum daca la exterior avem format un perete la interior putem sa punem si noi niste vata minerala de 10 si rigips de 12.5 si am ajuns la un fel de casa ca cea din OSB sau scindura.




Ar mai fi sistemul asta poza 4 dreapta la fel de simplu si care nimeni din cite am vazut nu la folosit.
La fel iesi la un pret manopera+ materiale ridicol de mic.
Poate stii tu daca constuieste cineva astfel aici:))

Putin fier beton la fundatie in rest stuctura din lemn si restul BCA.
Fierul dispare deci o gramada de bani, cimentul dispare si ramine foarte putin in schimb de descurci de lemne.
Daca ai padurea aproape esti ca si rezolvat.
Bca aduci de la Adjud la jumate de pret ca sa inchis fabrica si au stocuri de se strica in depozit si nu cumpara nimeni asa ca iti mai trebuie scoabe cuie un ciocan si o betoniera pe care o primesti bonus cind cumperi o drujba de la Hipermarchet..

Attached Files


Edited by novomatic, 19 February 2010 - 04:00.


#36
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

View Postnovomatic, on 19th February 2010, 03:59, said:

Putin fier beton la fundatie in rest stuctura din lemn si restul BCA.
Fierul dispare deci o gramada de bani, cimentul dispare si ramine foarte putin in schimb de descurci de lemne.
Daca ai padurea aproape esti ca si rezolvat.


stai tu in casa aia?ca eu n-as avea curajul. N-am mai auzit pana acum de structura pe lemn umpluta cu bca

mai, pana la urma daca vrei sa iesi ieftin poti sa sapi un bordei in pamant, ii pui un acoperis si gata casa. E ieftin, ecologic, si costa putin incalzirea.

solutia ca toti sa fie multumiti e corectitudinea - constructorul sa nu insele beneficiarul, si invers, si sa nu furi cuiele si cimentul nimanui. Una e ca mai cumperi de la solduri, alta e ca ii dai lu Gigel o berica si vine cu un camion de nisip sparlit de pe undeva. Si daca vrei sa n-ajungi la sapa de lemn cand faci o casa atunci te intinzi cat ti-e plapuma, nu-ti faci palat cand tu ai bani de-o casuta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate