Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

reprezentare singur contestare decizie concediere

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
montoiaa

montoiaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.10.2006
Ma pot reprezenta singur(fara avocat) pentru a contesta decizia de incetare a contractului individual de munca?
Ce rsic daca pierd procesul?

#2
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Sigur ca poti.
Conflictele de munca sunt scutite de taxele judecatoresti si, macar teoretic, ar trebui sa fie judecate in regim de urgenta. Procentul de reusita este chiar mare de partea "fostului angajat".

Daca pierzi cu siguranta iti vor fi imputate cheltuielile de judecata facute de angajator (si aici CHIAR pot fi sume enorme daca se vrea) si eventuale daune/interese, dar astea mai rar.

#3
florinstan

florinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.11.2004
daca pierzi vei suporta, in cel mai rau caz, cheltuieli de judecata. Nu pot fi imense pentru ca instanta nu le acorda daca sunt foarte mari. Foarte multe firme nu cer cheltuieli de judecata. Daune interese nu au de ce sa ceara si chiar daca o fac nu o sa le primeasca niciodata.

Sfatul meu este sa apelezi la un avocat care accepta onorariu de succes. Adica platesti doar daca castiga si eventual o mica suma la inceput.

Regimul de urgenta dureaza cam 1 an.

Daca ai motive foarte bine intemeiate pentru a contesta decizia sansele de a pierde sunt minime.

Daca vrei detalii da PM.

#4
montoiaa

montoiaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.10.2006

View Postflorinstan, on 20th February 2010, 12:22, said:

daca pierzi vei suporta, in cel mai rau caz, cheltuieli de judecata. Nu pot fi imense pentru ca instanta nu le acorda daca sunt foarte mari. Foarte multe firme nu cer cheltuieli de judecata. Daune interese nu au de ce sa ceara si chiar daca o fac nu o sa le primeasca niciodata.

Sfatul meu este sa apelezi la un avocat care accepta onorariu de succes. Adica platesti doar daca castiga si eventual o mica suma la inceput.

Regimul de urgenta dureaza cam 1 an.

Daca ai motive foarte bine intemeiate pentru a contesta decizia sansele de a pierde sunt minime.

Daca vrei detalii da PM.
eu sunt concediat din motive care nu imi sunt imputabile (probleme finaincare ale firmei), din ce am citit eu termenul de judecata pentru contestarea deciziei este in regim de urgenta maxim 15 zile

#5
florinstan

florinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.11.2004
ai citit bine. Numai ca nu se respecta niciodata termenul asta de 15 zile. In functie de cat de incarcata e instanta poti primi termene la 1-3 luni. Deci sa te astepti cam la un an cu tot cu recurs. iti spun din experienta.

Termenul de contestare este de 30 zile de la data luarii la cunostinta a deciziei de concediere.

Doar daca ai motive de a contesta decizia da-i bataie. Inteleg ca ai primit deja decizia. Care e problema cu ea? E motivata de problemele financiare. Daca asta este motivul real si au respectat intocmai procedura legala la concediere sansele tale nu sunt prea mari.

Te adresezi Tribunalului.

#6
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Buna seara! Incepand de azi ma aflu si eu, din pacate, in situatia de a fi concediat motivul fiind situatia financiara a firmei.
Ce sanse de castig credeti ca am avand in vedere ca suntem 5 persoane pe aceiasi functie si doar pe mine m-au concediat?
Unul dintre colegi este angajat de 3 luni si mai este si pensionar in timp ce eu sunt cel mai vechi din firma(aprox 10 ani).
Care sunt pasii ce trebuie urmati?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate