Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Shutter Island (2010)

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#91
sebastian_88

sebastian_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 19.09.2009

View PostDecyus, on 24th July 2010, 19:14, said:

Postez foarte tarziu, dar am citit multe posturi ...si vreau sa spun ca unii nu si-au dat seama de sfarsit. La sfarsit cand statea pe scari perfect vindecat si a venit doctoru lui psihiatru "Chuck" , atunci Andrew l-a intrebat care e urmatoarea miscare .. ce rezulta ca el e inca nebun, iar Chuck i-a facut semn lui Cawley(nu stiu daca am scris bine, da mi-e lene sa caut ) si ultima fraza "Decat sa traiesc ca un monstru mai bine mor ca un om cumsecade" , de fapt el se referea ca decat sa il elibereze, sa plece de pe insula si sa traiasca cu gandul ca si-a omorat sotia si nu mai are copii , mai bine se preface ca nu e vindecat, adica e nebun si ii va face operatia aceea. Parerea mea:D


"La sfarsit cand statea pe scari perfect vindecat si a venit doctoru lui psihiatru "Chuck" , atunci Andrew l-a intrebat care e urmatoarea miscare .. ce rezulta ca el e inca nebun"  :lol:


nu stiu cine nu a inteles finalul filmului dar in fine. in finalul filmului cand sta pe scari e intradevar vindecat, dar cand vine Chuck si Andrew il intreaba care e urmatoarea miscare nu rezulta ca el e inca nebun, ci ca se preface ca e inca nebun pentru a i se face lobotomia si a scapa o data pentru totdeauna de chinurile traumelor prin care a trecut.

#92
djarmind

djarmind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.04.2008
Complicat. Finalul filmului lasa loc pentru orice interpretare, tipic filmelor cu DiCaprio. Bine ca n-a murit de data asta.

#93
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Un film superb, trebuie vazut!

#94
Snavenport

Snavenport

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.08.2007
Ieri l-am vazut, si totusi nu am reusit sa-mi fac o perere despre el, sau cel putin nu una completa. Mai trebuie sa-l vad o data ( l-am pus de prea multe ori pe pauza ) ca sa ma edific cu privire la niste aspecte , dar per total OK. Acum daca ma gandesc, poate ca asteptm ceva mai mult, parca a fost putin lungit, incepusem sa-mi pierd rabdarea pe la anumite scene.
Totusi, mi-a placut foarte mult finalul, faptul ca s-a prefacut nebun pentru a i se face lobotomia.

Un lucru am remarcat cu placere: progresul lui Leonardo DiCaprio sub aripa lui Martin Scorsese. De la Gangs of New York, The Aviator si The Departed si terminand cu acest film, se vede clar cum DiCaprio a reusit sa scape de imaginea sa din Titanic ( unde ...parerea mea, a fost din cu totul si cu totul din alt plan, fata de atmosfera filmului) si a dovedit ca poate duce roluri convingatoare si serioase.

Edited by Snavenport, 21 August 2010 - 16:55.


#95
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006

View Postsebastian_88, on 17th August 2010, 19:28, said:

in finalul filmului cand sta pe scari e intradevar vindecat, dar cand vine Chuck si Andrew il intreaba care e urmatoarea miscare nu rezulta ca el e inca nebun, ci ca se preface ca e inca nebun pentru a i se face lobotomia si a scapa o data pentru totdeauna de chinurile traumelor prin care a trecut si prin care i-a facut si pe ceilalti sa treaca.

Da, perfect de acord cu tine. Si mie tot impresia asta mi-a lasat. Foarte bun filmul!!!

#96
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
un film extraodinar de prost realizat, fara nici o logica... insa ceea ce e mult mai important e faptul ca arata nivelul de indobitocire a populatiei, care crede vrute si nevrute despre niste domenii din care stiinta lipseste cu desavarsire... mai precis credintele fundamental eronate despre boli psihice si psihiatrie... nu exista boli psihice atestate stiintific, ci doar etichete inventate arbitrar de niste indivizi cu imaginatie bogata si mult timp liber, care se stabilesc prin "vot"... in cazurile cele mai extreme, precum ceea ce ar numi unii "schizofrenie" e vorba de alteratii fizice ale creierului, datorate unor lucruri precum malformatii din nastere, tumori, traume fizice, etc... in astfel de cazuri, problemele cu pricina nu se rezolva prin psihiatrie, ci prin medicina conventionala, ca de exemplu operatii in cazul tumorilor... in alte cazuri nu se poate face absolut nimic... in alte cazuri nu exista nici o problema, ci doar pseudo-diagnostice imbecile pe baza de intrebari si raspunsuri... iar ideea cum ca role play-ing-ul ar putea vindeca pe cineva e o ineptie fenomenala! iar asa ceva, nu pretind nici macar majoritatea psihiatrilor!

revenind nitel la film, mai sunt niste aspecte care le scapa multora... dupa cum ziceam, filmul nu are logica... de ce?
- scenariile din film sunt in majoritatea cazurilor prezentate din perspectiva unei a treia parti, ca si cum ar urmari actiunile participantilor... asa sunt prezentate majoritatea filmelor in majoritatea momentelor, insa aici au gresit mult in scenele in care se sugereaza ca teddy ar avea halucinatii... nu ai cum sa determini asa ceva dupa modul de prezentare a scenelor
- legat de role-playing... chiar crede cineva ca s-ar recurge la nivelul ala de coregrafie? e complet absurd! in plus toata poveste e infinit prea complexa pt. cineva presupuse probleme de perceptie a realitatii...
- legat de anagrame: aici din nou multi isi arata lacunele educative si iq-ul scazut, interpretand anagramele a doua nume ca dovezi clare a imposibilitatii unei coincidente! cum dracu mai frate? iar ideea ca cineva care nici nu stie cine e si cum il cheama, s-ar apuca de facut anagrame complexe e cat se poate de tampita!

una peste alta, filmul e prezentat extrem de prost pt. amebele variante... insa daca e sa folosesti logica si cunostintele reale legat de subiect, nu ai cum sub nici o forma sa ajungi la concluzia ca varianta cu "teddy" bolnav ar fi una valida, deoarece se bazeaza pe pseudo-stiinta si credinte populare despre psihiatrie care nu au tangenta cu realitatea...
pe de alta parte, varianta cu teddy normal si inscenarea e valida deoarece e conforma cu realitatile istorice si actuale:
- exista droguri care sa cauzeze halucinatii? EXISTA!
- au fost deprivati oameni normali de libertate si internati la nebuni? DESIGUR!
- s-au facut experimente psihiatrice ne-legale pe pacienti? DESIGUR!

daca toate lucrurile astea au existat, de ce nu ar fi varianta cu teddy normal? este de fapt singura! dar unora se pare ca nu le place! fascinatia pt. neinteles se pare ca este mult mai mare decat pentru realitate!

Edited by gtk, 29 September 2010 - 13:59.


#97
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Bine, dar daca luam varianta cum ca Teddy ar fi fost sanatos cap-coada, atunci ce motiv ar mai fi avut aia sa-i insceneze totul cum zici tu? Varianta cu "inscenarea" ar fi valida doar daca in film nu ne-ar fi fost prezentata situatia cu nevasta la lac si Teddy gasindu-i inecati, deci cade. Doctorul si Chuck chiar vroiau sa-l vindece si de aceea il bagasera in acest scenariu, pentru a-l face sa accepte adevarul: acela ca-si ucisese nevasta ravasit de fapta ei. Pana la urma metoda doctorilor da roade, el se vindeca insa face in continuare pe nebunul fiindca e constient ca nu ar mai putea trai cu gandul faptelor lui si de aceea prefera lobotomizarea care l-ar face sa uite totul.

#98
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,253
  • Înscris: 06.01.2009
desi gtk are un stil de a gandi lucrurile pe de-a-ndoaselea, tind sa ii dau dreptate in ceea ce priveste unele aspecte despre care vorbeste in postu' de mai sus. Nu sunt in schimb de acord sa zici ca asta e un film prost.

#99
sebastian_88

sebastian_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 19.09.2009

View Postgtk, on 29th September 2010, 14:57, said:

un film extraodinar de prost realizat, fara nici o logica... insa ceea ce e mult mai important e faptul ca arata nivelul de indobitocire a populatiei, care crede vrute si nevrute despre niste domenii din care stiinta lipseste cu desavarsire... mai precis credintele fundamental eronate despre boli psihice si psihiatrie... nu exista boli psihice atestate stiintific, ci doar etichete inventate arbitrar de niste indivizi cu imaginatie bogata si mult timp liber, care se stabilesc prin "vot"... in cazurile cele mai extreme, precum ceea ce ar numi unii "schizofrenie" e vorba de alteratii fizice ale creierului, datorate unor lucruri precum malformatii din nastere, tumori, traume fizice, etc... in astfel de cazuri, problemele cu pricina nu se rezolva prin psihiatrie, ci prin medicina conventionala, ca de exemplu operatii in cazul tumorilor... in alte cazuri nu se poate face absolut nimic... in alte cazuri nu exista nici o problema, ci doar pseudo-diagnostice imbecile pe baza de intrebari si raspunsuri... iar ideea cum ca role play-ing-ul ar putea vindeca pe cineva e o ineptie fenomenala! iar asa ceva, nu pretind nici macar majoritatea psihiatrilor!

revenind nitel la film, mai sunt niste aspecte care le scapa multora... dupa cum ziceam, filmul nu are logica... de ce?
- scenariile din film sunt in majoritatea cazurilor prezentate din perspectiva unei a treia parti, ca si cum ar urmari actiunile participantilor... asa sunt prezentate majoritatea filmelor in majoritatea momentelor, insa aici au gresit mult in scenele in care se sugereaza ca teddy ar avea halucinatii... nu ai cum sa determini asa ceva dupa modul de prezentare a scenelor
- legat de role-playing... chiar crede cineva ca s-ar recurge la nivelul ala de coregrafie? e complet absurd! in plus toata poveste e infinit prea complexa pt. cineva presupuse probleme de perceptie a realitatii...
- legat de anagrame: aici din nou multi isi arata lacunele educative si iq-ul scazut, interpretand anagramele a doua nume ca dovezi clare a imposibilitatii unei coincidente! cum dracu mai frate? iar ideea ca cineva care nici nu stie cine e si cum il cheama, s-ar apuca de facut anagrame complexe e cat se poate de tampita!

una peste alta, filmul e prezentat extrem de prost pt. amebele variante... insa daca e sa folosesti logica si cunostintele reale legat de subiect, nu ai cum sub nici o forma sa ajungi la concluzia ca varianta cu "teddy" bolnav ar fi una valida, deoarece se bazeaza pe pseudo-stiinta si credinte populare despre psihiatrie care nu au tangenta cu realitatea...
pe de alta parte, varianta cu teddy normal si inscenarea e valida deoarece e conforma cu realitatile istorice si actuale:
- exista droguri care sa cauzeze halucinatii? EXISTA!
- au fost deprivati oameni normali de libertate si internati la nebuni? DESIGUR!
- s-au facut experimente psihiatrice ne-legale pe pacienti? DESIGUR!

daca toate lucrurile astea au existat, de ce nu ar fi varianta cu teddy normal? este de fapt singura! dar unora se pare ca nu le place! fascinatia pt. neinteles se pare ca este mult mai mare decat pentru realitate!



esti prost.

#100
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Dl gtk, incerc sa ghicesc la ce s-a referit Dl sebastian_88 si sa detaliez doar pe scurt:

Am putea sa ne punem problemele enuntate de tine, cu gradul de reusita a role-playing&co doar daca filmul ar avea pretentia de documentar pe Discovery sau Sci-Trek.

Nici unul dintre noi nu cred ca s-a dus la film ca sa-si imbogateasca cunostintele legate de psihologie sau psihiatrie. Filmul nu asta vrea.

E ca si cum ai spune ca in realitate o masina nu poate sari de pe un bloc pe altul fara sa se strice, deci filmul Y e prost facut.

#101
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Filmul acesta seamana cu Secret Widow in care joaca Johnny Depp. Ma intreb cum ar fi aratat acest film ( shutter island ) cu J. Deep in el ? :thumbup:

Tot spre teoria nebuniei tind si eu, cam toate filmele de acest gen sustin aceasta teorie: Secret Widow, Identity.

Apropo ce alte filme asemanatoare mai stiti?

Edited by gerbil, 17 October 2010 - 16:04.


#102
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postduculeana, on 1st October 2010, 11:51, said:

Bine, dar daca luam varianta cum ca Teddy ar fi fost sanatos cap-coada, atunci ce motiv ar mai fi avut aia sa-i insceneze totul cum zici tu? Varianta cu "inscenarea" ar fi valida doar daca in film nu ne-ar fi fost prezentata situatia cu nevasta la lac si Teddy gasindu-i inecati, deci cade. Doctorul si Chuck chiar vroiau sa-l vindece si de aceea il bagasera in acest scenariu, pentru a-l face sa accepte adevarul: acela ca-si ucisese nevasta ravasit de fapta ei. Pana la urma metoda doctorilor da roade, el se vindeca insa face in continuare pe nebunul fiindca e constient ca nu ar mai putea trai cu gandul faptelor lui si de aceea prefera lobotomizarea care l-ar face sa uite totul.
Mai exista varianta sa fi fost trimis intentionat acolo, cu "santinela" dupa el, de catre serviciile americane, detinand cine stie de secrete din razboiul mondial. Asta ca sa fiu un Vadim Tudor al filmelor  :)

Altfel, tind sa ii dau crezare doctoritei ascunse in grota care l-a avertizat ca cei din jurul tau incearca sa te faca sa crezi ca esti nebun si ca "adevarul lor" e cel real nu ceea ce crezi tu despre tine. Adaug si mesajul scris de femeia aceea la interogatoriu, "RUN", in timp ce Chuck era trimis dupa un pahar cu apa. Care va sa zica femeia il mai vazuse pe Chuck si cu alta ocazie, probabil cand a mai adus si alti "prieteni" la spital. De aici o mana a serviciilor de care vorbeam.

Pe final cred in varianta in care toate medicamentele date in cafea, mancare, tigari etc., de care vorbea si doctorita in grota, si-au facut efectul si el a inceput sa se identifice cu niste amintiri care nu erau ale lui. Daca vreti sa facem legatura cu Inception, pare a fi tot un fel de implantare a unei idei ce nu exista pana atunci in mintea cuiva. Finalul, odata cu fraza aceea cheie rostita, cred ca il prezinta pe Teddy (deci nu pe Andrew) sedat de pastile, semiconstient, dar resemnat total, ca ciobanul din Miorita autohtona!

Edited by Lyvyoo, 26 November 2010 - 15:10.


#103
AlexT9

AlexT9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.02.2010
Un film pe care trebuie sa il revad..ca sa il inteleg mai bine:D.

#104
sebastian_88

sebastian_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 19.09.2009

View PostLyvyoo, on 26th November 2010, 15:09, said:

Mai exista varianta sa fi fost trimis intentionat acolo, cu "santinela" dupa el, de catre serviciile americane, detinand cine stie de secrete din razboiul mondial. Asta ca sa fiu un Vadim Tudor al filmelor  :)

Altfel, tind sa ii dau crezare doctoritei ascunse in grota care l-a avertizat ca cei din jurul tau incearca sa te faca sa crezi ca esti nebun si ca "adevarul lor" e cel real nu ceea ce crezi tu despre tine. Adaug si mesajul scris de femeia aceea la interogatoriu, "RUN", in timp ce Chuck era trimis dupa un pahar cu apa. Care va sa zica femeia il mai vazuse pe Chuck si cu alta ocazie, probabil cand a mai adus si alti "prieteni" la spital. De aici o mana a serviciilor de care vorbeam.

Pe final cred in varianta in care toate medicamentele date in cafea, mancare, tigari etc., de care vorbea si doctorita in grota, si-au facut efectul si el a inceput sa se identifice cu niste amintiri care nu erau ale lui. Daca vreti sa facem legatura cu Inception, pare a fi tot un fel de implantare a unei idei ce nu exista pana atunci in mintea cuiva. Finalul, odata cu fraza aceea cheie rostita, cred ca il prezinta pe Teddy (deci nu pe Andrew) sedat de pastile, semiconstient, dar resemnat total, ca ciobanul din Miorita autohtona!


extraordinar! ba daca nu va duce capul sa intelegeti genul asta de filme de ce va mai dati cu parerea?... care oricum e irelevanta.

#105
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postsebastian_88, on 29th November 2010, 19:18, said:

extraordinar! ba daca nu va duce capul sa intelegeti genul asta de filme de ce va mai dati cu parerea?... care oricum e irelevanta.
Pentru ca suntem pe un forum public si cautam raspunsuri la problemele de care ne indoim sau pe care nu le cunoastem in totalitate?

#106
sebastian_88

sebastian_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 19.09.2009

View PostLyvyoo, on 29th November 2010, 21:00, said:

Pentru ca suntem pe un forum public si cautam raspunsuri la problemele de care ne indoim sau pe care nu le cunoastem in totalitate?


de ce cauti raspunsuri la "probleme" retorice?

#107
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Interesant film. Dar mai bun e Inception..

#108
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postsebastian_88, on 7th October 2010, 19:31, said:

esti prost.
bine ca esti tu destept mai "scorpionule cu ascendent in leu"! :lol:

View PostStGermain, on 9th October 2010, 00:14, said:

Dl gtk, incerc sa ghicesc la ce s-a referit Dl sebastian_88 si sa detaliez doar pe scurt:

Am putea sa ne punem problemele enuntate de tine, cu gradul de reusita a role-playing&co doar daca filmul ar avea pretentia de documentar pe Discovery sau Sci-Trek.

Nici unul dintre noi nu cred ca s-a dus la film ca sa-si imbogateasca cunostintele legate de psihologie sau psihiatrie. Filmul nu asta vrea.

E ca si cum ai spune ca in realitate o masina nu poate sari de pe un bloc pe altul fara sa se strice, deci filmul Y e prost facut.
problema e ca una dintre variante (cea cu personajul principal bolnav) se bazeaza strict pe o intelegere complet eronata a psihiatriei si a stiintei ce inconjoara domeniul, pe cand cealalta varianta e o interpretare rationala in conformitate cu realitatile stiintifice din lumea reala si cu evenimente reale petrecute in trecut (experimente medicale psihiatrice ilegale/lipsite de etica)... atata timp cat multe filme sa zicem sf sunt criticate pentru stiinta eronata, nu vad de ce nu poate fi criticat si asta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate