Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Shutter Island (2010)

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#55
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
foarte bun filmul, nu ma asteptam la finalul ala (decit 20%) :lol:

dar oricum, mult mai misto decit povestea e realizarea

nu cred ca e nici o mare minune si cred ca "argumentele" alea interminabile sint debitate de unii cu mult mult mult timp liber. filmul are un singur inteles, batut in cuie mai bine decit mintuitorul

#56
priciu

priciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.06.2006
Nu e nicio smecherie la film. Filmul prezinta o singura poveste, a lui Teddy care are probleme la mansarda. Prin acel experiment se incearca vindecarea lui Teddy, aceasta chiar are loc, iar cu replica din final demonstreaza ca nu vrea sa mai traiasca. Foarte probabil cei de acolo vroiau sa-l elibereze dupa acest experiment dar el alege sa moara decat sa traisca ca un monstru. Nu stiu de ce v-ati complicat cu atatea argumente cand filmul prezinta destul de simplu povestea.

Edited by priciu, 10 April 2010 - 13:57.


#57
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

 Mosotti, on 9th April 2010, 10:58, said:

filmul are un singur inteles, batut in cuie mai bine decit mintuitorul
si care ar fi ala in opinia ta?

#58
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
beton film, beton actingu lu dicaprio și kingsley.

#59
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Mda... un film atat de bine realizat incat e primul film care-a reusit sa-mi strice ziua  :console: Adica tot filmul nu face altceva decat sa te induca in eroare, ca finalul e cu totul altul decat ce te-astepti :)

Edited by GigiMaciuca, 14 April 2010 - 23:37.


#60
balauru60

balauru60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.04.2009
Film de Oscar. Ultimele Oscaruri au fost acordate unor filme foarte slabe. Greu de crezut ca anul acesta sa fie vreo inflatie de filme bune.
  Legat de interpretarile date pe acest forum, parerea mea este ca solutia nu este explicita.
Ambele ipoteze sunt plauzibile, si exact aceasta este si intentia scenariului.
Observ ca argumentele, celor care sustin varianta unui Teddy bolnav, sunt mai puternice, si de aceea, eu vreau sa aduc un argument in favoarea unui Teddy ,,curentat".
Argumentul meu face trimitere la un alt film, ,,Candidatul manciurian" unde coreeni, apeland la experimente de ,, spalarea creirului' transforma un prizonier american, din criminal in erou.
  Femeia din pestera, face referire la aceste experimente facute de coreeni, cu prizonieri americani.
De fapt aceasta varianta pe care o propun, este tot in favoarea lui Teddy bolnav, dar ,,spalat".

#61
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Shutter Island nu o sa intre in competitie din cauza ca a iesit cam imediat dupa ultimele Oscaruri. Nu cat din el o sa mai iasa in evidenta la inceputul anului viitor ca sa fie amintit la Oscaruri. Pana atunci o sa apara alte filme care vor dori sa fie nominalizate...

Femeia din pestera este o halucinatie pentru ca o pacienta pe nume Rachel nici nu a existat. Chestiile pe care le spune femeia, Teddy le stia deja, fiind politist cu rang mare inainte de a veni aici. Smecheria cu filmul asta e simpla...tot filmul iti arata ca el era politist si twistul e ca el e de fapt un pacient. Faptul ca vezi ambele variante e doar dorinta ta de a fi ambele la fel de adevarate...bine, si comportamentul general al doctorilor, ciudat si "demn de neincredere" ti-au subliniat aceasta idee. De fapt, aveau in cap un singur gand...sa-l vindece.

#62
seb21

seb21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.01.2010

 priciu, on 10th April 2010, 14:57, said:

Nu e nicio smecherie la film. Filmul prezinta o singura poveste, a lui Teddy care are probleme la mansarda. Prin acel experiment se incearca vindecarea lui Teddy, aceasta chiar are loc, iar cu replica din final demonstreaza ca nu vrea sa mai traiasca. Foarte probabil cei de acolo vroiau sa-l elibereze dupa acest experiment dar el alege sa moara decat sa traisca ca un monstru. Nu stiu de ce v-ati complicat cu atatea argumente cand filmul prezinta destul de simplu povestea.


o singura poveste a lui andrew ai vrut sa zici nu?... andrew e personajul principal al filmului, Teddy e o creatie fictiva, o interpretare favorabila psihicului traumatizat a lui andrew...

#63
alina_alinutza

alina_alinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2007
Subiect bun insa neoriginal (cumva mi se pare foarte cunoscut) pus in scena intr-un mod plictisitor .... La un moment dat aveam impresia ca ma uit la filmul asta de cel putin 4 ore.
DiCaprio ,desi a jucat impecabil , nu mi se pare alegerea potrivita , e prea .... firav.

#64
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Filmul e bun si e bine realizat.Iti stimuleaza imaginatia si mi-a facut placere sa-l urmaresc.In fond asta conteaza, sa fii multumit de ceea ce vezi.

#65
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Mi-a placut,original,cel mai bun film care l-am vazut pana acum in 2010.

Edited by Gh3r0m, 21 May 2010 - 16:50.


#66
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
E un film bun care iti capteaza atentia, ei bine, ca sa il intelegi chiar trebuie sa fii atent. :P
Mi-a placut, e ok, dar nu exagerat.

#67
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Foarte bine realizat filmu, nota 10  :inlove:

#68
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Filmul se aseamana intrucatva cu "Jacob's Ladder", cunoscatorii genului stiu despre ce vorbesc.
DAR, ar fi niste chestiuni care nu pot fi trecute cu vederea si te fac sa iti pui intrebari dupa ce ai vazut acest film:
-tipa din pestera de ce l-ar fi mintit pe Teddy, de ce nu i-ar fi spus pana la urma adevarul-acela ca se faceau experimente pe oameni? Daca mintea in pestera, atunci ar fi spus adevarul in spital, inauntru, cand au confruntat-o prima oara impreuna cu doctorul. In plus, ea ii spune si de drogurile care i s-au dat, si de faptul ca vor aparea halucinatiile peste cateva ore, ceea ce se si intampla ulterior, cand el o vede din nou pe Dolorores dupa ce da foc masinii!
-George, cel din puscarie, de ce-i spune lui Teddy" tu m-ai adus aici, din cauza ta am ajuns aici, mi-ai promis c-o sa ma scapi", si ii confirma si el spusele femeii din pestera? Nu avea niciun motiv sa-l minta, nu mai avea nimic de pierdut, stia ca oricum va ajunge in far sa fie lobotomizat.
Apoi, la sfarsit, nu inteleg de ce Teddy, daca chiar isi revine si recunoaste faptele lui si isi aduce aminte de tot etc., a doua zi cand vine partenerul lui face pe prostul, numindu-l Chuck, stiind dinainte de la discutia cu doctorul ca daca reabilitarea sa n-ar reusi, ar ramane ca ultima solutie lobotomizarea? De ce ar fi preferat in cele din urma sa fie lobotomizat, din moment ce s-a vindecat? Adica aia n-aveau de gand sa-l elibereze din spital, din moment ce metoda doctorului ar fi reusit?

#69
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 duculeana, on 1st June 2010, 15:55, said:

Apoi, la sfarsit, nu inteleg de ce Teddy, daca chiar isi revine si recunoaste faptele lui si isi aduce aminte de tot etc., a doua zi cand vine partenerul lui face pe prostul, numindu-l Chuck, stiind dinainte de la discutia cu doctorul ca daca reabilitarea sa n-ar reusi, ar ramane ca ultima solutie lobotomizarea? De ce ar fi preferat in cele din urma sa fie lobotomizat, din moment ce s-a vindecat? Adica aia n-aveau de gand sa-l elibereze din spital, din moment ce metoda doctorului ar fi reusit?
Dupa parerea mea, cheia e replica de la final: "would you rather die as a good man or live as a monster"
Pentru ca nu poate sa se impace cu realitatea, nu poate trai stiind ce a facut. Vindecat fiind, e constient ca e un monstru si alege sa "moara" ca un om bun, adica sa i se stearga memoria a ceea ce e de fapt.

#70
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

 duculeana, on 1st June 2010, 15:55, said:

Apoi, la sfarsit, nu inteleg de ce Teddy, daca chiar isi revine si recunoaste faptele lui si isi aduce aminte de tot etc., a doua zi cand vine partenerul lui face pe prostul, numindu-l Chuck, stiind dinainte de la discutia cu doctorul ca daca reabilitarea sa n-ar reusi, ar ramane ca ultima solutie lobotomizarea? De ce ar fi preferat in cele din urma sa fie lobotomizat, din moment ce s-a vindecat? Adica aia n-aveau de gand sa-l elibereze din spital, din moment ce metoda doctorului ar fi reusit?
"to die like a good man or live like a monster" (ceva de genu' parca era)

LE: na, ca mi-a luat-o Moaca inainte...

Edited by dmx85, 02 June 2010 - 08:21.


#71
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Si atunci cum ramane cu "dreptatea" lui, cu aflarea adevarului pana la capat? Cu lamurirea daca ceea ce-i spusesera tipa din pestera si George chiar era adevarat si daca aia se jucau cu mintea lui? George ii spusese ca toate alea fusesera puse in scena pentru el "tu nu investighezi nimic. Esti doar un sobolan nenorocit". Insusi George era dovada vie a experimentelor pe oameni, nu atat din spusele lui Teddy (care-i povestise lui Chuck), cin din felul cum arata.
Pe de alta parte spusele lui Chuck din final "noi suntem mai inteligenti decat ei, nu-i asa", in sensul in care si-a dat seama ca de fapt Teddy se facea ca era nebun, se bat cap in cap cu ceea ce se petrecuse in turn cu o zi inainte, cand doctorul impreuna cu Chuck ii spusesera "daca comisia nu va observa vindecarea ta, atunci tot efortul nostru a fost in zadar, si ultima solutie ar fi lobotomizarea". De ce daca chiar vroiau sa-l vindece l-ar fi lobotomizat pana la urma? Ca sa uite ce -nu cumva despre experimentele care se faceau acolo si despre care Chuck recunoscuse?
In plus, e un film in care toate se leaga, Scorsese da amanuntele exact atunci cand trebuie, punctand exact pe fapte si lasandu-ne pe noi sa facem deductiile logice. El fusese chemat acolo sa investigheze disparitia femeii cu care se va intalni in pestera si care-i spune "ei ma cred moarta, ca m-am inecat", ei o doreau moarta pentru ca le cunoastea secretele!
Nu mai zic de analogia cu amintirile din lagar -altfel de ce-ar fi fost introdus acest amanunt in film, daca nu sa faca analogie intre experimentele nazistilor si cele de pe insula? Pentru mine e clar ca nu lasa loc de interpretare.

#72
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Ducu.
E simplu. Teddy a fost politist, a ajuns acasa dupa munca si si-a gasit sotia langa lac uda, in lac se aflau cei 3 copii ai lor, el a impuscat-o pe ea la cerinta ei, el a innebunit creand o personalitate noua care a inlocuit multe din detaliile ultimului eveniment major din viata lui care l-a traumatizat intr-un caz pe care l-ar fi cercetat ca politist.

Tipa din pestere nu exista, e o halucinatie. Tot ceea ce spunea ea, Teddy o stia deja, doar facea parte din personalitatea lui. Plus, iti pui mai multe intrebari decat ar ridica filmul. Iti complici singur povestea mai mult decat e nevoie.

Tocmai asta e plot-twistul final...el a fost tot timpul nebun si tot filmul a fost un spectacol pus pentru un singur pacient pentru a descoperi daca aceasta metoda de psihoterapie da roade.

Chuck zice "noi suntem mai inteligenti decat ei, nu-i asa" pentru a continua spectacolul ca si cum l-ar testa pe Teddy sa vada daca a innebunit iar sau nu...asa cum l-a avertizat doctorul cu o zi inainte.

Analogia cu amintirile din lagar subliniaza pur si simplu nivelul de trauma psihica pe care l-a suferit personajul principal. Nu au legatura cu experimentele non-existente din spital. S-a vazut clar in final ca in far nu se intampla nimic.

Eu zic sa te mai uiti o data la film...ca impresia mea e ca l-ai vazut o singura data.

Edited by M0n0, 02 June 2010 - 23:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate