Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#3043
alec

alec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.02.2004
O sa pastrez doar nuanta lemnului ca si culoare.
In rest pot sa merg pe diferiti producatori de geam, feronerie, rama si diverse configuratii.
Intradevar trebuie sa gasesc cea mai buna varianta pentru deschiderea asta.

#3044
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012

 alec, on 19 noiembrie 2012 - 18:56, said:

Salut,

Si inca ceva, vreau sa transform in living terasa cu deschidere de 2400mm*5500mm. Asezarea este S-V (daca e important)Ma gandesc la cea mai buna solutie d.p.d.v costuri-izolare. Sunt Ok usile culisante (2 usi culisante deschidere 2m fiecare)?
Recomandati alta solutie?

Multumesc anticipat!!!

Osciloculisanta este cea mai buna solutie din punct de vedere al etansietatii.

#3045
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Astea or fi bune?

#3046
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

 bulesco, on 20 noiembrie 2012 - 13:04, said:

Osciloculisanta este cea mai buna solutie din punct de vedere al etansietatii.

Ai dreptate, dar nici soluția de mai jos nu are probleme de etanșare și permite dimensiuni mai mari ale foii decât la PASK(oscilo-culisantă).


 7777777, on 20 noiembrie 2012 - 14:48, said:

Astea or fi bune?

Sunt marfă! Ar fi de preferat cele din aluminiu. Alea din PVC sunt foarte scumpe și nu au nimic în plus față de cele din aluminiu, chiar dimpotrivă. Frumoasă prezentare!

Am făcut și eu una din aluminiu.

Edited by Digix, 20 November 2012 - 18:50.


#3047
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 bulesco, on 20 noiembrie 2012 - 13:04, said:


Osciloculisanta este cea mai buna solutie din punct de vedere al etansietatii.

Poate la ferestre este o solutie buna dar in niciun caz la dimensiunile astea. Am cateva sute... lift-slide la activ.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yKVzEvkALD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3048
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
mi-ai dat emoţii Jordanule urmărind cateva din montajele de sticlă la înălţime Posted Image

#3049
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012

 7777777, on 20 noiembrie 2012 - 14:48, said:

Astea or fi bune?
Da, sunt bune.

 toteudinnou, on 20 noiembrie 2012 - 19:49, said:

Poate la ferestre este o solutie buna dar in niciun caz la dimensiunile astea. Am cateva sute... lift-slide la activ.

Ce are daca deschiderea este 1000/ 2200 de ex?
este foarte buna. Omul isi inchide o teransa-n fond si nu face un perete din sticla.

Solutia pentru o izolare termica reusita si de ce nu fonica, asa cum o vad eu, nu o mai reprezinta 5 sau 7 camere pe profil ci inca o fereastra suplimentara sau un oblon.
Eu sunt adeptul obloanelor exterioare. Urmaresc acest topic de multa vreme, am experienta in domeniul executiei si montajului de tamplarie din al si pvc, si va spun cu toata responsabilitatea, ca cea mai buna solutia acum este fie tamplaria din al cu 3 tripan+ oblon exterior; fie cu dublaj de fereastra.

Apoi, o etansietate reala o ofera osciloculisanta si nu culisanta clasica. Eu vorbesc din ce am montat si ce este pe piata. S-au mai ieftinit in ultimii ani mecanismele, acum se gasesc pe la vreo 300 de euro si mecanisme de osciloculisante pentru aluminiu. S-au dus vremurile cand nu te "lipeai" de unul bun fara 500 de euro.

Edited by bulesco, 21 November 2012 - 10:06.


#3050
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 bulesco, on 21 noiembrie 2012 - 09:52, said:

Da, sunt bune.
...
este deosebire între osciloculisanta pe care o propui tu pe motiv de etanşare şi liftant-glisanta propusă de 777... sunt diferite.
dacă ai observat, toteul intervine mai rar în topic, iar dacă totuşi o face, abordează tematici predilecte, liftant-glisantele fiind una dintr ele. iar dacă afirmă în mod clar şi explicit c-a executat sute... îţi dai seama deci c-ar avea habar despre ce obiectează.
de curiozitate, tu câte inchideri de acest tip ai executat? imi iau îngăduinţa să cred că eşti doar utilizator, unul încântat. Posted Image

#3051
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
mai mult de 2.

 euribiontuL, on 21 noiembrie 2012 - 10:07, said:

de curiozitate, tu câte inchideri de acest tip ai executat? imi iau îngăduinţa să cred că eşti doar utilizator, unul încântat. Posted Image

Ce ai mai dori sa inveti despre mecanisme si nu stii inca?

#3052
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

Quote

Urmaresc acest topic de multa vreme, am experienta in domeniul executiei si montajului de tamplarie din al si pvc
bun venit, man! Posted Image

Quote

Ce are daca deschiderea este 1000/ 2200 de ex?
de fapt este 1375x2400. n-am calumen la îndemână să calculez greutatea. totuşi este apreciabilă. darmite tripan? manipulat fie şi rar, va reclama probleme de reglaj. normal ar fi ca proprietarul să cheme servicemanul ori de câte ori sesizează nereguli in utilizare. din diferite motive, se întâmplă că neregula progresează, devenind defecţiune. rezultă un panou de sticlă impracticabil, sau practicabil cu mari dificultăţi. pe cale de consecinţă, astfel se ajunge la situaţii de genul...

Quote

...Omul isi inchide o teransa-n fond si nu face un perete din sticla

cu oblonul, sunt edificat. despre incă o fereastră, nu încă.

Quote

...Solutia... inca o fereastra suplimentara sau un oblon...
ai putea să detaliezi?

#3053
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
La terasa tripan?! De ce ar folosi asa ceva?

 euribiontuL, on 21 noiembrie 2012 - 11:03, said:

ai putea să detaliezi?

Prin anul 2000, intreb la fabrica de sticla cu care colaboram in mod frecvent, daca ar putea sa-mi faca un geam format din 3 randuri de sticla; Aveam uenle profile de la Alumil (seria 1100 daca nu ma-nsel) si m-am gandit ca ar merge un sendvis mult mai gros daca schimb bagheta. Atunci nu prea aveai multe solutii in cazul condensului, tratarea cu oxizi era la inceput pe la noi etc. Agentul meu de vanzari imi raspunde;
-D-le X... ce v-a apucat? N-am auzit de asa ceva!
-bine, zic eu, du-ma la seful de vanzari
- ala acelasi raspuns, seful de la productie la fel, patronul a dat din umeri.
Peste inca un an, intreb iarasi, deoarece auzisem deja ca si-a mai facut unul un termopan din trei foi.
Primesc urmatorul raspuns;
-Tripan, cum sa nu?! Facem!
In gandul meu, fir'ati ai dreacu, ati gasit si denumirea deja.
Si era cred cam a 2-a fabrica ca marime din Bucuresti.

...cu vreun an inainte renuntasem la imobiliare si am cautat sa ma angajez in vanzari, ce facusem de altfel. Ajunsesem si la acea fabrica. Sa  zic ca le-am cerut atunci un salariu de vreo 300 de dolari ca sef la vanzari. Mult d-le, dam numai 150 + bonusuri. Eu am cerusem dublu+ bonusuri. Asta a fost. Ulterior mi-a parut bine ca mi-au refuzat cererea.

Edited by bulesco, 21 November 2012 - 11:28.


#3054
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
păi, am înţeles că beneficiarul doreşte să transforme terasa în living... deci?Posted Image

Quote

...cea mai buna solutia acum este fie tamplaria din al cu 3 tripan+ oblon exterior; fie cu dublaj de fereastra.
despre asta vorbeai?

_____________
complectare...

beneficiarul comod (sau chiriaş nepăsător) - tinde să ignore problemele inerente exploatării. probleme NEservice-ate >>> defecţiune.
sau cazul beneficiarului grijuliu în exaces ce, la orice închipuire, dă alarma. nici pt serviceman nu este la îndemână să dea curs toată ziua-bună ziua sesizărilor cum că freacă, hârjâie...

soluţia ar fi ca varianta constructivă să fie adecvată la situaţie. omu' ar vrea să asimileze terasa, livingului. deschiderile sunt apreciate ca fiind mari pentru varianta osciloculisantă.

nu mai vorbesc să tâmplăria este mahon şi doreşte să meargă pe aceiaşi nuanţă (poate îi trece!Posted Image ). asta presupune fie tâmplărie pvc mahon, deci osciloculisantă, variantă NU de dorit,
fie aluminiu la nuanţă (care va sălta preţul semnificativ).
______________

ăăă...în rest, toate bune. Posted Image

Edited by euribiontuL, 21 November 2012 - 11:37.


#3055
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
Da, cred ca cea mai buna solutia propusa de 77777.

#3056
alec

alec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.02.2004

 7777777, on 20 noiembrie 2012 - 14:48, said:

Astea or fi bune?
Nu gasesc distribuitor WERU in Romania. Toti producatori fac astfel de ferestre sau la cine mai pot gasi?

#3057
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 bulesco, on 21 noiembrie 2012 - 11:43, said:

Da, cred ca cea mai buna solutia propusa de 77777.
adică liftant-glisantă

 bulesco, on 20 noiembrie 2012 - 13:04, said:

Osciloculisanta este cea mai buna solutie din punct de vedere al etansietatii.
păi, hotăreşte-te! Posted Image

dar, fii pe pace. discutăm soluţii, forumizăm. nu dăm cu parul. Posted Image

 bulesco, on 21 noiembrie 2012 - 10:02, said:

...Solutia pentru o izolare termica reusita si de ce nu fonica, asa cum o vad eu, nu o mai reprezinta 5 sau 7 camere pe profil ci inca o fereastra suplimentara sau un oblon.
ăăă...încă nu sunt edificat în privinţa acestei soluţii. Posted Image

Edited by euribiontuL, 21 November 2012 - 12:00.


#3058
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012

 euribiontuL, on 21 noiembrie 2012 - 11:56, said:

păi, hotăreşte-te! Posted Image
Posted Image

M-am hotarat. In cazul asta este solutia propusa de 77777.
Acum este clar?

#3059
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
mai puţin soluţia cu...

Quote

...inca o fereastra suplimentara
Posted Image

 alec, on 21 noiembrie 2012 - 11:46, said:

... la cine mai pot gasi?
nu tb să fie neapărat weru.
şe poate realiza şi cu alte mărci...de feronerie.

#3060
alec

alec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.02.2004
Revenind la discutia initiala ajutati-ma sa gasesc  producatorul cu un raport bun izolare/claitate/pret pentru usa de terasa liftant-glisantă.

Pana acum am gasit Schüco, insa cared ca sunt printre cei mai scumpi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate