Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#2305
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010

 Digix, on 3rd February 2012, 00:07, said:

Nu ai de ce. La mai mult de 16 mm încep să apară microcurenți în interiorul termopanului. Acest "vânticel" răcește mai repede foaia din interior, transportând aerul rece de la foaia de afară spre ea(sau invers, pe cel cald spre afară).
ai vreun docoment pentru 'vanticel"
sunt curios pentru ca nu am citit nicaieri despre asta pana acum
plus ca m-am jucat si un configurator de geam si dadea mai bine pana la 20 distantier.

dar sunt chibit asa ca doar itnreb :)

inseamna ca la configuratia mea de 50 mm pe tripan am cate 2 vanticele intre cele 3 geamuri nu?

#2306
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
La 50 mm, dacă ai  două geamuri de 4 mm, și unul de 6mm, ai baghetele de 18 mm, nu 16, e bine! Calumen dă așa:

Ug=0,5 W/mp*K  pentru sticlă 4(4 season)-18(argon 90%)-6(float)-18(argon 90%)-4(LOW-E)=50mm, mai bine un pic decât
Ug=0,6 W/mp*K  pentru sticlă 4(4 season)-16(argon 90%)-4(float)-16(argon 90%)-4(LOW-E)=44mm.

La fel de bine e și:

Ug=0,5 W/mp*K  pentru sticlă 4(4 season)-18(argon 90%)-4(float)-18(argon 90%)-4(LOW-E)=48mm.

Attached Files


Edited by Digix, 03 February 2012 - 01:05.


#2307
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
mereu a fost o placere sa vb cu tine Digix
pentru ca mai si argumentezi ce spui cu docomente

iti multumesc pentru asta

dar sa mergem mai departe pe rationament si pe docomente

spune-mi care este rolul perforatiilor de pe o bagheta, indiferent de structura geamului - bipan/tripan? cum se sigileaza un geam bipan care are argon in interior?

este adevarat ca pot aparea microventilatii in interiorul unui geam cu bagheta mai mare de 16 mm dar la fel de bine nu pot aparea. Care sunt conditiile in care pot aparea sau nu aceste microventilatii. Docomentul prezentat nu specifica decat posibilitatea aparitiei. Sau nu.  :peacefingers:

daca marinea optima pentru bagheta este 16 mm cum se face ca o structura de bipan sau de tripan cu bagheta mai mare de 16 mm si pana in 20mm (atat am verificat eu) este mai buna decat una pana in 16 mm?

#2308
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Salut
Readuc in discutie problema mea cu un termopan rehau briliant montat asta vara, cu 2 ferestre, ambele se deschid.
Spusesem eu cateva pagini mai inainte despre faptul ca pe partile laterale verticale ale imbinarii fereastra-toc, cam bate vantul si intra serios frigul, mai ales in aceasta perioada.Problema o sesizasem demult constructorului, dar fiind cald afara nu a fost asa evidenta situatia.
Zilele trecute, constructorul a venit, a fost de acord ca situatia nu este ok, si a mai reglat din balamale.In zona balamalelor intr-adevar s-a atenuat curentul de aer, dar s-a "bombat" (curbat) fereastra si intra curent pe acolo cu mult mai rau ca inainte.Vazand aceasta, constructorul a opinat ca va monta 2 balamale suplimentare interioare care ar rezolva problema.
Ce am observat eu este ca apasarea cu mana pe marginea verticala a termopanului duce la o miscare cam mare a respectivului profil de termopan.
As putea suspecta aici faptul ca poate nu a fost folosita o armatura corespunzatoare?Se poate verifica in vreun fel acest lucru?
Este o solutie fiabila montarea acestor 2 balamale, cate una pe fiecare fereastra, sau pot apare in timp alte probleme?
Multumesc mult pentru sfaturi.
O zi buna

#2309
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 badsica, on 30th January 2012, 20:25, said:

Daca in cazul unui tripan aleg o foaie mata , sa fie cea din interior sau cea din exterior? scade mult peformantele tripanului , banuiesc ca nu poate fi lowe .. ?


matul va fi exact in locul lui f4. unuii monteaza low la mijloc altii foaia clara. depinde de firma care executa sticla. daca firma care executa sticla pune f4 spre interiorul camerei nu au cum sa ti o monteze in mijlocul tripanului. exceptie sunt firmele de tamplarie care isi fac sticla proprie dar recomand ca sticla sa fie luata de la un mare producator de sticla care nu face magarii

 Meister, on 31st January 2012, 00:52, said:

Salut,

am nevoie de o solutie pentru trapa de la terasa. PVC, aluminiu daca se poate. In cel mai rau caz


pe alb cu placa weiss te costa 100 de euro cu montaj inclus. o faci in panta cu deschidere exterioara. daca nu vrei pe pvc erau unii prin bragadiru(centura) la care am vazut ca puteai cumpara ceea ce doreai iar pretul nu era extrem de mare. din pacate nu mai tin numele firmei dar iti pot pune un google earth daca ma chinui nite l:)

 dszabolcs, on 31st January 2012, 22:13, said:

Buna tuturor!

In primavara as dorii sa schimb 7 geamuri si 2usi exterioare, aprox  20mp. Pentru acesta am un buget de 2000 eur.
Geamurile sunt de dimensiunea 1600x1300 (4 buc) si 1200x1300 (3); ambele parti le doresc mobile si una oscilobatabila.

1. Ce profile mi-ati recomanda? Pana in prezent am primit oferta pt. Rehau, Veka, Teraplast, Kbe, Salamander.
Ce alte detalii trebuie sa le cer legat de profil?

2. Pentru feronerii as opta pt. Roto. Am auzit ca se fabrica si in Romania. Cum imi dau seama?
Aveti alte racomandari?

3. La inaltimea de 1300mm sunt suficiente 2 balamale? La usa as pune 3 balamale pt ca inaltimea este de 2100mm

4. Ce sa urmaresc la sticla? Grosime? Tip? Producator? (Aici stiu foarte putin, si consider partea ce mai importanta... daca ma gandesc ca aici se pierde marea parte a caldurii...)

5. Cum se numeste acel suport care se pune sub toc, unde intra pervasul? Mi s-a recomandat sa pun gresogranit in locul pervasului de exterior si sa lipesc cu adezip pt. geresie exterior.? Merita?

6. Ce date sa fie trecute in contract?

7. Cum verific daca produsul este conform ofertei/contractului? Ma refer la profil, feronerie, sticla... Impinarile si lipirile sunt corespunzatoare...

8. Imi sacapa ceva amanunt importat? :P

Apreciez opiniile voastre, si va multumesc anticipat! :thumbup:


pune aici: http://forum.softped...t...&start=2280 inclusiv dimensiunile usilor si vei primi oferte


1. de la rehau cere briliant, veka softline, salamander streamline. kbe este clasa b, iar de teraplast habar nu am
2. roto, sigenia, maco. ar mai fi si gu
3. arhisuficiente, usile fa le oscilobatante, nu au nici pe dracu la dimensiunile alea
4. coeficient termic
5. solbanc(Sohlbank in germana)
6. depinde de firma. de obicei sunt tip. sa iti scrie totul despre tamplarie, sticla feronerie, garantie, etc
7. aici e dupa noroc
8. naiba stie. as putea vorbi cel putin doua ore despre tamplarie fara sa repet ceva. pune mana si citeste din urma topicul:))))

succes

 dorindanescu, on 31st January 2012, 22:47, said:

Profil Gealan , culoare stejar auriu, feronerie Winkhaus ActivPilot

Pret negociat: 9800 Ron


au murit toti aia care lucreaza pe profile nemtesti de ai ajuns la gealan?:)) vrei ieftineaua? fugi la aplast sa ti faca o oferta pe euro70 si ai sa vezi ca ai pretul mai mic. chiar daca euro70 este clasa b macar stii o treaba

 invicta, on 1st February 2012, 15:04, said:

Să nu-mi spuneți că șuruburile se dau în dreptul rosturilor de mortar !!!

Vă mulțumesc pentru opinii și argumente.


dar unde?
la restul ti a raspuns msn

 badsica, on 1st February 2012, 20:28, said:

Unele firme nu-ti monteaza pana n-ai umplut golurile cu mortar .
niciodata nu am recomandat asa ceva. o punte termica inutila

 Sir_Mario, on 3rd February 2012, 01:24, said:

spune-mi care este rolul perforatiilor de pe o bagheta, indiferent de structura geamului - bipan/tripan? cum se sigileaza un geam bipan care are argon in interior?

este adevarat ca pot aparea microventilatii in interiorul unui geam cu bagheta mai mare de 16 mm dar la fel de bine nu pot aparea. Care sunt conditiile in care pot aparea sau nu aceste microventilatii. Docomentul prezentat nu specifica decat posibilitatea aparitiei. Sau nu.  :peacefingers:

daca marinea optima pentru bagheta este 16 mm cum se face ca o structura de bipan sau de tripan cu bagheta mai mare de 16 mm si pana in 20mm (atat am verificat eu) este mai buna decat una pana in 16 mm?
Silicagelul aflat in bagheta absoarbe umiditatea existenta intre sticle prin acele perforatii. la microcurentii de aer nu ma bag. stiu de ei dar nu am aprofundat problema de lene

 cretu22, on 3rd February 2012, 08:50, said:

Salut


noi am vorbit la telefon. habar nu mai am ce sfaturi sa iti mai dau:))

#2310
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

 Sir_Mario, on 3rd February 2012, 01:24, said:

spune-mi care este rolul perforatiilor de pe o bagheta, indiferent de structura geamului - bipan/tripan? cum se sigileaza un geam bipan care are argon in interior?
Pe acolo lucrează silicagelul care se află în interiorul baghetelor geamului. acesta preia umezeala din aerul/argonul introdus între foile sticlei.

Ori geamul are supape prin care se introduce argonul, ori sigilarea se face în atmosferă de argon.

 Sir_Mario, on 3rd February 2012, 01:24, said:

este adevarat ca pot aparea microventilatii in interiorul unui geam cu bagheta mai mare de 16 mm dar la fel de bine nu pot aparea. Care sunt conditiile in care pot aparea sau nu aceste microventilatii. Docomentul prezentat nu specifica decat posibilitatea aparitiei. Sau nu.  :peacefingers:

Microventilația e ceva(adică posibilitatea feroneriei de a se deschide imperceptibil, astfel încât să existe un aport de aer din exterior) și microcurenții altceva.

Nu fac eu experimente acasă, doar citesc și trag concluzii, pe care le mai corelez cu experiența practică. Documentul este un document oficial al Saint Gobain, iar dacă nu-i crezi, e treaba ta. Observ că neîncrederea e o caracteristică generală a personalității tale.  :peacefingers:

Am postat în unul din cele două topicuri de tâmplărie calculațiile în Calumen a influenței lățimii baghetei la coeficientul de izolare. O să vezi acolo că așa e, nu te ajută cu nimic creșterea lățimii. Există o mică excepție în cazul descris de mine de mai sus, când un tripan de 48 e mai eficient decât unul de 44, deci cu 2 baghete de 18 în loc de 16. Caută postarea mea și e posibil că te vei convinge.

 Sir_Mario, on 3rd February 2012, 01:24, said:

daca marinea optima pentru bagheta este 16 mm cum se face ca o structura de bipan sau de tripan cu bagheta mai mare de 16 mm si pana in 20mm (atat am verificat eu) este mai buna decat una pana in 16 mm?

Acum a venit rândul meu să-ți cer documente pentru afirmațiile tale, eu ți le-am prezentat când ai cerut.

Edited by Digix, 03 February 2012 - 12:22.


#2311
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
referitor la microventilatie: am la casa unde renovez geam cu bagete de 22mm bipan si 16mm tot bipan, pe acelasi profil: salamander streamline
o sa fac rost de un termometru ff bun si o sa masor temperaturile int/ext si pun aici diferenta.
atunci poate ma conving teoriile cu convectia care apare la distante peste 20mm

#2312
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
E vorba de microcurenți, nu de microventilație.

#2313
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
ma gandeam la una si am scris de alta, asta e cand ai mult de munca si mai citesti si forumurile... :)

#2314
narcys13

narcys13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2010
O rugaminte pentru cei initiati in termopane, am  si eu o lucrare mai maricica adica un duplex la care as vrea sa pun geamurile. Acu am 2 oferte si nu-s prea sigur care-i cea mai ok.Daca ma puteti ajuta cu un sfat, incerc sa vi le prezint:

Prima oferta este cu tripan:
Serie;KBE 88
Geam: 42 mm, F4+F4+Low E
Feronerie: Maco Multi- Matic
Toc 75 mm
Cercevea fereastra 6 camere, 86 mm
Profile suplimentare 1460mm Solbanc 20 mm pt. 88


A doua oferta:
Extruplast , 6 camere clasa A
Feronerie:GU- Eurojet
- Standard
GT 24mm, LowE4+Float6
Cercevea fer. Z 76mm, 6 cam. cl.A

Diferenta in bani e destul de mare adica 100 E mai mult prima oferta , chiar se merita?

#2315
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Deși ambele profile sunt cam low-cost, dacă astea sunt singurele alternative, alege KBE cu Maco, dar pune sticlă 4-16-4 float + LOW-E cu argon, nu tripan.

Are același coeficient  de izolare de 1,1 cu tripanul F4 +F4 + LOW-E fără argon și e mai ușor. Sigur prețul va scădea sub cel al Extruplastului, punând sticla mai ușoară.

#2316
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 narcys13, on 4th February 2012, 17:09, said:

...am  si eu o lucrare mai maricica
...Diferenta in bani e destul de mare adica 100 E mai mult prima oferta , chiar se merita?
cu toată bunăvoința pentru înțelegere, măricică cu 100 E, nu prea cadrează.

#2317
narcys13

narcys13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2010
Sorry nu m-am exprimat bine 100 E era diferenta doar la un geam pentru care am expus oferta , totalul se duce peste 1000 E.

#2318
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 msn2, on 2nd February 2012, 14:54, said:

....sunt ancore chimice la eprubeta, incearca sa vezi cum poti sa faci sa prinzi cu ele: gauresti caramida, introduci eprubeta, se pune tocul, se da gaura in dreptul ancorei si surubul trebuie sa nimereasca eprubeta.
.....
Nu cu eprubeta ci tip fiola . Nu se pot folosi in cazul timplariei din cauza pozitiilor si a faptului ca fiolele se folosesc numai " in jos "  si in materiale fara gauri . Nu asigura prinderea rapida , deci calarea geamului ar fi o mare problema .
Nici prinderile cu mortar chimic nu se recomanda . Cu mortar se poate lucra in orice pozitei , se poate lucra in caramida , cu folosirea unor dibluri speciale , dar dureaza intarirea .
Alta problema ar fi ca la acest tip de prinderi chimice , surubul sau prezonul se introduce in gaura si trebuie invirtit . Asta inseamna ca in toc ar trebuie data o gaura prin care surubul sa se miste , deci fixarea tocului fata de surub este zero .
La prinderile in zidarie , caramida , bca , ba uneori si beton , se folosesc suruburi pt zidarie , eventual cu pregaurirea zidariei .

#2319
bogdaniumm

bogdaniumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 27.06.2010
Scuze daca am postat gresit, dar nu am stiut unde s-ar incadra intrebarea mea.
Pe scurt, vecinul meu si-a facut o aerisire la camara lui, aerisire care da fix in curtea mea. Are voie sa faca acest lucru?  Din cate stiu eu nu. Ma poate ajuta cineva cu o numarul legii care interzice acest lucru?  I-am zis sa o astupe dar nu vrea.
Va multumesc si daca am postat  gresit rog un moderator sa mute acest post in sectiunea corespunzatoare.

Edited by bogdaniumm, 05 February 2012 - 18:21.


#2320
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
E doar o aerisire, poate să se uite la tine în curte pe acolo? Fiți fraților mai toleranți!

#2321
bogdaniumm

bogdaniumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 27.06.2010

 Digix, on 5th February 2012, 20:42, said:

E doar o aerisire, poate să se uite la tine în curte pe acolo? Fiți fraților mai toleranți!

Nu e numai o aerisire. E o mica ferestruica facuta fix la nivelul ochilor, o data l-am prins cum statea si se uita la nevasta-mea cum vorbea la telefon prin curte, si ca sa umple paharul, m-a reclamat la politie ca locuiesc fara forme legale(e casa mea dar nu am trecut acolo domiciliul permanent, a trebuit sa-mi fac viza de flotant din cauza idiotului) asa ca nu pot fi tolerant cu acest personaj.
Imi poate spune cineva numarul legii?
Va multumesc.

#2322
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
OK, atunci ai dreptate. Dacă e la mai puțin de 2m de gardul tău, trebuia să-ți ceară acordul notarial.

Oricum, dacă nu vrea de bună voie, va trebui să-l dai în judecată, iar atunci avocatul tău îți va spune ce articol de lege interzice asta. Uite citește pe aici: http://forum.softped...t...37865&st=18 , că am văzut că se discuta despre un subiect asemănător.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate