Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#2287
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmaximg, on 29th January 2012, 09:47, said:

...dar sistemul clasic de la termopane nu permite...

Păi de aia există și alte sisteme de tâmplărie, pliantă, glisantă, etc. Ăla pliant e ideal pentru vară/iarnă. E puțin mai scump, dar foarte util. În față la acea terasă merge unul care să se deschidă spre exterior, pe lângă stâlpi. Vara, se poate deschide de tot terasa.

Edited by Digix, 29 January 2012 - 11:11.


#2288
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
maximg, exact asa ne dorim, desigur ceva care sa"mearga"cu aspectul terasei de acum, asa mai traditionala.
Inchiderile de jos, scuza-mi stangacia, din ce anume le prevezi, adica cu ce se pot umple.
Geamurile, banuiesc ca vara se pot deschide, daca jos exista o sustinere?

Unde gasesc pe cineva care sa ma ajute cu o schita complete si care sa ma ajute cu executia finala?

Va multumesc frumos tuturor!

#2289
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Daca in cazul unui tripan aleg o foaie mata , sa fie cea din interior sau cea din exterior? scade mult peformantele tripanului , banuiesc ca nu poate fi lowe .. ?

#2290
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
matul ar trebui așezat la mijloc. nu scade nici o performanță

pentru ce este? ce structură are? 4Seasons, LowE?

#2291
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Am nevoie la o baie orientata spre vecinu , poate chiar si la bucatarie... uite ca nu ma gandeam sa-l pun la mijloc , vreau sa am doua lowe si matu asta , un krizet.

#2292
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
acum ai aflat!  ;)

#2293
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Da 'biontule , multumim tie si celorlalti care ofera consultanta gratis! :thumbup:

#2294
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Salut,

am nevoie de o solutie pentru trapa de la terasa. PVC, aluminiu daca se poate. In cel mai rau caz
voi confectiona ceva din tabla. Ce am gasit eu pana acum, cu tot cu scara (dar scara nu ma intereseaza) duce la
2500 de euroi. Golul este de aprox. 130x65 si inca nu am zidit peretele in jurul golului.
In functie de solutia gasita ori il fac drept, ori cu inclinatie. Ma intereseaza daca exista
profile special pentru asa ceva. Partea de izolatie/scara de sub usa/toc o rezolv eu cumva.

Cei de la velux au niste luminatoare frumoase, undeva la juma de pret dar nu se deschid decat pentru aerisire.

Multumesc,

Attached Files


Edited by Meister, 31 January 2012 - 00:56.


#2295
dszabolcs

dszabolcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2010
Buna tuturor!

In primavara as dorii sa schimb 7 geamuri si 2usi exterioare, aprox  20mp. Pentru acesta am un buget de 2000 eur.
Geamurile sunt de dimensiunea 1600x1300 (4 buc) si 1200x1300 (3); ambele parti le doresc mobile si una oscilobatabila.

1. Ce profile mi-ati recomanda? Pana in prezent am primit oferta pt. Rehau, Veka, Teraplast, Kbe, Salamander.
Ce alte detalii trebuie sa le cer legat de profil?

2. Pentru feronerii as opta pt. Roto. Am auzit ca se fabrica si in Romania. Cum imi dau seama?
Aveti alte racomandari?

3. La inaltimea de 1300mm sunt suficiente 2 balamale? La usa as pune 3 balamale pt ca inaltimea este de 2100mm

4. Ce sa urmaresc la sticla? Grosime? Tip? Producator? (Aici stiu foarte putin, si consider partea ce mai importanta... daca ma gandesc ca aici se pierde marea parte a caldurii...)

5. Cum se numeste acel suport care se pune sub toc, unde intra pervasul? Mi s-a recomandat sa pun gresogranit in locul pervasului de exterior si sa lipesc cu adezip pt. geresie exterior.? Merita?

6. Ce date sa fie trecute in contract?

7. Cum verific daca produsul este conform ofertei/contractului? Ma refer la profil, feronerie, sticla... Impinarile si lipirile sunt corespunzatoare...

8. Imi sacapa ceva amanunt importat? :P

Apreciez opiniile voastre, si va multumesc anticipat! :thumbup:

#2296
dorindanescu

dorindanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.04.2007
Buna ,
Am fost in aceasta perioada pe la mai multe firme de termopane si  in cele din urma am gasit cea  mai buna oferta de pana acuma.
Va rog sa-mi spuneti cum vi se pare urmatoarea oferta de geamuri pentru casa mea:

- 1 buc.2000x1200 ( 1 canat fix, 1 mobil oscilob., geam 24mm, low-e1.4=F4)
-4 buc. 1600x1200 ( -II-II-II-)
-2buc. 1200x1200 ( la fel)
-1 buc 900x1200 fixa fara deschidere
-1 buc. 600x600 ( 1canat oscilobatant)
-1 buc.1100x500 ( 2 canate , unul fix unul mobil oscilob)
- 1 buc usa balcon 2000x800 ( sticla ca si sus)
- 1 buc. usa 2100x900
- 1 buc usa dubla intrare 2100x1300
- plase de insecte pentru toate geamurile si usile


Profil Gealan , culoare stejar auriu, feronerie Winkhaus ActivPilot

Pret negociat: 9800 Ron

#2297
invicta

invicta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.03.2011
1.Apropos de anumite aspecte nelamurite (cel putin pt. mine  :rolleyes: ), va rog luminati-mi mintea mea creatza si spuneti-mi care pachet bipan (2 foi) e mai bun dpdv termic (atat): cel de 24 mm (4-16-4) sau cel de 32 mm (4-24-4) ?
Si asta presupunand că e vorba in rest de aceeasi configuratie (marca profil, nr. camere, tip sticla, argon, etc.).

2. Și: ce părere aveți de faptul (prins din zbor, sfat) că, la montaj, între profil si spuma să se pună folie anticondens, care după montaj și finisarea spumei să acopere spuma pe toate cele 4 laturi, atât pe interior cât și pe exterior  ? Și de ce ? am întrebat persoana. Pentru ca umiditatea să nu atace spuma (material spongios care în timp lucrează și el, se usucă, se restrânge pe dinăuntru, își mărește spațiile interne).

3. Ultima ( :peacefingers: ): Zidăria e din cărămidă și am înțeles că la montaj, șuruburile nu prea prind în găurile (golurile) de cărămidă, cum e în cazul BCA, astfel că profilul riscă să se țină doar în spumă și, eventual în penele alea preliminare. Ca atare, mi s-a recomandat să se folosească șuruburi dar cu dibluri din plastic (eventual din alea tip "floare") care cică ar face priză mai bunicică în cărămidă, după ce sunt umplute cu șuruburile astea.
  Să nu-mi spuneți că șuruburile se dau în dreptul rosturilor de mortar !!!

Vă mulțumesc pentru opinii și argumente.

#2298
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
1. programu de la saint gobain spune ca sunt aproape identice dpdv termic.
dar pune 6-16-4 cu argon. cam asta ar fi bipanul cel mai bun termic

2. umiditatea nu are ce cauta acolo, pe ext se tencuieste deci nu ajunge apa, pe interior de unde apa?
   asa ca nu vad pt ce chinul.

3. nu stiu daca tine sau nu, dar poti sa faci inainte o proba si te lamuresti, oricum cel mai bine prinde si latura de sus a geamului in buiandrug.

#2299
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postinvicta, on 1st February 2012, 15:04, said:

3.  Zidăria e din cărămidă și am înțeles că la montaj, șuruburile nu prea prind în găurile (golurile) de cărămidă,

Unele firme nu-ti monteaza pana n-ai umplut golurile cu mortar .

#2300
invicta

invicta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.03.2011

View Postmsn2, on 1st February 2012, 18:51, said:

1. programu de la saint gobain spune ca sunt aproape identice dpdv termic.
SA INTELEG CA 4-24-4 E PUTIN MAI BUN ?

View Postmsn2, on 1st February 2012, 18:51, said:

2. umiditatea ..., pe interior de unde apa?
ABURI BAIE, BUCATARIE, RESPIRATIE, ETC.
  

View Postmsn2, on 1st February 2012, 18:51, said:

3. ...cel mai bine prinde si latura de sus a geamului in buiandrug.
SUS AM BUIANDRUG PREFABRICAT DE LA P R THERM..IOC STRAPUNGERE  :confuzzled:

PĂRERI ?

View Postbadsica, on 1st February 2012, 20:28, said:

Unele firme nu-ti monteaza pana n-ai umplut golurile cu mortar .
PĂI PEREȚII SUNT RIDICAȚI, ZIDĂRIA E CONSTRUITĂ, CUM SĂ UMPLU GOLURILE DIN CĂRĂMIZILE DE LA MARGINE ?
M-AM GÂNDIT ȘI IO LA STA, DAR EXISTĂ VREO SOLUȚIE ? CUM SĂ PROCEDEZ ?  :confuzzled:

#2301
piticthedarkangel

piticthedarkangel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 01.10.2008
@invicta
- torni un fel de minisapa si ai rezolvat... cu toate ca se poate rezolva si fara; depide un pic de configuratia tamplariei !

#2302
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
4-16argon 4lowe u=1.1
4-24argon-4lowe u=1.2  eu personal am dubii dar programul e mai credibil decat moi.

umiditatea interioara nu are ce sa afecteze spuma daca e tencuita, doar daca torni cu galeata pe perete, si nici atunci decat pt scurt timp.

sunt ancore chimice la eprubeta, incearca sa vezi cum poti sa faci sa prinzi cu ele: gauresti caramida, introduci eprubeta, se pune tocul, se da gaura in dreptul ancorei si surubul trebuie sa nimereasca eprubeta.
cam migalos dar e o solutie.

Edited by msn2, 02 February 2012 - 14:56.


#2303
invicta

invicta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.03.2011

View Postmsn2, on 2nd February 2012, 14:54, said:

sunt ancore chimice la eprubeta, ...
intr-adevar e o solutie buna.
mi-a sugerat cineva folosirea unui gen de dibluri care la fixare sau la umplerea lor cu surubul, se desfac cumva tip floare. exista asa ceva ?
LE: la o cautare pe goagal, am vayut cum arata si astea, dar totusi nu se compara cu ancorele alea chimice.

Edited by invicta, 02 February 2012 - 23:20.


#2304
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmsn2, on 2nd February 2012, 14:54, said:

4-16argon 4lowe u=1.1
4-24argon-4lowe u=1.2  eu personal am dubii...

Nu ai de ce. La mai mult de 16 mm încep să apară microcurenți în interiorul termopanului. Acest "vânticel" răcește mai repede foaia din interior, transportând aerul rece de la foaia de afară spre ea(sau invers, pe cel cald spre afară).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate