Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#1315
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006
Am si eu o intrebare in legatura cu rulourile. In varianta de tamplarie lemn (sau eventual lemn cu aluminiu), se pot face rulouri dupa modelul cum e la blocurile interbelice? Adica lamelele rulourilor sa fie din lemn, si caseta incastrata in perete, deasupra ferestrei, sa nu ramana la vedere. In varianta asta, ma gandesc ca trebuie lasate lacasuri pentru casete inca din timpul constructiei, deci proiectate din start, nu? Si o intrebare adiacenta: varianta asta de rulouri genereaza ceva probleme de ordin constructiv, termic etc? Ca am vazut ca in prezent rulourile acestea incastrate nu sunt populare...

Multumesc

#1316
marius21duo

marius21duo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.11.2007

 Lyonea, on 17th May 2011, 17:55, said:

Am si eu o intrebare in legatura cu rulourile. In varianta de tamplarie lemn (sau eventual lemn cu aluminiu), se pot face rulouri dupa modelul cum e la blocurile interbelice? Adica lamelele rulourilor sa fie din lemn, si caseta incastrata in perete, deasupra ferestrei, sa nu ramana la vedere. In varianta asta, ma gandesc ca trebuie lasate lacasuri pentru casete inca din timpul constructiei, deci proiectate din start, nu? Si o intrebare adiacenta: varianta asta de rulouri genereaza ceva probleme de ordin constructiv, termic etc? Ca am vazut ca in prezent rulourile acestea incastrate nu sunt populare...

Multumesc

In primul rand nu se mai folosesc lamele din lemn... se folosesc din aluminiu eventual pe imitatie de lemn, cu izolatie termica la interior,

Nu ar fi o mare problema sistemul incastrat.. sau unibox cum o numim noi, doar sa faci golul de geam mai inalt... aproximativ cu 20-35cm, iar dupa montajul ferestrelor impreuna cu rulourile... partea din exterior se acopera cu izolatia care o faci la casa.. de ex. polistiren de 10cm,

mai multe informatii aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TvN3yjX9uac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by septimiu80, 17 May 2011 - 21:47.


#1317
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006
Mersi mult pentru filmulet. Chiar vroiam sa intreb cum arata montajul, dar acum m-am lamurit.  :thumbup:  Am totusi o intrebare: de ce nu se fac si din lemn? E vorba de volumul si greutatea materialului? Sau nu sunt la fel de performante ca cele de aluminiu? Si in principiu s-ar putea face si din lemn, sau nici o sansa?

#1318
marius21duo

marius21duo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.11.2007

 Lyonea, on 18th May 2011, 16:57, said:

Mersi mult pentru filmulet. Chiar vroiam sa intreb cum arata montajul, dar acum m-am lamurit.  :thumbup:  Am totusi o intrebare: de ce nu se fac si din lemn? E vorba de volumul si greutatea materialului? Sau nu sunt la fel de performante ca cele de aluminiu? Si in principiu s-ar putea face si din lemn, sau nici o sansa?

este relativ scump... si este mult inferior aluminiului, are viata relativ scurta, doar la izolatie ai avea de castigat ceva.... dar asta doar in primii ani ca in timp lemnul lucreaza si nu va mai inchide asa bine,


numa bine,

#1319
lucky_if

lucky_if

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.04.2007
Salutare,
am si eu o intrebare: merita a pune un geam reflexiv, la un apartament ma refer, orientat spre sud, sau un low e ori 4 S este suficient?
Intreb deoarece am tot timpul soare si vreau sa aleg geamul potrivit.
De asemenea as vrea sa stiu daca acest geam reflexiv este diferit de celelalte doua de mai sus sau este unul din ele tratat cu un strat reflexiv?
Multumesc anticipat!

#1320
marius21duo

marius21duo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.11.2007

 lucky_if, on 19th May 2011, 17:34, said:

Salutare,
am si eu o intrebare: merita a pune un geam reflexiv, la un apartament ma refer, orientat spre sud, sau un low e ori 4 S este suficient?
Intreb deoarece am tot timpul soare si vreau sa aleg geamul potrivit.
De asemenea as vrea sa stiu daca acest geam reflexiv este diferit de celelalte doua de mai sus sau este unul din ele tratat cu un strat reflexiv?
Multumesc anticipat!

nu recomand geamul reflexiv la apartamente(ia foarte mult din lumina) daca este noros afara trebuie sa aprinzi becul in miezul zilei(credema am pus si am schimbat ulterior din aceasta cauza) recomand rulouri exterioare, rulouri interioare sau draperii,


numa bine

#1321
lucky_if

lucky_if

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.04.2007

 marius21duo, on 20th May 2011, 17:06, said:

nu recomand geamul reflexiv la apartamente(ia foarte mult din lumina) daca este noros afara trebuie sa aprinzi becul in miezul zilei(credema am pus si am schimbat ulterior din aceasta cauza) recomand rulouri exterioare, rulouri interioare sau draperii,


numa bine


multumesc frumos!
La sfatul unui prieten forumist si dupa ce m-am mai documentat o sa aleg 4 s.

#1322
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Salutare. Va rog o intrebare. Care ar fi diferenta intre tripan: lowe-float4-lowe (aici se precizeaza si Argon) si float4-lowe-float4... F4=float4 ?
Incerc sa decid intre doua oferte...

Edited by forbes, 24 May 2011 - 22:12.


#1323
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
float4 e geam chior de 4mm
alege lowe4-float6-lowe4 daca poti
ai izolatie termica si fonica buna fata de cele doua variante ale tale

ps: m-am gandit mult ce geam sa aleg la mine la manarda pt izolatie termica buna dar si o greutate mai mica a batantelor si am ales o fereastra  care permite tripan de 44mm dar o sa pun 6f-4lowe cu bagehta intre ele de 24mm sau mai mare(de care gaseste tripanistul meu).
si astfel am eliminat o foaie de 4 si am crescut rezistenta termica datorita zonei de aer mai mare(cea care izoleaza termic)

Edited by msn2, 24 May 2011 - 22:52.


#1324
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Salutare!
Cum vi se pare o oferta pentru Veka + Roto NT imitatie lemn pentru portar balcon (intre camera si balcon) compus din:
-fereastra fixa h=1200mm l=610mm, fixa
-usa oscilobatanta h=2000mm l=900mm
Tamplarie 5 camere Veka Softline 70 AD imitatie lemn, geam 24mm low-e+4s+argon, glaf pentru fereastra.
Pret 300 euro.

Merita la banii astia? Se poate pune ceva mai decent in banii astia? Firma este pe langa autogara Filaret, nu dau numele complet doar ca incepe cu Tech, nu pare firma mare dar stiu ca lucreaza de prin 2003, pare in usor regres in sensul ca din 9 angajati mai are vreo 4.

Stiti careva de vreo oferta mai ok pentru veka + roto? Mersi!

#1325
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Tu vrei gratis? E o ofertă foarte bună pentru Veka și Roto. Ce vrei mai decent decât asta?
Poate Res-Man cu feronerie Vorne și armătură de 0,8!

#1326
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Dupa telefoane fara numar, gaitza de la reprezentanta aplast m-a programat pentru miercuri 1 iunie , in conditiile in care comanda si banii sau livrat pe 27 aprilie.
1.Credeti ca se vor tine de promisiune? Ei au tot bagat scuza ca s-au scumpit in ultima luna materialele si pentru ca s-au grabit clientii sa comande cat mai prind la preturile vechi  din cauza asta nu mai fac fata cu montajul.O fi abureala ? Ma gandesc ca prost sa fii sa-ti tragi un glont in picior prin scumpirea in vreme de criza.
2.De pe 27 aprilie , in conditiile in care in contract scrie ca montajul se face in maxim 9 zile lucratoare, cand ar trebui sa intre in vigoare penalizarile pentru intarzierea lor sau nu se vor sinchisi sa deschida subiectul?

Edited by fany23, 28 May 2011 - 19:22.


#1327
marginean49

marginean49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 19.01.2007
Ajutati-ma cu o informatie, va rog: este normal ca la un pachet termopan (sticla 6mm + sticla 4mm, cu low-e), in conditiile in care bate soarele in el toata ziua, sticla din interior sa se incalzeasca foarte tare? Mentionez ca azi iarna am schimbat vechiul pachet (doua sticle 4mm fara nici o protectie) pe motiv ca iarna efectiv imi plangeau geamurile. Cu noile sticle tot a fost ok iarna trecuta, insa zilele trecute cand temperatura s-a apropiat de 30 grade, am pus din gresala mana pe sticla din interior si efectiv ardea, iar cea din exterior (pe care bat in mod direct razele soarelui) abia daca era calduta (mult mai rece decat cea de la interior). Este normal acest lucru? Ma gandesc sa nu imi fi pus invers sticlele cei care le-au montat.

#1328
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 fany23, on 28th May 2011, 20:18, said:

...apl_ast m-a programat pentru miercuri 1 iunie , in conditiile in care comanda si banii sau livrat pe 27 aprilie.
1.Credeti ca se vor tine de promisiune? Ei au tot bagat scuza ca s-au scumpit in ultima luna materialele si pentru ca s-au grabit clientii sa comande cat mai prind la preturile vechi  din cauza asta nu mai fac fata cu montajul.O fi abureala ? Ma gandesc ca prost sa fii sa-ti tragi un glont in picior prin scumpirea in vreme de criza.
2.De pe 27 aprilie , in conditiile in care in contract scrie ca montajul se face in maxim 9 zile lucratoare, cand ar trebui sa intre in vigoare penalizarile pentru intarzierea lor sau nu se vor sinchisi sa deschida subiectul?
1.domle', într-un sfârșit vor veni. n-au nici o relevanță minciunoaiele pe care ei le servesc pe post de scuze, acestea fiind în dependență de imaginația lucrătorilor ce reprezintă ap_last. oricum lucrau cu termene mari de livrare, nu știu de ce s-au legat la cap promițând termene mici, fără acoperire.
2.nu cred. în caz că nu-și vor pasa responsabilitatea de la unul la altul, cel mult îți vor servi o scuză plauzibilă.


 marginean49, on 29th May 2011, 14:18, said:

...va rog: este normal ca la un pachet termopan (sticla 6mm + sticla 4mm, cu low-e), ...
6clar+4LowE este o combinație bună. ai izolație fonică&securitate sporită.  :OK:
opinia mea:
-normal că se încălzesc, că doar e soare din plin. captează și filtrează energia razelor solare și o eliberează sub formă de căldură: perfect explicabil și în acord cu legile fizicii.
-important este ca în urma incingerii să nu se fisureze,
-tot important este ca obiectele de după fereastră (adică cele din interior) să nu se incingă.

dacă ai soare din plin, pt antiîncingere, poate ar tb să te gândești la o metodă de umbrire: vreo plantă urcătoare și frunzoasă (zorele la chiveci, de ex), parasolare, rulouri...

#1329
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 fany23, on 28th May 2011, 20:18, said:

gaitza de la reprezentanta aplast m-a programat pentru miercuri 1 iunie , in conditiile in care comanda si banii sau livrat pe 27 aprilie.

Vrajeala cat cuprinde. Sunt aproape de faliment. Nu au bani sa achizitioneze materiale si de asta se intarzie. Spre exemplu, joi la ora 14.30 in toata fabrica lor, nu era decat o singura fereastra pe linie!!!
Atasat si dovada ca inca nu s-au scumpit.
Sa mentionezi pe procesul verbal de receptie data montajului ca sa-i poti trage la raspundere (OPC, etc) daca nu vor sa-ti dea penalizari.

Attached Files



#1330
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

 toteudinnou, on 30th May 2011, 08:23, said:

Vrajeala cat cuprinde. Sunt aproape de faliment. Nu au bani sa achizitioneze materiale ...

Vezi să nu citească Nea Păun asta că se supără!

#1331
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Salut! La un geam tripan as vrea sa pun pentru ferestrele expuse la soare mult (pe sud) control solar plus folie duplex (antiefractie). Intrebare:
1. control solar cuprinde si ca proprietati Lowe ? (adica nu trebuie sa iau ptr acele geamuri si lowe corect?
2. ordinea lor ar fi de la exterior spre interior : control solar+f4+duplex iar daca sunt fara duplex (cele de la etaj): control solar+f4+ low e?
Multumesc,

#1332
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006

 marginean49, on 29th May 2011, 14:18, said:

Ajutati-ma cu o informatie, va rog: este normal ca la un pachet termopan (sticla 6mm + sticla 4mm, cu low-e), in conditiile in care bate soarele in el toata ziua, sticla din interior sa se incalzeasca foarte tare? am pus din gresala mana pe sticla din interior si efectiv ardea, iar cea din exterior (pe care bat in mod direct razele soarelui) abia daca era calduta (mult mai rece decat cea de la interior). Este normal acest lucru? Ma gandesc sa nu imi fi pus invers sticlele cei care le-au montat.
Asta-i boala low-e.Pentru aia s-a inventat probabil 4season, care are stratul de oxizi pe foaia exterioara.Next phase :utopie, ceva de genul heliomat, la soare reduce transmisia iar in lipsa luminii mareste transmisia

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate