Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#1261
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Oameni buni stiti un sistem de inchis/deschis o ferestra  de la distanta dar nu neaparat electric in cazul de fata partea mobila a ferestrei este luminatorul,am vazut un sistem un fel de prelungitor ce actiona manerul ferestrei totul mecanic se invartea de un maner si acesta actioan fereastra bla bla.....un fel de chestie am vazut-o la un punc rcs/rds si sunt ffffoarte interesat de un astfel de sistem .Merci

Attached Files


Edited by sith, 11 April 2011 - 21:10.


#1262
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
aici vei găsi cu siguranță ceea ce cauți.  :OK:

#1263
medi13

medi13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.09.2009

 sith, on 11th April 2011, 22:10, said:

Oameni buni stiti un sistem de inchis/deschis o ferestra  de la distanta dar nu neaparat electric in cazul de fata partea mobila a ferestrei este luminatorul,am vazut un sistem un fel de prelungitor ce actiona manerul ferestrei totul mecanic se invartea de un maner si acesta actioan fereastra bla bla.....un fel de chestie am vazut-o la un punc rcs/rds si sunt ffffoarte interesat de un astfel de sistem .Merci
Asa ceva am vazut la o reprezentanta QFort dar cred ca au toti producatorii de tamplarie PVC....

#1264
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008

 conu71, on 7th April 2011, 15:25, said:

in semanatoarea(sema parc) este o firma care vinde asa ceva. lor_enzo parca se numeau. cauta i pe net ca sigur ii gasesti. daca nu te descurci da mi un pm


Multumesc frumos

#1265
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
A venit vremea sa-mi pun si eu termopane la balcon si oscilez intre 3 oferte:

1. Rehau ECO60 + feronerie G.U. + Geam 24mm LowE
2. KBE 70AD + feronerie WinkHaus + Geam 24mm LowE
3. Trocal Innonova70AD + feroneire Siegenia + Geam 24mm LowE

Diferenta dintre prima varianta si a 3-a, e de ~100+ euro, merita diferenta aceasta de pret ? Imi dau seama ca termopanele se pun odata in viata, deci care din variantele de mai sus ar fi cea mai ok.

PS: Sa zicem ca pun varianta 1, este chiar asa rea ?

Edited by CoBr4, 12 April 2011 - 20:12.


#1266
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
var3 este superioară primeia. merită diferența de preț.
Euro60, profil de clsasă B (deci economic, deci mai ieftin), tricameral, adâncime montaj 60mm, permite maxim geam 24mm. Se spun lucruri bune despre el, pot să confirm: nu se curbează, nu-și schimbă culoarea, etanșează optim, își face treaba bine, raportul de calitate/preț este unul f bun. La fel și despre feroneria cuplată cu el.

#1267
piticthedarkangel

piticthedarkangel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 01.10.2008

 CoBr4, on 12th April 2011, 21:10, said:

A venit vremea sa-mi pun si eu termopane la balcon si oscilez intre 3 oferte:

1. Rehau ECO60 + feronerie G.U. + Geam 24mm LowE
2. KBE 70AD + feronerie WinkHaus + Geam 24mm LowE
3. Trocal Innonova70AD + feroneire Siegenia + Geam 24mm LowE

Diferenta dintre prima varianta si a 3-a, e de ~100+ euro, merita diferenta aceasta de pret ? Imi dau seama ca termopanele se pun odata in viata, deci care din variantele de mai sus ar fi cea mai ok.

PS: Sa zicem ca pun varianta 1, este chiar asa rea ?

DIn start varianta 3, in nici un caz varianta 2. Daca ai inchis deja cu pvc inainte de balcon (usa de balcon si geamul de langa) poti sa mergi si pe varianta 1. Mai bine ne spui care e diferenta in procente intre cele 2 oferte pentru ca 100 euro sunt reprezentati diferit in fuctie de valori :)

#1268
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
ei si la mine a venit vremea termopanelor si stau in cumpana intre:
1. Veka SofLine (5 camere)+Roto..........~4.200 EU
2. Veka SofLine (5 camere)+GU............~4.700Eu
3. Ramplast Ecolux Design (6 camere) + Vorne..........~4.000Eu

toate geamuri tripan

Daca in cazul primelor 2 oferte mai stiu cate ceva despre Veka, Roto, GU (si de aici), Ramplast si Vorne imi sunt nume necunoscute.

So....merita diferenta de pret?

Multumesc

#1269
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 agelu, on 15th April 2011, 14:16, said:

ei si la mine a venit vremea termopanelor...

Prima, dacă armătura e la fel ca la a doua. Ordinea în care le-ai pus e și ordinea de preferat. Dacă ar fi după mine, aș exclude varianta 3 numai din cauza feroneriei, nu și al profilului.

#1270
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
multumesc Digix

si nu ma supar sa mai aud si alte opinii

#1271
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Paște fericit tuturor!
La mulți ani pentru toți Gheorghe, George și Georgeta!

P.S. Și pe mine mă cheamă Gheorghe. :rolleyes:

#1272
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Salut, vreau sa schimb termopanele la apartament, am unele triste prost facute si tremur iarna.
Am citit pe aici si am schitat niste cerinte:

tripan 4.2.4(sau doar un 6) - 4 - 6 , una dintre ferestre este pe partea cu soarele, grosime approx 50

distantier din altceva decat aluminiu

sticla lipita de profil, sper sa castig la raportul suprafata vitrata/suprafata profil si la rigiditate. PVC

jaluzele cu rulare

Mentionez ca geamurile sunt toate pe inaltimea 1000 si latime 1400-1900

Ce spuneti, este alegere ok?

#1273
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Salutare tuturor.
Am si eu o problema :)

La dormitor am o suprafata vitrata destul de mare (2,50 x 2 m) si termopanele fiind foarte ieftine (2 foi netratate - asa l-am luat) + orientare spre sud, rezulta vara o temperatura de 30-32 grade. In afara de AC pe care urmeaza sa-l instalez, ce pot sa mai fac acum in plus? Exista posibilitatea tratarii ulterioare a geamurilor / acoperire cu folie, etc?

#1274
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Am vazut ca la Veka Alphaline 90 partea fixa este putin inestetica, se monteaza inca o bagheta de adaptare....
Aplast are ferestrele denumite de ei Vision, de fapt sunt Rehau Geneo, fara armatura, cu geamul lipit, deci tehnici avansate..

Cum vi se par cele doua posibilitati?

Pt izolare fonica se pune 4.2.4  6  4, sau cu 6 pe interior ?
Merci

#1275
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
4.2.4 - 6 - 4 are proprietati de izolare fonica, dar performantele trebuie sa fie masurate. Pe de alta parte, la un tripan cu aceasta structura camera de aer ar fi foarte mica si nu ar mai avea performante de izolare termica foarte bune.

#1276
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 apanoiu, on 27th April 2011, 10:02, said:

Aplast are ferestrele denumite de ei Vision, de fapt sunt Rehau Geneo, fara armatura, cu geamul lipit, deci tehnici avansate..

Doar la Vision case pasive! Atentie la tepe! Fara toti banii in avans!

#1277
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 apanoiu, on 27th April 2011, 09:02, said:

Am vazut ca la Veka Alphaline 90 partea fixa este putin inestetica, se monteaza inca o bagheta de adaptare....
Aplast are ferestrele denumite de ei Vision, de fapt sunt Rehau Geneo, fara armatura, cu geamul lipit, deci tehnici avansate..

Cum vi se par cele doua posibilitati?

Pt izolare fonica se pune 4.2.4  6  4, sau cu 6 pe interior ?
Merci

Și la Geneo e la fel, pe fix există "dublura" de la baghetă. Pe orice tâmplărie se poate lipi geamul, dar din considerente practice, noi am renunțat la această metodă. Nu mai poți cala geamul când ai nevoie, ci ești limitat doar la reglajul(limitat) din feronerie.

Am montat din amândouă și după părerea mea Veka sunt un pic mai bune, dar nici Geneo nu sunt deloc rele.

Pentru izolare fonică trebuie geam antifonic, care e foarte scump. Eu zic că te poți limita la duplex, cu condiția ca fereastra să închidă foarte bine.

#1278
chitea

chitea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.06.2010

 V_i_c_t_o_r, on 30th April 2011, 02:33, said:

Salutare tuturor.
Sunt interesat de tamplarie pvc, pentru o casa cu etaj, termopan Gealan, de culoare alb, 4 sau 5 camere, low-e, argon, geam clar (cu exceptia geamului de la baia de la parter care sa fie mat), 2 foi. La usa de la living (care va avea si incuietoare cu cheie) geam cu protectie antiefractie (folie interioara).

Celelalte usi cu incuietoare normala, ca si la geamuri, cu manere albe.

Usile/ferestrele ce apar in schita hasurate cu galben, cu rulouri exterioare suprapuse (jaluzele) din aluminiu, manuale, cu banda si caseta interioara.

Daca se poate fara facturi si alte complicatii. Pana acum cea mai buna oferta avuta este la 2.400 euro, cu plata in euro. Daca cineva poate realiza comanda cu 2.350 batem palma si lansam comanda.  :OK:

Astept ofertele dvs. Atasez schitele.

Multumesc.
...Buna,
  De ce tamplarie pvc, profil Gealan, Victor?...sa-nteleg ca cealalta oferta o ai pe-acelasi profil!...comparativ...
  ...Nu-nteleg de ce foarte multi, in ultimul timp, nu mai doresc facturi...mai ales cand e vorba de-un lucru, unde  vorbim despre fiabilitate, rezistenta, cicluri de folosire, unde ar trebui s-avem o garantie a produsului respectiv!!!...inteleg, nu vreau factura cand iau 3 suruburi, sunt cam la fel peste tot, desi chiar si-aici ma-ndoiesc in ultima perioada ca-i asa!...dar in cazul de fata, nu ai factura, nu ai garantie, esti legat de maini si de picioare, daca ai probleme...lasa-ma sa fiu Toma Necredinciosul, cand vine vorba de calitate, nu-ti da factura si te-asigura ca nu se va-ntampla nimic..., mai ales in cazul celui care accepta aceasta modalitate-vorbesc de firma prestatoare, producator sau la a 7-a  mana...bineinteles, ca nu au declaratii de conformitate pe produsul finit...stiu ca multi nu au incredere in acestea, dar sunt binevenite cand exista, ele demonstreaza calitatea, induc parametrii, sunt rezultatele acelor incercari pe produsul lor finit...da, vorbim de cei care lucreaza conform, dupa cataloage, ca la carte, cum se spune, nu inginerii-lasa ca se poate si-asa...!!!
   Cred, cel putin eu, ca atunci cand achizitionam ceva, care trebuie sa si reziste in timp, trebuie sa fim atenti si foarte bine informati...sa aflam cat mai multe despre produsul respectiv, sa facem cat mai multe studii de piata, nu numai vizand pretul, ci si analiza comparativa  a produsului...ce-are in plus sau in minus...in ultimul timp, multi mi-au zis c-am devenit carcotasa, ca pun  bete in roate peste tot unde merg sa iau ceva, c-am imediat replica...nu, m-am informat si ma informez, conversez cu respectivul consilier,  pentru ca vreau ceva bun,  vreau eu sa ma asigur ca acel produs e cel dorit, cu-adevarat...mi se pare normal sa stiu s-aleg!! !si pt asta trebuie sa stiu cat mai multe despre ceea ce vreau sa cumpar!!!... de ce  ma mai informez?... pt ca sunt multi reprezentanti vanzari care nu-si cunosc prea bine produsul, deci...???nu-mi place sa iau cu ochii inchisi...
     Scuzati, va rog, tot acest preambul!
     Succes in achizitii!...

 neportocala, on 6th April 2011, 19:20, said:

Buna ziua. astept si eu o oferta buna de preferat VEKA, rehau, gealan, trocal.

1. geam 1400x1200 (lxh),2 parti de 700. cea din dreapta oscilobatanta, cea din stanga fixa.
2. geam 1400x1200 (lxh),2 parti de 700. cea din dreapta oscilobatanta, cea din stanga deschidere laterala.
3. geam+usa balcon.
    geam 1250x1100 fix
    usa balcon 750x2000 deschidere laterala, 3 balmale, maner ca la geam.
4. usa interior pvc 670x2000 deschidere laterala, maner cu yala cu 1 punct de inchirere

CULOARE: stejar inchis
geamurile sa beneficieze de plasa de tantari si glaf culoare stejar inchis.

Multumesc.
...profil Salamander-Germania(armatura 2 mm, rectangulara sau in U, 2 sau 3 garnituri de etansare, 5, 6 camere de izolare, adancime,  76 mm, 82mm, 92 mm...baghete rotunjite...

 medi13, on 21st March 2011, 01:25, said:

sa il stapanesti sanatos si sa ai parte de el.
Acuma sa revenim si la oile mele... chiar nu are nimeni nimic de spus vizavi de dilema mea?
Nu de alta dar daca stau si adun 2.000 lei de la tamplarie , 2000 lei de la usa de garaj...etc se strang ceva.. imi pun incalzire prin pardoseala
Daca ar fi sa ma iau dupa logica lui marius21duo atunci ar fi trebuit sa imi pun tamplarie din lemn stratificat ca ma costa dublu ca pret, deci inseamna ca era mai buna, nu? si epuizam bugetul pe anul asta, imi luam grija si asteptam anul urmator...... si uite asa ma mutam in casa cand ieseam la pensie :wacko:
......Sunt prea sarac, pentru a-mi permite lucruri ieftine!!!............
...2000 lei la tamplarie diferenta se justifica...nu ai reglaje permanente, nu ai probleme cu condensul, un coeficient de transfer termic mai mic, la fel ca cel scriptic, o viata mai lunga a produsului respectiv, ...am ales ca si tamplarie la casa un produs mai scumput, asta dupa ce-am prospectat piata la maxim; profil Salamander, feronerie Maco standard antiefractie, geam termoizolant-triplex(Energy sau 4S+Argon)40 mm; armatura de 2mm inchisa, debavurare la 0,2mm, lipire la 4 capete, 76 mm grosime toc, 82 mm grosime cercevea, ...in schimb, usa la garaj am facut-o la comanda, din lemn, deschidere dubla, e super, chiar de efect -1000 lei am dat pe ea...punand in balanta, am considerat c-am nevoie de geamuri bune(am mers pe pro si contra) si de-o usa la garaj, mai putin fitoasa...masina nu va sta niciodata in garaj...acolo va fi terenul de joaca...al sotului meu..., deci, in loc sa dau aproape 1000 E pe-o usa de garaj specifica, am economisit punand la tamplarie...asa vedem noi lucrurile...o tamplarie ok imi reduce costurile in timp................

Edited by chitea, 30 April 2011 - 06:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate