Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Din ce se mai pot scoate bani in 2010?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Post_Smiley_, on 28th April 2011, 09:07, said:

poadol, tu acolo povestesti doar despre cati participanti s-ar putea strange si cati bani ar trebui sa dea fiecare si cati bani ar trebui sa primeasca inapoi, dar nu spui absolut nimic despre ce vrei sa faci cu banii stransi :)

Corect, scuzele mele.
Banii vor fi investiti (aproximativ in linii mari) in sau pe:
- Afaceri
- Bursa
- Imobiliare
- Orice alt domeniu din care se poate scoate un profit pentru cei care participa la fond initial cei 1+ 10 ani.

SAU se poate alege doar un singur domeniu sau subdomeniu (subdomenii pe care nu le-am mai specificat). Conteaza mult modul in care vor fi investiti.

Edited by poadol, 29 April 2011 - 20:22.


#38
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
7-8 randuri scrise in care n-ai spus de fapt nimic :)

problema in cazul unei investitii nu e neaparat suma pe care vrei sa o investesti, ci in ce anume investesti. bani se gasesc destui, idei viabile de investitii sunt mult mai putine.

#39
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Post_Smiley_, on 30th April 2011, 12:21, said:

7-8 randuri scrise in care n-ai spus de fapt nimic :)

problema in cazul unei investitii nu e neaparat suma pe care vrei sa o investesti, ci in ce anume investesti. bani se gasesc destui, idei viabile de investitii sunt mult mai putine.

Ajunge sa te uiti un pic mai atent in jurul tau. Vezi ceva ce "nu merge prea bine", sau este facut intr-un mod total necorespunzator, si tu stii cum ar fi posibil sa faci "sa mearga" cu mult mai bine. Bingo! = Idee de investitie in afaceri.
Ce am scris mai sus era completare la: Mesaj #179
Daca o idee este sau nu viabila, poti vedea cu exactitate, numai dupa ce ideea este pusa in practica.

Edited by poadol, 02 May 2011 - 13:44.


#40
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ambele topicuri (acesta si cel catre care ai dat tu link) se refera la idei pt a castiga bani.
ideea ta e sa strangi niste bani si sa faci ceva profitabil cu ei. problema e ca te axezi pe partea cu stransul(dezvolti subiectul, calculezi pentru grupuri de 20/100/200 participanti, adaugi sume pt cheltuieli), dar nu ai nici o idee clara despre partea cu "ceva profitabil".

eu incerc sa-ti spun ca partea cu stransul e cea mai simpla. nici nu-i nevoie sa-i strangi, gasesti destui oameni (chiar pe aici, pe forum) care dispun de sume mai mari decat vrei tu sa strangi intr-un an si care ar vrea sa-i investeasca in ceva.

asa ca n-are rost sa te mai gandesti la partea cu stransul banilor, gandeste-te mai bine la partea cu "ceva profitabil".

#41
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Post_Smiley_, on 2nd May 2011, 14:51, said:

ambele topicuri (acesta si cel catre care ai dat tu link) se refera la idei pt a castiga bani.
ideea ta e sa strangi niste bani si sa faci ceva profitabil cu ei. problema e ca te axezi pe partea cu stransul(dezvolti subiectul, calculezi pentru grupuri de 20/100/200 participanti, adaugi sume pt cheltuieli), dar nu ai nici o idee clara despre partea cu "ceva profitabil".

eu incerc sa-ti spun ca partea cu stransul e cea mai simpla. nici nu-i nevoie sa-i strangi, gasesti destui oameni (chiar pe aici, pe forum) care dispun de sume mai mari decat vrei tu sa strangi intr-un an si care ar vrea sa-i investeasca in ceva.

asa ca n-are rost sa te mai gandesti la partea cu stransul banilor, gandeste-te mai bine la partea cu "ceva profitabil".
Celalalt topic se refera la: Idei pt. relansarea economiei romanesti!. Altfel de exemplu:Mesaj #247
Ideea pe care nu ai priceput-o prea bine este alta. Am dat in mare (linii generale), ideea de a scoate bani (este o idee din care se pot scoate foarte multi bani, dar nu imediat cum am vazut ca vor majoritatea pe aici). Nimeni nu-ti da toate detaliile unei idei sau afaceri, "mura in gura" ca la handicapati. Daca este cineva interesat o preia si o rafineaza cum vrea sau cum crede de cuviinta. In plus in cazul prezentat de mine:
-incepi cu putin
-chiar daca la inceput se fac greseli, se pot cu usurinta corecta pe parcurs
-fiindca nu ai bagat toti banii deodata, nu ai cum sa-i pierzi pe toti (e bine de stiut ca daca investesti poti sa si pierzi bani)
-cum folosesti o mica parte din capitalul detinut, poti pe parcurs sa preiei partile celor care renunta (in cazul unuia care are capital mai mult la dispozitie)
-este o forma de investitie pe termen lung, nu este pe termen scurt, cum ai putut observa (1 + 10 ani)
-pe termen scurt nu scoti practic nimic, doar iti poti retrage banii investiti daca nu mai vrei sa continui (de obicei prin inlocuire, pleaca unul vine altul, sau preluarea partii respective de alta persoana)
-este o forma de a investi pentru toti, nu numai pentru cei care au banii stransi
-in plus trebuie gasita forma legala optima, pentru a nu fi prea costisitor startul (exemplu de costisitor: SA = Societate pe Actiuni, costisitoare infiintarea + echivalentul in Lei a 25.000 de Euro ca si capital social) etc.

Edited by poadol, 02 May 2011 - 15:04.


#42
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ideea ta de a scoate foarte multi bani poate fi sumarizata astfel: "strangeti niste bani si faceti ceva profitabil cu ei".
nu te poate contrazice nimeni, e o idee buna :)

#43
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Post_Smiley_, on 2nd May 2011, 19:23, said:

ideea ta de a scoate foarte multi bani poate fi sumarizata astfel: "strangeti niste bani si faceti ceva profitabil cu ei".
nu te poate contrazice nimeni, e o idee buna :)

Pe scurt: "imprumutati (numai in cazul in care stiti ce si cum se face), economisiti sau strangeti bani si investitii".
ATENTIE! Ca sa investiti cu succes trebuie sa invatati cum se face acest lucru. Nu este neaparat necesar, sa o faceti impreuna cu altii.

#44
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

View Postnikolae28, on 13th December 2010, 12:12, said:

Salutare la toti !
Sansele de reusita sunt in proportie de cel putin 101%, Ei bine, de la banca nu pot sa mai iau niciun credit deoarece am deja un credit "Prima casa".  toti traim din salariul meu de aprox. 1.000 - 1.300 de lei pe luna.


La ce banca ai fost pentru cretit..cu salariul asta..ca sa merg si eu :))

#45
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postpoadol, on 29th April 2011, 20:18, said:

Corect, scuzele mele.
Banii vor fi investiti (aproximativ in linii mari) in sau pe:
- Afaceri
- Bursa
- Imobiliare
- Orice alt domeniu din care se poate scoate un profit pentru cei care participa la fond initial cei 1+ 10 ani.

SAU se poate alege doar un singur domeniu sau subdomeniu (subdomenii pe care nu le-am mai specificat). Conteaza mult modul in care vor fi investiti.

La ce te-ai gandit tu faceam pe vremea comunismului cu asa numita "banca tiganeasca" numai ca nu investeam ca nu aveam in ce.Erau intre noi ,colegii de serviciu.In vremurile de acum asisderea ce poti investi cu 2000 de euro pe luna cand afacerile profitabile sant detinute de cei cu camasile albe de la etajele superioare?

#46
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostAirbag, on 8th May 2011, 11:47, said:

La ce te-ai gandit tu faceam pe vremea comunismului cu asa numita "banca tiganeasca" numai ca nu investeam ca nu aveam in ce.Erau intre noi ,colegii de serviciu.In vremurile de acum asisderea ce poti investi cu 2000 de euro pe luna cand afacerile profitabile sant detinute de cei cu camasile albe de la etajele superioare?
In ce sa investesti 2000 de euro, nu-i o mare problema.
Conteaza mult modul in care vor fi investiti. Poate nu ai remarcat propozitia finala. Nu ma pun pe forum sa precizez cum pot fi investiti acei bani. Pentru a deveni investitor indiferent de "domeniu" trebuie sa inveti cum se face acel lucru.

#47
nikolae28

nikolae28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.03.2008

View Postnicuata, on 7th May 2011, 14:37, said:

La ce banca ai fost pentru cretit..cu salariul asta..ca sa merg si eu :))

La CEC. Am prins promotia de la sfarsitul anului 2009 pentru "Prima casa", fara taxe, fara comisioane, doar rata si ROBOR-ul platesc acum, ca a fost in lei creditul. Si suma nu a fost mare, 9.000 de EURO, vreo 38-39.000 de lei la vremea aia, daca-mi aduc bine aminte. Si rata este de aprox. 420-450 lei pe luna. Deci, s-a putut !

View Postpoadol, on 8th May 2011, 15:40, said:

In ce sa investesti 2000 de euro, nu-i o mare problema.
Conteaza mult modul in care vor fi investiti. Poate nu ai remarcat propozitia finala. Nu ma pun pe forum sa precizez cum pot fi investiti acei bani. Pentru a deveni investitor indiferent de "domeniu" trebuie sa inveti cum se face acel lucru.

Ai foarte mare dreptate.  :thumbup:

#48
sniker

sniker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.12.2007
te referi la "afacere" cu automate de cafea? ca asta e singura din cate stiu care se incadreaza descrierii facute de tine.

#49
nikolae28

nikolae28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.03.2008

View Postsniker, on 24th July 2011, 00:42, said:

te referi la "afacere" cu automate de cafea? ca asta e singura din cate stiu care se incadreaza descrierii facute de tine.

Nu, nu la asta ma refer. Pe internet se face totul.

#50
cavalerist

cavalerist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.08.2011

View PostMasmatuchi, on 18th February 2010, 09:48, said:

Ma tot gandesc de ceva vreme sa fac o afacere din care sa castig bani multi si nu stiu ce ar mai merge in zilele astea.
Cineva zicea ca mincarea, sexul, bautura...
Poate ca mai exista si altele. Pentru cele de mai sus e nevoie de nspe mii de autorizatii si complicatii.
MLM-urile imi displac total. M-ar atrage ceva pe web destinat persoanelor fizice. Dar nu stiu ce.
Sunt site-uri care castiga multi bani? Ce fel de site-uri? Ce fel de afaceri?
Hai sa punem impreuna de o discutie si cine stie ce se poate intampla? Ce poate iesi din asta....


e greu de zis. cred ca principala problema e lipsa de cash. http://www.cariereme...u-mai-are-cash/
adik daca si greii astia u probleme atunci micii investitori ce sa mai zica?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate