Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cultura sorgului - Sorgul pt. boabe sau zaharat

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
florintrandafir

florintrandafir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.05.2012
vand 5 doze de sorg Es alize de la euralis. 330 lei/ sac fara factura insa. Mi-au ramas in plusPosted Image

#38
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Baieti ceva experienta cu sorgul,productii, tehnologie, hibrizi, daca merita cultivat,parca as incerca la anul 4 ha de proba.

#39
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

 NOSZTALGIA, on 23 septembrie 2013 - 10:09, said:

Baieti ceva experienta cu sorgul,productii, tehnologie, hibrizi, daca merita cultivat,parca as incerca la anul 4 ha de proba.

Merita incercat. Pe aici se cultiva, productia pana la 8to/ha, pretul si calitati nutritive egale cu porumbul, se seamana mai tarziu si tot mai tarziu se recolteaza.
Tehnologia nu este una complicata, in plus este o planta rezistenta la seceta. Succes!

Edited by Old-Farmer-09, 30 September 2013 - 09:23.


#40
florintrandafir

florintrandafir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.05.2012

 NOSZTALGIA, on 23 septembrie 2013 - 10:09, said:

Baieti ceva experienta cu sorgul,productii, tehnologie, hibrizi, daca merita cultivat,parca as incerca la anul 4 ha de proba.

Anul asta am incercat Es Alize. Am avut ceva probleme la rasarire in sensul ca a intarziat doua saptamani, plus ca nu a fost foarte uniforma. In timpul cresterii insa si-a revenit, iar acum astept sa se usuce pentru a putea recolta. Banuiesc ca mai am de asteptat minim doua saptamani.

#41
gxgvalentin

gxgvalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.07.2013

 teo28, on 27 martie 2013 - 18:20, said:

au antidot poate impotriva racelii nu si a a acetoclorului,acea substanta ii asigura o protectie impotriva S-metolaclor care se gaseste in dual gold si gardoprim. Da cultiv aproximativ 200-250 ha anual, il seaman cu semanatoarea de paioase, la 50 cm intre randuri.

imi poti spune cu ce viteza mergi la semanatoare si cate boabe baga la ha ?
multumesc.

#42
aignat

aignat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.01.2013
Cultiva cineva sorg anul acesta?

#43
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Eu incerc pe 3 ha anul asta

#44
toti_bc

toti_bc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.10.2013

 special_murinio, on 17 februarie 2014 - 11:26, said:

Eu incerc pe 3 ha anul asta
Am incercat anul trecut si maresc suprafata anul asta.Se comporta bine pe terenuri mai sarace,e rezistent la seceta si ce e foarte important pt mine,nu il mananca mistretii.Mai rau stai cu distributia...

#45
aignat

aignat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.01.2013

 toti_bc, on 17 februarie 2014 - 23:10, said:


Am incercat anul trecut si maresc suprafata anul asta.Se comporta bine pe terenuri mai sarace,e rezistent la seceta si ce e foarte important pt mine,nu il mananca mistretii.Mai rau stai cu distributia...

La mine au dat mistretii de gustul sorgului.
La vanzare nu am probleme. Se cauta.

#46
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Voi de unde luati samanta la un pret bun? Si ce hibrid intentionati sa semanati ?

Edited by special_murinio, 18 February 2014 - 17:50.


#47
florintrandafir

florintrandafir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.05.2012
vand 5 doze de sorg Es alize de la euralis. 330 lei/ sac fara factura insa.

#48
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
In doua saptamani pun 12Ha sorg pe o suprafata pe care am arat-o sapt trecuta. Anul trecut nu l-am mai putut recolta pentru ca fiind verde infunda combinele. A infratit si nu s-a uscat nici in Decembrie... l-am bagat inapoi sub brazda :( Anul asta daca nu se usuca sa-l pot recolta in Octombrie dau cu erbicid sa-l usuc ca sa-l pot recolta. Ca mine au patit multi anum trecut... :)

#49
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
nu stiu cum e solul la tine dar eu decat sa seman ceva in aratura de primavara mai bine il las parloaga un an.

#50
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Eu musai sa seman, am proiect pe 112 :(

#51
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Am un teren arat in aprilie pe care am intentionat sa pun sorg  insa n-am mai apucat. Ma intreb daca mai are sens sa-l pun acum la inceput de iulie..
Am mai avut sorg pus in iunie si mi-a ramas in camp pentru ca a infratit, nu s-a uscat si nu l-am mai putut treiera nici in decembrie intrucat infunda combina :|

#52
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
sorg in nici un caz nu mai poti pune. eu am pus anul trecut la 3 iulie si prin septembrie a venit bruma si la ars, si-a revenit apoi, dar nu a mai facut rod. poti pune in schimb mei, cultura importanta in alimentatia pasarilor dar si a omului, inrudit cu sorgul, diferenta o face perioada de vegetatie de aproximativ 60 de zile.

#53
radupetrica69

radupetrica69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2012
Buna ziua
Anul acesta am fost prezenti la AGRALIM Iasi.Am prezentat 2 culturi de sorg ,unul zaharat si unul combinat cu iarba de sudan.Pentru foto si informatii puteti intra pe facebook la Abs2000. Avem intentia sa aducem in Romania samanta de sorg( in Moldova avem hibrizi creati de noi ).
Acum sunt in cercetare pentru brevetarea pe piata noastra a hibrizilor.Pot pune la dispozitie unele foto si fise tehnice despre sorg.
Cu stima,
Radu

#54
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Se incearca o revenire a acestei culturi insa lipseste cu desavarsire piata de desfacere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate