Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cultura sorgului - Sorgul pt. boabe sau zaharat

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
florintrandafir

florintrandafir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.05.2012
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu o sugestie?
Ce hibrid sa folosesc : Balto de la Caussade sau Es Alize de la Euralis?
Precizez ca am terenul in Tifesti, Vrancea.
Multumesc.

#20
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
Anul trecut a fost primul in care am cultivat sorg - un singur hibrid - Balto. Experienta a fost una total neplacuta, drept urmare am eliminat sorgul din structura mea de culturi de anul asta.

#21
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ce s-a intamplat mai exact? Ma batea gandul sa incep a o cultiva si eu.

#22
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
Este adevarat ca 2012 a fost unul nefavorabil pt culturile de primavara, dar daca la porumb in cea mai slaba sola am facut 5.000 kg/ha, atunci la sorg (camila vegetala dupa spusele unora) am facut 3.000 la hectar (porumbul fiind totodata sensibil mai scump la valorificare); mai mult, sorgul a fost foarte neuniform la recoltare, de la foarte uscat/cazut de la vant/zero boabe pe coame pana la (extrem de) verde pe vai, fiind nevoit sa il recoltez in 2-3 etape, chiar am dat si cu glifosat ca sa iau si restul lasat in camp, pt ca sorgul este ca un magnet pt ciobani, acestia avand grija ca in itinerariul lor sa poposeasca cu oile in lanul de sorg (chiar si inainte de inceputul recoltarii)
eu unul nu recomand sorgul decat in situatii limita, acolo unde nu ai alternative.

#23
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ms de raspuns.

#24
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Tehnologia la sorg difera mult de cea a porumbului? Ce pret a avut comparativ cu porumbul?

#25
florintrandafir

florintrandafir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.05.2012

 jean.cezar, on 18 ianuarie 2013 - 07:37, said:

Anul trecut a fost primul in care am cultivat sorg - un singur hibrid - Balto. Experienta a fost una total neplacuta, drept urmare am eliminat sorgul din structura mea de culturi de anul asta.

Multumesc foarte mult pentru informatie.

#26
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004

 Daniel_Florici, on 18 ianuarie 2013 - 10:43, said:

Tehnologia la sorg difera mult de cea a porumbului? Ce pret a avut comparativ cu porumbul?

nu, trebuie sa ai grija sa fie tratata samanta cu concep, astfel vei putea erbicida cu acetoclor (sau alt erbicid omologat) in preemergenta, iar in postemergenta poti da cu casper de la syngenta contra dicotiledonatelor. diferenta majora fata de porumb este densitatea la semanat, aproximativ (fara sa ma verific) 400.000 boabe pe ha, pt aceasta iti vor trebui discuri speciale pt semanatoare, in cazul SPC discuri cu 68 de orificii a 2.5 mm diametru. fiind o cultura noua, mare atentie la erbicide si la doze, mai bine intrebati de doua ori, asa cum fac si eu Posted Image), decat sa gresiti.
hai sa va mai pun in garda cu o alta "problema" cu care va veti confrunta: un crescator de animale de care habar nu aveti de la 2 sate distanta se va autosesiza ca ai sorg, si pt ca nu te cunoaste, dar vrea neaparat paiele de sorg de dupa recoltat, va apela la tine, dar prin cineva greu de refuzat, de ex politistul comunal sau "vicele"

LE: pretul de vanzare la sorg a fost de 8.000 atunci cand vindeam porumbul cu 11.000

Edited by jean.cezar, 18 January 2013 - 20:09.


#27
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Eu vreau sa cultiv sorg pt nevoile mele furajere(pasari porumbei). Inca stiu putine despre aceasta cultura. vreau sa va intreb dc pot semana cu semanatoarea de porumb cu discurile normale ca nu am posibilitatea sa iau altele. adica dc mi.ar iesi o cultura omogena . in rest cred ca nu ridica mari probleme.

#28
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
nu poti, iti trebuie discuri speciale (citeste postul anterior) iar cu discuri de FLS 14 x 3 mm iti baga maxim 105.000 boabe/ha, in conditiile in care sorgul se seamana la minim 300.000 boabe/ha. dar tot e aiurea pt ca pe diamterul ala de 3 mm se pot intampla multe, de ex sa intre un bob si sa ramana blocat in gaura de pe disc, sau sa ia cate 2 boabe pe aceeasi gaura,toate astea ducand catre o cultura foarte neuniforma.

#29
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
Vaslui: Agricultorii mizează pe sorg
Începând cu acest an agricol, Cooperativa Agricolă „Şase Spice” din localitatea Ştefan cel Mare, judeţul Vaslui, a luat o decizie majoră: înlocuirea culturilor de porumb şi de floarea soarelui cu sorgul. „Hoţii cu patru picioare, dar şi cei cu două picioare ne-au determinat să procedăm aşa. Anul trecut am recoltat o tonă de porumb la hectar din cauza furturilor. Ce să facem ? Să continuăm aşa? Vom semăna 300-400 hectare cu sorg. Punem foarte puţin porumb şi floarea soarelui, atât cât să le putem acorda plata celor cu teren în arendă”, susţine Viorel Humă, reprezentant al Cooperativei Agricole „Şase Spice”, judeţul Vaslui.
În ceea ce priveşte pregătirea terenului pentru campania de primăvară, reprezentantul cooperativei spune că lucrările sunt deja executate. „Terenul este scarificat şi arat, nu ne facem probleme cu lucrările”, declară Viorel Humă.

LOL

#30
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
si vor iesi mai bine cu sorgul oare?

#31
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
poate daca face sase spice pe planta :))

si hotii aia cu patru picioare vor fi turme intregi

#32
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
In jud Arges nu gasesc nicaieri samanta de sorg. Stie cineva unde as gasi in bucuresti? Cantitate mica pt 2 ha. Va multumesc

#33
teo28

teo28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.01.2009
nu se erbicideaza cu acetoclor, in conditii de seceta este mai performant ca porumbul, iar singurul erbicid preemergent este dual gold, se zice ca si  gardoprimul ar merge dar nu este chestie sigura, se erbicideaza  imediat dupa semanat iar in loc de casper poti utiliza cu succes si alt erbicid mai ieftin . se poate semana si cu semanatoarea de paioase la 50 cm intre randuri daca stii sa o reglezi .

#34
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Daca e sorg de la euralis se poate ierbicida ca au antidot. Cultivi? De unde as putea lua samanta?

#35
teo28

teo28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.01.2009
au antidot poate impotriva racelii nu si a a acetoclorului,acea substanta ii asigura o protectie impotriva S-metolaclor care se gaseste in dual gold si gardoprim. Da cultiv aproximativ 200-250 ha anual, il seaman cu semanatoarea de paioase, la 50 cm intre randuri.

#36
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
http://www.euralis.r...ie_seminte.html

În ceea ce priveşte sorgul hibrid pentru boabe, toate seminţele vândute în acest an de Euralis sunt tratate standard cu fungicid şi cu antidotul Concep III. Este vorba de un antidot de tip safener care protejează planta în timpul răsăririi de acţiunea graminicidului pre-emergent pelicular Dual Gold. Este singura soluţie care permite selectivitate chimică sigură între sorgul hibrid pentru boabe şi buruienile înrudite apropiat cu acesta răsărite din seminţe, de tipul Sorghum Halepense (costrei) sau Setaria Glauca (mohor) etc.
    O alta posibilitate este folosirea tot preemergent a oricărui acetoclor (erbicidele pe baza de acetoclor nu sunt omologate la noi în ţară pentru cultura de sorg pentru boabe, dar, deoarece samanţa de sorg pentru boabe de la Euralis este tratata cu CONCEP III – un antidot de tip safener - se poate folosi orice acetoclor) imediat dupa semanat,(in general in doza de 1,8-2,2 l/ha).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate