Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Roboti constienti

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#163
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Să nu uităm că Pentium4 a apărut în urmă cu aproape 10 ani și încă nici urmă de zvonuri pentru Pentium5. Tehnic vorbind am ajuns la limita de densitate de integrare.
stiu ca sunt OT dar intel a renuntat la arhitectura pentium
astazi au procesoare multe mai capabile decat pentium 4

#164
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Așa este, se folosesc procesoare cu mai multe nuclee fizice, dar densitatea de integrare tot în urmă a rămas. Probabil pentru densități mai mari trebuie găsite alte materiale semiconductoare. Sau trebuie renunțat la baza de numerație doi la noua generație de calculatoare, ceea ce nu pare ușor de abordat pentru moment. Pentru performanțele pe care le are, creierul uman are nevoie de câteva miliarde de neuroni,și o viteză de propagare a impulsului nervos de aproximativ 7m/s. Procesor lent, hard mic ce mai. Și totuși nu poate fi imitat de nimic din ce dispunem în prezent. Cred că diferă softul la greu. Până ce nu înțelegem asta vom crea creiere cât dulapu pentru a simula cam ce știe o furnică. Cum am mai spus, de aici și până la roboți conștienți mai e cale lungă, drum de fier.

#165
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postauryke, on 25th June 2010, 10:40, said:

Pentru ca un robot sa fie constient trebuie sa aiba un algoritm foarte avansat.Atunci cand s-a inceput studiul inteligentei artificiale s-a crezut ca in anul 1990 sau 2000(am gasit asa ceva pe wikipedia mai demult, poate il gasiti si cititi) inteligenta robotilor o va depasi pe cea umana.Dar uite ca nu s-a intamplat.Omul este masina suprema(adn-ul omului poate fi asemanat cu un algoritm, dar e foarte avansat).Cu greu omul va crea o alta masina.Dar nu va fi nici ca in Terminator. Adica daca ai tehnologia necesara sa creezi "maini artificiale" care sa simta, si chiar sa functioneze mai rapid decat una umana, sau chiar picioare, crezi ca nu s-ar "monta" astfel de membre celor care nu au?Daca ai putea face sa traiesti vesnic, ai probleme de inima, iti pui o inima artificiala, sau orice altceva. Crezi ca nu ne-am mari noua speranta de viata, apoi ne vom gandi: "daca tot traim vesnic, hai sa ne jucam de-a dumnezeu".


... si in final pe la 120 de ani am vedea ca ne damblagim, am baga niste neuroni din celule stem, apoi am dori sa fim mai destepti si sa ne adaptam mai rapid si ne-am pune niste cipuri si procesoare de siliciu, ... :naughty:


...si atunci omul ar spune: "- I the robot." :notangel:

Edited by Cyber-sapiens, 08 September 2010 - 19:23.


#166
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Intradevar! E infricosator! Nu cred ca se va permite asa ceva la scara industriala. E unu pericol pentru siguranta speciei. Poate doar accidental sa se intample asa ceva sau ca urmare a evolutie sistemului cibernetic creat. Oricum sper sa aiba grija oamenii de stiinta cum implementeaza cele 3 legi ale roboticii.

#167
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postarchaeus5, on 23rd September 2010, 15:53, said:

Intradevar! E infricosator! Nu cred ca se va permite asa ceva la scara industriala. E unu pericol pentru siguranta speciei. Poate doar accidental sa se intample asa ceva sau ca urmare a evolutie sistemului cibernetic creat. Oricum sper sa aiba grija oamenii de stiinta cum implementeaza cele 3 legi ale roboticii.

"Siguranta speciei" umane se va produce prin banci de ADN /gameti din intreaga lume, fie "exemplare umane selectionate din enclave".

#168
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostCyber-sapiens, on 23rd September 2010, 17:54, said:

"Siguranta speciei" umane se va produce prin banci de ADN /gameti din intreaga lume, fie "exemplare umane selectionate din enclave".

Daca o iau razna si ne macelaresc pe toti crezi ca o sa mai conteze bancile tale de gene? :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate