Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Roboti constienti

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#1
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007
salutare

Am vazut pe discovery science un robot care gandeste diferit fata de ceilalti roboti. Acesta invata ! Are o "retea neuronala" asemanatoare cu a omului.
De fiecare data cand intalneste un obstacol invata ce sa faca si retine.

MINUNAT ! Am spune majoritatea.

DAR! Ce se intampla cu acest robot tot invatand, restructurandu-si reteaua exact cum face creierul uman (NU STIU DACA SI LA CELALTE CREIERE SE APLICA DE ANIMALE ETC)? O sa ajunga sa poata gandi singur la un moment dat!

SUPER ! O sa spuneti o gramada.

DAR! Daca o sa gandesca singur nu uitati ca el nu uita ( special am folosit acest joc de cuvinte, nu sunt agramat)!! Va tine minte tot. Ce se va intampla atunci?


Astept pareri:)

#2
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Mi se pare prea putin probabil ca in timpul vietii noastre sa se ajunga la astfel de roboti. E cam SF ceea ce spui tu

#3
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004

 emillian, on 17th February 2010, 14:56, said:

Mi se pare prea putin probabil ca in timpul vietii noastre sa se ajunga la astfel de roboti. E cam SF ceea ce spui tu
Exista deja...pana si catelul "AIBO" de la Sony invata din experienta...

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Un robot NU are cum sa devina constient, indiferent de cat de mult ar invata! Sa fii constient, inseamna sa poti face diferenta dintre bine si rau, sa ai intuitie, remuscari "naturale", etc., lucruri care nu tin de nivelul de cunostinte stocate!

#5
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
cred ca o sa devina cum au devenit cylonii din bsg
multumit?
a invata din experienta e una,a fi constient e cu totul si cu totul altceva

#6
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007

 dan84, on 17th February 2010, 15:01, said:

Un robot NU are cum sa devina constient, indiferent de cat de mult ar invata! Sa fii constient, inseamna sa poti face diferenta dintre bine si rau, sa ai intuitie, remuscari "naturale", etc., lucruri care nu tin de nivelul de cunostinte stocate!
pai daca invata ca pe ulei aluneca, data viitoare cand va detecta ulei nu va mai calca pe el, daca e programat sa se conecteze la priza ca sa se incarce, iar mai tarziu invata bazele electricitatii si pe urma toate informatiile legate de izolatie electricitate etc; si o sa fie intr-o camera unde sunt 2 fire iesite din perete, poate sa deduca si el ca de acolo se poate incarca.
adica el gandeste prin comparatie si eleminare. compara 10.000.000 de posibilitati de a face "ceva" cu acele 2 fire, iar in urma acestei analize fff rapide, 1 secunda sa zicem (stiu stiu nu proceseaza asa rapid, era un exemplu) ii raman "plauzibile" optiunile de conectare directa pentru incarcare. si asa gandeste el.

iar de aici pana la a se conecta la internet a descarca f multe informatii de acolo si a le folosi nu mai e decat un pas. desigur il limiteaza capacitatea de stocare ! asta e o problema cu care ar trebui sa se fi confruntat deja savanti

si pentru cine spunea ca nu exista asa ceva, daca ti-am spus ca am vazut un asemenea robot la TV, intr-un material, cum sa nu existe?

#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cred ca te cam isterizezi degeaba! La ora actuala, cel mai performant robot care gandeste singur (inteligenta artificiala) e mai prost ca o furnica, asa ca mai e extrem de mult timp pana sa apara robotii care se vor conecta la internet si te vor distruge pe tine ca in Terminator!

#8
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Poate undeva in viitorul indepartat sa apara ceva de genul la ce sustii tu... dar in viitorul prea apropiat nicidecum... Iti inteleg entuziasmul dar ... e cam devreme pentru asa ceva.

#9
florina007

florina007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.02.2009

 emillian, on 17th February 2010, 15:28, said:

Poate undeva in viitorul indepartat sa apara ceva de genul la ce sustii tu... dar in viitorul prea apropiat nicidecum... Iti inteleg entuziasmul dar ... e cam devreme pentru asa ceva.

Eu cred ca doar frica vorbeste mai mult din noi; frica de o posibila apocalipsa ca in terminator. S-a dovedit ca e mai usro sa ignori o problema in speranta ca te va ocoli, scapa in mod miraculos de ea etc decat sa iei taurul de coarne :) Cine crede ca un robot (ma rog, procesorul unui robot) trebuie sa fie foarte inteligent pentru a lua o decizie de a ataca o persoana sau intreaga umanitate greseste si exemple sunt destule. Un om nu trebuie sa fie deloc inteligent pt a lua o bata si sa decida sa te atace, la fel si animalele, chiar si cele cu un creier f putin dezvoltat pot decide sa atace pe cineva folosind diverse strategii si actiuni. Bine, veti spune ca un robot poate fi programat, dresat, pus tot felul de sigurante etc. Dar cum omul nu este perfect, nici aceste protectii nu pot fi perfecte, asta ca sa nu mai zic de programarea poate in mod intentionat de catre un viitor terorist sa zicem un asemenea robot (anzlogie cu copii de 10-15 ani din taberele de talibani care sunt indoctrinati si ajung sa se arunce in aer - sunt copii care gandesc dar intr-un mod gresit datorita informatiilor cu care au fost bombardati, programati) Si nu in ultimul rand depinde doar de puterea reala pe care un robot sau un conglomerat de retele si sisteme (aka Skynet din termintator, sau mai realist reteaua de bots ce formeaza sute si milioane de calculatoare din intreaga lume) ce pot forma o constiinta inteligenta artificiala decide sa atace lumea.  Cum am zis, si ceva o  inteligenta minima poate decide de atac, dar de la decizie si pana in punerea in aplicatie poate fi o cale lunga... sau nu. Pana la urma un super computer poate sparge orice firewall si criptari reusind sa declanseze lansarea bombei nucleare (sau macar cel putin sa prabuseasca bursele internationale urmata de caderea economiei mondiale etc) Din pacate pe zi ce trecem viata noastra depinde din ce in ce mai mult de calculatoare (bursele, bazele de date din politie, spitale, stat, banci, trenuri, avioane, masini, comunicatii - toate sunt pe o infrastructura electronica si devin in timp o retea globala legata intre ele (niste hackeri au reusit de curand sa sparga mai multe serve din state si sa faca rost de conturile a mai multor milioane de americani -Da, ati vitit bine, e vb de conturile bancare a mai multor milioane de americani - deci daca un hacker a reusit, un supercomputer cu siguranta e mult mai capabil la asemenea atacuri) Deci sunt niste pericole pe care ar fi bine sa nu le ingoram ci sa studiem problema din toate perspectivele. Si nu in ultimul rand ca sa revin la ideea initiala cum ca un robot sa zicem in teorie nu trebuie sa fie foarte inteligent pentru a reusi sa atace lumea, e destul sa vedeti pe youtube diverse filme din laboratoarele de cercetare in care sunt dezolvati roboti extrem de puternici si rapizi (cine doreste pot sa pun o lista intreaga) De exemplu roboti capabili sa urmareasca in timp real si sa prinda o minge in zborul ei de cateva ori mai rapid decat un om. Ei, in asmenea caz, un om normal ce sanse ar mai avea daca un asemenea robot (si insist, exista deja tehnologia asta precum si roboti deja constuiti) decide singur, sau
e controlat remote de un super computer sau chiar gresit programat sa atace un om ? Pana ridica mana omul, robotul deja a si reusit sa faca 10 miscari. Hai ca trebuie sa pun macar 2 link-uri, poate unii cred ca toata povestea e doar vrajeala :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-KxjVlaLBmk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://video.google....ed=0CBEQqwQwAA#


Dupa exemplele astea cred ca ar trebui sa ne gandim un pic mai mult la ce ne rezerva viitor-ul apropiat, atat in bine cat si in rau.

#10
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007
nu stiu de ce oi fi deschis topicul... a fost o mare greseala

nu ma "isterizez"... era doar un gand de viitor !

Dar se pare ca unii oameni sunt f limitati la nivelul gandire.

rog un moderator sa inchida/stearga acest subiect. multumesc

#11
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
ce zici tu pe aici e sf
da totusi aia in bsg aveau cyloni care isi dezvoltasera si o religie,insa pana sa ii fi creat ei aveau nave capabile sa faca salturi luminice
ma rog inainte sa fie creati roboti care o sa ne distruga,cred ca ne vom "upgrada" propriul nostru corp

#12
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007
problema voastra e ca voi va luati informatiile din tot felul de filme !
eu vorbesc despre un robot care EXISTA si care chiar in acest moment poate sa faca exercitii si in timpul lor sa tot invete !
mai uitati-va si la un documentar si mai lasati taraf tv cu guta sau inima de indian pe national tv... iar pe urma veniti aici sa va dati cunoscatori (de filme...)

#13
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
"pretene" tu vorbesti aici de sf,am incercat sa iti fac o analogie cu asa ceva
da se pare ca nu vrei sa intelegi
ok exista roboti care au constiinta printre noi,controleaza lumea,si toate cele
satisfacut?
apropo,d-abia am reusit sa il las pe guta deoparte si am dati si "io pa guagal"
"iete" ce am gasit

Quote

CONȘTIÍNȚĂ, (rar) conștiințe, s.f. 1. (Fil.) Sentiment, intuiție pe care ființa umană o are despre propria existență; p. ext. cunoaștere intuitivă sau reflexivă pe care o are fiecare despre propria existență și despre lucrurile din jurul său. 2. Faptul de a-și da seama; înțelegere. ♢ Conștiință socială = ansamblu de reprezentări, idei, concepții, cunoștințe, mentalități ale unei colectivități umane, care reflectă condițiile de existență ale acesteia, precum și psihologia socială a oamenilor. Conștiință de clasă = parte a conștiinței sociale care reflectă existența socială a unei clase determinate. 3. (În opoziție cu existența, materia) Gândire, spirit. 4. Sentiment al responsabilității morale față de propria sa conduită. ♢ Caz (sau proces) de conștiință = dificultatea de a hotărî într-o problemă morală greu de rezolvat. Mustrare de conștiință = remușcare, regret. ♢ Expr. A fi cu conștiința împăcată sau a nu avea nimic pe conștiință = a fi convins că nu a săvârșit nimic împotriva legilor moralei sau a legilor statului. A fi fără conștiință = a fi lipsit de scrupule. Cu mâna pe conștiință = cu toată sinceritatea. 5. (În sintagma) Libertate de conștiință = dreptul recunoscut cetățenilor de a avea orice concepție religioasă, filozofică etc. [Pr.: -ști-in-] – Din fr. conscience, lat. conscientia (după ști).
ÎNVĂȚÁ, învắț, vb. I. 1. Tranz. A transmite cuiva (sistematic) cunoștințe și deprinderi dintr-un domeniu oarecare; a iniția pe cineva într-o meserie, știință, artă etc. 2. Tranz. A sfătui, a povățui pe cineva să facă ceva (arătându-i cum să procedeze). 3. Tranz. A dobândi cunoștințe prin studiu, a ajunge prin muncă sistematică să cunoști o meserie, o artă, o limbă etc.; a studia.  A-și întipări în minte ceva pentru a putea reproduce; a memora. 4. Tranz. și refl. A (se) deprinde, a (se) obișnui, a (se) familiariza. 5. Tranz. A trage o învățătură, a căpăta experiență. ♢ Expr. (Tranz. și refl.) A (se) învăța minte = a câștiga sau a face să câștige experiență, a trage sau a face să tragă învățăminte dintr-o întâmplare neplăcută. – Lat. *invitiare (< vitium „viciu”).


#14
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu vad de ce va certati...si calatoria de la pamant la luna a lui Verne era de domeniul fantasticului.Si s-a petrecut. De ce terminatorii nu ar putea sa existe intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat?

#15
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 December, on 17th February 2010, 17:42, said:

Nu vad de ce va certati...si calatoria de la pamant la luna a lui Verne era de domeniul fantasticului.Si s-a petrecut.
da, da, au trecut peste patru decenii de atunci si nu s-a mai intamplat nimic, nu pute ceva? :rolleyes:

#16
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
nu ma cert cu nimeni
doar ii spun omului ca nu exista in prezent roboti cu constiinta
da el vrea sa inteleaga?e ca un copil din ala mic care se pune in fund ca vrea bomboane

#17
florina007

florina007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.02.2009

 mvandrei, on 17th February 2010, 17:21, said:

problema voastra e ca voi va luati informatiile din tot felul de filme !
eu vorbesc despre un robot care EXISTA si care chiar in acest moment poate sa faca exercitii si in timpul lor sa tot invete !
mai uitati-va si la un documentar si mai lasati taraf tv cu guta sau inima de indian pe national tv... iar pe urma veniti aici sa va dati cunoscatori (de filme...)

Exact asta ziceam si eu, deja exista premisele si chiar exemple ca aceste lucruri  exista si se vor dezvolta in viitorul apropiat, dar uite ca e mai usor sa zici ....... batman, batman :)

#18
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 >ficus, on 17th February 2010, 17:46, said:

da, da, au trecut peste patru decenii de atunci si nu s-a mai intamplat nimic, nu pute ceva? :rolleyes:
Ok teoria conspiratiei.Nu am ajuns pe luna dar calatorim frecvent in spatiu.

Doctorwho, poate acum nu sunt robotii aia dar viitorul poate mai aproape decat ne gandim noi. Sa ne uitam sa vedem cat a evoluat tehnologia in ultimii 100 de ani...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate