Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Semnal Digi TV (Spania)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gbr_altar

gbr_altar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2010
Salut, eu stau in spania, in la linea care este in sud langa gibraltar, am o antena de 70-80cm instalata, semnalul e la 80 dar calitatea la majoritatea posturilor este undeva la 25-40 ceea ce face sa nu mearga f bine si mai ales daca ploua putin cade de tot si nu mai vad nimic in afara de axn. Stie careva e poate sa fie de vina? lnb-ul, sau antena e prea mica, sau nu e ceva orientat cum trebuie?

#2
olivadi

olivadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 07.09.2006

 gbr_altar, on 17th February 2010, 14:02, said:

Salut, eu stau in spania, in la linea care este in sud langa gibraltar, am o antena de 70-80cm instalata, semnalul e la 80 dar calitatea la majoritatea posturilor este undeva la 25-40 ceea ce face sa nu mearga f bine si mai ales daca ploua putin cade de tot si nu mai vad nimic in afara de axn. Stie careva e poate sa fie de vina? lnb-ul, sau antena e prea mica, sau nu e ceva orientat cum trebuie?
Salut! Eu stau un pic mai in nord de tine,in Valencia si-mi merge bine Digi cu antena de 80 dar la tine cred ca e vb de antena prea mica! Pune-ti una de 1m,1,20m si-ti va creste calitatea semnalului. Vezi sa fie si lnb-ul bine ajustat,cam la ora 7 uitandu-te la antena din fata(deci inclinata partea de jos a lnb-ului usor spre stanga). Succes!

Edited by olivadi, 17 February 2010 - 14:29.


#3
gbr_altar

gbr_altar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2010

 olivadi, on 17th February 2010, 15:27, said:

Salut! Eu stau un pic mai in nord de tine,in Valencia si-mi merge bine Digi cu antena de 80 dar la tine cred ca e vb de antena prea mica! Pune-ti una de 1m,1,20m si-ti va creste calitatea semnalului. Vezi sa fie si lnb-ul bine ajustat,cam la ora 7 uitandu-te la antena din fata(deci inclinata partea de jos a lnb-ului usor spre stanga). Succes!


Ok, multumesc, speram sa nu fie asta problema dar...sa vdm acum

#4
belbody

belbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 20.08.2009
Antena trebuie reglata efectiv la milimetru si in plan orizontal si vertical ca sa obtii o calitate buna a semnalului.
Ideal este sa ai televizorul langa tine cand faci operatiunea de reglare.
Iarasi cum spunea @olivadi, reglajul pozitiei LNB-ului este esential. Il rotesti exact cum zice el dar mereu cu ochiul pe calitatea semnalului ca sa gasesti pozitia optima.
Odata ce puterea semnalului este 80% pentru imbunatatirea calitatii trebuie facute aceste reglaje de finete.

Eu am obtinut de la 40% calitate peste 80% pe toate frecventele doar ajustand fff putin pozitia antenei, la fiecare mutare alergand la fereastra sa vad semnalul afisat pe televizor. (antena o am pe un stalp in gradina) :D

p.s. - si nu sunt in Romania, sunt muult mai la nord ca tine, chiar si decat Romania, si am antena de 60cm.

Edited by belbody, 17 February 2010 - 17:04.


#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Pentru Tenerife ce satelit se foloseste, abonamentul este facut la DIGI?

#6
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
"floraur"-- satelitul nu se schimba in functie de locatie/tara !
Digi retransmite canalele pe : Intelsat 10-02 - Thor 3/5/6 @ 1° West----  http://www.flysat.com/1west.php
--in functie de longitudinea unde te afli  se modifica si elevatia si pozitia antenei --evident ca in Spania este o alta orientare a antenei fata de Romania !

Edited by bog4u, 26 February 2010 - 09:10.


#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 bog4u, on 26th February 2010, 09:10, said:

"floraur"-- satelitul nu se schimba in functie de locatie/tara !
Digi retransmite canalele pe : Intelsat 10-02 - Thor 3/5/6 @ 1° West---- http://www.flysat.com/1west.php
--in functie de longitudinea unde te afli se modifica si elevatia si pozitia antenei --evident ca in Spania este o alta orientare a antenei fata de Romania !


Multumesc, am gasit coordonatele cu 10-02, insa eram sigur ca asta este. E mai bine sa intreb, decat sa ma chinui...

#8
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
@floraur: In Tenerife bate doar Thor6 spotul K2, adica de la DigiTV vei prinde doar frecventa 11900H. Cam putin...

#9
sdw

sdw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.07.2009

 mtest, on 1st March 2010, 15:06, said:

@floraur: In Tenerife bate doar Thor6 spotul K2, adica de la DigiTV vei prinde doar frecventa 11900H. Cam putin...

In cazul asta poate astepta pana se muta cei de la Focus pe Thor 6.

#10
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006
Va salut. Léon aici. Daca iau o antena de 1m. de aici si imi trimite cineva de acasa receptorul de Digi, ma pot risca sa o montez singur ? Exista ceva scule de calcul a azimutului, sau a orientarii ? Am geamul pe Sud, exact, la etajul 2/6 dar peste strada e o cladire de 3 etaje, cam la 15 metri. Ajunge spotul la mine ?

Am 2 TV-uri, ar fi frumos sa pot schimba posturile independent. Daca iau receptor dublu, scap de problema asta ? Iar daca nu iau, cum e treaba ? cand se schimba la unul, se schimba si la celalalt instantaneu, ca pe vremuri ? Posturile se schimba din telecomanda TV-ului sau a receptorului/receiverului ?

Am inteles ca daca iau un al doilea LNB orientat pe un alt satelit, pot prinde anumite posturi gratis. Este adevarat ? care e satelitul respectiv, si cum se focalizeaza un LNB secundar folosind aceeasi antena ?

Care e smecheria cu digitalul spaniolilor ? astia nu au antena pe scara blocului. Cu asta pe care mi-o cumpar, pot urmari posturile digitale gratis ? televizorul are TDT inclus. Cum se procedeaza ?

Scuze pentru atatea intrebari, sunt "nou" :)

#11
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008

 Attreyu, on 29th March 2010, 12:53, said:

Va salut. Léon aici... Daca iau o antena de 1m. de aici si imi trimite cineva de acasa receptorul de Digi, ma pot risca sa o montez singur ? Exista ceva scule de calcul a azimutului, sau a orientarii ? Am geamul pe Sud, exact, la etajul 2/6 dar peste strada e o cladire de 3 etaje, cam la 15 metri. Ajunge spotul la mine ?

Am 2 TV-uri, ar fi frumos sa pot schimba posturile independent. Daca iau receptor dublu, scap de problema asta ? Iar daca nu iau, cum e treaba ? cand se schimba la unul, se schimba si la celalalt instantaneu, ca pe vremuri ? Posturile se schimba din telecomanda TV-ului sau a receptorului/receiverului ?

Am inteles ca daca iau un al doilea LNB orientat pe un alt satelit, pot prinde anumite posturi gratis. Este adevarat ? care e satelitul respectiv, si cum se focalizeaza un LNB secundar folosind aceeasi antena ?

Care e smecheria cu digitalul spaniolilor ? astia nu au antena pe scara blocului. Cu asta pe care mi-o cumpar, pot urmari posturile digitale gratis ? televizorul are TDT inclus. Cum se procedeaza ?

Scuze pentru atatea intrebari, sunt "nou" :)
In primul rand, salut :)
O sa incerc sa acopar pe cat posibil toate intrebarile tale cu raspunsuri cat mai clare.

Satelitul care te intereseaza pentru receptionarea programelor Digi se afla la 1 grad Vest; poti incerca sa il cauti singur, iar daca nu reusesti, poti apela la un "detector" [scula de care pomeneai].
In legatura cu cladirea, nu cred sa ai probleme.

Pentru 2 TV'uri, ai nevoie de un decodor dublu, sau 2 decodoare simple. In caz contrar, dat fiind ca posturile se schimba de la telecomanda receiverului, pe ambele televizoare se va vedea aceeasi modificare facuta de la singura conserva existenta. Ca pe vremuri :lol:
Daca te hotarasti pentru varianta cu 2 televizoare independente, mai apare o problema, si anume cea a LNB'ului. Pentru a nu avea probleme cu canalele aflate pe verticala, vei avea nevoie de un LNB dublu [cu 2 iesiri, cate una pentru fiecare decodor].

Intr'adevar, prin montarea unui LNB suplimentar, poti vedea canale gratis. Acesta se orienteaza spre 13E, unde receptionezi HotBird, cu canale destul de bune gratuite. Oricum, chiar si fara acest LNB aditional, vei mai prinde si alte canale gratis de pe Thor. Detaliem mai tarziu daca te intereseaza.

Daca italienii de pe acolo nu au antene pe scara blocului, probabil au cablu digital. Chestia cu "Cu asta pe care mi-o cumpar, pot urmari posturile digitale gratis ?" nu am prea inteles'o. Vei plati un abonament, desigur, pentru serviciile pe care ti le ofera Digi.

Cam atat pentru moment. O seara buna :)

#12
adrianclaudiu

adrianclaudiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 29.10.2008

 DanyPMN, on 29th March 2010, 21:03, said:

In primul rand, salut :)
O sa incerc sa acopar pe cat posibil toate intrebarile tale cu raspunsuri cat mai clare.

Satelitul care te intereseaza pentru receptionarea programelor Digi se afla la 1 grad Vest; poti incerca sa il cauti singur, iar daca nu reusesti, poti apela la un "detector" [scula de care pomeneai].
In legatura cu cladirea, nu cred sa ai probleme.

Pentru 2 TV'uri, ai nevoie de un decodor dublu, sau 2 decodoare simple. In caz contrar, dat fiind ca posturile se schimba de la telecomanda receiverului, pe ambele televizoare se va vedea aceeasi modificare facuta de la singura conserva existenta. Ca pe vremuri :lol:
Daca te hotarasti pentru varianta cu 2 televizoare independente, mai apare o problema, si anume cea a LNB'ului. Pentru a nu avea probleme cu canalele aflate pe verticala, vei avea nevoie de un LNB dublu [cu 2 iesiri, cate una pentru fiecare decodor].

Intr'adevar, prin montarea unui LNB suplimentar, poti vedea canale gratis. Acesta se orienteaza spre 13E, unde receptionezi HotBird, cu canale destul de bune gratuite. Oricum, chiar si fara acest LNB aditional, vei mai prinde si alte canale gratis de pe Thor. Detaliem mai tarziu daca te intereseaza.

Daca italienii de pe acolo nu au antene pe scara blocului, probabil au cablu digital. Chestia cu "Cu asta pe care mi-o cumpar, pot urmari posturile digitale gratis ?" nu am prea inteles'o. Vei plati un abonament, desigur, pentru serviciile pe care ti le ofera Digi.

Cam atat pentru moment. O seara buna :)
Probabil se referea la Dvb-t,programe pe care spaniolii  probabil le receptioneaza cu antena de camera,de "nu au antene pe scara blocului".

#13
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc frumos pentru raspunsuri :) totul clar, mai putin doua detalii. Ce semnifica posturile de "pe verticala" pentru care am nevoie de un LNB dublu (in cazul in care vreau sa folosesc doua TV, independent) ? Cat despre "antena de pe scara", spaniolii au trecut la televiziune digitala gratuita, generalizata, cu eliminarea completa a televiziunii analogice - mai precis acum nu se mai pot prinde posturile terestre clasice gratuite (cum sunt de exemplu "romanii" la noi sau altele iar pentru a receptiona digitalul este nevoie de niste convertoare analogic-digital (in cazul televizoarelor mai vechi, cele noi avand respectivul convertor integrat, in general). Din cate am inteles fiecare scara de bloc, sau casa, in functie de caz, are o antena de satelit, comuna, la care toti vecinii sunt nevoiti sa se lege spre a urmari posturile respective (cei care nu au un contract cu o companie ce ofera servicii de televiziune digitala per pay, evident). Chestiunea nefiind inca generalizata insa, nu toata lumea are acces la o antena comuna. Prin urmare intrebarea mea, daca in paralel cu Digi TV si/sau Hotbird, dupa cum ati mentionat - as avea posibilitatea sa folosesc, macar teoretic antena proprie spre a prinde digitalul "lor" gratuit, si in ce conditii ?

Multumesc in avans, sper ca s-a inteles ce am incercat sa explic :)

Edited by Attreyu, 01 April 2010 - 12:48.


#14
adrianclaudiu

adrianclaudiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 29.10.2008

 Attreyu, on 1st April 2010, 13:47, said:

Multumesc frumos pentru raspunsuri :) totul clar, mai putin doua detalii. Ce semnifica posturile de "pe verticala" pentru care am nevoie de un LNB dublu (in cazul in care vreau sa folosesc doua TV, independent) ? Cat despre "antena de pe scara", spaniolii au trecut la televiziune digitala gratuita, generalizata, cu eliminarea completa a televiziunii analogice - mai precis acum nu se mai pot prinde posturile terestre clasice gratuite (cum sunt de exemplu "romanii" la noi sau altele iar pentru a receptiona digitalul este nevoie de niste convertoare analogic-digital (in cazul televizoarelor mai vechi, cele noi avand respectivul convertor integrat, in general). Din cate am inteles fiecare scara de bloc, sau casa, in functie de caz, are o antena de satelit, comuna, la care toti vecinii sunt nevoiti sa se lege spre a urmari posturile respective (cei care nu au un contract cu o companie ce ofera servicii de televiziune digitala per pay, evident). Chestiunea nefiind inca generalizata insa, nu toata lumea are acces la o antena comuna. Prin urmare intrebarea mea, daca in paralel cu Digi TV si/sau Hotbird, dupa cum ati mentionat - as avea posibilitatea sa folosesc, macar teoretic antena proprie spre a prinde digitalul "lor" gratuit, si in ce conditii ?

Multumesc in avans, sper ca s-a inteles ce am incercat sa explic :)
Pt a vedea canalele lor digitale,daca nu ai un Tv cu tuner digital incorporat,ai nevoie de un receiver digital terestru(DVB-T),pe care-l conectezi la tv prin mufa Scart,Rca sau chiar prin mufa de la antena(cu o calitate mai scazuta decat AV),in functie de cate mufe ai libere.Semnalul digital il poti prinde, cum ai spus, cu ajutorul antenei comune(in unele tari au prize in perete,conectezi cablul,dai scanare si asta-i tot)sau chiar cu antena de camera in functie de locatie si de puterea semnalului.

#15
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006
Bun, mi-a ajuns antena, am montat-o. Receiver Hyundai. Nu am busole, satfinderi, nimic. Pana saptamana viitoare cand vine meseriasul sa o orienteze.

Stau pe 10% - 10%. Stiu ca satelitul trebuie sa fie Intelsat 10-02, am azimutul, elevatia si polaritatea LNB-ului la indemana. Nu reusesc nicicum.

Receiverul nu a fost montat in prealabil pe o antena deja reglata, asa ca nu am lista cu posturile si cu satelitii. Am doar Intelsat 1002, cu 12 variante de frecventa, MSPS, etc.

M-am uitat la spanioli, majoritatea au antenele pe aceeasi directie ca Intelsatul (sau Thor-ul?). Totusi eu nu prind absolut nimic. Ce e mai ciudat, ca toate antenele de pe langa mine au o elevatie foarte mica, aproape paralele cu peretii blocurilor, majoritatea ar fi obturate de cladirile din fata si totusi ma gandesc ca nu au probleme.

Trebuie sa lucrez la setarile receiverului ? sa adaug alti sateliti ? sau rabdare si tutun din 2 in 2 milimetri pana creste semnalul.

#16
turboxxl1

turboxxl1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.10.2011
Am rugamintea sa-mi spuna si mie cineva, ce servicii de televiziune prin satelit din Romania, se receptioneaza in Tenerife

Noi vrem sa ne mutam pe insula in curand si nu stim daca Digi se poate receptiona. Cei de aici o tot tin intr-una ca serviciile sunt garantate pe teritoriul national... bla, bla, si asa mai departe, dar nimeni nu ne spune ceva concret.

Ne puteti ajuta cu informatii? Se receptioneaza pe insula satelitul IntelSat de pe care retransmit cei de la Digi?
Ce antena trebuie sa folosesti, adica, ce diametru?
Cat de bine se receptioneaza canalele?
Poate @floraur ne da ceva detalii...

Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate