Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Verificare kilometri reali

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Acum 2 ani si jumatate am cumparat un Suzuki pentru a face naveta intr-o zona montana.
Km la cumparare 110000. Din documentele prezentate mai jos pare ca in 10.2006 avea doar 26000km.
Documentele astea or fi adevarate?
In cartea de service apar mentenantele facute la cate un an in primii 7 ani (pana la 26000km cand s-a schimbat proprietarul) cam pe la 3000-3500km in medie.
Attached File  WP_20160422_16_16_28_Pro.jpg   444.34K   27 downloadsAttached File  WP_20160422_16_16_41_Pro.jpg   463.41K   29 downloads
Urmatoarele documente care atesta intrarea intr-un service sunt din 2012 cand in octombrie apar doua valori relativ apropiate: 98121 si 98778km.
Attached File  WP_20160422_16_16_51_Pro.jpg   464.58K   29 downloadsAttached File  WP_20160422_16_17_02_Pro.jpg   538.91K   27 downloads
Dupa un an am cumparat-o la 110000km (plauzibil tinand cont de media rulajelor din ultimii ani).
Am incercat sa aflu istoricul (am platit pe un site 30 lei) dar n-am obtinut nimic.
M-ar interesa sa aflu daca documentele astea arata ok sau nu...

#38
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
O singura mentiune am vazut despre o optiunedin ECU neresetabila referitoare la nr. de km aici si nimeni n-a confirmat asta. In afara de treaba de la cheia BMW (neresetabila?) ,exista un sistem care la cea mai mica interventie sa arate 000000 sau -------- , adica sa nu permita decit incrementare a nr. de km? Nici macar service Opel n-a fost in stare sa-mi spuna citi km are masina, cind am pus o banda peste display de km. Ca paranteza, zic ca omul parea depasit de softul ala... Iar cartea de service e vax, din 2011 de cind a intrat masina in tara nu era nimic stampilat, un prieten a stampilat apoi corespunzator anual in reprezentanta oficala. Si nu va gindit ca suna a furtisag, ci am facut-o doar pentru eventualitatea ca daca oi vinde-o vreodata sa fie linistit cumparatorul, nu ca masina ar fi gioarsa. Nu stiu daca apar si astea in baza de date a Opel Germania. Asa ca , in afara de starea optica, nu vad ce ar putea dezvalui km  reali. Si daca eu am fost un om ordonat care a pastrat masina curata si intretinuta pot s-o masluiesc la 50000 km ?

#39
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
www.tacho-spion.ro
www.tacho-spion.de

#40
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016
Salut!  As vrea sa cumpar o masina din 2008 luata din RO , cu carte servis pana in 2013  cand  a terminat leasing-ul, dupa care revizia nu a mai fost facuta la reprezentanta.Intrebarea mea este daca proprietarul imi da o copie dupa cartea masini, m-as putea duce la RAR  sau la o statie de ITP, si sa imi spuna  cati Km avea masina in ultimi 2,3 ani trecuti in baza lor de date, atunci cand i  se facea ITP-ul ?   (masina fiind autoutilitara i se face inspectia in fiiecare an)

#41
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016
Nimeni?

#42
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu, nu poti.

#43
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017
Salut . Eu am  fost cu masina mea  pentru un update de soft la o firma care face diagnoze auto si reparatii pe partea de electrica si electronica auto si cand mi-au dat raportul , in el scria cati km afisase pe tester si erau cu 12-15 km mai multi decat in bord . Vreo explicatie ?

#44
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostQipper, on 24 aprilie 2019 - 19:55, said:

erau cu 12-15 km mai multi decat in bord . Vreo explicatie ?
nu e nici un fel de problema, diferente pot fi si de 1000-2000 km
diferite calculatoare inregistreaza diferit km reali, de ex prin numararea rotatiilor rotilor, daca diametrul rotilor este diferit din cauza utilizarii de jante/cauciucuri neomologate, apar diferente etc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate