Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Necazul cel mare - inceputul judecarii bisericilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

#1
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 jagoman, on 17th February 2010, 00:33, said:

Consider ca e inutil sa facem aceasta dezbatere:

CNS Luke 12:40 Și voi dar fiți gata, căci Fiul omului va veni în ceasul în care nu vă gîndiți.
Stimabile, daca studiezi versuriel in care este folosit CEASUL (ORA) vei observa ca este referitor la NECAZUL CEL MARE. Deci, data inceperii judecatii bisericilor din Daniel 12:11 eu nu am auzit s-o fi stiut cineva inainte de al doilea jubileu.

A treia perioada de evanghelizare, simbolizata de sarbatoarea Sucot, care este dupa Cinzecime, ULTIMA DIN AN, este caracterizata prin judecata bisericilor (1 Pet 4:17) si continuarea pana la sfarsit a evanghelizarii individuale, a "adunarii" caracterizate prin cuvantul EPISINAGOGE din Evrei 10:25.

Diferenta intre cele doua perioade se vede clar in

Apocalipsa 7

1După aceea am văzut patru îngeri, cari stăteau în picioare în cele patru colțuri ale pămîntului. Ei țineau cele patru vînturi ale pămîntului, ca să nu sufle vînt pe pămînt, nici pe mare, nici peste vreun copac.
    2Și am văzut un alt înger, care se suia dinspre răsăritul soarelui, și care avea pecetea Dumnezeului celui viu. El a strigat cu glas tare la cei patru îngeri, cărora le fusese dat să vatăme pămîntul și marea,

    3zicînd: ,,Nu vătămați pămîntul, nici marea, nici copacii, pînă nu vom pune pecetea pe fruntea slujitorilor Dumnezeului nostru!``

    4Și am auzit numărul celor ce fuseseră pecetluiți: o sută patru zeci și patru de mii, din toate semințiile fiilor lui Israel.

    5Din seminția lui Iuda, douăsprezece mii erau pecetluiți; din seminția lui Ruben, douăsprezece mii; din seminția lui Gad, douăsprezece mii;

    6din seminția lui Așer, douăsprezece mii; din seminția lui Neftali, douăsprezece mii; din seminția lui Manase, douăsprezece mii;

    7din seminția lui Simeon, douăsprezece mii; din seminția lui Levi, douăsprezece mii; din seminția lui Isahar, douăsprezece mii;

    8din seminția lui Zabulon, douăsprezece mii; din seminția lui Iosif, douăsprezece mii; din seminția lui Beniamin, douăsprezece mii, au fost pecetluiți.

    9După aceea m-am uitat, și iată că era o mare gloată, pe care nu putea s'o numere nimeni, din orice neam, din orice seminție, din orice norod și de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie și înaintea Mielului, îmbrăcați în haine albe, cu ramuri de finic în mîni;

    10și strigau cu glas tare, și ziceau: ,,Mîntuirea este a Dumnezeului nostru, care șade pe scaunul de domnie, și a Mielului!``

    11Și toți îngerii stăteau împrejurul scaunului de domnie, împrejurul bătrînilor și împrejurul celor patru făpturi vii. Și s'au aruncat cu fețele la pămînt în fața scaunului de domnie, și s'au închinat lui Dumnezeu,

    12și au zis: ,,Amin.`` ,,A Dumnezeului nostru, să fie lauda, slava, înțelepciunea, mulțămirile, cinstea, puterea și tăria, în vecii vecilor! Amin.``

    13Și unul din bătrîni a luat cuvîntul, și mi -a zis: ,,Aceștia, cari sînt îmbrăcați în haine albe, cine sînt oare? Și de unde au venit?``

    14,,Doamne``, i-am răspuns eu, ,,Tu știi``. Și el mi -a zis: ,,Aceștia vin din necazul cel mare; ei și-au spălat hainele, și le-au albit în sîngele Mielului.

Deci, se observa ca al doilea grup este diferit de primul si vine din NECAZUL CEL MARE.

Primul grup este descris pe triburi, deci Israel=biserica, deci cei salvati prin institutia bisericii. Observam imediat ca este vorba de biserica eterna, formata numai din salvati, deoarece lipseste un trib la socoteala, deci este biserica spirituala, nu cea fizica, adunarea in care mai sunt si nesalvati. Israelul fizic are 13 triburi.

Ingerii se pregatesc sa aduca necazul numai cand ultimul care trebuie sa fie salvat este salvat. Dupa care:

1 Petru 4

17 Caci suntem in clipa cind judecata sta sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?

Deci, da, despre CEASUL acela nu a stiut nimeni, ba chiar ni se si spune acolo unde este data data inceperii necazului:

Daniel 12

9El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse și pecetluite pînă la vremea sfîrșitului.

    10Mulți vor fi curățiți, albiți și lămuriți; cei răi vor face răul, și niciunul din cei răi nu va înțelege, dar cei pricepuți vor înțelege.

    11Dela vremea cînd va înceta jertfa necurmată, și de cînd se va așeza urîciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile.

Deci, clar? Cuvintele au fost ascunse. Judecata bisericilor a fost un subiect tinut ascuns de Dumnezeu si descris in Matei 13

25Dar, pe cînd dormeau oamenii, a venit vrăjmașul lui, a sămănat neghină între grîu, și a plecat.

Biserica nu a fost lasata sa inteleaga calendarul si nici atacurile lui satan asupra congregatiei, ei considerandu-se "a saved membership" deoarece au facut cate ceva ei insisi, verificabil.

Faptul ca Dumnezeu le va lua Duhul daca nu asculta, era scris demult si neinteles pana azi:

Apocalipsa 2

1Îngerului Bisericii din Efes scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce ține cele șapte stele în mîna dreaptă, și Cel ce umblă prin mijlocul celor șapte sfeșnice de aur:

5Adu-ți dar aminte de unde ai căzut; pocăiește-te, și întoarce-te la faptele tale dintîi. Altfel, voi veni la tine, și-ți voi lua sfeșnicul din locul lui, dacă nu te pocăiești.

Poate stii tu vreo biserica care si-a schimbat doctrina ca sa fie fidela Scripturii :lol: :lol:  Deci, Dumnezeu stia ca bisericile nu se pocaiesc, de aceea a descris in Isaia 5 ca VIA ESTE DISTRUSA.


Ma rog.........asa pe scurt, e multa proba biblica de pus la studiu, insa nu am cum sa fac temele altora.

#2
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
cititi regulile ariei, in special regula numarul 5, nu abuzati de citatele din biblie. M-am saturat sa vad pe toate ariile posturi cu un capitol din biblie citat integral. Este forum de discutii nu de copy/paste. Cei ce nu inteleg asta o sa suporte consecintele.
Husand si zexelica sunteti vizati direct.
Pentru lamuriri si reclamatii folostiti cu incredere  PM-ul sau aria de abuzuri


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate