Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @fiuny!

Ghiocei - nu mai infloresc

Laowa 10mm F/2.8 pentru FF

Daca imi fac casa cu fosa, cat co...
 Navigatie Octavia 3

Cum obtin reducere la Bolt? Sau e...

Garantie reciclabile, monopolizata?

Suport auto biciclete
 A murit Vasile Diba 1954-2024

A postat pe tiktok o varianta cu ...

Sfat curațare TEI

Shell script pentru 3 update-uri ...
 Pareri plita cu inductie cu hota ...

Credit si avans cu plata cash - l...

alternativa pentru artelac night ...

Alarma daca pulsul scade prea mult

Formular excel dobanda credit

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

f_lorinel

f_lorinel

New Member

• Grup: Members
Salut
As dori daca ma poate ajuta cineva sa intocmesc un excel cu modalitatea de calcul a dobanzii la un credit cu dobanda variabila si rata fixa.
Am gasit pe forum niste variante dar nicaieri specificate situatiile cand creste dobanda si creste si rata fixa. Aveti atasat un excel pentru lamuriri. Daca se poate sa il completeze cine stie si eu il compar cu ce am de la banca.
Va multumesc.
Daca il completeaza careva eventual va rog sa mi-l trimiteti pe adresa de mail pe care o am trecuta in profil(nu stiu daca am voie aici sa imi trec adresa de mess).
Mentionez ca vreau sa imi fac niste calcule de plata anticipata partiala si vreau orientativ sa ma iau dupa acest excel completat.

Attached Files

Edited by f_lorinel, 17 February 2010 - 00:54.

Raduceanu

Raduceanu

Active Member

chiar daca folosesti corect functiile din excel, vei constata ca rezultatele pot fi diferite fata de calculele bancii.
incearca cu functia IPMT pentru  dobanda, PPMT pentru principal si PMT pentru suma totala de plata.
si de ce banca este vorba? ca poate stie cineva cat de standard calculeaza.

Ref la returnare anticipata, depinde ce dobanda ai la credit. Daca ai marja+libor/euribor (adica ti-a scazut dobanda) e mai bine sa astepti cu returnarea pentru ca obtii o economie mai buna punand suma de returnat depozit la banca (9%)+ faptul ca RON-ul se apreciaza.

f_lorinel

f_lorinel

New Member

View PostRaduceanu, on 17th February 2010, 09:58, said:

chiar daca folosesti corect functiile din excel, vei constata ca rezultatele pot fi diferite fata de calculele bancii.
incearca cu functia IPMT pentru  dobanda, PPMT pentru principal si PMT pentru suma totala de plata.
si de ce banca este vorba? ca poate stie cineva cat de standard calculeaza.

Ref la returnare anticipata, depinde ce dobanda ai la credit. Daca ai marja+libor/euribor (adica ti-a scazut dobanda) e mai bine sa astepti cu returnarea pentru ca obtii o economie mai buna punand suma de returnat depozit la banca (9%)+ faptul ca RON-ul se apreciaza.

Multumesc de raspuns.
E vorba de BRD. In atasament ai un excel cu dobanda care s-a modificat de cateva ori si am incercat IPMT, PPMT si PMT dar sunt valabile pentru o singura dobanda pentru toata perioada. E vorba de un credit auto si dobanda a crescut fata de dobanda initiala si nesimtitii de la BRD nu au de gand sa o micsoreze chiar daca stau cu 16% dobanda + comisioane de 1 an si de atunci indicii sunt sub nivelul initial la care am luat eu credit.
Cel mai simplu se vede in fisierul din arhiva atasata.
Cu functiile de mai sus nu ajunge nicidecum la valoarea 0 la final in conditiile in care soldul creditului se calculeaza: sold anterior - PPMT.
O zi buna

Raduceanu

Raduceanu

Active Member

de BRD nu stiu cum calculeaza iar daca ai credit in lei, mai bine returnezi anticipat.

ma uit acasa in fisier, acum nu am timp.
in orice caz, trebuie sa ajungi la zero. daca banca recalculeaza soldul in fiecare luna, trebuie sa recalculezi si numarul de rate ca sa mearga formula.

De exemplu
luna curenta sold 1000, numar rate 36, principal 50 (sa zicem)
luna urmatoare ai sold 950(=1000-50), rate 35=(36-una pe care ai platit-o), principal cat da.
vezi daca iti merge asa.

floraur

floraur

pitic insignifiant

• Grup: Senior Members
Ma, nu e mai bine daca iti dau eu unul gata facut?
Dar fii atent ca trebuie sa imi aduci multumiri publice :))  sa scrii aici, FLORAUR E CEL MAI TAREEE!!

Attached File  SIMULATOR_CREDITE_COMPLEXE_IANUARIE.rar   49.44K   995 downloads

mai rar gesturi de genul asta, cunt curios cam cate download-uri se vor face...

Edited by floraur, 17 February 2010 - 14:22.

Startpause

Startpause

Guru Member

View Postfloraur, on 17th February 2010, 14:20, said:

Dar fii atent ca trebuie sa imi aduci multumiri publice :) ) sa scrii aici, FLORAUR E CEL MAI TAREEE!!

Attachment SIMULATO...IANUARIE.rar

dragut...si rudimentar...
probabil ai mai scos din el sau nu ai nevoei de mai mult.
n-ai specificat insa moneda la valoarea creditului
si la comisioane (ar fi culmea sa fie diferite)
sunt RON ambele ? sau euro la credit si ron la comisioane

cam atat, in rest e super suficient pentru ce face.

Raduceanu

Raduceanu

Active Member

e bun si nu prea. omu vrea sa schimbe dobanda in timp ce deruleaza creditul (cum o face si banca). foaia ta poate asta?

Edited by Raduceanu, 17 February 2010 - 14:30.

floraur

floraur

pitic insignifiant

View Postspare-me, on 17th February 2010, 14:27, said:

dragut...si rudimentar...
probabil ai mai scos din el sau nu ai nevoei de mai mult.
n-ai specificat insa moneda la valoarea creditului
si la comisioane (ar fi culmea sa fie diferite)
sunt RON ambele ? sau euro la credit si ron la comisioane

cam atat, in rest e super suficient pentru ce face.

Imi spui si mie ce relevanta are moneda creditului in situatia de fata? Nu de alta, dar la tine am pretentii...
Comisioanele le introduci, in functie de politica bancii la care faci imprumutul. Aici includ si comisinul de analiza, evaluare, etc.

Nu stiu cat de rudimentar este .xls-ul asta, insa este cu siguranta cel mai bun simulator pe care il veti avea vreodata in mana... Este cu siguranta cea mai buna unealta pe care am avut-o eu vreodata si nu imi foloseste la desfasurarea unui imprumut la o anumita banca, e valabil pentru oricare solutie de finantare bancara.
Dar iti spun eu, nu e rudimentar... e simplu. Cu totul alta conotatie are cuvantul asta: SIMPLU.

View PostRaduceanu, on 17th February 2010, 14:29, said:

e bun si nu prea. omu vrea sa schimbe dobanda in timp ce deruleaza creditul (cum o face si banca). foaia ta poate asta?

Eu nu stiu ce e in capul tau de pui intrebari ciudate de genul asta, probabil ca nu te-ai gandit mult inainte...
In loc sa dai jos si sa spui multumesc, te apuci sa spui ca "e bun si nu prea", fara sa ai habar despre ce vorbesti.
Asa e la romani - facerea de bine e f....e de mama!

Edited by floraur, 17 February 2010 - 18:16.

Startpause

Startpause

Guru Member

"in cazul de fata" :)
te legi de faptul ca omul vrea sa calculeze dobanda.

dar da, e rudimentar. nu te mai fali atat :)
sub incidenta confidentialitatii nu iti pot pune la dispozitie niste calculatoare de genul asta dar pot sa iti dau exemple: rbs sau ing.
sunt de 100 de ori mai complexe si cu mai multi parametri si cu influentele de la cele mai variate.
de la studii si casatorie pana la vechimea la locul de munca in zile :w00t:

de ce te superi ? eu doar am observat ca daca vreau sa aleg moneda creditului nu am de unde.
si e rudimentar pentru ca puteai sa mai adaugi, de exemplu, un camp de curs valutar.

daca omul ia salariul in LEI de genul 1234,56 lei...cum face sa converteasca in euro, daca acest calculator e in euro(dolari, whatever)
daca ia salariul in EURO, cum converteste 1234,56 euro in lei, intelegi ? e mai greu, tre' sa ia calculatorul, sa caute cursul...

asa puteai pune un camp de referinta pentru valuta + unul pentru cursul valutar si o formula mica.

si conteaza f. mult, sa stii: pentru ca eu am avut clienti carora le spuneam ca salariul minim ar trebui sa fie de 876, sa zicem. si ei ziceau PERFECT.
iar cand ne intalneam...oops la dracu, euro ?! noi am crezut ca lei...:lol:

e doar o mica imbunatatire bine venita...eu unul nu am vazut simulator de rate fara posibilitatea selectarii monedei + camp de curs :)

@restul : nu criticati asa aspru. e mare lucru ca un broker sa puna asa ceva la dispozitie public ;)

f_lorinel

f_lorinel

New Member

View Postfloraur, on 17th February 2010, 15:20, said:

Dar fii atent ca trebuie sa imi aduci multumiri publice :))  sa scrii aici, FLORAUR E CEL MAI TAREEE!!

Attachment SIMULATO...IANUARIE.rar

Multumec frumos dar din fisierul atasat nu pot obtine ceea ce imi trebuie.
Difera mult fata de ceea ce am de la banca ca si scadentar.
In plus am nevoie ca sa pot schimba dupa o anumita perioada dobanda.
Puteti vedea in fisierul atasat de mine momentele de schimbare a dobanzii.
Din cauza ca se schimba dobanda pe parcurul creditului nu pot recalcula in excel scadentarul.
In plus vreau ca sa simulez rambursarea partiala anticipata dupa o anumita perioada.
Cel mai aproape am fost cu functiile IMTP, PPMT si PMT dar tot nu se inchide creditul cum trebuie.
Vorbim de un credit in lei cu dobanda variabila calculata la sold.

floraur

floraur

pitic insignifiant

View Postspare-me, on 17th February 2010, 18:49, said:

"in cazul de fata" :)
;)

1, Nu m-ai iritat tu, ci Raduceanu... nu-mi plac idioteniile.
2. Nu am observat ca omul nostru vrea cu tot dinadinsul sa construiasca ceva, mi s-a parut ca are o nevoie... in fine, altadata nu ma mai arunc.
3. Ai impresia ca eu nu am simultaoarele despre care vorbesti tu, ba da le am chiar si pe cele despre care vorbesti tu, insa nu sunt relevante in aceasta discutie. Ce treaba are eligibilitatea bancara cu costul si desfasurarea creditului?! Era vorba doar de cum se face un .xls ...
4. Acel simulator este valid si pentru euro si pentru lei, pur si simplu pui sus suma de care ai nevoie si introduci dobanda si comisioanele bancii. Daca e euro, treci 50.000  si dobanda 7%... daca e leu pui 200.000 si dobanda de 13% (de ex.) rezultatul este valid in ambele cazuri in moneda la care te-ai gandit initial. Simulatorul trebuie sa stie cifre, nu valute...
5.Nu vad cum ma lovesc pe mine, clauzele de confidentialitate in ceea ce priveste acest simulator, care nu are altceva in el decat cea ce este prins in contractul de credit. Deci bancile nu au nimic de ascuns vizavi de modul in care calculeaza costul creditului. Mai mult decat atat, acestea publica si promoveaza pe site-urile lor si ale partenerilor, forme variate ale calculatoarelor de rate. Am o problema cu drepturile de autor, insa nu cred ca se supara cineva pe mine, atata vreme cat intentiile mele sunt cat se poate de pozitive. Si mai apoi, e destul de complicat aspectul asta... ca sa merite o bataie de cap.

View Postf_lorinel, on 17th February 2010, 21:19, said:

Mai Floricel, tu la ce banca ai creditul?

Edited by floraur, 17 February 2010 - 22:59.

Startpause

Startpause

Guru Member

am inteles :)

pe tine nu te lovesc. dar eu nu am lucrat ca broker.
am avut alt tip de contract de consultanta, inca in vigoare...

Raduceanu

Raduceanu

Active Member

View Postf_lorinel, on 17th February 2010, 21:19, said:

Difera mult fata de ceea ce am de la banca ca si scadentar.
In plus am nevoie ca sa pot schimba dupa o anumita perioada dobanda.
spune-mi ce s-a intamplat in primele 2 luni, 07/07 si 08/07. ai avut promotie cu dobanda 0%? cat ai returnat total in lunile alea si mai da-mi sumele returnate pana in 06/08, pe fiecare luna.

View PostRaduceanu, on 17th February 2010, 14:29, said:

View Postfloraur, on 17th February 2010, 23:09, said:

1, Nu m-ai iritat tu, ci Raduceanu... nu-mi plac idioteniile.
2. Nu am observat ca omul nostru vrea cu tot dinadinsul sa construiasca ceva, mi s-a parut ca are o nevoie... in fine, altadata nu ma mai arunc.
adica ti-am zis ca nu prea e bun simulatorul pentru ce ii trebuie omului, f_lorinel zice acelasi lucru iar la 2 o recunosti si tu. unde-i idiotenia?

dar daca pui aici un simulator pentru credite cu dobanda variabila dupa Libor/Euribor care sa fie in stare sa recalculeze rata lunara la fiecare 3 luni in functie de evolutia indicelui, eu iti aduc toate multumirile din lume. (vezi ca nu e problema de broker, e problema de derulare cand deja munca brokerului e terminata de mult  :kisstogether: )

floraur

floraur

pitic insignifiant

View PostRaduceanu, on 18th February 2010, 09:41, said:

adica ti-am zis ca nu prea e bun simulatorul pentru ce ii trebuie omului, f_lorinel zice acelasi lucru iar la 2 o recunosti si tu. unde-i idiotenia?

dar daca pui aici un simulator pentru credite cu dobanda variabila dupa Libor/Euribor care sa fie in stare sa recalculeze rata lunara la fiecare 3 luni in functie de evolutia indicelui, eu iti aduc toate multumirile din lume. (vezi ca nu e problema de broker, e problema de derulare cand deja munca brokerului e terminata de mult :kisstogether: )

Mai nene, de ce nu taci ca te faci de ras? Nu exista simulator care sa calculeze in functie de indicele euribor 3M, pentru simplu motiv ca nu se stie care va fi acest indicator de azi in trei luni :) Calculele pe care trebui sa le faci sunt simple, aduni marja cu euriborul si treci la rubrica dobanda...  cu asta basta. Te doare mintea si cu Floricel, nu poate folosi simulatorul pentru calcule defalcate?!!! adica sa faca un calcul pentru prima perioada cu dobanda intermediara, iar apoi sa schimbe pentru ultima perioada... trebuie sa fie complex!  

Repet, omul vrea sa scoata dupa mana lui ceva, nu e interesat neaparat in a-si calcula singur costurile.

(vezi ca nu e problema de broker, e problema de derulare cand deja munca brokerului e terminata de mult :kisstogether: )

Alo pustiu' eu nu m-am nascut broker, am lucrat in doua banci si am avut oferta de la a treia... Spre deosebire de altii care dintr-o data sau nascut brokeri, eu am facut asta pentru ca nu m-am multumit cu un salatiu de banca. Asa ca stiu despre ce vorbesc de obicei si mai ales pe aria asta, sunt foarte atent la informatiile pe care le las...

Edited by floraur, 18 February 2010 - 10:52.

Bosley

Bosley

Active Member

Mie personal mi se pare ok acest excel :)
Tocmai o sa mi se schimbe dobanda din cauza de Euribor si ma interesa sa pot estima un nivel al ratei.
Poate ca nu o sa fie exact cat o sa imi spuna cei de la banca, dar vreau sa stiu cu aproximatie la cat sa ma astept.

f_lorinel

f_lorinel

New Member

spune-mi ce s-a intamplat in primele 2 luni, 07/07 si 08/07. ai avut promotie cu dobanda 0%? cat ai returnat total in lunile alea si mai da-mi sumele returnate pana in 06/08, pe fiecare luna.

dar daca pui aici un simulator pentru credite cu dobanda variabila dupa Libor/Euribor care sa fie in stare sa recalculeze rata lunara la fiecare 3 luni in functie de evolutia indicelui, eu iti aduc toate multumirile din lume. (vezi ca nu e problema de broker, e problema de derulare cand deja munca brokerului e terminata de mult  :kisstogether: )

Primele 2 luni nu sunt luni calculate in credit. Au fost dupa cum urmeaza:
1. prima luna rata casco platita in avans
2. a doua luna rata casco platita pentru prima rata (vezi ca luna urmatoare platesc o rata mai mica decat cea normala deoarece nu e inclus casco pe care l-am platit in luna 2

Creditul este la BRD.
Diseara am sa pun scadentarul cu ce am platit la banca si ce mai am de plata.
Vreau sa fac si un credit prima casa cu euribor+marja bancii si ar fi interesant sa pot face si un astfel de tabel cu posibilitate de moficare euribor si modificarea scadentarului de la punctul schimbarii euribor.
La ce am cerut pana acum ma omoara faptul ca nu imi dau seama lcum se calculeaza cand se modifica dobanda (la valoarea initiala sau soldul din momentul modificarii dobanzii).

Multumesc tuturor care au incercat sa ma ajute indiferent de rezultat.

Raduceanu

Raduceanu

Active Member

View Postf_lorinel, on 18th February 2010, 14:01, said:

Vreau sa fac si un credit prima casa cu euribor+marja bancii si ar fi interesant sa pot face si un astfel de tabel cu posibilitate de moficare euribor si modificarea scadentarului de la punctul schimbarii euribor.
La ce am cerut pana acum ma omoara faptul ca nu imi dau seama lcum se calculeaza cand se modifica dobanda (la valoarea initiala sau soldul din momentul modificarii dobanzii).
cand se schimba valoarea dobanzii, ratele se recalculeaza folosind soldul (= credit - total principal returnat in lunile anterioare) iar nr de rate este egal cu (nr initial perioade - nr de luni deja trecute).

vezi ca acum e mic Euribor-ul si singurul lucru pe care il poate face este sa creasca.
iei foaia de calcul postata de floraur (sau intri pe un site de credite) si la dobanda actuala data de banca adaugi 4-5% (Euriborul a fost si peste 4% si peste 5%) si iti faci o imagine la cat poate ajunge rata ta cand va creste Euriborul (la creditele pe 25 de ani se cam dubleaza valoarea ratei).
vezi ca cine vinde credite nu prea are interesul sa iti dea acest tip de informatii pentru ca te pot pierde de client. ei sa isi incaseze comisioanele si tu sa ramai cu balauru.

Bosley

Bosley

Active Member

Apropo de Euribor.
Unii (si eu sunt inclus aici) au avut un noroc chior si au luat in perioada cand era 4-5% si marja bancii era foarte mica (3-4%).
La valoarea de azi a Euriborului in loc sa creasca rata o sa imi scada ceea ce e foarte frumos :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate