Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Legare difuzoare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Buna Seara!Ma framanta si pe mine o intrebare. Daca am un amplificator stereo de 250W si eu vreau sa conectez doua difuzoare,de ce valoare trebuie sa fie,cum trebuie legate(serie/paralel)? Si mai am una. Daca legi doua dif in serie e adevarat ca scade impendanta la jumatate si amp s-ar putea distruge?

#2
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
1. Difuzoarele trebuie sa fie legate fiecare pe canalul corespunzator (unul pe canalul stang, celalalt pe canalul drept). Nicidecum serie sau paralel.
2. Daca le legi in serie, rezistenta lor va fi mai mare => se aude mai incet. De ex. daca legi in serie la un amplificator de 10W / 4 ohmi doua difuzoare de 10W / 4 ohmi fiecare, puterea totala pe cele doua difuzoare va scadea la jumatate (5W).

Edited by robbie_ro, 16 February 2010 - 21:35.


#3
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008

View Postmeshgheru_andu, on 16th February 2010, 21:24, said:

Buna Seara!Ma framanta si pe mine o intrebare. Daca am un amplificator stereo de 250W si eu vreau sa conectez doua difuzoare,de ce valoare trebuie sa fie,cum trebuie legate(serie/paralel)? Si mai am una. Daca legi doua dif in serie e adevarat ca scade impendanta la jumatate si amp s-ar putea distruge?

intai spune-ne despre ce statie vb , de masina ,casa ,modelul exact ,in principiu scrie pe ea impendanta optima de functionare , daca se leaga in serie se injumatateste suma impendantelor celor doua difuzoare , de distrus nu se distruge imediat ci in timp !

#4
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Daca legi in serie doua difuzoare nu injumatatesti nici o impedanta.
In schimb poti praji amplificatorul daca legi difuzoarele in paralel.

#5
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Prin clasa a saptea parca se invata despre legarea in serie si paralel a rezistentelor.   Regulile sunt :

Rserie= R1+R2
Rparalel (R1*R2)/(R1+R2)

Daca consideram R1=R2=4 ohmi

Rserie = 8 ohmi
Rparalel = 2 ohmi

#6
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Statie e una de casa :band: .Schema e atasata. A spus cineva ca fiecare canal pe canalui lui,corect, da' eu cand am facut cablajul si tot nu mi-am dat de legarea difuzoarelor pe canale si am facut o singura iesire.De asta am si intrebat si tot nu mi-ati raspuns ce putere sa aiba difuzoarele care trebuie sa fie pe 8 ohmi.

Attached Files



#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postmeshgheru_andu, on 16th February 2010, 21:24, said:

de ce valoare trebuie sa fie, cum trebuie legate(serie/paralel)?
Câte un difuzor pe fiecare canal cu P= 375 - 400W iar impedanța trebuie să fie egală cu cea indicată de producător 8 Ohmi).

Quote

Daca legi doua dif in serie ... scade impendanta la jumatate si amp s-ar putea distruge?
Dacă cele 2 difuzoare sunt identice, impedanțele se însumează iar puterea se înjumătățește. Amplificatorul nu se distruge dar muzica se va auzi mai încet.
Atașează schema nu cablajul.

Edited by Mircel, 16 February 2010 - 22:12.


#8
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
MIRCEL  sigur nu ai vrut sa spui P=200-250W?

#9
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View Postmeshgheru_andu, on 16th February 2010, 22:03, said:

A spus cineva ca fiecare canal pe canalui lui,corect, da' eu cand am facut cablajul si tot nu mi-am dat de legarea difuzoarelor pe canale si am facut o singura iesire.
Eu eram ala. Incearca sa te exprimi in propozitii simple, ca din cate vad, frazele nu prea iti ies. Nu stiu ce ai vrut sa scrii acolo.
Iar puterea difuzoarelor: 350-400W (daca vrei sa asculti muzica, nu zgomot).

L.E.: cablajul atasat este pentru un amplificator mono, nu stereo. Are doua C.I. legate in punte.

Attached Files


Edited by robbie_ro, 16 February 2010 - 22:19.


#10
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009

View Postrobbie_ro, on 16th February 2010, 22:12, said:

Eu eram ala. Incearca sa te exprimi in propozitii simple, ca din cate vad, frazele nu prea iti ies.
Ok am sa ma straduiesc.
In legatura cu puterea sa fie cum vreti voi de 375-400W.Am sa le leg in paralel asa mi se pare mie bine la momentu' de fata.

#11
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Daca e vorba de kitul CNX 128, ai nevoie de un singur difuzor de 400W si 8 ohmi, nu de doua.

#12
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009

View Postrobbie_ro, on 16th February 2010, 22:21, said:

Daca e vorba de kitul CNX 128, ai nevoie de un singur difuzor de 400W si 8 ohmi, nu de doua.
Despre acela este vorba.Dar eu vroiam sa-mi construiesc doua incinte fiecare cu cate un difuzor. :(

#13
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Daca fiecare difuzor are 16 ohmi si 200W e OK .Daca nu mai gindeste-te

#14
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postmeshgheru_andu, on 16th February 2010, 22:11, said:

....sigur nu ai vrut sa spui P=200-250W?
Puterea difuzoareleor trebuie să fie de 1,5 ori mai mare ca cea a amplificatorului.

#15
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009

View Postrobbie_ro, on 16th February 2010, 22:12, said:

L.E.: cablajul atasat este pentru un amplificator mono, nu stereo. Are doua C.I. legate in punte.
Eu am schema un pic modificata dupa cum se vede in cablaj.

Attached Files


Edited by meshgheru_andu, 16 February 2010 - 22:29.


#16
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Te-as sfatui sa renunti la ideea cu doua difuzoare la acest amplificator.

1. Ca sa le legi in paralel, ar trebui sa cauti doua difuzoare identice cu impedanta de 16 - 32 ohmi (se gasesc destul de greu).
2. Ca sa lel legi in serie, ai nevoie de doua difuzoare de 4 - 8 ohmi (tot identice), dar puterea debitata pe ele se injumatateste.

Ca sa poti folosi doua incinte, cel mai bine ar fi sa folosesti doua amplificatoare de genul asta.

#17
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009

View Postrobbie_ro, on 16th February 2010, 22:28, said:

Te-as sfatui sa renunti la ideea cu doua difuzoare la acest amplificator.

1. Ca sa le legi in paralel, ar trebui sa cauti doua difuzoare identice cu impedanta de 16 - 32 ohmi (se gasesc destul de greu).
2. Ca sa lel legi in serie, ai nevoie de doua difuzoare de 4 - 8 ohmi (tot identice), dar puterea debitata pe ele se injumatateste.

Ca sa poti folosi doua incinte, cel mai bine ar fi sa folosesti doua amplificatoare de genul asta.
Okai.O sa fac numai una si gata.

#18
razviorpheu

razviorpheu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.08.2012
Buna ziua,vin si eu cu o inttrebare. Am un aplificator Sony STR_V45L  impedanta boxe 8-16 ohm,4 iesiri- 40 w pe iesire.Mai am doua boxe Sony SS A-707 , impedanta de 6 ohm, 140 W .Cum sa le leg sa nu se incalzeasca amplificatorul, sa se duca finalii ? Cred ca in serie, ca se insumeaza ohm-ii bolexelor,adica devin 12 ohm ? nu ? pe o iesire.

Edited by razviorpheu, 19 March 2018 - 11:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate