Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Criminalist

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Posthellen2012, on 04 februarie 2013 - 16:35, said:


Fata draga , cat de mult te duce capul sa vrei sa lucrezi zilnic cu ceea ce este mai rau si mai bolnav intre oameni ?
Eu ma gandesc cum sa omor oameni, ea cum sa ma inchida.

#20
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View Posthellen2012, on 04 februarie 2013 - 16:35, said:


Fata draga , cat de mult te duce capul sa vrei sa lucrezi zilnic cu ceea ce este mai rau si mai bolnav intre oameni ?

Cineva trebuie sa faca si asta ca tu, printesa care traieste in puf, sa nu trebuiasca sa ai contact cu ei ;)

#21
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Crede-ma ca nu este o meserie pentru o femeie. Nu cred ca merita sacrificiile facute.

#22
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
De ce, pentru ca femeile sunt niste creaturi delicate care lesina cand se trage o basina in directia lor? Este o meserie pentru cineva cu stomacul tare si la propriu si la figurat, indiferent de sex. Cu siguranta nu oricine o poate face si cu siguranta in timp te afecteaza sa fii confruntat zilnic cu minti bolnave si dezgustatoare si cu rezultatul relelor lor, dar asta depinde de la om la om, nu de la gen la gen. Ai fi surprins, dar femeile au o anduranta psihica extraordinara.

#23
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Chiar nu m-am referit la faptul ca femeile sunt mai slabe si n-ar rezista in anumite circumstante mai putin placute. Din contra, din punct de vedere psihic stau mult mai bine decat barbatii in general.
Vorbesc strict profesional, in aceasta meserie, la noi in tara, isi desfasoara activitatea in general barbatii.
Nu stiu cat de bine cunosti tu domeniul asta, la cate cercetari la fata locului ai participat pana in momentul asta, dar vorbesti strict teoretic si ai perceput ce am spus mai sus ca o aroganta, un aer de superioritate din partea mea. Fals. Eu ti-am spus cum sta treaba la noi in tara.

Este o meserie foarte grea si in majoritatea judetelor din tara sunt foarte putini oameni care o practica in raport cu evenimentele (infractiunile comise) existente.

#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Eu nu-s deloc femeie, si tot nu m-ar tenta sa scormonesc prin mortaciuni. Hai, daca e unul mai proaspat nu e asa rau. Dar cand trebuie sa pictezi unul care deja da in verzui pentru poza sau cand ai bulan de-un inecat mai vechiut, om esti.
De fapt, ia lasa pe masa cateva zile o bucata de carne sa se imputa si apoi inmulteste ce vezi cu cateva zeci si gandeste-te ca ala e viitorul tau o buna bucata din viata.
Chiar, se mai fac autopsii ad hoc prin comunele prea departe de o morga?

#25
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Unele obiceiuri inca se mai practica dar nu intra in competenta criminalistului sa faca asta. Plus ca el nu se ocupa doar de cadavre, desfasoara o serie de activitati destul de variate.

#26
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostDau, on 09 februarie 2013 - 13:28, said:

Vorbesc strict profesional, in aceasta meserie, la noi in tara, isi desfasoara activitatea in general barbatii.

Si? In o gramada de meserii in tara aceasta predomina barbatii, asta nu inseamna ca nu sunt meserii pentru o femeie. Ai sfatui o femeie sa nu se apuce de IT pentru ca sunt majoritari barbatii? De misogini care au impresia ca locul femeii e la cratita dai in toate domeniile, daca ar fi sa renuntam la acele domenii din cauza lor, chiar ca am sta la cratita. Sau nu in asta bati?

Tot ce spui in rest este adevarat, e o meserie grea, probabil ca nici nu imi imaginez cat de grea este. Dar asta nu schimba cu nimic faptul ca este la fel de grea pentru barbati cat este si pentru femei.

#27
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Nu am spus in niciun caz ca este mai grea pentru o femeie si ca un barbat s-ar descurca mult mai bine, ci doar ca nu merita acest sacrificiu.

#28
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Si atunci revin la primul post: cineva trebuie sa o faca si pe asta. Daca cineva are chemare pentru meseria asta, zi saru-mana ca se mai gasesc si astfel de oameni care sa faca ceva concret pentru binele public.

#29
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postiuliana26, on 05 octombrie 2012 - 10:21, said:

Daca nu va e cu suparare,eu am terminat fac de drept de 2 ani si ma tot chinui sa aj si eu in criminalistica...(orice).
M-am documentat,am cunostinte,stiu ce implica,ador domeniul,dar nu stiu de unde sa incep.
Credeti ma e foarte multa munca,si cum s-a mai zis: NU EXISTA SPECIALIZARE CRIMINALISTICA LA DREPT, doar cursuri de an sau semestru,depinde de fac.

AAAA si inca ceva...nici cu INM-ul nu ajungi criminalist(judecator,procuror)ca politist da:ex.politia criminalistica cva gen.

Cu facultatea de drept nu ajungi criminalist.
Am un prieten/fost coleg de facultate care-i criminalist. O terminat scoala de subofiteri de la Cluj si acolo s-a specializat in criminalistica. O avut omu' din ce sa-si faca lucrarea de diploma. :D

#30
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Este si normal sa nu ajungi criminalist doar pe baza unei facultati de drept deoarece criminalistii sunt pana la urma agenti sau ofiteri de politie din cadrul MAI. In momentul acesta doar cei care termina o scoala de politie pot sa profeseze in domeniul asta.

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostDau, on 10 februarie 2013 - 19:02, said:

Este si normal sa nu ajungi criminalist doar pe baza unei facultati de drept ...

Ii normal da' pana acum pe topicu' asta doua persoane au impresia ca devii CSI dupa ce termini dreptu'. :D

#32
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
E problema lor daca nu aflat ca viata bate filmul. :))

#33
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
*au aflat

Limba Romania e grele.

#34
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

View PostDau, on 09 februarie 2013 - 15:45, said:

Plus ca el nu se ocupa doar de cadavre, desfasoara o serie de activitati destul de variate.

Daaaa, tare variate. Spune-mi si mie cit la suta din timpul lor e ocupat de fotografierea locului faptei si redactarea planselor . Ca in principal se duc la fapte cu AN, de genul " mi-au furat doi saci de porumb si un ciine negru ! Porumbul ca porumbul, eu vreau sa-mi gasiti ciinele ". Cite cadavre ai intr-un judet pe an ?

View PostDau, on 09 februarie 2013 - 13:28, said:


Este o meserie foarte grea si in majoritatea judetelor din tara sunt foarte putini oameni care o practica in raport cu evenimentele (infractiunile comise) existente.

Ce e domnule asa greu la meseria asta ?

Edited by cxd, 28 February 2013 - 00:42.


#35
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Criminalistii se impart si ei, la randul lor, in mai multe categorii. Exista criminalisti cu specializare in balistică, poligraf, foto-video, substanţe explozive, serologie, reconstrucţie facială etc

http://www.unica.ro/...alist-3427.html

#36
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postcxd, on 28 februarie 2013 - 00:44, said:

Daaaa, tare variate. Spune-mi si mie cit la suta din timpul lor e ocupat de fotografierea locului faptei si redactarea planselor . Ca in principal se duc la fapte cu AN, de genul " mi-au furat doi saci de porumb si un ciine negru ! Porumbul ca porumbul, eu vreau sa-mi gasiti ciinele ". Cite cadavre ai intr-un judet pe an ?



Ce e domnule asa greu la meseria asta ?
N-am spus ca este mult mai grea fata de alta meserii ci doar faptul ca nu este o meserie potrivita pentru o femeie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate