Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Vorarlberg

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Vorarlberg e cel mai mic si cel mai vestic land din Austria.
Capitala zonei este orasul Bregenz pe care l-am vizitat in toamna trecuta, pozitionat foarte bine pe malul lacului Bodensee, loc ales de mine fiinca de aici se ajunge f usor si repede in cele trei tari din apropiere ( Germania, Liechtenstein si Elvetia )
Pina in Germania am facut 10 min, pina in Elvetia 30 min cu vaporul.
Atractiile zonei sunt : Lacul Bodensee al treilea ca marime din Europa plin cu tot felul de posibilitati de agrement si pirtiile de ski din statiunile unde sunt altitudini de pina la 3.000 de metrii.
Bregenz este renumit si pentru festivalul de muzica ce se organizeaza aici pe o scena plutitoare pe malul lacului Bodensee.
Lacul se mai numeste Constance sau Konstanz.

#2
sarrahdam

sarrahdam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.04.2007

View PostNtim, on 16th February 2010, 17:43, said:

Vorarlberg e cel mai mic si cel mai vestic land din Austria.
Capitala zonei este orasul Bregenz pe care l-am vizitat in toamna trecuta, pozitionat foarte bine pe malul lacului Bodensee, loc ales de mine fiinca de aici se ajunge f usor si repede in cele trei tari din apropiere ( Germania, Liechtenstein si Elvetia )
Pina in Germania am facut 10 min, pina in Elvetia 30 min cu vaporul.
Atractiile zonei sunt : Lacul Bodensee al treilea ca marime din Europa plin cu tot felul de posibilitati de agrement si pirtiile de ski din statiunile unde sunt altitudini de pina la 3.000 de metrii.
Bregenz este renumit si pentru festivalul de muzica ce se organizeaza aici pe o scena plutitoare pe malul lacului Bodensee.
Lacul se mai numeste Constance sau Konstanz.

Nu cred ca lacul se mai numeste Konstanz. Eu stiu o localitate in Germania, pe malul aceluiasi lac care se numeste Konstanz si unde se mai gaseste si o minunata gradina botanica pe care v-o recomand sa o vizitati pentru ca nu o sa regretati. Se ajunge de la Bregenz, prin Elvetia cam intr-o jumatate de ora, sunt vreo 70 Km daca nu gresesc.

#3
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postsarrahdam, on 16th February 2010, 19:45, said:

Nu cred ca lacul se mai numeste Konstanz. Eu stiu o localitate in Germania, pe malul aceluiasi lac care se numeste Konstanz si unde se mai gaseste si o minunata gradina botanica pe care v-o recomand sa o vizitati pentru ca nu o sa regretati. Se ajunge de la Bregenz, prin Elvetia cam intr-o jumatate de ora, sunt vreo 70 Km daca nu gresesc.

Ba io chiar cred

http://en.wikipedia..../Lake_Constance

#4
sarrahdam

sarrahdam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.04.2007
Ba io cred ca oficial se numeste BODENSEE si "i se mai spune" lacul Constance/Konstanz de cei care locuiesc in Konstanz. In Elvetia si Austria , ca si in Germania se numeste BODENSEE, asa se gaseste pe toate hartile.

#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Daca vrei tu...In principiu ai dreptate. Nici pentru Cluj nu se mai foloseste denumirea veche

#6
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Bregenz -scena plutitoare unde are loc festivalul de muzica clasica.

Attached Files


Edited by Ntim, 21 February 2010 - 20:57.


#7
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Bregenz  poza 1 -vedere spre Lacul Bodensee -ce se vede dincolo de lac e deja Germania
Poza 2-Portul turistic Bregenz
Lacul are peste 60 km lungime.

Attached Files


Edited by Ntim, 27 April 2010 - 09:42.


#8
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006
Da-ne si tu detalii despre cazare, locuri de vizitat in imprejurimi, preturi la restaurante.

#9
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Ntim , in final am gasit/ales cazare pt o noapte in Bregenz ( in timpul festivalului ) .spre seara vrem totusi sa ajungem cu vaporul in lindau , ocazie cu care vedem si portul din cu totul alta perspectica - adica cea optima !   :D   insa la intoarcere va trebui sa luam trenul . stii ceva detalii despre asta ( nu ma refer la orar !  ) sau exista alta posibilitate ?
multumesc !

#10
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdariuscha, on 27th April 2010, 21:10, said:

Ntim , in final am gasit/ales cazare pt o noapte in Bregenz ( in timpul festivalului ) .spre seara vrem totusi sa ajungem cu vaporul in lindau , ocazie cu care vedem si portul din cu totul alta perspectica - adica cea optima !   :D   insa la intoarcere va trebui sa luam trenul . stii ceva detalii despre asta ( nu ma refer la orar !  ) sau exista alta posibilitate ?
multumesc !

Gara e chiar in centru linga port in Lindau, trenurile intre Lindau si Bregenz circula f des, un bilet costa 2 euro si trenul face 10 min .
Gara in Bregenz e aproape de faleza si locul unde se tine festivalul.

View Postflor1n, on 27th April 2010, 16:47, said:

Da-ne si tu detalii despre cazare, locuri de vizitat in imprejurimi, preturi la restaurante.

Cazare vezi aici..
http://www.tiscover....,city/city.html

De vizitat ai ce vizita in Bregenz si in apropiere ai muntele, dar in special lacul care e ff mare, aproape la 10 km e statiunea Lindau din Germania statiune f renumita, pe urma tot f aproape e Elvetia. Ca si idee de cazare e de preferat cazarea in Bregenz nu in Germania sau Elvetia.
Zona Vorarlberg cu capitala Bregenz e mai ieftina ca si cazare fata de celelalte zone apropiate din Germania sau Elvetia.

#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
multumesc , Ntim !
pe cea din bregenz o 'gasisem' ( cazarea e intre ea si faleza ) , o localizasem si pe cea de pe insula , insa nu stiam daca exista corespondenta directa intre ele sau trebuie sa schimb in cealalta gara din partea 'continentala' a orasului .

#12
cristel

cristel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.03.2010
Recent ne-am intors din vacanta minunata petrecuta in Austria in zona Vorarlberg.Am locuit intr-un hotel din Bludenz si in fiecare zi am vizitat cate un loc deosebit din Austria, Germania si Elvetia.Pentru cei interesati o sa revin cu detalii si fotografii.

#13
Sternenstaub

Sternenstaub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.05.2007

View Postcristel, on 17th August 2010, 13:54, said:

.Pentru cei interesati o sa revin cu detalii si fotografii.

Asteptam.

#14
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Interesat si eu !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate