Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

E-Boda HD for all 500 si E-Boda HD for all 500Plus (HD4A500)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2503 replies to this topic

#37
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
dacica trebuie sa dai link catre sursa ca asa oricine poate sa puna niste tabele si sa scrie niste lucuri, din cele citate de tine eu nu sunt deacord cu cateva si am avut in mana si un player cu cipset realteck si mai am inca unul cu cipset sigma.

Aici e un tutorial cum se instaleaza transmission pe eg-r1 (trebuie cineva sa incerce sa vada daca merge si pe e-boda) pentru PC se poate instala transmission gui (ajuta la incarcare si managmentul torentelor de pe aparat).

Mai ar putea cineva sa incerece POD un soft produs pentru playerele ac ryan (si nu numai) cu ajutorul caruia se instaleaza foarte usor atat un alt client de torenti cat si alte aplicatii.

EU nu mai nici un player cu cipset realtek asa ca nu mai va pot ajuta cu indicatii precise :(

#38
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004

View Posttelebog, on 18th February 2010, 10:53, said:

dacica trebuie sa dai link catre sursa ca asa oricine poate sa puna niste tabele si sa scrie niste lucuri, din cele citate de tine eu nu sunt deacord cu cateva si am avut in mana si un player cu cipset realteck si mai am inca unul cu cipset sigma.

Surse:
http://www.mpcclub.c...ead.php?t=22163
http://www.mpcclub.c...ead.php?t=22587
http://www.mpcclub.c...ead.php?t=21464
http://translate.goo...history_state0=
http://translate.goo...e...cial&hs=nGV
http://forum.lowyat.net/topic/1189397
http://www.avsforum....d.php?t=1182619
http://www.iboum.com...ll/chipsets.php
http://www.avsforum....d.php?t=1159098

Banuiesc ca nu crezi ca am facut eu tabelul asta. Nu e bine sa incepem sa contestam informatii pe baza opiniilor personale, asta daca nu reusim sa observam anumite dferente care exista intradevar. In general exista multe informatii neconforme cu realitatea sau unele care se schimba odata cu modificari firmware. Noi nu facem decat sa aducem cat mai multe informatii gasite, probate de altii sau din experiente personale pentru a ajuta cat mai multa lume.

#39
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005

View Posttelebog, on 18th February 2010, 11:53, said:

Aici e un tutorial cum se instaleaza transmission pe eg-r1 (trebuie cineva sa incerce sa vada daca merge si pe e-boda) pentru PC se poate instala transmission gui (ajuta la incarcare si managmentul torentelor de pe aparat).

Mai ar putea cineva sa incerece POD un soft produs pentru playerele ac ryan (si nu numai) cu ajutorul caruia se instaleaza foarte usor atat un alt client de torenti cat si alte aplicatii.

EU nu mai nici un player cu cipset realtek asa ca nu mai va pot ajuta cu indicatii precise :(

Ar fi frumos daca ar putea incerca cineva acest lucru, transmission e acceptat pe mai toate trackerele private. Eu sper sa primesc zilele astea aparatul si daca nu se gaseste nimeni pana atunci sa faca acest lucru am sa incerc eu sa instalez pe el acest client.

#40
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
da  e bine de stiut cat mai multe informatii, dar informatii adevarate si verifcate. Nici nu ma gandeam ca tu ai fcut tabelul dar afirmatiile ale pot fi puse de reprezentati de la o firma sau alta din acest motiv trebuie sursa directa si nu posturi de pe alte siteuri.

Nu cred ca e bine pe acest topic sa avem aceasta discutie, dar vreau sa atarag atentia asupra unui lucru:
"including direct support for large-scale video website YouTube in support of the mainstream media, RSS capabilities. That a rich network applications will also become an important reason why users choose Realtek." ->foarte fals, youtube si servicii web MULT mai multe si MULT mai diversificate se gasesc pe TOATE playerele cu cipset sigma8635 (cel putin pe cele cu soft syabas - si majoritatea au softul de acolo) inca de cand au aparut (acum vreo 2 ani), deci aceasta afirmatie e total pe dos. Mai sunt si alte chestii care nu imi par credibile, dar nu vreau sa neg ceva daca nu stiu 99,99% ca nu e asa.

Si eu am gasit articole care ziceau ca sigma8635 e mai bun decat realtek si invers :).
Oricum eu sunt de parere ca si softul conteaza destul de mult (pentru mine mai mult decat cipsetul, in conditile in care cipsetul nu are probleme de proiectare).

P.S. vezi linkurile date de tine incurca, sa iti dau un exemplu: asta face referire la asta tot postat de tine si nu aduce nimic in plus e aiurea pus. Incearca sa lasi doar linkurile utile de une a plecat discutia.

Edited by telebog, 18 February 2010 - 12:11.


#41
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
In actualele conditii ale pietei, cand se face reclama unor functii inexistente, cand aparatele sunt lansate fara un firmware complet functional, si cand pana si marile site-uri sau reviste fac review-uri si exprima opinii care numai obiective nu sunt, e foarte greu sa te informezi pe internet. Singurele surse mai de incredere raman userii, chiar daca nu toti... De obicei interesul poarta fesul. :)

#42
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
Oricum daca citesti toate linkurile alea nu esti mai castigat cu nimic.
Diferentele mari intre realtek si sigma8635 sunt urmatoarele:
- meniuri si transfer in retea mult mai rapide pt realtek
- aplicatii si web service mai multe si mai bogate pe sigma8635

Din ce am testat eu la puterea de procesare video nu am vazut diferente sesizabile intre cele doua (ce nu mi-a mers pe unul nu mi-a mers nici pe celalt)
Atentie la tipuri de semnal audio ce poate fi redat (downmix si/sau pass through) tine mai mult de producatorul aparatului decat de cipset

Edited by telebog, 18 February 2010 - 12:38.


#43
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004

View PostArnold12, on 18th February 2010, 09:38, said:

Dezarmanta afirmatia.  Asteptam un update.
Era vorba de un dvdrip, imagine standard si eu eram pe rezolutia de HD. Nu o lua ca pe ceva general, eram inca in teste, mai mult ca sigur ca eram pe o alta rezolutie optima. In seara asta o sa testez, ca am cumparat si HDD. O intrebare: cum este mai recomandat, sa setez rezolutia video corespunzatoare filmului cum este facut, sau sa las HDMI pe auto, sa-si ia el singur din sursa filmului, banueisc ca asta face. Voi reveni cu impresii.

Edited by Mtz, 18 February 2010 - 17:17.
intrebari la modul gereneral, nu personal


#44
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
"Selectati Actualizare Pachet Extensii, pentru a updata extensiile fisierelor pentru BT downlod, NAS si WEB server"
Selectati update-ul prin USB stick
1.copiati"install.img sau pachetul exntesii in directorul radacina al unui stick USB si conectati-l la portul USB HOST al playerului.
2. apasati enter pentru a confirma.
Acum.. nu reusesc sa instalez cele 3 aplicatii. Imi da eroare. de unde iau acel fisier .img sa le instalez..nu inteleg nimic nici din manual.
O alta chestie , exista vreo posibilitate sa vad in windows hdd formatat linux?
alta chestie. am incercat sa copiez un film din retea pe hdd, dar prin sageti nu prea imi reusesc, inteleg ca nu sunt multe persoane care il au, dar macar poate v-ati mai lovit de asa ceva. Sunt cam in ceata, pentru ca nu am mai avut pana acuma un media center cu linux pe el, doar batranul si bunul 555x. Multumesc

#45
mihaitzu1981

mihaitzu1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 12.02.2007
oare daca are tuner se poate conecta direct la un monitor de 24 inch cu hdmi sau trebuie sa fie neaparat tv: multumesc anticipat de raspuns

#46
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Ca sa poti accesa de pe PC discul formatat de linux instalezi asta.
Citeste aici pentru detalii.

#47
Service_E-boda

Service_E-boda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.10.2007

View Postaschiuta, on 18th February 2010, 18:58, said:

"Selectati Actualizare Pachet Extensii, pentru a updata extensiile fisierelor pentru BT downlod, NAS si WEB server"
Selectati update-ul prin USB stick
1.copiati"install.img sau pachetul exntesii in directorul radacina al unui stick USB si conectati-l la portul USB HOST al playerului.
2. apasati enter pentru a confirma.
Acum.. nu reusesc sa instalez cele 3 aplicatii. Imi da eroare. de unde iau acel fisier .img sa le instalez..nu inteleg nimic nici din manual.
O alta chestie , exista vreo posibilitate sa vad in windows hdd formatat linux?
alta chestie. am incercat sa copiez un film din retea pe hdd, dar prin sageti nu prea imi reusesc, inteleg ca nu sunt multe persoane care il au, dar macar poate v-ati mai lovit de asa ceva. Sunt cam in ceata, pentru ca nu am mai avut pana acuma un media center cu linux pe el, doar batranul si bunul 555x. Multumesc

Aveti aici cele 3 fisiere .ipk necesare instalarii serviciilor.
Attached File  E_Boda_HD_for_all_500___extensions___Dezarhiveaza_si_pune_cele_3_fisiere_pe_stick_in_radacina.zip   2.86MB   179 downloads
Referitor la fisierul .img , acesta este de fapt OS-ul player-ului care nu este necesar a fi instalat fiind identic cu cel ce se afla deja pe player. (Deocamdata)

In cursul saptamanii urmatoare un coleg de la Service va posta un Quick Start Guide pentru conectarea player-ului in retea si accesarea lui de pe un calculator din retea si din afara retelei.

ATENTIE! discutia este despre 500 simplu.

Cu respect,
E-Boda

Edited by Mtz, 03 March 2010 - 11:43.


#48
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005

View Postmihaitzu1981, on 18th February 2010, 20:41, said:

oare daca are tuner se poate conecta direct la un monitor de 24 inch cu hdmi sau trebuie sa fie neaparat tv: multumesc anticipat de raspuns

Daca monitorul are intrare hdmi poti sa-l cuplezi linistit.

#49
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Intrebarea era daca prin HDMI aparatul trimite semnal TV catre monitor...

#50
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
Intrebarea putea sa fie mai bine definita in cazu asta. Mai mult ca si probabil ca trimite si semnal tv prin hdmi, nu vad de ce nu.

#51
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postcostel81, on 17th February 2010, 00:00, said:

@MTZ am vazut in video de instalare HDD ca atunci cand ai dat browser in meniu lui 500 plus pe langa alte dispozitive era si DVD. E vorba cumva de un DVD extern atasat pe USB? Daca e asa merge si pe modelul 500 normal nu plus un astfel de DVD atasat ? ar fi super sa mearga si sa fie vazut cu meniuri si etc ca pe un dvd player .
Am reusit sa testez pe 500plus un DVD extern LG GSA - E10L conectat prin USB. Eject este pe telecomanda la butonul albastru. Am incercat cu un DVD Original si a mers totul OK. Cu un DVD pe care era un film MKV nu a mers, in sensul ca nu il recunostea, spunea ceva de genul Bad Disc si facea eject. In browser, iconul de USB este inactiv, asa ca nu puteam accesa LG-ul de acolo. Am si ceva imagini despre asta, dar nu sunt disponibile acum.
Pe 500 acest DVD extern nu a fost recunoscut.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 19 February 2010 - 13:18.
model dvd


#52
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Multumesc celor de la Eboda, pentru ajutor. Da, acuma s-au instalat toate 3. Sper sa se rezolve si cu calitatea subtitrarii din filme, nu mi se pare asa de clara, cum se vede pe pc. Astept urmatorul update. Revin cu impresii si sper fara probleme intalnite.
x3mytiz, nu am reusit sa acces playerul cu acel program. Il vede in windows, apare dar cand incerc sa-l accesez a stat asa blocat incercand vreo 15 minute si l-am oprit.
As spune ca eu observ o mica diferenta intre calitatea filmelor de pe pc si cele rulate de player, calitate mai buna in favoarea pc-ului. Parca apar mai multi "pureci" la vizionarea cu playerul, am incercat cam toate setarile la rezolutii. Aveti careva un fisier video de test HD, cum sunt cele din magazine.
O alta chestie ce am observat, transferul nu-mi trece de 5 MB.
Ambele au fost legate la acelasi monitor Samsung P2370HD. media center prin cablu HDMI si pc-ul prin cablu DVI. Maine voi incerca sa-l isntalez definitiv in sufragerie, unde am tot un Samsung 32B651. Nu vreau sa caut defecte la el, din contra, vrea usa gasesc setarile cele mai bune pentru a ma bucura de el.

Attached Files


Edited by aschiuta, 18 February 2010 - 21:53.


#53
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Comparatia o faci legand PC-ul si MP la acelasi monitor / TV ? Ca daca nu, ce spui are valoare ZERO... Monitoarele, mai ales daca au o diagonala mai mica, au dot pitch mult mai mic decat un TV, deci e normal ca imaginea sa se vada mai bine, mai ales daca materialul video are rezolutia navita a monitorului / TV-ului.

Edit: Transferul ala intre ce si ce e? Intre PC si MP la copiere? Sau faceai streaming? Incearca sa fii mai clar, ca nu se intelege nimic concret dintr-o poza ciopartita si fara explicatii...

Setarile cele mai bune? Pai cel putin din punctul de vedere al rezolutiei, trebuie setat pe rezolutia si refreshul native ale televizorului / monitorului. Sa freci rezolutia dupa cum e cea a materialului video mi se pare o aberatie, mai ales ca de multe ori fisierele video nu au rezolutii standard.

Edited by CatalinHonda, 18 February 2010 - 21:57.


#54
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Am copiat un film de 8 GB din PC in MP, prin interfata MP. Aceea este rata de transfer la iesire, adica viteza de upload a PC-ului catre MP.
Edit: Nu faceam streaming, pur si simplu copy si paste in retea.

Edited by aschiuta, 18 February 2010 - 22:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate