Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1683 replies to this topic

#1243
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011
Traseul e scurt și relativ ușor spre mediu, maxim 45 minute de mers foarte lent, cu multe opriri de poze. Totul e amenajat, trepte, nu e nicio prăpastie. Singurele probleme care pot fi sunt frigul și vàntul! Dacă e timp urât, nori, zăpadă, foarte frig - renunțati! Chiar nu se vede nimic de sus!

#1244
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc!

#1245
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

 nasty2, on 27 aprilie 2021 - 16:20, said:

Singurele probleme care pot fi sunt frigul și vàntul!
Si mirosul de sulf......Muntele inca mai "respira".

#1246
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011
Mai mult praful de sulfați, sulfiți (din acid sulfuros, dioxid de sulf) care e luat de vânt și ... noi oricum aveam mască, dar tot am simțit un gust acrișor!

#1247
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Se redeschide Siam Park pe 29 mai, sa o tina tot asa!

#1248
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Astazi plec din Tenerife, dupa o luna de stat aici. Am zis sa fac un post, sa detaliez cat de cat experienta mea.

Am plecat pe 19 iunie, cu Tarom, via Madrid. Nu au fost probleme, eu si sotia am avut certificatul de vaccinare primit cand am facut vaccinul (nu cel EU, inca nu era disponibil la acea data), iar copilului i-am facut test antigen + toti am avut health form completat AICI. FYI, guvernul insulelor Canare ar putea avea cerinte diferite (suplimentare) fata de guvernul Spaniei - puteti cauta informatii suplimentare AICI.

De asemenea, insulele Canare au un nivel de alerta de la 1 la 4 - vedeti AICI ce inseamna si ce restrictii au fiecare nivel. Cand am ajuns pe 19 iunie, insula era la level 2, insa a trecut la level 3 dupa o saptamana.

Masina am inchiriat de la AutoReisen - a costat 368 euro pentru o luna, asigurare full, fara fransiza, sofer suplimentar.

Activitati:

Monkey Park - 10 euro adulti, 5 euro copil, 3 euro mancarea pentru animale (le poti da tu de mancare)

Jungle Park- 76 euro - 2 adulti si 1 copil

Loro Park -  102 euro - 2 adulti si 1 copil

Urcat pe Teide - se merge cu masina pana la teleferic (aprox 2200m), apoi se urca cu telefericul pana la aprox 3500m ( 37 euro biletul de adult si 18.5 euro biletul copilului - total 92.5 euro). Trebuie sa fiti cu 10-15 minute inainte de ora programata. Sotia si copilul au mers pe jos la Fortaleza viewpoint, eu mi-am luat din timp ( cu 2 luni inainte) permis pentru a urca pana in varf. Permisul este gratuit, se poate lua de AICI, insa sunt doar vreo 200 pe zi si daca nu o faci din timp, nu mai prinzi loc.

Mers cu barca in larg - eu am fost in Puerto Colon, sunt o gramada de agentii care iti vand bilete. Eu am fost cu o companie numita Mola Mola, a costat 40 euro pentru adult si 25 euro copil pentru 3 ore cu sandwich-uri si bauturi incluse. Capacitatea barcii era de 12-15 persoane daca imi amintesc bine, dar din cauza restrictiilor (tocmai se trecuse la level 3), am fost doar 5 persoane. Capitanul a fost foarte ok - am vazut balene-pilot, delfini, testoase marine.

Plaje - am fost la mai multe - Los Cristianos, Las Americas, Las Teresitas (langa Santa Cruz, dar batea foarte tare vantul). Cel mai mult am stat la playa de la Pinta si Playa Abama.

In rest, vizitat foarte mult - zona de langa El Teide (atat spre nord cat si spre sud), Santa Cruz, La Laguna, Los Gigantes, Anaga Park (si aici trebuie permis din timp daca vreti sa faceti hiking), Garachico, Masca, Punta de Teno (intre 9 dimineata si 8 seara nu se permite accesul cu masina personala, doar autobuzul, eu am fost cu masina dupa 8 seara), Icod de los Vinos, Vilaflor etc

#1249
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005

 mynameismada, on 19 iulie 2021 - 10:44, said:

Masina am inchiriat de la AutoReisen - a costat 368 euro pentru o luna, asigurare full, fara fransiza, sofer suplimentar.



rezervata anterior sau la fata locului?
acum vad ca nu e nimic sub 550 / 28 zile ... pt la vara...

cazare am gasit Posted Image

Attached File  Screenshot_2021-08-19-11-56-12-843_com.airbnb.android.jpg   90.3K   38 downloadsAttached File  Screenshot_2021-08-19-11-42-05-816_com.airbnb.android.jpg   89.6K   38 downloads

#1250
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Daca te referi la masina (pentru ca vad ca ai pus niste printscreens cu cazari)  - am rezervat-o pe 23 martie, deci cu aprox 3 luni inainte. Cazarea am luat-o pe la sfarsitul lui ianuarie, deci cu aprox 5 luni inainte.

Din punctul meu de vedere, s-ar putea sa fie prea devreme acum ca sa gasesti ceva oferte bune pentru anul viitor, nici nu s-a terminat sezonul actual.

#1251
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011
Concurență pt a ajunge în Tenerife?
Încă o companie va avea zbor direct în Tenerife ( dacă va zbura!) cu B Max : https://www.flybluea...ow-fare-finder/
Vor fi prețuri mai scăzute?

Attached Files


Edited by nasty2, 16 October 2021 - 08:43.


#1252
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Păi sunt de ceva săptămâni la vânzare deja.

#1253
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011
A vinde și a zbura, două verbe complet diferite...
Wizz, iulie:

Attached Files


Edited by nasty2, 16 October 2021 - 14:07.


#1254
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Am încredere că Blue Air vor zbura. S-au mai dichisit și românii, caută și ei altceva în afară de Grecia și Italia.

#1255
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011
Cred că trebuie luat în considerare și posibilitatea unei escale în care să vezi ceva, o zi sau două, cu diferența de bani de pe bilete:
De ex:

Attached Files



#1256
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Eu tot timpul prefer escale de genul ăsta. Până acum, nu am ajuns niciodată cu zbor direct în Canare. ;)

#1257
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
am cautat o combinatie de zbor/ cazare pentru 8 zile in Tenerife pe final de octombrie,  ca sa ne suprapunem cu vacanta copiilor

inceput cu zborurile de la mine din TM, dupa doua zile (stiu , penibil) de cautari si combinatii din care am eliminat  Budapesta/ Belgrad / Bucuresti ca plecare am gasit in sfarsit ceva rezonabil (Ryanair)
cazari par a fi foarte multe si pentru toate buzunarele

anunt nevasta victorios : gata, mergem, uite programul , ea : hai sa ne uitam pe YT sa vedem cum e , ok . neee , ce plaja e aia noroiasa punctata de bolovani negri ? una , doua, trei , patru, toate la fel. negre . plus niste faleze sumbre de bazalt sau ce roca vulcanica o fi aia ..  
am inteles ca e vorba de nisip negru , nu e mal, dar impresia e .. sumbra . a, uite , au si plaje aurii , au adus nisip din Sahara, deci artificiale. Numai ca sunt flancate de sute/ mii de apartamente, hoteluri si vile, adica exact ce nu ne place noua.

pe strada , super OK, civilizat si curat, ca doar e Spania.

cred ca am pierdut timpul cautand avioane... rar cad de acord cu jumatatea, acum a fost consens din prima.

Edited by LeoT, 27 May 2022 - 07:37.


#1258
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

 LeoT, on 27 mai 2022 - 07:27, said:

cred ca am pierdut timpul cautand avioane... rar cad de acord cu jumatatea, acum a fost consens din prima.
Acum depinde si ceea ce cautati. Daca vreti doar plaja, da, nu e locul vostru. Dar Tenerife are mult mai multe de oferit in afara de plaja.....

#1259
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

 LeoT, on 27 mai 2022 - 07:27, said:

au si plaje aurii , au adus nisip din Sahara, deci artificiale

Recomandarea mea pentru tine se numește Fuerteventura. Sau Lanzarote.
Tenerife nu e chiar beach destination.
Cea mai bună perioadă din an ca să mergi în Fuerteventura / Lanzarote este... pam pam... Octombrie.

Edited by bv01, 27 May 2022 - 09:42.


#1260
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019

 bv01, on 27 mai 2022 - 09:41, said:


Cea mai bună perioadă din an ca să mergi în Fuerteventura / Lanzarote este... pam pam... Octombrie.

Nu sunt vântoase pana la punctul sa nu poți sta pe plaja ? Intr-o toamna mohorâtă in România singurul drive care sa ma convinga sa stau 6 ore intr-un avion e o plaja măcar ca la Capul Midia in August . Fără piroclaste sa-mi tai picioarele . Aquaparcuri și munți spectaculoși exista și mult mai aproape de România

Edited by LeoT, 27 May 2022 - 10:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate