Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

chirii mall

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006

 inside_spy, on 17th February 2010, 18:15, said:

Ambele "beneficiază" supermarket-uri puternice pe piața locală: Grand Arena are Carrefour, iar Liberty Center are Billa.
ce vrei sa spui prin beneficiaza?

#20
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Vreau să spun că fără alea traficul în mall-uri ar fi spre zero.

#21
klauss74k

klauss74k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.07.2007
La negocierea unui contract intr-un mall trebuie sa fii atent si la costurile aditionale nu numai la chiria/mp. In general mai exista si alte costuri (service charge): costurile pentru utilitati pe spatii comune (apa, lumina, paza, curatenie, costuri administrative, etc). La acestea se mai adauga si costurile cu utilitatile proprii. Acestea ridica "sensibil" suma platita in final
Ca idee generala, in aceasta perioada chiriile/mp in malluri au scazut mult fata de 2007-2008. Nu stiu cum e in Bucuresti dar in tara iti pot da exemple de chirii care s-au redus si cu 30-40% fata de perioada de varf. Dupa parerea mea este o perioada foarte buna de intrat intr-un mall daca ai o afacere sustenabila. In ceea ce priveste "spagile" de care vorbiti, nu stiu cum e in Bucuresti insa in tara nu prea se (mai) practica din cauza ca a crescut destul de mult gradul de neocupare.
Chiar si-n Bucuresti exista malluri (si inca dintre cele de succes) care inca au spatii libere. Si pot exemplifica: AFI Cotroceni 95% grad de ocupare, Baneasa Shopping City -95% Sun Plaza (care urmeaza sa se deschida) 95%. De asemenea iti pot spune ca exista malluri in Bucuresti in care daca stii sa negociezi obtii si chirie gratuita 1 an de zile. Platesti doar TO rent (turn over rent). E adevarat, sunt malluri cu un trafic scazut insa in functie de afacerea pe care intentionezi sa o dezvolti s-ar putea sa mearga chiar si-n acele locatii.

#22
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006

 klauss74k, on 22nd February 2010, 12:08, said:

La negocierea unui contract intr-un mall trebuie sa fii atent si la costurile aditionale nu numai la chiria/mp. In general mai exista si alte costuri (service charge): costurile pentru utilitati pe spatii comune (apa, lumina, paza, curatenie, costuri administrative, etc). La acestea se mai adauga si costurile cu utilitatile proprii. Acestea ridica "sensibil" suma platita in final
Ca idee generala, in aceasta perioada chiriile/mp in malluri au scazut mult fata de 2007-2008. Nu stiu cum e in Bucuresti dar in tara iti pot da exemple de chirii care s-au redus si cu 30-40% fata de perioada de varf. Dupa parerea mea este o perioada foarte buna de intrat intr-un mall daca ai o afacere sustenabila. In ceea ce priveste "spagile" de care vorbiti, nu stiu cum e in Bucuresti insa in tara nu prea se (mai) practica din cauza ca a crescut destul de mult gradul de neocupare.
Chiar si-n Bucuresti exista malluri (si inca dintre cele de succes) care inca au spatii libere. Si pot exemplifica: AFI Cotroceni 95% grad de ocupare, Baneasa Shopping City -95% Sun Plaza (care urmeaza sa se deschida) 95%. De asemenea iti pot spune ca exista malluri in Bucuresti in care daca stii sa negociezi obtii si chirie gratuita 1 an de zile. Platesti doar TO rent (turn over rent). E adevarat, sunt malluri cu un trafic scazut insa in functie de afacerea pe care intentionezi sa o dezvolti s-ar putea sa mearga chiar si-n acele locatii.
mersi mult de raspunsuri,observ ca ai o parere avizata despre acest subiect.daca mai ai si alte informatii si doresti sa le impartatesti te ascult cu mare interes.o zi buna!

#23
klauss74k

klauss74k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.07.2007
Sa zicem ca stiu fenomenul din interior : :rolleyes:  Daca mai ai intrebari punctuale, nu ezita si am sa incerc sa raspund.

#24
supermomo

supermomo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2008
Cum au precizat si alte persoane,e nevoie sa cunosti cateva persoane si sa dai si spaga;daca nu,patesti ca mine :rolleyes:  Raspunsul primit in urma cu vreun an si jumatate in urma aplicatiei pentru o insula de 7mp in Real,Deva:

Stimata Doamna,



Va multumim pentru raspunsul pe care ni l-ati transmis. Asa cum v-am precizat si intr-un email recent, oferta noastra pentru inchirierea acestei insule in galeriareal Deva este de 1500 euro+ TVA.

Propunerea de chirie inaintata de dumneavoastra nu poate fi acceptata, motiv pentru care cererea transmisa va ramane in baza noastra de date pentru o viitoare colaborare.



Cu stima,

Ioana Vlad

Galeria real

Mi-au facut un mare bine pana la urma,am revenit de unde plecasem si am gasit un stall in Covent Garden,Londra,inchiriat cu £55/zi.Cuvantul spaga nu exista,turisti sunt vreo cateva milioane pe an,ma rog,afacerea se dezvolta intr-un ritm moderat si sigur.

Iti doresc mult succes si nervi de otel!!

#25
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006

 supermomo, on 24th March 2010, 03:12, said:

Cum au precizat si alte persoane,e nevoie sa cunosti cateva persoane si sa dai si spaga;daca nu,patesti ca mine :rolleyes:  Raspunsul primit in urma cu vreun an si jumatate in urma aplicatiei pentru o insula de 7mp in Real,Deva:

Stimata Doamna,



Va multumim pentru raspunsul pe care ni l-ati transmis. Asa cum v-am precizat si intr-un email recent, oferta noastra pentru inchirierea acestei insule in galeriareal Deva este de 1500 euro+ TVA.

Propunerea de chirie inaintata de dumneavoastra nu poate fi acceptata, motiv pentru care cererea transmisa va ramane in baza noastra de date pentru o viitoare colaborare.



Cu stima,

Ioana Vlad

Galeria real

Mi-au facut un mare bine pana la urma,am revenit de unde plecasem si am gasit un stall in Covent Garden,Londra,inchiriat cu £55/zi.Cuvantul spaga nu exista,turisti sunt vreo cateva milioane pe an,ma rog,afacerea se dezvolta intr-un ritm moderat si sigur.

Iti doresc mult succes si nervi de otel!!
SUPERB!spune totul despre tara asta...

#26
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
ba nu spune chiar totul despre țară, pentru că din câte îmi dau seama persoana a închiriat o gheretă/tarabă într-o piață, cum e Piața Aleea Castanilor din Berceni. E adevarat că nu se poate compara cu Londra, dar nici taraba în piață nu poți s-o compari cu spațiul comercial într-un mall.

#27
supermomo

supermomo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2008

 retele, on 28th March 2010, 01:05, said:

ba nu spune chiar totul despre țară, pentru că din câte îmi dau seama persoana a închiriat o gheretă/tarabă într-o piață, cum e Piața Aleea Castanilor din Berceni. E adevarat că nu se poate compara cu Londra, dar nici taraba în piață nu poți s-o compari cu spațiul comercial într-un mall.

Daca as fi inchiriat un spatiu amenajat in Covent Garden as fi platit cam acelasi pret pentru cativa metrii patrati in plus,dar numarul clientilor ar fi fost mai mic,piata fiind o destinatie turistica.In cazul asta,a fost mai bine sa optez pentru varianta piata.Nici intr-un mall din Londra nu as avea atat de multi cumparatori ale produselor mele,nu putem compara merele cu portocalele.

In ceea ce priveste spatiul din real,chiriile la vremea respectiva erau undeva intre 16-30 eur/mp,nicidecum  1 500 eur/luna pentru 7 mp:))

Comparatia facuta de mine era intre chiriile cerute in Romania si cele platite in alte tari,Anglia in cazul asta.Pe de o parte avem chiriile cerute pentru o taraba,chiosc(cum vrei sa ii spui)in Romania,unde avem o putere de cumparare scazuta si o populatie interesata in mare majoritate doar de produsele alimentare ,si Anglia.Nu cred ca are vreo importanta locatia tarabei(piata sau mall),mai degraba locatia pietei sau a mallului.

#28
shugu

shugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.03.2005
Este cineva care a inchiriat un spatiu intr-un mall din Bucuresti care are cazat si un hipermarket?

Exemplu Afi, Cora Lujerului, Pantelimon, Sun Plaza?

Vreau sa inchiriez un mic spatiu pentru intermediere asigurari, am tot planul de marketing pus la punct, in 2 luni ii dau afara pe aia de la RCA Ieftin :)

Am dat mail la Sunplaza, mi-au zis ca nu au disponibil in fata la Cora nici macar 4mp... mai sa dea naibii... am dat un telefon la dezvoltatorul direct si maine astept un mail de la ei.

Am negociat o chirie de 400 euro/luna in fata Carrefour din Grand Arena, dar nu prea e vad acolo... sunt indecis... aia de la Rca ieftin au 2 gherete acolo, dintre care una este inchisa.

Este cineva care a lucrat la punct fix in asigurari in mall-uri, imi da un mic feedback?
Multumesc, astept raspuns!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate