Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Hackeri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
160 replies to this topic

#55
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
@Xtreme <Hacker = o persoana care "e tare bazat in calculatoare"> cuvantu 'hacker' n,are nici o legatura cu calculatoru sau cu netu . inseamna cu totu altceva. dar s,a obisnuit lumea cand aude cuvantu 'hacker'  se gandesc la o persoana bazata in calc,uri etc. etc.

#56
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Danny1, on Jun 22 2005, 02:23, said:

@Xtreme <Hacker = o persoana care "e tare bazat in calculatoare"> cuvantu 'hacker' n,are nici o legatura cu calculatoru sau cu netu . inseamna cu totu altceva. dar s,a obisnuit lumea cand aude cuvantu 'hacker'  se gandesc la o persoana bazata in calc,uri etc. etc.

<{POST_SNAPBACK}>

ihi. spune-ne mai multe. daca simti nevoia ataseaza grafice.

#57
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
danny esti varza. daca simti nevoia sa vorbesti prostii ar fi bine sa o faci altundeva. nu inteleg de ce se baga toti milicii in discutii despre care nu au habar. si ca sa sariti toti in are eu i admir pe hackerii adevarati care sunt extraordinar de bine pregatiti in domeniul calcualtoarelor si care se pregatesc incontinuu pentru a deveni mai buni. majoritatea hackerilor nu au legatura cu lucruri ilegale, nu mai fiti ignoranti si informati-va mai bine.

#58
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
Danny1: la tine se potriveste perfect vorba "Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul!"

#59
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

Danny1, on Jun 22 2005, 00:23, said:

cuvantu 'hacker' n,are nici o legatura cu calculatoru sau cu netu . inseamna cu totu altceva. dar s,a obisnuit lumea cand aude cuvantu 'hacker'  se gandesc la o persoana bazata in calc,uri etc. etc.

<{POST_SNAPBACK}>


Xtreme_, on Jun 21 2005, 01:16, said:

de la google citire ("define: hacker"):
   "Originally, a hacker was someone who made furniture with an axe. In computing slang it is a person who enjoys exploring the details of programmable systems and how to stretch their capabilities, as opposed to most users, who prefer to learn only the minimum necessary.

<{POST_SNAPBACK}>



Vrei sa-ti desenez?

#60
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Xtreme_, on Jun 22 2005, 09:49, said:

Vrei sa-ti desenez?

<{POST_SNAPBACK}>

e deosebit de clar. hackerul e un fel de tamplar.

#61
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
Hacker nu inseamna neaparat 'om bazat in calculatoare' cum a zis asta mai sus

#62
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Nu caut definiții complicate prin nu știu ce dicționare online; hacker e simplu un spărgător de retele computerizate. Hackerii pătrund intr-un sistem și folosesc datele pe care le gasesc, fără să  schimbe sau să șteargă ceva, fără să lase urme. Adică fără să ști că ți-a umblat la tine pe calc'. Ei au un cod al eticii în această privință. și știți acel proverb: "hoțul neprins e negustor cinstit".
Acesta ar fi modelul standard al unui hacker, cel original. Dar mai sunt multe alte categorii de hackeri, care modifică sau distrug informațiile dar aceștia nu sunt adevărați hackeri, sunt mai degrabă intrusi ușor de depistat, nici măcar nu se pot numi hackeri. Nu vreau să spun aici și despre crackeri căci ei n-au nimic de-aface.

Așadar, voi când vorbiți din fața calculatorului despre hackeri - voi nu știți unde sunt, nu știți ce fac, nu îi vedeți - e ca și cum ați vorbi despre Fantome.

Nu mulți spun: "Hackeri?... Nu știu, dacă mi se va întâmpla, voi încerca să aflu ce mi se întâmplă; iar nu dacă eu sunt șocat să-i șochez și pe alții, conștient sau nu."
Mulți vor spune mai degrabă: "Haaa! nenorocitu... mi-a fu**t calcu; virușii măsii..."

#63
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Danny1, on Jun 22 2005, 12:43, said:

Hacker nu inseamna neaparat 'om bazat in calculatoare' cum a zis asta mai sus

<{POST_SNAPBACK}>

mai tinere, ai de gand sa-ti dezvolti ideea cum te-am rugat sau tre sa-ti dau un cap in gura ca sa incepi?

#64
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005
Hacker e ala care exploateaza problemele din diverse sisteme (nu neaparat informatice) doar pentru a se distra sau pentru a dovedi ca exista.

Exemplu: In US la un moment dat telefoanele publice trimiteau catre centrala semnal ca s-a introdus o moneda folosind tonuri DTMF. Niste baieti destupati au inregistrat acele tonuri si mergeau la un telefon, ridicau receptorul si cu ajutorul unui walkman vorbeau gratis.

#65
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004

Laryyyy, on Jun 22 2005, 12:02, said:

Nu caut definiții complicate prin nu știu ce dicționare online; hacker e simplu un spărgător de retele computerizate. Hackerii pătrund intr-un sistem și folosesc datele pe care le gasesc, fără să  schimbe sau să șteargă ceva, fără să lase urme. Adică fără să ști că ți-a umblat la tine pe calc'. Ei au un cod al eticii în această privință. și știți acel proverb: "hoțul neprins e negustor cinstit".

Toti nenorocitii trebuie sa inceapa de undeva...

#66
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

u9511160, on Jun 22 2005, 13:27, said:

Hacker e ala care exploateaza problemele din diverse sisteme (nu neaparat informatice) doar pentru a se distra sau pentru a dovedi ca exista.

Exemplu: In US la un moment dat telefoanele publice trimiteau catre centrala semnal ca s-a introdus o moneda folosind tonuri DTMF. Niste baieti destupati au inregistrat acele tonuri si mergeau la un telefon, ridicau receptorul si cu ajutorul unui walkman vorbeau gratis.

<{POST_SNAPBACK}>

iepuras, ala care fraiereste telefoanele e phreaker. vezi ca nu esti documentat?

#67
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Find out what a hacker is!!

#68
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

iepuras, ala care fraiereste telefoanele e phreaker. vezi ca nu esti documentat?
  :roflmaofast:  :roflmaofast:
tic definitiile din wikipedia le-am mai dat si eu si altii cine vrea sa citeasca citeste cine nu continuua cu prostiile.

#69
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

se7enports, on Jun 22 2005, 13:46, said:

:roflmaofast:  :roflmaofast:
tic definitiile din wikipedia le-am mai dat si eu si altii cine vrea sa citeasca citeste cine nu continuua cu prostiile.

<{POST_SNAPBACK}>

inceteaza mai, sunt haiosi.

#70
painkiller

painkiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.12.2004
am gasit si eu cateva informatii despre hackeri, destul de mare documentul, 100 si ceva de pagini dar este destul de interesant.

Attached Files



#71
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
asta e mai degraba un document despre infractori in general. e cam de nivelul unui articol in ziar. cam atat au nevoie sa afle cititorii.  ;)

Edited by zahei, 22 June 2005 - 15:53.


#72
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
Acum serios vorbind, in sensul clasic prin hacker inteleg cineva gen Kernighan, Richie, Stallman, McIllroy, Torvalds..
Ce a ajuns termenul hacker e deja ireversibil, nici nu are rost sa te mai certi pe tema asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate