Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

DIV id vs class

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
cassiopeia8

cassiopeia8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2010
Buna.
Ma poate ajuta cineva cu tagul div? Incerc sa fac un site folosindu-ma de un template si nu inteleg toate atributele tagului. Am cautat pe foarte multe site-uri, am citit tutoriale, dar nu am gasit nicaieri ceea ce vreau [am cautat inclusiv pe www.w3school.com].
Am probleme cu id si class. Ce inseamna id="nav", id="logo", id="text", id="header", id="col" samd si class="clearfix", class="main fr", class="side fl", class="side fl" samd.
Ma rog, in principiu am vazut cum se pozitioneaza totul folosind atributele astea, dar singura nu pot sa le gasesc logica. Vreau sa spun ca fara acel template in fata, nu as stii ce fac.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Salut

In primul rand, despre folosirea forumului: cand ai o intrebare noua, nu intri si intrebi pe topicul altcuiva, ci deschizi un nou topic. Sa nu se mai repete, ms anticipat.

Acum sa revenim la problema ta

Orice element poate avea un atribut id, insa intr-o pagina el trebuie sa fie unic; doua elemente nu au voie sa aibe acelasi ID, fie ele div-uri sau nu.
Id-ul poate fi folosit pentru manipulari programatice in limbajul javascript, dar nu voi intra in detalii aici, doar sa tii minte pentru tine
Id-ul mai poate fi folosit si ca selector CSS. Fie markup-ul:
<div id="foo">hello</foo>
<style>
#foo {
background:red;
}
</style>
Altfel spus, pentru a selecta un element cu un id, pui "#" in fata lui, apoi definitia CSS. Deoarece doar un element poate avea un ID, doar un element va fi stilizat cum ai definit in CSS.

Clasele in schimb pot fi impartite intre elemente: mai multe elemente pot avea o clasa:
<div class="foo"></div>
<div class="foo"></div>
sau la fel de bine un element poate fi stilizat cu mai multe clase simultan:
<div class="foo bar"></div>
(stilizat cu clasele foo si bar)

Cat despre selectori CSS, si pe ei trebuie sa-i stii. Cel cu id-ul de forma #id este unul din ele, o lista intreaga poti gasi (pentru versiunea 2.1 a standardului CSS) aici: http://www.w3.org/TR...attern-matching

Quote

Ma rog, in principiu am vazut cum se pozitioneaza totul folosind atributele astea, dar singura nu pot sa le gasesc logica. Vreau sa spun ca fara acel template in fata, nu as stii ce fac.
Este normal. Fiecare creator de CSS isi inventeaza propriile nume de clase si id-uri. Nu exista un standard aici. Exista fel si chip de moduri de sistematizare, unele scrise, altele nescrise, inventate de terte persoane. De ce nu exista standarde? Simplu: CSS este destinat creatorilor, designerilor, iar CSS NU trebuie sa le impiedice creativitatea. Un standard ar limita posibilitatile de creativitate.

#3
cassiopeia8

cassiopeia8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2010
Imi pare rau pentru postare, dar numele topicului era html si m-am gandit ca este pentru probleme generale. O sa tin cont de acum incolo.

Am prins ideea. M-am uitat si peste fisierul css si pur si simplu s-a facut lumina. Multumesc frumos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate