Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 

Asigurarea de locuinta, obligatorie din iulie 2010?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Niste nume de asiguratori care nu sunt "cuser" poti sa-mi trimiti pe privat? ca presupun ca aici nu-i voie.

#20
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,046
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcredit, on 3rd March 2011, 20:48, said:

Pe cei naivi ii rog sa nu creada vreodata ca la un dezastru major in Romania vor fi despagubiti. Societatile de asigurari au venit in Romania sa castige nu sa va faca voua casele.
Crezi ca nu stiam? D'asta se si ingramadeste lumea sa isi faca asigurarea obligatorie.
Sa astepte ei sa le dau eu vreun ban.

Sunt zone pe la tara unde lumea este asa de saraca incat casele le sunt crapate si o sa cada singure (fara ajutorul unui cutremur).
O sa plateasca aia ceva? Sau o sa-i amendeze primaria ca nu isi fac asigurare? Pai aia nu isi platesc impozitul si o sa plateasca asigurarea?

Vor si ei sa se alinieze la ceea ce e in Europa.
Pai noi suntem in Europa? Poate doar geografic, ca altfel....

Sunt tare curios cum va fi cu cauciucurile de iarna. Pai sunt masini pe la tara (si nu numai) care sunt la jumatate de pret decat 4 cauciucuri de iarna.
Mai mare necazul cu cauciucurile astea zic eu. Idiotu' care si-a luat permisul de 2 luni, baga piciorul in pedala si merge ca vara, ca doar are cauciucuri de iarna si nu derapeaza.
Ne conduc niste idioti care fac si ei tot felul de experiente. Dar habar nu au ce consecinte vor urma ..... de fapt nici nu ii duce mintea.

#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,046
  • Înscris: 16.10.2007

Quote

La nivelul tarii, doar 5,54% din totalul locuintelor au fost asigurate printr-o polita de asigurare obligatorie, conform datelor PAID. Cele mai multe se regasesc in Bucuresti.
Asta intareste ceea ce spuneam acum cateva zile.
Astia care ne conduc sunt poeti de-a binelea.

#22
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007
De ce sa nu dam nume de societati? Pai asta inseamna sa ascundem realitati din piata si astfel societatile sa abuzeze in continuare de necunostintele asiguratilor.
Trebuie sa vorbim intre noi ca sa stim de cine sa ne ferim, astfel aceste societati prin proasta lor reputatie vor iesi de pe piata si vor ramane doar societatile cat de cat serioase.

Din ce stiu eu din piata Allianz Tiriac este cea mai serioasa companie pe despagubirile pe imobiliare si poate nu numai. Dar si pretul este pe masura.
Lumea cum se multumeste sa plateasca mai putin vor avea si despagubiri pe masura.

Ex: Acum un an un prieten de al meau si-a asigurat casa pentru riscurile: cutremur, inundatii, explozii, incendiu, apa de conducta, bunuri.
A avut un eveniment (a luat foc o camera din cauza sobei, a sarit de acolo niste jar si s-a aprins). Astia de la allianz au trimis un inspector constatator sa evalueze paguba, in urma constatarii l-au despagubit pe prietenul meu cu bani cash, societatea nesolicitand factura de reparatie.
Mai spune-ti voi ce societate iti da banii in mana pentru reparatie.

Mai mentionez ca evenimentul s-a intamplat acum un an si nu stiu in prezent daca fac la fel si mai mentionez ca nu lucrez la allianz.

Cand incheiati o asigurare interesativa in special de conditiile de despagubire si eventual intrebati prietenii, cunostiintele daca au avut experiente neplacute cu aceste societati.

Sa va zic pe ce mizeaza unele societati de asigurare care nu despagubesc sau despagubesc foarte greu.
Ei mizeaza pe faptul ca din 10 dosare de dauna nedespagubite nu toti asiguratii se vor intoarce cu proces impotriva lor. Din astia 10 poate 2 sau 3 vor da in judecata soc. de asig. Ei, astia doi sau trei castiga procesul si vor fi despagubiti dar ei tot vor iesi in avantaj ca ceilalti 7-8 asigurati au ramas nedespagubiti.

Groupama-  nu despagubesc pe agricole si nici la auto nu stau bine
Carpatica -  probleme la asigurari auto
Astra -probleme la auto

"Carpatica Asig si Groupama Asigurari au cele mai multe procese, fiindca se eschiveaza de la plata daunelor. Pe rolul Judecatoriei Ploiesti se afla peste 100 de actiuni in pretentii introduse de prahovenii care se considera nedreptatiti de catre societatile de asigurari."Sursa: http://brasov.time4n...ul-instantelor/

#23
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
La ING merge făcuta asigurarea doar pe un an ?
Dacă da, cam cît ar costa pentru apartament de 80 mp vechi de 22 de ani ?

#24
SoranaKassem

SoranaKassem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.04.2011

View PostInTech, on 16th March 2011, 18:33, said:

La ING merge făcuta asigurarea doar pe un an ?
Dacă da, cam cît ar costa pentru apartament de 80 mp vechi de 22 de ani ?

Nu, pentru ca ING nu se ocupa cu asemenea asigurari, ci numai cu cele de viata.
Polita obligatorie de locuinta, la apartament este 20 euro.
Polita facultativa poate costa intre 80E-300E, in functie de fiecare companie si riscurile pe care le doresti in asigurare.

#25
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
A reusit sa ma scoata din minti un agent de asigurari astazi, eu ii spuneam ca vreau sa o fac pe aia obligatorie(impozit-abuziv) el ma baraia la melodie cu facultativa lui, m-a facut de am plecat in alta parte. Ca sa vezi ca o fi ...ca o plezni .....ca e la aceeasi bani... NU MA INTERESAZAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Baaa!

Edited by costables, 09 April 2011 - 10:50.


#26
mahoarca

mahoarca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.11.2005
Probabil lucra pentru o societate care nu are autorizatie de la Pool si face de capul ei pentru cele 3 daune asigurate obligatoriu. Si din cate am vazut astia ar vrea ca si cei care au incheiate asigurari facultative sa isi faca PAD-uri. Niste cretini. Asa ca bine ai facut ca i-ai zis pas.

View PostInTech, on 16th March 2011, 19:33, said:

La ING merge făcuta asigurarea doar pe un an ?
Dacă da, cam cît ar costa pentru apartament de 80 mp vechi de 22 de ani ?
Pe 1 an se incheie. De regula e 0,1 la suta din valoarea reala a apartamentului. Deci daca face 80.000 ar fi undeva intre 70-100, in functie de asigurator.
M-am facut broker, va informez eu :)

#27
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
Din cate am aflat de pe la colegi si din amici lumea se imparte in doua: cei care vor cea mai ieftina asigurare si cei care sunt responsabili (isi asigura la intreaga valoare). Eu unul mi-am facut la Astra dar pe la munci mi-au recomandat-o pe aia de la Euroins de 61 de lei (detalii de aici) cum ca ar fi cea mai ieftina. Acum pentru unii aia 20 de lei conteaza (si-i inteleg..)
Sunt curios daca se mai prelungeste iar termenul... sau ramane 15 iulie.

#28
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Apartamentele din blocurile cu bulina se pot asigura?

#29
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,046
  • Înscris: 16.10.2007

View Postdan84, on 5th June 2011, 23:49, said:

Apartamentele din blocurile cu bulina se pot asigura?
O logica simpla imi spune ca nu. Societatile de asigurari nu sunt firme de binefacere stiu eu. Oamenii cauta o maximizare a profitului, ca fiecare de altfel............

#30
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Salve.

Eu am deja o asigurare la apartament fiind obligat de catre banca atunci cand am facut credit imobiliar. In acest caz stie cineva daca mai trb sa fac si asigurarea asta obligatorie ?

Edited by bibi, 30 June 2011 - 09:51.


#31
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007

View Postdan84, on 6th June 2011, 00:49, said:

Apartamentele din blocurile cu bulina se pot asigura?

eu zic ca da ... dar nu te astepta pe 20 de euro ...

#32
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
vreau sa vad cum vor amenda 94% din populatie daca ei protesteaza fiscal impotriva mafiei asigurarilor...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate