Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

echipament ski

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
spiridusu3192

spiridusu3192

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 13.06.2007
Ok, mi s-a pus de ceva timp pata sa invat sa schiez.Pana acum nu am avut timp (nici bani, recunosc).Poate ca o sa vi se para absurd ca ma decid acum, la sfarsit de sezon, dar fiindca am facut rost de ceva bani, am zis sa imi iau si eu echipament.Ma intereseaza in primul rand o casca buna, schiurile, bete si clapari eventual si pantaloni/geaca.Eu sunt incepator, nu am bagat in viata mea schiuri in picioare, dar este sigur ca in iarna voi inchiria un monitor timp de cateva zile ca sa invat, de aceea pana atunci vreau sa am echipamentul complet (nu sunt adeptul inchirierilor nu vreau sa aud de asa ceva).Acum, am auzit ca schiurile ti le alegi in functie de cum te simti pe ele...ok nu neg asta, dar acu' doar nu ma duc in Intersport si incep sa pun tot ce gasesc prin picioare.Din cate am inteles trebuie sa imi cumpar schiuri care sa imi ajunga pana la barbie (am 1.85) si destul de late, nu ma intereseaza ceva mega profesionist, dar sa nu fiu nevoit sa cumpar altele cand voi avansa.Acum as vrea sa ma ajutati in a alege un model de schiuri,clapari,bete si casca (cum am spus geaca si pantaloni doar daca imi raman bani)bune pt. un incepator (nu ma intereseaza modelul, dar sa fie ceva ok) si daca mi-a scapat mie vreo componenta sa esentiala a echipamentului unui incepator va rog sa ma corectati.Bugetul actual este de 1500 ron pt. tot echipamentul, dar pana in iarna probabil voi mai face rost de bani daca este sa cumpar ceva pe parcurs.


A, si daca puteti sa imi recomandati un magazin de specialitate cu preturi si staff ok, care sa aibe habar ar fi perfect.Ar mai fi binevenita si o recomandare in ceea ce priveste locul unde sa invat sa schiez (personal m-am gandit la Austria).Vreau sa stiu daca se merita sa fac asta in tara sau in afara (ma refer la preturi...habar nu am care ar fi de exemplu diferenta la preturi dintre poiana brasov si bansko)

Edited by spiridusu3192, 13 February 2010 - 22:40.


#2
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
De la incepator la incepator,
Diferenta intre noi in ale skiului sunt 3 zile de scoala in Kaprun si o zi de ski dupa scoala.
Am cumparat din Decatlon costum ski cca. 300 lei, 3 tricouri flece 30 lei fiecare fes ski 40 lei, manusile de ski din ani trecuti.
Ajuns in Kaprun am mers dimineata la scoala de ski si dupa un mic interviu cu computerul unde am trecut varsta, greutatea si inaltimea ne-am ales cu clapari,
skiuri,bete.Timpul petrecut a fost de 40 min pentru 5 persoane.Ne-au masurat talpile si astfel ne-au clapari, au reglat legaturile  dupa marimea claparului.
Pot sa-ti spun ca am 1,96m si 110 kg si am invatat cu skiuri lungi de 1,56m. Si astea imi pareau imense, dar daca le aveam pana la barbie?
Peste 10 min eram la partie si incepeau lectiile.dupa 2 ore incepeam sa cobor partie pe care initial credeam ca o vom face peste 2 zile.
In a treia zi am ajuns sa skiem pe Ghetar pe pirtie albastra datorita talentului si curajul dat de monitor.Cu aceasta ocazie mi-am cumparat ochelari pentru ca daca ninge e jale fara ei.
A mai urmat inca o zi de ski dupa 2 de pauza in care am vizitat impejurimile.
Concluzii dupa acesta provocare la 43 ani:
-mergi la scoala cel putin 4 zile.Inca o zi cu monitorul pe partii adevarate ar fi fost benefic pentru fixarea notiunilor.
-cumpara un costum de ski ieftin. Te va proteja de vant si daca il rupi nu-ti va parea rau.
-Casca n-a fost nevoie dar pentru copil am primit gratis de la inchirieri.
-clapari am sa cumpar acum dupa ce am vazut ca ma simt bini in respectivul model.Au zeci de modele pe care le poti schimba pana ce te simti bine in ele.(eu am fost sa-mi cumpar de la reprezentanta firmei care fabrica clapari in Romania si aveau doar un model masura mea pe cand acolo ai de unde sa-ti alegi)
- schiuri voi inchiria anul viitor si voi incerca diferite modele dupa sfaturile pertinente de pe topicul de alegere.  
In privinta banilor, bugetul tau este cam mic:
Clapari 115 euro
casca 90-100 euro
bete 15-30 euro
ochelari 20-120 euro
skiuri +legaturi > 300 euro

scoala ski 144 euro 3 zile

Succes!

#3
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Sa nu-ti fie lene. Citeste http://forum.softped...t...175912&st=0

Pagina 1 --> Posturile 2, 4
Pagina 10 --> Postul 170

Mergi pe schiuri de tip "allrounder". Optimal Head

La sfirsitul sezonului de iarna (ianuarie, februarie) echipamentul se ieftineste in Austria. Tot astfel la inceputul anului urmator gasesti modele ieftine din anul precedent. Chiar daca unii invata cu schiuri care le ajung pina la piept, asculta-ma pe mine si cumpara scurt sub nivelul barbiei. Presupun ca nu-ti vei schimba echipamentul in decurs de 2...3 ani de acum incolo. NU SECOND HAND! Schiurile isi pierd rigiditatea cu timpul!
Nu uita casca. Aceasta trebuie sa fie fixa astfel incit sa nu aiba joc la o miscare fata-spate

#4
spiridusu3192

spiridusu3192

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 13.06.2007
am citit tot topicul vata_pa_batz, dar am vrut o parere mai profesionala ca sa zic asa.Multumesc pentru sfaturi as vrea daca se poate sa imi dati cateva adrese de site-uri care se ocupa cu asa ceva, pentru a imi face o parere legata de pret etc.La o cautare pe google nu prea am gasit magazine specializate pe echipament schi.

@sil200 multumesc pentru sfaturi dar echipamentul propus de tine imi depaseste bugetul.Oricum daca ar fi sa iau ceva calumea probabil as lua acum schiurile si clapari, iar pe parcurs pana in iarna mai iau 'maruntisurile' necesare.

p.s. la o inaltime de 1.83 (masurat acum) si 60kg sunt ok schiuri lungi de 165 cm(exact linia barbiei)?

O zi buna.

Edited by spiridusu3192, 14 February 2010 - 16:38.


#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postspiridusu3192, on 14th February 2010, 17:30, said:

am citit tot topicul vata_pa_batz, dar am vrut o parere mai profesionala ca sa zic asa.

Mda mai profesionala. Succese la cautare

Edited by vata_pa_batz, 14 February 2010 - 23:01.


#6
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postvata_pa_batz, on 14th February 2010, 13:44, said:

La sfirsitul sezonului de iarna (ianuarie, februarie) echipamentul se ieftineste in Austria.

hmmm, nu chiar...as zice un aprilie mai degraba, atunci se cam termina sezonu', desi sunt zone unde tine relaxat pana in mai. in ianuarie sunt reduceri numai pentru ca este perioada din an in care se fac de obicei reduceri in magazine, dar in cele de sport as zice ca nu toate produsele beneficiaza de asa ceva.

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostDeathRipple, on 16th February 2010, 08:58, said:

dar in cele de sport as zice ca nu toate produsele beneficiaza de asa ceva.

Ar fi interesant sa-mi fi ramas ceva de invatat pe tema asta.

Uite aici Intersport Eybl. Articolul este din 11 Ianuarie. In realitate au inceput reducerile deja din 27 Decembrie:

http://www.oe24.at/m...-77-0613969.ece

In Passau (Pagina 5 cu dama calare pe procente --> Intersport). Articolul este din 8 Ianuarie:

http://www.stadt-gal..._1_08012010.pdf

#8
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postvata_pa_batz, on 16th February 2010, 09:27, said:

Ar fi interesant sa-mi fi ramas ceva de invatat pe tema asta.

Uite aici Intersport Eybl. Articolul este din 11 Ianuarie. In realitate au inceput reducerile deja din 27 Decembrie:

http://www.oe24.at/m...-77-0613969.ece

In Passau (Pagina 5 cu dama calare pe procente --> Intersport). Articolul este din 8 Ianuarie:

http://www.stadt-gal..._1_08012010.pdf

nu ca as vrea sa fiu carcotas, dar in general articolele de sport sufera cele mai mici reduceri la magazine. nu vorbim de outlet-uri aici. intersport-urile au in general un raft afara unde afiseaza schiurile reduse. ele repezinta (in cele mai multe cazuri) maxim 30% din numarul total de schuri. la fel clapari. am cautat mai bine un pic anu' asta, pentru ca am avut in plan niste achizitii. de asemenea, procentele cu care sunt reduse nu sunt chiar mari. lucrurile nu se schimba nici atunci cand cauti articole pentru alte sporturi: volei, calarie, tenis etc. ca sa nu mai vorbim de articolele de munte. si e si normal, pentru ca odata luat, o pereche de clapari o poti folosi multi ani, spre deosebire de o camasa, pe care poate o schimbi dupa 6 luni...la fel, nu-ti iei un rucsac de 80 de litri la fiecare sezon :)

as fi bucuros sa-mi indici un magazin unde au redus realmente preturile la clapari, pentru ca sunt deficitar la capitolul asta

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nu stiu unde ai cautat si ce ai vazut exact, dar spre exemplu la sfirsitul lui decembrie in Sport2000 in Auhofcenter (vestul Vienei) am vazut clapari intre 10 Euro si 100 Euro perechea, ramasi de anul trecut. Evident, ca poti avea ghinion sa nimeresti dupa un val de clienti, care au ras totul din magazin. Periodic insa apar la distanta de zile sau saptamini tot felul de reduceri. Toata treaba mai tine si de noroc, aka sa fii omul potrivit la locul potrivit si la timpul potrivit
In plus, daca ai de gind sa cumperi mai multe accesorii, poti incerca sa negociezi la pachet (in plus fata de reducere). Pentru asta trebuie sa contactezi seful de raion si sa emani o oarecare simpatie ;)
Reducerile sint chiar substantiale cind sint. Mi-aduc aminte de schiuri reduse de la 600 la 150 Euro. Nu conteaza, cit la suta din tot magazinul reprezinta modelele reduse, important este sa stii ce vrei sa cumperi. Oricit ar parea de enorma oferta de modele, pina la urma conform stilului si cerintelor nu ramin multe optiuni, atit la modelele reduse cit si la cele cu pret regular.

La Parndorf poti avea sansa sa gasesti schiuri la pret mai mic, decit in Viena, dar ai grija sa nu compari mere cu pere, ci aceleasi modele. Intersport Eybl (in spatele garii de vest) si Sport Experts gasesti pe Mariahilfer si la SCS, Sport Experts gasesti in Huetteldorf la iesirea de vest din Viena spre Linz, Sport 2000 in Auhofcenter (iesirea de vest directia Purkersdorf). Gasesti o gramada de posibilitati, numai picioare sa umbi si rabdare trebuie sa mai ai

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
@DeathRipple

Uite un exemplu de ski, care ar trebui sa multumeasca si schiorii avansati spre experti: Fischer Progressor 8+ RF SP
Pe net este citat drept easy carver pina la allrounder. De fapt la talia de 72cm poate fi folosit si off pist.
Raza: intre 12...15m in functie de lungime
Dimensiuni: 120-72-103
Constructie Sandwich cu miez din lemn

Pret initial la Intersport 529,95
Actual la Intersport Eybl (Austria): 349,99 peste care mai vine o reducere de 20% => 279 Euro (ca 50%)
La toate articolele deja reduse, se mai aplica un minus 20%. Informatia este 100% sigura :)

Pe net (269...329):

http://www.idealo.de...her-sports.html
http://www.guenstige...?produkt=873114

Clapari inca nu stiu, dar mai sap :)

#11
ccociug

ccociug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.03.2010
Incearca echipamentele Gravity, produse in Ro, care se gasesc si online: http://www.echipamente-goretex.ro. Este drept ca nu ai o eticheta de marca insa te simti la fel intr-o geaca Gravity ca si intr-un Mamuth. Mai mult decat au si garantie. Si o oferta destul de buna cu preturi de la cele mai mici de pe piata, cu proprietati de la 10000/10000 impermeabilitate/respirabilitate, si variatii cu culori frumoase. Au si plata cu card.

#12
misuflo75

misuflo75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.04.2007
Buna.
Poate nu am postat in cel mai potrivit loc...
A mai cumparat cinevz de pe site-ul https://www.skiundrad.at/?
Este ok?
Multumesc.

#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ce vrei sa cumperi?

din moment ce accepta plata prin paypal nu vad nici o problema.

#14
misuflo75

misuflo75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.04.2007
Asa pare si dupa review...
Ma uitam la schiuri. Head sunt aproape la pret de SH la noi!

#15
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
probabil transportul nu va fi ieftin :) dar daca ai obiceiul sa mergi la schi iarna in austria, te duci fara schiuri, inchiriezi de-acolo, probezi, vezi ce-ti place, iar la final cumperi o pereche, inchiriatul fiind dedus din pretul final.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate