Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 

posibila inlocuire shutter la camera Nikon D300

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Am folosit mai multe camere cu numar mare de cadre, pana in si chiar peste 50k, din care 0 au prezentat probleme, deci nu am experienta cu reparatiile de genul asta, cu calitatea lucrarii din service, preturi, durate.

Nikon D300, 105k de cadre, sunt aproape sa il cumpar. Stiu ca e un risc, insa imi aminteam cum tot se vehicula suma de 100 euro ca si cost sugerat, deci nu mi se parea un capat de tara.
Va anunt insa ca am scris la SKIN (partea de service Nikon pe RO) si mi-au transmis ca un shutter nou m-ar costa 900 de ron. Nu stiu daca s-au referit cu sau fara transport  :coolspeak:

Stiu ca e un service Nikon si la Budapesta, ar fi mult mai aproape de TM decat Bucurestiul, voi ce experiente ati avut ? Stiu ca probabil o sa imi recomandati sa NU cumpar D300-le, si stiu ca jumatate din nikonistii ce citesc threadul asta i-au scris vanzatorului respectiv sa intrebe numarul de cadre  :naughty: .


Astept pareri.

Edited by nicolaie, 13 February 2010 - 13:37.


#2
sergheisergheevici

sergheisergheevici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.05.2007

View Postnicolaie, on 13th February 2010, 13:36, said:

Am folosit mai multe camere cu numar mare de cadre, pana in si chiar peste 50k, din care 0 au prezentat probleme, deci nu am experienta cu reparatiile de genul asta, cu calitatea lucrarii din service, preturi, durate.

Nikon D300, 105k de cadre, sunt aproape sa il cumpar. Stiu ca e un risc, insa imi aminteam cum tot se vehicula suma de 100 euro ca si cost sugerat, deci nu mi se parea un capat de tara.
Va anunt insa ca am scris la SKIN (partea de service Nikon pe RO) si mi-au transmis ca un shutter nou m-ar costa 900 de ron. Nu stiu daca s-au referit cu sau fara transport  :coolspeak:

Stiu ca e un service Nikon si la Budapesta, ar fi mult mai aproape de TM decat Bucurestiul, voi ce experiente ati avut ? Stiu ca probabil o sa imi recomandati sa NU cumpar D300-le, si stiu ca jumatate din nikonistii ce citesc threadul asta i-au scris vanzatorului respectiv sa intrebe numarul de cadre  :naughty: .


Astept pareri.

Salut,
daca pretul de cumparare + schimbare de shuter + o eventuala remapare a sezorului si o mica revizie este sub valoarea unui aparat cu cateva mii de cadre, eu zic ca merita, pentru ca tu numai risti sa pice, dar poti avea si noroc. Am vazut d300 cu 160000 cadre si mergea ca  nou. Daca pretul aparatului + acele posibile interventii este mai mare, atunci nu faci nici o afcere.

#3
tanasescu_alex

tanasescu_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 27.08.2009
Depinde de bani. Ar trebui sa fie un pret destul de mic ca sa se justifice. Eu insa nu as lua un aparat cu 100 000 de cadre. Cred ca mai bine mai astepti, si in curand vei gasi la preturi foarte bune aparate cu 10-20000 de cadre. Am un prieten care si-a luat saptamana trecuta unul cu 30 mil, 9000 de cadre, adica aproape nou. Eu as mai astepta.

#4
danutababei

danutababei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2008
Am si eu o nedumerire pe aceasta tema. La 270.000 declansari mi s-a dus sistemul de ridicare a oglinzii, l-am trimis la Skin si am spus sa mi se schimbe si shutterul si tot ce e nevoie. L-am primit innapoi dupa 3 luni de zile reparat, dar curios pentru mine e ca shutterul imi arata in continuare 270500, deci nu ar trebuie sa fie de la zero daca e nou ? ( E vorba tot de un D300 , evident )

#5
djmarkro

djmarkro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2007

View Postdanutababei, on 28 octombrie 2012 - 15:33, said:

Am si eu o nedumerire pe aceasta tema. La 270.000 declansari mi s-a dus sistemul de ridicare a oglinzii, l-am trimis la Skin si am spus sa mi se schimbe si shutterul si tot ce e nevoie. L-am primit innapoi dupa 3 luni de zile reparat, dar curios pentru mine e ca shutterul imi arata in continuare 270500, deci nu ar trebuie sa fie de la zero daca e nou ? ( E vorba tot de un D300 , evident )

Si cat te-a costat ?

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Un shutter nou la D700/D300 ar trebui sa coste in jur de 250 de euro, nu 100 cum zicea colegul de mai sus. Totusi, si eu sunt curios cat a costat inlocuirea ansamblului pentru oglinda.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate