Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Impozit PFA cu norma de venit

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

 Zyx, on 13th May 2011, 23:46, said:

Salutare,

O mare nebuloasa cu impozitarea PFA-urilor in regim dependent.

Ma refer la completarea declarației 200 pe 2010.

Pana in iulie 2010 am desfășurat activitate independenta conform legii.

Din august 2010,  conform modificarilor de atunci am desfasurat activitate dependenta, in urma caruia  impozitele sau retinut de la sursa, adica de catre platitiorul de venit, CAS, somaj, pensii si impozitul de 16%.(impozitarea asemenea unui salariat dar fara carte de munca)


Intrebarea este, in declarația 200 pe 2010 se completează numai veniturile pana in iulie 2010 sau veniturile pe tot anul 2010?

Corect ar fi completarea numai pana in iulie 2010, pentru ca acelea au ramas neimpozitate.
Insa cei de la finante Galati sunt de parere ca trebuie trecute toate veniturile pe 2010 indiferent de activitate independenta/dependenta.
Ca sa fiu scutit de inca o impozitare la venitul realizat din august pana in decembrie e nevoie de declaratia 205 care trebuia depusa de platitorul de venit, desi acesta a depus fisele fiscale la inceputul anului....


Deasemenea, am observat si pe alte forumuri ca impozitarea unui PFA dependent in legislatie este foarte ambigua iar  in practica activitatea unui PFA nu sa reconsiderat a fi dependenta.

Daca are cienva idee despre activitatea dependenta a PFA-urilor rog sa vina cu cateva indicatii....

Declaratia 200 se depune la admin financiara la care esti "arondat".
Admin fin trebuie sa te indrume si sa te ajute la 200.

In orice admin fin teoretic exista un jurist care este la dispozitia contribuabililor pentru indrumare.
Daca cei de la finante Galati afirma "ceva" trebuie sa-i rogi frumos sa spuna pe baza carui articol din codul fiscal/norme de aplicare afirma asa ceva. Daca inspectorul respectiv nu stie sa raspunda, mergeti impreuna la juristul din admin fin si sa caute el in codul fiscal...etc . Stai pe scaun impreuna cu inspectorul pana ce juristul da un verdict tiparibil din codul fiscal si/sau norme de aplicare.
Codul fiscal (si normele de aplicare) este cel care "defineste" obligatile nu inspectorii fiscali care uneori sunt depasiti de legslatia la zi.
Discutia trebuie purtata calm si la obiect, pe articole.

Eu am avut o discutie in contradictoriu cu un sef de admin financiara dar jurista a cautat rabdator prin articolele codului fiscal si a tiparit ce ma interesa. Seful admin fin a recunoscut ca aveam dreptate.
Si ei sunt oameni.

Edited by gabicen, 15 May 2011 - 01:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate