Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1586 replies to this topic

#559
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Adica eu care am 3 pomi de ce nu as aplica metoda legarii indoirii cocarjarii cocosarii etc daca mi s-ar explica? Nu eu trebuie sa citesc aceleasi carti cu aceleasi poze despre taierea la mugure exterior. Pai ce costuri am eu ca sa leg 20 de ramuri la cativa pomi? Iau 3 bucati de sfoara sau scandurele sau alte dracii si fac treaba asta in 30 min. De ce atunci propovaduim chestii cu taieri cand vorbim aici cu oameni care au 5 papadii in curte nu livezi de nspe mii de hectare? Sa-i invatam sa indoaie ramurile nu sa le taie la mugure exterior nu ?
Penntru ca aia care au nspe mii de hectare deja stiu ce sa faca nu prea mai au nevoie de ajutorul celor de pe forum sau eu asa banuiesc ca nu or fi nascuti ieri ca mine

Edited by gabiroa, 19 March 2019 - 19:19.


#560
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Ce am constatat eu referitor la buclucasul mugure exterior: de ex. la par (cu care am avut mult de furca pana m-am prins) daca tai la un mugure exterior, lastarul din acel mugure va pleca cativa cm spre exterior dupa care 100% o va lua in sus ca o racheta. Ce am taiat la mugure lateral a lastarit cam la fel, cu intoarceri in sus dar, ce sa vezi, mugurele exterior, care era cu vreo trei sau patru trepte mai jos a plecat cu vigoare mai mica inspre exterior. In sezonul urmator reduci ramura la acel lastar eliminand lastarii nedoriti. Ideea e ca vigoarea cea mai mare o va avea lastarul de sub taietura, scazand pe masura ce cobori pe ramura scurtata. La mar si la samburoase (cu exceptia prunului care e si el nebun ca parul) nu e chiar asa nasoala treaba, parca functioneaza un pic mai bine chestia cu mugurele exterior.

Edited by cotzi, 19 March 2019 - 20:54.


#561
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Evident cotzi.

Asta tot spun de vreo 2 ani, am obosit. Ma mai enervez uneori cand citesc aberatia asta remestecata si mai zic odata... Degeaba insa.

Din pacate aiureli de acest gen sunt perpetuate de toata lumea, inclusiv unii care altfel chiar stiu multa carte.
Aceleadi lucruri se intampla si la altoire si la multe alte capitole ale pomiculturii.
Din acest motiv eu indemn pe toata lumea sa caste ochii permanent la pomi...
Pomul iti arata singur ce si cum.

#562
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pai ok si daca nu putem sa absolutizam aceasta regula generala de taiere la mugure exterior, in sensul ca nu in 100% din cazuri vom obtine lastari crescuti suficient de mult in exterior la pomii mai vigurosi, asta nu inseamna ca este nerecomandat sa taiem la mugure exterior. Din contra, taiem in toate cazurile la mugure exterior sau intr-o anumita directie in care vrem sa plece lastarul si apoi daca iese bine, bine, daca nu vedem cum au crescut lastarii si corectam cat se poate la urmatoarea taiere. Oricum nu putem sa taiem niciodata in asa fel incat sa nu mai fie nevoie data viitoare sa corectam nimic si nu putem anticipa cum se vor dezvolta toti lastarii in urma taierii.
Dar in cam toate situatiile cu ramuri crescute oblic taierea la mugure exterior sau dedesubt va conduce la cea mai buna crestere a lastarului, pentru ca se va continua directia acelei ramuri si apoi, in plus urmatorii 2-3 lastari vor creste in lateral, iar interesul este sa si ramificam corect de la inceput, nu doar sa obtinem o ramura spre exterior.
Taind aleatoriu o sa avem ramuri crescute viguros pe interior si degeaba pentru ca vor trebui taiate 100% si in plus vom reduce mult probabilitatea de a obtine o ramura exterioara alaturi de care sa apara in parti alte 2 ramuri crescute in lateral pentru ramificare. SI bine, o sa taiem toata ramura la o crestere in exterior, iar in laterale s-ar putea sa nu fie nimic.
Si ce am rezolvat?
Deci inca o data... taierea la mugure exterior ofera posibilitatea formarii mai repede si mai bine a coroanei, iar daca nu se obtine ce se doreste in 100% din cazuri, asta nu inseamna deloc ca este contraindicat sa folosim aceasta regula generala.

#563
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Aceasta taiere la mugure exterior da rezultate la specii gen, prun, piersic, cais, mar, gutui, crestere de vigoare medie, mai putin reusita sa la visin, cires, par, care prin natura lor au cresteri verticale mari, predispuse la ax central. Se pot corecta si acestia din taiere de la formare daca au vigoare mica la portaltoi. Nu vad nimic incorect in acest fel de taiere, pana la urma cine are ochi stie cam ce taiere se preteaza la fiecare  pom in parte si ce vrea de la el.

#564
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Voi tot arati tarlaua...
REGULA este ca sub taietura primele cresteri sunt inutile, verticale, etc.
Oricum tai tot in sus o iau asa ca e irelevant ce crezi tu ca va face pomul, directii si balet din maini imaginand tampenii.
Tai si aia e, la vara sau la anul oricum dai jos maturoiul si faci trecere la un lastar inferior care va creste mai orizontal.


REGULA este ca daca  exista spatiu neocupau inspre in sus lastarii cresc in sus.
Obblic vor creste doar lastarii care au spatiul de deasupra ocupat, au un obstacol, etc... Aia "ocolesc" sau o iau spre exterior.

Mai ales la pomii tineri asta e regula.

EXCEPTIA e ca pomul sa creasca unde prsupuneti voi... Adica spre unde v-ar placea voua sa se duca ramura.


CAND  ai ditai pomul, superincarcat de rod, in anul nspe, cu cresteri slabe, samd... Acolo poate ca exceptia apare mai frecvent.. Dar deja aia inseamna pom la care tai sute de taieturi... Pom matur, etc... Si la acest tip de pom fiind vorba de terminatiile sarpantelor inferioare, adica sa aiba volum in centru...


#565
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Poi daca ne doare inima sa taiem frumusete de nuia ce s-a dus in sus, doar ca sa pastram scobitoarea orizontala de dedesubt...

#566
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Exemplu de cires Van format cu ax central si taind numai la mugure exterior:

[ https://i.postimg.cc/ZmwWNbBL/DSC04112.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se observa la fiecare etaj taieturile facute la mugure exterior, iar in laterale venind alte ramuri.
Anul acesta a trebuit sa-l tai sever din cauza anumitor probleme pe care le are, dar coroana a fost facuta doar din taieri, fara alte interventii.

#567
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Piersic
Mar
Cires
Visin

Toti au undeva pe la 4,5 ani.
Cum ii tai acum? Ciresul fiind foarte mare, se mai taie?

#568
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Daca erau Paulownia ii taiai de tot deja Posted Image

Ontopic, pana nu vedem cum arata pacientul nu putem azvarli cu parerea. Exista carti care spun cum sa tai in anul x, dar ele presupun ca ai taiat tot ca la carte in anii anteriori.

#569
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Din putina mea experienta pot spune ca la cires merge taierea la mugure exterior, oricum ciresul se formeaza destul de frumos 90% singur
In schimb la par confirm ce a spus gheo_55 si parintele, pleaca un pic lateral apoi vertical.
Poti sa il faci si din foarfeca daca lasi sarpantele mai scurte (nu ca mine) si mai ai rabdare un an, doi, in plus sau il cracanezi daca te grabesti

Attached Files

  • Attached File  pp.PNG   392.71K   71 downloads


#570
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Salutere!Ce părer aveți,vișinul din poză ar trebui tăiat?Are 3 ani.A făcut vișine destule anul trecut,dar cam mici.

Attached Files



#571
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Nu, e frumos cladit, echilibrat. La vara scurtezi lastarii  exteriori cu 1/3. Parerea mea!

Edited by calinus68, 24 March 2019 - 22:37.


#572
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Eu vad acolo 2 etaje clare, ce este intre trebuie eliminat, etajul superior e putin cam viguros

#573
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Ce sa elimine, ramurelele alea subtiri de rod, doar nu il chelesti intre etaje, e frumos garnisit. Asa il faci sa arate ca un cuier din acela pom, cu 4 sarpante la un etaj si mai sus cu altele!

#574
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
omul a zis ca a facut visine destule dar cam mici, mie asta imi indica ca sunt prea multe ramuri de rod sau/si se umbresc reciproc, Ce am marcat cu rosu nu vad ce cauta in pom si as taia din punctul marcat cu sageata.

Pentru mine piramida etajata nu arata ca un cuier.

Attached Files



#575
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Este cam multa aglomeratie in coroana aia si mai trebuie rarit acolo destul.
Sunt unele ramuri foarte subtiri acolo care n-au niciun rost. In plus in partea de sus as lasa 4 ramuri distante pe cat posibil in mod egal, iar varful sa fie eliminat si ramurile lasate sa mai fie scurtate pentru ramificare.

#576
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Daca tai 3-6 lastari crezi ca visinele se vor face mai mari, e pom de 3 ani, e normal sa fie fructele mai mici,Parerea mea, nu contest alte idei, taierea este de corectie, ce e prea drastic e mutilare, acum fiecare cum percepe.

Edited by calinus68, 24 March 2019 - 23:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate