Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1586 replies to this topic

#127
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Bună ziua! După ce am răsfoit cartea mai sus menționată de un coleg, m-am apucat de tăiat. Am mai jos am pozat 2pruni ce i-am tăiat cel mai mult. Nu nu sunt sigur de treaba făcută. Ce părere aveți?
1poza înainte și 1poza după taiere

Attached Files



#128
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Nu se poate sa le ...invarti?E cam greu sa te uiti cas la ele...!Dupa umila mea parere mai sunt acolo cateva ramurele care sunt orientate in interiorul coroanei si care ar trebui taiate si unele care se intrepatrund.Dar poate nu vad eu bine!

#129
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Iar mie imi pare ca nu a facut scurtarile necesare pe inaltime. Spun asta ca una care nu se pricepe, dar chiar ieri a fost omul care imi taie pomii si i-a jumulit, asa ca am o idee proaspata despre ce a facut si mie asa mi se pare, ca din lungimea ramurilor nu a scurtat ce trebuie

#130
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
N-am scurtat. Doar rărit.

#131
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012

View PostRazvanGL1, on 04 martie 2013 - 12:20, said:

Bună ziua! După ce am răsfoit cartea mai sus menționată de un coleg, m-am apucat de tăiat. Am mai jos am pozat 2pruni ce i-am tăiat cel mai mult. Nu nu sunt sigur de treaba făcută. Ce părere aveți?
1poza înainte și 1poza după taiere

Salut. Ai mai rarit unele ramuri, dar nu este suficient. Iti recomand sa citesti  cartea de mai jos-Pomii şi arbuştii fructiferi - Lucrări de tăiere
Autor(i): Heiner Schmid
Editura: MAST
Anul apariţiei: 1999
Pagini: 222 (13x20 cm)
Preţ: 9.50 Lei
O gasesti la librariile mari sau comanzi la editura. Vei observa rapid ce greseli ai facut la taierea acestor pomi. Cred ca trebuie inlaturata ramura care concureaza varful, taiat varful la 8-12 muguri, scurtate unele ramuri de gradul II si III. La taierea oricarei ramuri se va lasa inelul intact, iar scurtarea unei mladite (ramura de un an) de ex., se face la vreo 3 mm de un mugure. Mugurele de langa care voi taia se alege in functie de unde vreau sa creasca alta mladita: daca vreau sa creasca in exterior, voi taia langa un mugure orientat spre exterior. Ca regula generala,  ramurile de gradul I (sarpantele) se aleg cele orientate la un unghi de 45-60 de grade fata de axul central. Pe acestea se aleg ramurile de gradul II, care trebuie sa fie, de obicei, cat mai apropiate de orizontala. Ramurile de gradul III, la felaproape de orizontala. Lastarii care cresc vertical vor fi lasati numai daca avem nevoie sa intinerim o parte din ramuri, dar trebuie taiata 1/3 din varf. Cu cat ramurile sunt mai apropiatede verticala, ca atat au tendinta sa creasca mai mult. Ramurile orientate orizontal sunt pentru rod. Daca ramurile de gradul I sunt orientate la un unghi mai mic se 45 de grade fata de axul central, se vor rupe cand vor fi pline de rod. Este mult de spus si despre taierea pentru iluminarea pomului. Cititi cartea si nu mai trebuie sa cititi informatii postate pe internet de multi necunoscatori, multe dintre ele sunt incomplete ori ireale.  Numai bine .   [ http://www.jovis.ro/carti-img/Pomii-si-arbustii-fructiferi-Lucrari-de-taiere.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gbri, 19 March 2013 - 22:36.


#132
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Exact aceasta carte am cumparat-o. Am citit-o de 2-3 ori ar rămâne teama. Am vrut sa păstrez rod și anul acesta. Știam eu ca n-am tăiat suficient. Tata zicea ca am tăiat prea mult:)))

#133
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012
Tata zicea ca am tăiat prea mult:)))
.....
Salut. Daca imi dai adresa de email, iti trimit un fisier cum as taia eu pomul din ultima fotografie.

Edited by gbri, 23 March 2013 - 15:02.


#134
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Sunt pasionat si eu de pomicultura, execut taieri la ai mei de vreo 7 ani.
Prima oara mi s-a aratat cum se taie si pe parcursul anilor am mai "prins" si eu cate ceva observand modul de crestere si dezvoltare al pomilor.
Cu toate astea, nu sunt decat un amator, o sa atasez cateva poze cu pomi taiati de mine si va rog sa-mi mai oferiti cate o sugestie acolo unde e cazul.
P.S. stiu ca piersicul l-am lasat putin cam des la ramuri. Nu am putut sa fac poze mai sugestive pentru ca prindeam si ramurile altor copaci.

Edited by daniel_tandara, 23 March 2013 - 16:00.


#135
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012

View PostRazvanGL1, on 22 martie 2013 - 12:20, said:

Exact aceasta carte am cumparat-o. Am citit-o de 2-3 ori ar rămâne teama. Am vrut sa păstrez rod și anul acesta. Știam eu ca n-am tăiat suficient. Tata zicea ca am tăiat prea mult:)))


#136
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012
Cam asa as taia eu acest pom. Am marcat numai ramurile care se vad mai bine.

Edited by gbri, 24 March 2013 - 16:15.


#137
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

View Postgbri, on 24 martie 2013 - 16:01, said:

Cam asa as taia eu acest pom. Am marcat numai ramurile care se vad mai bine.

Cum? Ai uitat poza

#138
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012
Nu reusisem sa incarc fotografia. Acum cred ca am reusit.

Edited by gbri, 25 March 2013 - 17:33.


#139
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Da!!!!!!!!!O vedem  Posted Image  Posted Image ...dar lipseste cu desavarsire...Posted Image Si eu sunt curioasa

#140
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
hai te rog cu poza ca stam ca pe acePosted Image

#141
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012
Scuze pentru erori, dar era un fișier docx și nu se incărca. Admite doar fisiere doc observ. Attached File  pomi taiere.doc   499.5K   126 downloads Daca nu reusesc nici de aceasta data, astept un sfat cum as putea rezolva problema.

#142
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Asta-i imaginea din fisierul lui gbri:



#143
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012
Mulțumesc pentru ajutor. Te rog să-mi comunici cum se încarca direct imaginea în caseta de răspuns astfel încât să nu mai fie nevoie a deschide fișierul.

În fișierul atașat aici, mai arăt câteva imagini despre cum se fac taierile la un pom tânăr sau la mlădițe. Cred că imaginile sunt sugestive și de ajutor pentru cei interesați.

Attached Files



#144
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Trebuie sa atasezi direct pozele (fisiere in format jpg, png, gif, etc.), nu fisiere text (doc, docx) ce au inserate imagini.

Aici sunt pozele din al doilea fisier:







Magic. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate