Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

AKTA - TV cablu digital (S.D.) - Topic general.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
7321 replies to this topic

#1369
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Spark e indisponibil din nou, își bat joc de postul ăsta, foarte bun de altfel, de săptămâni bune, funcționează 5-6 ore, apoi 2-3 zile nu, mai ales dacă e week-end sau sunt zile libere, cum e cazul acum. Sper să nu-l elimine, e printre puținele plusuri din grilă. Totuși, mă gândesc și că ar putea avea probleme cu preluarea sa...

#1370
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,455
  • Înscris: 09.03.2007
Are careva idee de unde e preluat postul spark? Adicã îl preiau ei direct de pe satelit sau vreun terț e responsabil cu preluarea. Știu cã era în exemple la arya pe sait.

#1371
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Oricine ar face preluarea nu face deloc o treabă bună, în weekend nu a funcționat deloc.

Azi-dimineață când am plătit abonamentul pe luna în curs, am (mai) întrebat și de pachetul Discovery. Mi s-a spus că ei au posturile Discovery în grilă (ce-i drept au, însă doar o parte, și cele mai slabe, Discovery Channel, Animal Planet și TLC), am întrebat de Eurosport, nu de cele actuale, ”amenințându-i” și cu cablarea Telekem care se aproprie de sfârșit, ei având tot pachetul, a întrebat un ”superior” și mi-a răspuns ”Vor fi din ianuarie toate programele care le doriți”. Ce vrea să însemne asta ? Posted Image Bănuiesc că, răspunsul a fost unul standard, să ”scape” de întrebarea mea. În orice caz, din ianuarie, vor pierde ceva clienți, și nu puțini, și în zona mea, odată cu venirea Telekom. De văzut ce se va întâmpla în ianuarie (dacă vor rămâne posturile Discovery în analogic în continuare și prețurile vor rămâne neschimbate). Calitatea au mai îmbunătățit-o, inclusiv pe analogic, dar sub parametrii fostei firme.

#1372
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 18.08.2009
Posibil sa se adevereasca zvonul cu preluarea de catre UPC. Sunt cateva lucruri care se leaga. Ramane de vazut.

#1373
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
La asta m-am gândit și eu inițial, Costi, dar sunt sceptic că se va parafa înțelegerea în viitorul apropriat. Zvonuri au tot fost și nu doar UPC a fost vehiculat, vom vedea, eu rămân la părerea că cel puțin anul viitor nu vor vinde.

#1374
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Din discutia purtata cu un amic din zona, abonat Akta, am aflat ca inca nu a fost introdus Antena1 HD.

Edited by flobuc, 06 December 2016 - 14:42.


#1375
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
În Argeș a intrat din prima zi (28 noiembrie) după-amiază și din ce au scris alți colegi de forum nu e un caz singular, probabil, în Dâmbovița poate au un tehnic mai ”leneș”. Posted Image Nu e nicio pierdere dacă nu e, au lipsuri mult mai importante decât Antena 1 HD.
Îmi poate confirma cineva problemele tehnice (zilnice) de pe Spark ? Dimineață funcționa normal (în general când vine tehnicul la ”butoane, după 8:00) seara când ajung acasă este indisponibil, în weekend (vineri seară-luni dimineață situație similară), documentare foarte bune și diferite față de alte canale tematice asemănătoare am văzut pe acest program, din păcate dimineața când funcționează nu le pot urmări, se pare că ne întoarcem în timp și avem ”program cu porția”. Poate sunt probleme locale, deși mă îndoiesc, digitalul fiind preluat de la București aici.

Edited by Cristi_77, 06 December 2016 - 23:35.


#1376
danys78

danys78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 13.08.2006
@Cristi_77, nici la mine in localitatea de langa Bucuresti nu merge Spark de ceva vreme!

#1377
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Mulțumesc pentru confirmare, se pare că e o problemă generală, dacă persistă o să-i sun să rezolve într-un fel, sper că, nu prin eliminarea sa din grilă. :lol:

#1378
PADURETU

PADURETU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.05.2014
Salutare ,

astept si eu o parere de la voi pt problema mea cu internet AKTA

deci am trecut la pachetul de 62 ron cu internet de 100mbps....fizic reteaua in zona mea (Prahova) nu merge mai mult de 75 mbps asta in cursul zilei seara scade cam la 30-40 mbps ..
oare se poate negocia cu ei un pret convenabil de ambele parti pt pachetul de 100 ??/,,ma gandesc sa le propun max 52 de ron pt ce viteza poate sa-mi ofere ei in acest moment
a incercat cineva asa ceva ???

#1379
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Asta depinde și de cât de dispuși sunt cei din Prahova să negocieze, dacă nu ai concurență, nu știu cât de mari sunt șansele. Dacă rețeaua nu duce mai mult de 100 Mbps, iar seara 30-40 Mbps, eu îți recomand să treci la abonamentul minim de 50 Mbps (42 de lei parcă, eventual poți obține și o reducere) dacă  nu ai nevoie de mai mult. Ori îi poți presa până își modernizează rețeaua, eventual cu un mic ajutor de la ANPC pentru nerespectarea contractului. Altfel, e greu să o scoți la capăt cu ei. În primul rând ia legătura cu un reprezentant local AKTA, poate ajungeți la un consens.

Spark e indisponibil, din nou, de vineri seară. Înțeleg că e weekend, dar problema asta persistă de săptămâni bune deja, cam în fiecare sfârșit de săptămână. Păcat că își bat joc de singura exclusivitate pe care o mai au.

#1380
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007

View PostPADURETU, on 10 decembrie 2016 - 10:18, said:

Salutare ,

astept si eu o parere de la voi pt problema mea cu internet AKTA

deci am trecut la pachetul de 62 ron cu internet de 100mbps....fizic reteaua in zona mea (Prahova) nu merge mai mult de 75 mbps asta in cursul zilei seara scade cam la 30-40 mbps ..
oare se poate negocia cu ei un pret convenabil de ambele parti pt pachetul de 100 ??/,,ma gandesc sa le propun max 52 de ron pt ce viteza poate sa-mi ofere ei in acest moment
a incercat cineva asa ceva ???

Daca te afli sub perioada contractuala nu poti

#1381
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
AKTA a rămas singurul din operatorii mari care nu are pachetul Discovery în grilă (în Argeș este, dar cele mai slabe posturi, Discovery Channel, TLC și Animal Planet, care este relativ ok). Azi s-a produs ”minunea” și au revenit în grila RCS-ului, deci se poate negocia până la urmă dacă se dorește. Sper să dea și ăștia un semn de viață cât mai curând, măcar Eurosport-urile să revină în grilă.

#1382
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 18.08.2009
Din ce am citit pe forum, nu au reaparut in grila RCS-RDS, ci URMEAZA sa apara.

#1383
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Tot pe forum, mai exact pe topicul HD RDS am citit și eu, în Harghita a intrat deja Discovery Channel, poza o găsiți acolo să nu continui off-topicul aici, deci nu e un simplu zvon. Evident, (și) în alte locații urmează să fie adăugate în grila analogică și digitală. Sper să negocieze și AKTA cu ei, poate-s ceva mai înțelegători decât la sfârșitul lui 2014. Afirmația mea de mai sus rămâne valabilă oricum ar fi. :)

Edited by Cristi_77, 29 December 2016 - 21:02.


#1384
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 18.08.2009
Mea culpa.  Posted Image
Poate apar si la AKTA (digital), alaturi de canalele Eurosport.

Edited by costiMembruAnonimita79, 29 December 2016 - 21:08.


#1385
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Da, dacă o să (re)apară în grilă, cu siguranță vom avea cel puțin formula de acum cu Discovery Channel, Animal Planet și TLC + cele 2 canale Eurosport, altfel nu se mai oferă spre retransmisie. Dacă aș fi în locul celor de la AKTA, pe oferta asta aș merge, una mai ieftină, ce-i drept și fără psoturile cu adevărat științifice din portofoliul lor (Science) dar cu Eurosport, pe un segment (cel sportiv) care la AKTA este egal cu zero în momentul de față (Sport.ro nu este post de sport , iar Fishing Hunting, Extreme Sports și Auto Motor Sport, deși sunt posturi de sport, drept dovadă și poziția lor în grilă, sunt totuși pentru o anumită nișă). De aceea insist pentru revenirea Eurosport, odată cu eliminarea posturilor Dolce Sport, ca iubitor al sportului, nu prea mai ai ceva de văzut în fața televizorului (Look nu sunt posturi de sport, deși e adevărat că preponderent transmit fotbal, ei le-au poziționat acolo, ci generaliste, așa cum reiese și din documentația depusă la CNA). Totuși, eu cred că visăm cu ochii deschiși, șansele sunt minime spre nule să se (mai) întâmple ceva, la RCS au fost acele dubluri ca ”teste”.
Anul 2017 cred eu, că va fi unul decisiv pentru D.C.S. și au 2 variante, așa cum spunea și colegul @gabrielmilea acum ceva timp, ori îmbunătățesc grila cu conținut de calitate, iar primul obiectiv ar fi revenirea posturilor Eurosport în grilă, corelate cu optimizarea prețurilor pachetelor de servicii oferite ori vor vinde, pe parcursul anului viitor (UPC ar putea fi ofertantul cele mai multe șanse de reușită). Sigur ar mai fi și o a 3-a posibilitate, cea mai probabilă, să lase lucrurile așa cum sunt, iar compania să funcționeze din inerție, fără investiții, cum s-a întâmplat de altfel în ultimii 2 ani. Numai că astfel șansele de a pierde în continuare abonați (și nu puțini) sunt tot mai mari, în condițiile în care Telekom și UPC investesc tot mai mult în zonele unde AKTA este prezentă.
P.S. Scuzați lungimea, am încercat să ”rezum” cât mai mult analiza acestui an. Îl rog pe colegul @Kalman2007 care are istoricul AKTA în anul 2016 la ”dosar” să-l atașeze aici, recunosc că nu mi l-am notat, fiindu-le abonat (oficial)(doar) din aprilie, pentru ”istorie”. Posted Image Mulțumesc anticipat!

Edited by Cristi_77, 30 December 2016 - 16:03.


#1386
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 18.08.2009
Scoaterea canalelor Eurosport m-a determinat, cu cativa ani in urma, sa ma reabobez la Dolce, pastrand pentru o perioada si cablul de la AKTA. Insa, din momentul in care a fost introdusa fibra Telekom, am renuntat la AKTA. Stiam ce inseamna serviciile prin fibra, in general. Un an nou cu bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate