Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

AKTA - TV cablu digital (S.D.) - Topic general.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
7321 replies to this topic

#2629
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
În ce sens au lucrat, au mai mutat din frecvențe, au mai introdus ceva ? Abia ce am ajuns acasă și nu observ nimic schimbat, exceptând anomalia cu EPG-ul de pe Private. Poate verifica cineva frecvențele care sunt active din punct de vedere al semnalului ? Deși mă îndoiesc că intră ceva acolo până în septembrie. Mulțumesc!

Edited by Cristi_77, 10 July 2017 - 20:46.


#2630
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
Frecventa 322 si Viasat Nature/History HD fara EPG
Private TV are in continuare EPG-ul de la PRIMA TV

Edited by Cosmin342, 11 July 2017 - 21:06.


#2631
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Viasat HD nu are EPG doar în intervalul 19:00-07:00 atunci când emite Viasat History HD, cel puțin așa a fost în zilele trecute.

Problema de pe Private TV e încă o dovadă despre cât preț pun ei pe pachetele Extra (doar 3 programe la 10 lei este mult prea mult, deși posturile sunt în mare parte bune).

Totuși la ceva s-a lucrat, parcă calitatea imaginii e o idee mai bună mai ales pe posturile SD, cum am mai spus, digitalul de la AKTA (exceptând EPG-ul) e printre puținele servicii de o reală calitate la această companie.

Edited by Cristi_77, 13 July 2017 - 22:49.


#2632
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
O mică completare la noua ofertă Fimb Box,Film Box Live (păstrând proporțiile, un fel de HBO Go al celor de la Film Box) este oferit doar noilor abonați Film Box, cei ce contractează pachetul din iunie 2017 și nu (și) celor actuali.

#2633
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
La voi e funcțional site-ul ? De o oră tot încerc să intru și îmi apare aceea eroare ca serverul fiind inexistent.

#2634
Florin9

Florin9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 13.07.2017
Nu nu merge pe net de RDS.

#2635
danys78

danys78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 13.08.2006

View PostCristi_77, on 15 iulie 2017 - 20:26, said:

La voi e funcțional site-ul ? De o oră tot încerc să intru și îmi apare aceea eroare ca serverul fiind inexistent.
Nu merge nici la mine.

#2636
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
A revenit, e funcțional acum, nu-i nimic schimbat.

#2637
danys78

danys78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 13.08.2006

View PostCristi_77, on 15 iulie 2017 - 20:58, said:

A revenit, e funcțional acum, nu-i nimic schimbat.
Sperai la ce ceva nou? :D Nu trebuie sa mai avem asteptari dela ei, nici sa ne gandim la Eurosport-urile noastre (avem unde vedea , pe platforma online, satelit etc)!! Mai bine sa ne planificam unde sa petrecem vacanta de vara.

#2638
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Nu, Posted Image era doar o observație, ei oricum au probleme des cu mentenanța site-ului. Până cel puțin în septembrie nu va intra oricum nimic, iar despre Eurosport nici nu mai am de ce să scriu, nu va intra, chiar ei mi-au spus la RC că regretă lipsa lor din grilă, însă nici măcar nu sunt în negocieri. Eu deja le urmăresc on-line, dacă aveam așteptări de la AKTA, așteptam mult și bine. Singurul regret e că nu sunt și HD, mai ales acum când este Turul Franței, au fost peisaje superbe, mai ales în ultimele etape, cele montane. Posted Image
O certitudine rămâne implementarea CAM-ului, care însă vine mult mai târziu decât la ceilalți operatori și rămâne de văzut în ce condiții financiare, iar singura necunoscută sunt cele 3 TP-uri active, pe care vor intra probabil câteva programe, dar nu mă aștept la nimic special.

Edited by Cristi_77, 15 July 2017 - 22:10.


#2639
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Cum ne-am calmat noi cu UPC-ul asa ar trebui sa va calmati cu AKTA. Nu are rost...

#2640
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Nici măcar nu m-am ”stresat” prea tare, chiar tu erai printre cei care înșirau pe aici (de fapt pe topciul de analogic Posted Image) liste cu Acasă HD, Antena 3/Stars/ZU/Happy HD, Kanal D HD etc., ți-a ieșit doar HBO 2 HD. Eu am spus încă de atunci că nu vor introduce astfel de programe, dacă nu doreau cei de la HBO, nici HBO 2 HD nu aveam, iar Dolce Sport a reintrat după multe solicitări (era și cazul când singurul tău post axat pe competiții sportive din grilă era Sport.ro, deci ca și inexistente). Cel mai devreme am putea spera pentru pachetul Discovery în iarnă, când se împlinesc 3 ani de când le-au eliminat, dar știm cu toții care sunt șansele de a reveni. Acum ce-i cu acele frecvențe active din punct de vedere al semnalului, dar în continuare libere, doar ei știu, însă, repet, multitudinea aceea de programe SD/HD pe care o spera unii și alții nu va intra, urmăriți ”istoricul AKTA” pe acest topic și veți vedea că nu le stă lor în fire să facă astfel de ”surprize”. Posted Image

Edited by Cristi_77, 15 July 2017 - 22:20.


#2641
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013

View Postronuquet, on 15 iulie 2017 - 22:09, said:

Cum ne-am calmat noi cu UPC-ul asa ar trebui sa va calmati cu AKTA. Nu are rost...
in general, ar trebui să se calmeze toți.  Introducerea de canale necesită costuri suplimentare, care pot genera măriri de abonament. Măririle de abonament creează riscuri, știți voi de care..... Se umpluse acum 3 luni, topicul Retenție UPC.  Nimeni nu va mai introduce 10 canale hd, dintr-un foc. Iși vor completa ușor, ușor grilele, cu așa-zisele canale lipsă. Și când spun ușor, ușor, mă refer la luni sau chiar ani. Se bazează pe faptul că, în România, principalul criteriu în alegerea serviciilor, este PREȚUL.

Edited by gabrielmilea, 16 July 2017 - 17:14.


#2642
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
La 38 de lei cât plătești, e adevărat teoretic, prețurile din ”teren” sunt altele, pe abonamentul digital, nu cred că, mărirea chiar și substanțială a grilei de programe ar trebui să genereze costuri suplimentare excesive. Să nu mai vorbesc de pachetul HD care la cei 15 lei e o ”glumă bună”, să nu spun mai mult, iar pe lângă asta, mai mult de jumătate din el este recepționat de oricine are un televizor mai ”inteligent”. Și aș putea continua cu Evolution, căruia, prețul îi este, de asemenea, supra-apreciat. Dacă vor să le aducă la o valorare reală preț-calitate, Evolution să-l mărească la 15 lei cu posturi ca BBC Earth, Docu Box, posturile Discovery, de ce nu, iar cel HD ar trebui și el reevaluat și mărit numărul programelor HD, iar prețul să nu depășească 10 lei pentru un număr de 20-25 de programe HD, să zicem, exceptând extra-opțiunile. Cam așa văd eu lucrurile, nu ceri nimeni posturi noi zilnic, dar o reevaluare a prețurilor și componenței pachetelor nu ar strica, cele actuale se pot îmbunătăți oricând fără a genera costuri suplimentare la prețurile practicate de AKTA. Altfel, de serviciul digital, exceptând problemele neobișnuite din ultimele săptămâni (EPG incorect sau nefuncțional) acesta este unul dintre puținele servicii care chiar funcționează bine la AKTA, bineînțeles acolo unde chiar se dorește ca totul să funcționeze în parametri optimi.

Edited by Cristi_77, 16 July 2017 - 19:35.


#2643
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Au revenit cei de la tehnic din vacanță și au corectat EPG-ul de la Private TV (era cel de la Prima TV), iar ca ”bonus” avem EPG funcțional și pe frecvențele pe care lipsea de ceva timp.

Edited by Cristi_77, 17 July 2017 - 17:44.


#2644
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017

View PostCristi_77, on 17 iulie 2017 - 17:43, said:

Au revenit cei de la tehnic din vacanță și au corectat EPG-ul de la Private TV (era cel de la Prima TV), iar ca ”bonus” avem EPG funcțional și pe frecvențele pe care lipsea de ceva timp.
Este bine.Asteptam EPG si pe Outdoor si Duck TV sa fie complet

#2645
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
Peste jumătate din grila analogică este picata.

Edited by Cosmin342, 24 July 2017 - 15:35.


#2646
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
A fost furtună în zonă, de această dată nu a fost vina celor de la AKTA.

P.S. Aici discutăm despre digital, topicul despre analogic este pe aria aferentă.

Inedit TV a fost indisponibil pentru scurt timp, acum e totul funcțional, exceptând deja obișnuitele probleme cu EPG-ul pe majoritatea frecvențelor digitale. Exceptând implementarea în oferta comercială din septembrie a CAM-ului, alte noutăți nu cred că vor mai fi anul acesta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate