Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

AKTA - TV cablu digital (S.D.) - Topic general.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
7321 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
''Operatorul de telecomunicatii Digital Cable Systems va lansa in martie servicii de televiziune digitala prin cablu pentru clientii rezidentiali in localitati precum Campulung Muscel, Dragasani si altele din judetele Arges si Valcea, tintind atragerea a cel putin 10.000 clienti in primul an, a anuntat joi operatorul. Serviciul va fi disponibil prin AKTA, divizia orientata pentru segmentul rezidential, pretul mediu al unui abonament lunar pentru serviciul de baza de televiziune digitala va fi de 39 de lei (inclusiv TVA), iar numarul de programe TV in format digital disponibile intr-o prima faza va fi de aproximativ 80.''

Articol complet aici:
http://economie.hotn...nati-primul.htm

#2
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Dacã nu mã înșel AKTA este singurul operator care permite în acest moment folosirea propriului STB. Este posibil sã atragã mulți clienți care doresc puțin mai multã flexibilitate.

#3
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

View PostInq, on 11th February 2010, 20:41, said:

Dacã nu mã înșel AKTA este singurul operator care permite în acest moment folosirea propriului STB. Este posibil sã atragã mulți clienți care doresc puțin mai multã flexibilitate.
Pai astia au DVB-C de ani buni! Nu inteleg de ce tocmai acum se declara lansarea. Au profitat de platforma lor DTH si au construit cu ceva timp in urma un sistem DVB-C foarte fiabil si cu servicii de calitate... Credeti-ma ce spun pentru ca am vazut cu ochii mei!

#4
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
parca sunt singurii care merg pe burta si anunta tarziu lansarea unor servicii :P
referitor la ei , nu m-ar mira sa lanseze oficial si televiziune HD...ar lasa pe  altii de caruta...

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Referitor la HD Akta satelit... sunt fraieri cu F mare deoarece pot sa profite (si nu o fac) de faptul ca au antene cu mai multe lnb-uri (receptie de la mai multi sateliti) iar cu o mica modificare la aceste instalatii se pot receptiona din start si Free To Air urmatoarele canale: LUXE HD, FTV HD, ARTE HD, ANIXE HD, SERVUS HD, ARD HD, ZDF HD
Cu o mica investitie din partea lor, ar putea lansa pe un transponder propriu si TVR HD, PRO TV HD, SPORT.RO HD poate chiar si 3 canale documentare

Edited by rz, 11 February 2010 - 22:08.


#6
gheorghem94

gheorghem94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2010
Am auzit ca cei de Digital cable Systems lanseaza in martie serviciul de televiziune digitala, am inteles ca vor avea si mai multe programe si imaginea va fi impecabila si nu va cista decat 39 de lei.Eu sunt din dragasani si as vrea sa stiu cum imi pot face abonament.Stie cineva ceva?

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Imaginea "impecabila" este un mit. De multe ori companiile de cablu, pentru a face economie la amplificatore si a inghesui cat mai mult eprograme, comprima unele canale digitale atat de mult incat artefactele de compresie, mai ales la imagini in miscare, devin enervante. Personal preferam "puricii" uniformi pe ecran ai analogicului in locul contururilor "variabile" si pline de "patratele" ale obiectelor in miscare din imagine (cazul digital).

#8
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 21.11.2008
Sunt de acord cu 'SuperDuper'.

Constat ca si la D.V.B.-C.-ul R.C.S.-ului.. asa ceva se intampla si in cazul EURONEWS-ului.

Din pacate, se face Greseala sa se 'stabileasca', Arbitrar, cum ca unele canale Nu ar da niciodata imagini in miscare, sau Nu ar fi canale destul de importante...  :thumbdown:

Personal, abia ma uit pe DIGI.SPORT-uri, in schimb ma uit f. mult pe EURONEWS...

#9
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

View Postrz, on 11th February 2010, 22:05, said:

Referitor la HD Akta satelit... sunt fraieri cu F mare deoarece pot sa profite (si nu o fac) de faptul ca au antene cu mai multe lnb-uri (receptie de la mai multi sateliti) iar cu o mica modificare la aceste instalatii se pot receptiona din start si Free To Air urmatoarele canale: LUXE HD, FTV HD, ARTE HD, ANIXE HD, SERVUS HD, ARD HD, ZDF HD
Cu o mica investitie din partea lor, ar putea lansa pe un transponder propriu si TVR HD, PRO TV HD, SPORT.RO HD poate chiar si 3 canale documentare
Pe sistemul lor DVB-C actual va fi dificil sa dea HD pentru simplul motiv ca sunt obligati sa ridice pe satelit HD-urile romanesti si dupa aceia sa le bage in retele. Costa foarte mult atata banda. RCS si UPC se bazeaza pe capacitatea de transport a fibrei, si cum fibra este... Clientii DTH cu un receptor mpeg4 pot receptiona ce spui tu dar vor fi costuri uriase. Varianta de a prelua direct TVR HD transmis pe 16 grade va dificil de realizat din cauza sistemelor diferite de criptare. TVR da carduri, dar va fi dificil sa-l folosesti. Nu mai vorbesc de sport.ro HD Pana atunci merita sa te uiti si la SD  :thumbup:  Din cate stiu eu DCS are o trupa foarte buna de meseriasi iar investitorii se pare ca vor sa bage bani. Eu zic sa asteptam si sa vedem ce pun la cale.  :naughty:

Edited by Macrobloc, 12 February 2010 - 21:06.


#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Un interviu cu seful DCS

http://www.wall-stre...a-digitala.html

#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
interesant articolol :D

il redau si eu aici, sursa este cea prezentata mai sus de rz !

Pentru inceput, televiziunea digitala va fi disponibila in Campulung Muscel si Dragasani, pentru ca apoi serviciul sa fie disponibil si in alte localitati din judetele Ilfov, Prahova, Valcea si Vrancea, dupa cum a declarat Dinu Malacopol (foto) pentru Wall-Street.

Pana la finalul anului, managerul DCS, spera sa acopere cel putin jumatate din zonele in care ofera in prezent serviciile AKTA (brandul sub care operatorul ofera cablu TV, internet si telefonie consumatorilor rezidentiali), adica in orasele mai mici si in zona rurala din judetele Timis, Gorj, Valcea, Arges, Prahova, Ilfov, Buzau, Vrancea, Satu Mare si Galati.

Astfel, Malacopol spera ca va atrage 10.000 de utilizatori in primul an de la lansarea televiziunii digitale, iar in doi ani 20% dintre clientii AKTA  sa achizitioneze aceste serviciu.

Managerul DCS nu a precizat insa cate persoane vor utiliza televiziunea digitala in 2011.

Pentru lansarea serviciului a fost necesara o investitie initiala de 500.000 de euro. Oficialul operatorului telecom a spus ca este dificil de estimat in prezent cat ar costa extinderea televiziunii digitale in toate localitatile in care compania furnizeaza servicii de telefonie, cablu TV sau internet.

”In acest moment, este greu de estimat valoarea totala finala a investitiei pentru lansarea acestui serviciu catre toti clientii nostri de cablu, insa intr-o prima faza putem vorbi de o suma in jurul a 500.000 de euro. Avand in vedere ca, alaturi de accesul internet, televiziunea digitala va avea cea mai accentuata crestere in urmatorii ani, perioada de recuperare a investitiei va fi de doi,trei ani, insa in astfel de situatii trebuie sa tinem cont ti de evolutia economica, precum si de faptul ca acest serviciu va ramane unul de nita ti in urmatorii cativa ani”, a declarat Malacopol, directorul companiei care anul trecut a avut venituri de 30 de milioane de euro comparativ cu 25,5 milioane de euro in 2008.

Chiar daca intra pe un segment cu aproximativ 2,3 milioane de abonati in care deja exista liderii de piata RCS&RDS, Romtelecom si UPC, managerul DCS mizeaza pe faptul ca operatorul este prezent mai ales in zona rurala si a oraselor mici.

“Avantajul nostru competitiv va fi mentinut in continuare: mai exact este vorba despre faptul ca suntem prezenti in zone rurale si mic-urbane, iar acest serviciu digital contribuie la cresterea continua a comunitatilor rurale si mic-urbane prin furnizarea de servicii integrate de telecomunicatii”, a explicat Malacopol.

Pretul mediu al abonament pentru serviciul de baza de televiziune digitala va fi de 39 de lei, la inceput fiind disponibile 80 de programe.

Tehnologia care va fi folosita in prima faza de Digital Cable Systems este DVB-C, MPEG-2, Standard Definition, urmand ca in functie de rata de migrare a clientilor catre acest serviciu, sa se upgradeze ulterior la MPEG-4 ti HD.

Directorul DCS declara in noiembrie anul trecut pentru Wall-Street ca lansarea televiziunii digitale este „o cursa contra cronometru” care nu depinde doar de companie , ci si de furnizorii de echipamente.

“Investitiile pentru televiziunea digitala sunt de cateva sute de mii de euro in echipamentul central care va fi amplasat in Bucuresti, iar restul investitiilor sunt marginale, pentru echipamentele regionale. Restul e exact pe aceeasi retea pe care furnizam si televiziunea analogica,” spunea atunci Malacopol, adaugand ca televiziunea digitala va fi lansata in aproximativ 70% din aria de acoperire a operatorului.

Managerul companiei detinute de fondul de investitii AIG a afirmat ca in acest an se va concentra pe dezvoltarea serviciilor de date.

Cel mai recent serviciu lansat de companie este telefonia fixa pe segmentul rezidential, care a fost inaugurata in septembrie si care in prezent are 3.000 de clienti.

Compania a fost infiintata in 2005, iar din portofoliul acesteia fac parte brandurile AKTA, care se adreseaza consumatorilor individuali si Dial Telecom pe segmentul corporate.

In jur de 80% dintre veniturile companiei provin din segmentul rezidential, iar 20% de la clientii de business.

AKTA furnizeaza servicii de telefonie, internet si televiziune analogica , prin satelit si in in format de inalta definitie in timp ce Dial Telecom ofera telefonie fixa, internet si solutii de date si colocare servere, dar doar la nivelul Bucurestiului.

#12
gigel70

gigel70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.01.2010

View Postgheorghem94, on 12th February 2010, 14:24, said:

Am auzit ca cei de Digital cable Systems lanseaza in martie serviciul de televiziune digitala, am inteles ca vor avea si mai multe programe si imaginea va fi impecabila si nu va cista decat 39 de lei.Eu sunt din dragasani si as vrea sa stiu cum imi pot face abonament.Stie cineva ceva?
mai bine incearca digi tv satelit cu28 lei vezi tot[fara hbo] mai ramane si bani 11lei, ati spun in cunostinta de cauza,.DCS-UL asta e si prin jud. Galati,Liesti si alte com.  si are de vreo 2 ani  dvb-c si nu a venit nimeni sa aduca un pliant ceva,s=a stie si omul oferta.

#13
gheorghem94

gheorghem94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2010

View Postgigel70, on 14th February 2010, 16:00, said:

mai bine incearca digi tv satelit cu28 lei vezi tot[fara hbo] mai ramane si bani 11lei, ati spun in cunostinta de cauza,.DCS-UL asta e si prin jud. Galati,Liesti si alte com.  si are de vreo 2 ani  dvb-c si nu a venit nimeni sa aduca un pliant ceva,s=a stie si omul oferta.
Am avut Digi Tv si nu am fost multumita asa ca prefer sa dau un ban dar sa am ceva bun.Eu una sunt incantata de noua oferta si chiar vreau sa ma abonez la ei.

#14
gigel70

gigel70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.01.2010

View Postgheorghem94, on 15th February 2010, 14:17, said:

Am avut Digi Tv si nu am fost multumita asa ca prefer sa dau un ban dar sa am ceva bun.Eu una sunt incantata de noua oferta si chiar vreau sa ma abonez la ei.
cand te abonezi pune ofertele pe internet .MERCI

#15
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

View Postgheorghem94, on 15th February 2010, 14:17, said:

Am avut Digi Tv si nu am fost multumita asa ca prefer sa dau un ban dar sa am ceva bun.Eu una sunt incantata de noua oferta si chiar vreau sa ma abonez la ei.

Pe mine ma intereseaza ce programe intra in pachetul digital si care e calitatea semnalului. In GJ, zona rurala cu analogic/internet AKTA, am intrebat cablistul local cf. ofertei de pe postul tv Akta si mi-a confirmat ca e posibil.
Din pacate, analogicul nu transmite National Geografic, unul dintre putinele programe la care ma uit, canalul de baza Discovery, dar abunda de canale cu muzica poporala/manel/disco (5 sau 6 posturi) si posturi locale (4 sau 5). Si tare as vrea si altceva. Pe site e secreta grila de programe si cu toate ca am intrebat la emailul site-ului oficios, ma tin in suspans.

#16
livisor27

livisor27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 13.08.2009
sunt din baia de arama si sunt conectat la reteaua de cablu intexprim tg jiu ce apartine de dcs(akta).am si decodor cu care receptionez 87 canale tv si 6 de radio,numai ca astia isi bat joc de noi.dintr-e cele 87,21 sunt dubluri deci de 2 ori ,unde mai pui ca taraf tv este de 3 ori.dintr-e cele 87 se vad bine jumatate din ele ,restul slab de tot.oare de ce ne mint ca au 87 ,cand ei au numai 60.?

#17
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

View Postlivisor27, on 8th March 2010, 16:31, said:

sunt din baia de arama si sunt conectat la reteaua de cablu intexprim tg jiu ce apartine de dcs(akta).am si decodor cu care receptionez 87 canale tv si 6 de radio,numai ca astia isi bat joc de noi.dintr-e cele 87,21 sunt dubluri deci de 2 ori ,unde mai pui ca taraf tv este de 3 ori.dintr-e cele 87 se vad bine jumatate din ele ,restul slab de tot.oare de ce ne mint ca au 87 ,cand ei au numai 60.?
Unele sunt dublate pentru a ocupa toata banda. Cred ca vor sa sa aiba bitrate pentru viitoarele canale...
Ce intelegi prin restul se vad mai slab? Dezvolta un pic pentru ca nu m-am prins.

Edited by Macrobloc, 08 March 2010 - 19:28.


#18
livisor27

livisor27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 13.08.2009
au schimbat-o din nou ,acum sunt 73 fara dubluri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate