Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Actiuni Flamingo ,sa cumpar s-au nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
shuny

shuny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.04.2005
Am vazut ca firma Flamingo tocmai a scos un lot de actiuni ,in jur de 17 milioane dar ,astazi am vazut ca pana acum s-au dat 10.000.000 .vpo ce parere aveti despre flamingo ?

#2
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
hmm..este un pic discutabil .......daca analizam contextul si evolutia actuala pe piata de gen .....si mai ales concurenta ......

personal cred ca merita sa risti o suma destul de importanta pentru asta .....mi-ai atras atentia si chiar o sa iau si eu cateva actiuni ......

#3
bcornel

bcornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.06.2005
Fac si eu acum ca toti analistii din ziarele de specialitate care dupa ce s-a petrecut evenimentul ies la rampa si afirma atotstiutori "... era previzibila scaderea actiunilor x".
Dupa ce am vazut rezultatele, si am constatat ca a fost o adevarata batalie pe ele, era bine sa fi cumparat.

#4
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
depinde ce vrei... daca vrei sa investesti banii, nu trebuia sa cumperi...

daca vrei sa speculezi un anumit moment (aka prostie), trebuia sa cumperi...

in orice caz, regretele sunt tardive...

#5
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Pai de ce credeti ca au scos actiuni pe piata ? Au nevoie de bani.
Ori in Ro. asta nu e bine. E clar ca sunt pe duca din motive in general manageriale.
Asa ca aveti grija ca actiunile de azi, peste 6 luni sa nu mai vloreze nimic.
In general tranzactiile de la noi sunt de genul de azi pe miine. Adaica azi cumperi cu 10, maine vinzi cu 12. Asta daca nu te cheama Voiculescu sau Patriciu.

#6
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
eu nu as cumpara. Flamingo nu mai este ce a fost.

Dar scoaterea actiunilor la vanzare pentru sporirea capitalului nu este neaparat un lucru rau. Poate au nevoie de lichiditati pentru investitii mai mari....cine stie...

Edited by cerbra, 26 July 2005 - 20:23.


#7
scandy

scandy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.07.2003

cerbra, on Jul 26 2005, 20:22, said:

eu nu as cumpara. Flamingo nu mai este ce a fost.

Dar scoaterea actiunilor la vanzare pentru sporirea capitalului nu este neaparat un lucru rau. Poate au nevoie de lichiditati pentru investitii mai mari....cine stie...

<{POST_SNAPBACK}>

Eu cred ca o sa cumpar, parerea mea este ca au sanse mari sa devina in cativa ani destul de importanti la nivel european.

Edited by scandy, 12 August 2005 - 14:12.


#8
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

scandy, on Aug 12 2005, 14:08, said:

Eu cred ca o sa cumpar, parerea mea este ca au sanse mari sa devina in cativa ani destul de importanti la nivel european.

<{POST_SNAPBACK}>

Macar ai fost dincolo sa vezi ?!!! De exemplu la MediaMarkt sau Fnac au promotii de aparate digitale la 4 - 5 megapixeli de la 60 la 100 Euro; nu mai zic de reducerile pentru calculatoare.
Pe mine Flamingo m-a dezamagit nu numai din cauza preturilor, cat si din cauza economiilor cu salariatii : iau studenti amarati ii platesc ca vai de ei si astia saracii nu stiu nimic cand ii intrebi ceva despre un aparat. Deci nu-mi voi lua actiuni la ei !

#9
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

scandy, on Aug 12 2005, 14:08, said:

Eu cred ca o sa cumpar, parerea mea este ca au sanse mari sa devina in cativa ani destul de importanti la nivel european.

<{POST_SNAPBACK}>


lol, Flamingo si nici o alta mare firma de ansamblat/vandut IT & PC din Romania nu va ajunge niciodata importanta la nivel european.
Flamingo si-a deschis de curand reprezentanta in Constanta, dupa ani de zile in care au ocolit orasul de la malul marii, desi oportunitatile extinse si piata foarte mare i-ar fi indreptatit sa o faca, insa... necunoscute sunt caile managementului facut de directori de 22 de ani...
Probabil au schimbat stuff-ul de conducere si s-a trecut la extinderea retelei Flamingo, de aceea au nevoie de lichiditati.
Ca o nota amuzanta, langa reprezentanta Flamingo au deschis (tot ei) un magazin cu acelasi profil si aceleasi produse, numit Future IT. Simuleaza concurenta  :w00t:
Anyway, in Constanta, Flamingo s-a nascut mort, lipsa de interes in toti acesti ani ii plaseaza pt mult timp in urma celor de la UltraPRO, Torent, 1A sau Depozitul de Calculatoare. Atsa ca sa nu ma refer si la concurenta electro-mall_urilor gen Altex, Flanco, Media Galaxy etc.
Eu n-as cumpara actiuni Flamingo. :nonobad:

Edited by eXXocet, 26 August 2005 - 17:24.


#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
heh... ca dau bani putini, ca vand scump... sunt chestii discutaible si pana la urma ii intereseaza profitul.

flamingo are multe magazine la nivel national si s-a extins si in afara, vezi bulgaria... actiuni la firma asta merita cumparate.

#11
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
S-a cumperi s-au s-a nu cumperi....

#12
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003

rvic77, on Aug 12 2005, 15:24, said:

Macar ai fost dincolo sa vezi ?!!! De exemplu la MediaMarkt sau Fnac au promotii de aparate digitale la 4 - 5 megapixeli de la 60 la 100 Euro; nu mai zic de reducerile pentru calculatoare.
Pe mine Flamingo m-a dezamagit nu numai din cauza preturilor, cat si din cauza economiilor cu salariatii : iau studenti amarati ii platesc ca vai de ei si astia saracii nu stiu nimic cand ii intrebi ceva despre un aparat. Deci nu-mi voi lua actiuni la ei !

<{POST_SNAPBACK}>


Si NIKE isi plateste muncitorii cu 10$ pe luna, si cred ca ai vrea sa cumperi actiuni Nike...

Eu n-as lua din cauza politicii de preturi adoptate. Sper ca au multi dealeri si ca vand mult la en gros

#13
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
daca sunt bine informat (si eu asa cred, cel putin in ceea ce priveste flamingo computers, unde lucreaza, pe posturi importante, multi fosti colegi de facultate), perioada de vanzare s-a dus draq de ceva vreme.
de ce mai discutam de actiunile lor din moment ce ei nu mai vand asa ceva?

#14
meseriashu

meseriashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.08.2005

CapitanuPICARD, on Aug 27 2005, 11:24, said:

daca sunt bine informat (si eu asa cred, cel putin in ceea ce priveste flamingo computers, unde lucreaza, pe posturi importante, multi fosti colegi de facultate), perioada de vanzare s-a dus draq de ceva vreme.
de ce mai discutam de actiunile lor din moment ce ei nu mai vand asa ceva?

<{POST_SNAPBACK}>


pt ca se pot  cumpara in continuare,ce a fost atunci a fost oferta primara...adica cumparai de la ei .... acu iei de la altii... :)  ... iar ca parere personala ... io chiar n-as cumpara asa ceva  pt ca n-au nici o baza  astia de la Flamingo... nu produc nimic , doar intermediaza ...  :nonobad:  ... iar in relatiile cu clientii si cu proprii angajatzi e dezastru  :confuzzled:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate