Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Viitorul Inginerilor Constructori !

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
criss11

criss11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.01.2011

View Postgeorge169, on 24th January 2011, 15:25, said:

Daca o faci ca iti place si ca vrei sa stii klumea ce se preda acolo atunci SIGUR nu o sa iti para rau.. daca o faci numa' sa fie facuta at mai bine te reorientezi(sigur ca de intrat acuma intri oriunde, da' depinde cum faci fata acolo).
Faci fac. 1-2 ani stai pe aici si dupa ai plecat cu primu' avion... cam asta ii planu' in ziua de azi la aia care stiu meserie si nu au pile aici.


A trecut ceva timp,m-am gandit mult si bine si cred ca voi merge la inginerie civila:)...mi-am dorit dintotdeauna sa fac ceva important si folositor,vreau sa am o cariera in acest domeniu.Cu literele nu cred ca as face ceva "important".

Da,stiu ca multi pleaca in strainatate, insa eu imi doresc sa raman in romania(eventual sa lucrez pt o firma din germania,vreau sa ma folosesc si de cunostintele mele lingvistice).

Iti multumesc pt raspuns.

#38
zeropuncte

zeropuncte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2010
Eu nu inteleg de ce se duce lumea la predare in alta limba. Teoretic profesorii de acolo ar trebui sa fie mai slabi decat cei de la Civile in romana, pentru ca cei batrani nu cred ca stiu alta limba si pt cei tineri nu ar fi ramas, aici imi dau cu parerea. In schimb, cate lume sa si fie? Anii trecuti erau studenti la civile romana pana la seria F parca. Acum se opresc la C.
Stiu decat ca la Civile e greu (sunt in anul 1) si ca nici aici nu sunt prea multi profesori buni, cam 1-2 la fiecare materie.

Atat timp cat inveti in facultate, iti merge mintea si faci ceea ce iti place, exista un viitor pentru orice meserie.

#39
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007

View Postgeorge169, on 24th January 2011, 23:25, said:

Daca o faci ca iti place si ca vrei sa stii klumea ce se preda acolo atunci SIGUR nu o sa iti para rau.. daca o faci numa' sa fie facuta at mai bine te reorientezi(sigur ca de intrat acuma intri oriunde, da' depinde cum faci fata acolo).
Faci fac. 1-2 ani stai pe aici si dupa ai plecat cu primu' avion... cam asta ii planu' in ziua de azi la aia care stiu meserie si nu au pile aici.
Aici cam ai dreptate desi iti zic eu, nici in strainatate nu e lapte si miere. Sunt ceva bani, nu zic dar viata personala e cam terminata. Efectiv muncesti si dormi. Atat! Se face un an de cand sunt plecat din tara si despre viata personala nu am nimic de zis, doar de cea profesionala. Ani trec, tineretea se duce, prieteniile din tara se racesc iar cele de peste granita sunt doar de convenienta :(

#40
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View PostJoey Alexander, on 17th September 2011, 20:26, said:

Aici cam ai dreptate desi iti zic eu, nici in strainatate nu e lapte si miere. Sunt ceva bani, nu zic dar viata personala e cam terminata. Efectiv muncesti si dormi. Atat! Se face un an de cand sunt plecat din tara si despre viata personala nu am nimic de zis, doar de cea profesionala. Ani trec, tineretea se duce, prieteniile din tara se racesc iar cele de peste granita sunt doar de convenienta :(
Eh, nu strica visele copiilor care se vad peste 10 ani in documentarele de pe Discovery  :naughty:

Si la noi lucrezi de la 6-7 dimineata (depinde de firma) pana... temini treaba(asta poate insemna 7 - 10 seara), dar macar raman duminicile si unele zile cand si cand libere de iesit cu prietenii, ca fara viata sociala o iei razna...

#41
Kind

Kind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.09.2007
cu parere de rau declar ca dupa 6 ani facultate si aproape 4 ani experienta, meseria de inginer este una dintre cele mai prost platite in raport cu volumul de munca prestat. In majoritatea firmelor mari de proiectare e criza, angajatii lucreaza 4 zile pe saptamana cu salariul micsorat iar cei de pe santiere sunt angajati pe o perioada determinata 1-2ani dupa care zboara. Cunosct foarte multi ingineri, cu salarii cuprinse intre 1200lei si 2000euro. E o meserie in care trebuie sa iti dedici tot timpul liber daca esti pe santier pe salarii de 1400-2500lei ca sefi de echipa, si +4000lei ca project manager la 40+ ani iar in proiectare salariile variaza atat de mult ca nu vei crede.
Eu lucrez in proiectare, am experienta care o am si salariul 1600lei. Toti fostii mei colegi de facultate au salarii intre 1200 si 2500 cu experienta asemanatoare. Insa repet, poate parea mult/putin, problema e ca nu te vei imbogatii nici odata repede din inginerie. E nevoie sa ajungi pe la pensie si sa ai deja un nume pentru a-ti face firma. Restul cu trepadusii si agaricii care abereaza ca-ti faci firma imediat dupa ce termini facultatea, vorbesc in necunostinta de cauza sau abereaza. Nici vorba, dupa ce termini facultatea esti considerat 0 barat, nimeni nu te baga in seama si nimeni nu vorbeste cu tine. Ca inginer nu e de ajuns sa stii AutoCad si sa faci proiectare foarte bine. Viata de inginer incepe abia cand te duci pe santiere si dai solutii la probleme, semnezi acte si participi la licitatii. Viata de inginer incepe abia cand lumea vorbeste si te suna pe tine sa caute solutii, nu pe director sau sef.

#42
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Cum se mai prezinta situatia acum in 2016 , dupa > 4 ani de la ultimele postari ?

#43
caesar_mc

caesar_mc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.07.2005
Piata si a mai revenit putin,dar tot la fel de greu faci bani,ca inginer civil,in tara. Majoritatea e in afară, acum se pregătește sa plece ultimul meu prieten, în Arabia Saudită - project manager 2200 la început si 3000 dupa 6 luni. Un alt coleg a început la skanska pe santier , 4000 ron. In proiectare am coleg ,cu master la pccizs care ia 16 mil,absolvent in 2014. Restul s au apucat de programare (si eu), si au schimbat domeniul sau lucrează 6 zile 12 ore pe șantier <= 4000 ron.

Edited by caesar_mc, 10 March 2016 - 17:13.


#44
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Am terminat CCIA si sunt in dubiu pentru etapa urmatoare : serviciul .
Ori executie pe santier ori proiectare .
Imi place mai mult proiectarea , dar mi-e greu la RM si Statica . Bine , o sa incerc sa invat cat mai multe dar nu stiu daca in timp o sa pot ajunge la un nivel incat sa fac un proiect cap-coada .
Am vorbit cu un proiectant cu experienta si mi-a zis asa : ,, Daca vrei sa stai pe santier sa vezi cum se intareste betonul si sa faci pontaj la muncitori alege pe executie . Daca iti dai interesul pe proiectare poti ajunge departe . ''
Pareri / sfaturi ?

#45
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Nu ma poate ajuta nimeni ?

#46
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postciprianned, on 30 martie 2017 - 20:49, said:

Nu ma poate ajuta nimeni ?
https://www.ejobs.ro...-de-munca/CCIA/

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postciprianned, on 30 martie 2017 - 20:49, said:

Nu ma poate ajuta nimeni ?
Cu ce?
Ti-a zis bine acel proiectant. Tu decizi ce poti si ce-ti place.

#48
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postneagu_laurentiu, on 31 martie 2017 - 13:26, said:

Cu ce?
Sa-i pui un salariu in buzunar.

#49
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Cu un sfat / indrumare in functie de ce am scris mai sus .
Imi place mai mult proiectarea . Clar  Ca si bani nu ma gandesc deocamdata , desi se castiga mai bine in executie .

@lightpoint
Nici chiar asa :) .


Cred ca o sa fac 2,3 zile de practica sa vad daca ma ridic oarecum la nivelul asteptarilor . Daca nu , vedem ... :)

#50
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postciprianned, on 31 martie 2017 - 21:20, said:

Cu un sfat / indrumare in functie de ce am scris mai sus .
Imi place mai mult proiectarea . Clar  Ca si bani nu ma gandesc deocamdata , desi se castiga mai bine in executie .

@lightpoint
Nici chiar asa Posted Image .
Cred ca o sa fac 2,3 zile de practica sa vad daca ma ridic oarecum la nivelul asteptarilor . Daca nu , vedem ... Posted Image
Fa-ti conexiuni pe linkedin in domeniul absolvit de tine.
Hint: vezi ca pe linkedIn in orice domeniu sunt key-note speakeri care au influenta in acelm domeniu.Dai tracking la acei keynote speakeri si automat vei intra si in atentia recrutorilor care urmaresc acelasi keynote speakeri

Edited by lightpoint, 31 March 2017 - 21:25.


#51
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Multumesc .
Deocamdata planul e cam asa .
1. Sa ma angajez
2. Sa vad daca SIGUR asta o sa fac in continuare
3. Progresul pe care l-as putea avea . Asta presupune si invatarea unei limbi straine pentru ca de inteles inteleg putin engleza , dar la scris / vorbit sunt slab--foarte slab . Posted Image

Stiu de optiunea cu Linkedin . Am un prieten care a fost contactat prin intermediul site-ului si care o sa plece in afara in curand .

Edited by ciprianned, 31 March 2017 - 21:28.


#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Inginerul e proiectant prin definitie. Asta nu inseamna ca nu trebuie si un inginer sa puna in aplicare ce a proiectat un coleg.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate