Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Viitorul Inginerilor Constructori !

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Gladiat0r

Gladiat0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.05.2007
Cum vedeti voi viitorul inginerilor in constructii dupa criza sau cel putin dupa 2014-2015 ? Stiu ca pana acum 2 ani, marile firme de constructii umblam pe holurile universitatii UTCB (Universitatea tehnica de constructii din bucuresti) cautand viitori ingineri pe care sa ii instrueasca din facultate. Voi ce parere aveti de viitorul lor ? In momentul de fata este clar ca sunt pierduti, evident alaturi de multe alte meserii. Am avut o placere pentru meseria asta de ceva vreme si acum dupa 4 ani de liceu as vrea sa urmez o cariera in inginerie constructii. Ce parere aveti ? Sa ma avant in sensul ca romania va cauta constructori si dupa criza ? Evident, multe articole si multa lume spune ca Romania mai are multe de facut in domeniul constructiilor pe viitor, chiar si dupa criza . Mult lume zice ca vor sari iar constructiile la inaintare dupa terminarea crizei, dar haideti sa ne gandim, Bucurestiul e plin de complexe rezidentiale terminate si care stau si isi asteapta locatari, dar care nu sunt. Voi ce parere aveti despre alegerea asta ca meserie de viitor ? Sau arhitect ? Presupun ca si arhitecti sunt aproape in aceeasi postura ca si inginerii din moment ce ambele meserii merg aproximativ mana in mana nuh ? Va multumesc pentru parere !




Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie, rog un admin/moderator sa imi mute postul in locul ideal sau sa ma indrume. Multumesc !

#2
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004

Quote

Mult lume zice ca vor sari iar constructiile la inaintare dupa terminarea crizei, dar haideti sa ne gandim, Bucurestiul e plin de complexe rezidentiale terminate si care stau si isi asteapta locatari, dar care nu sunt.
Zice bine. E o profesie de viitor, nici vorba de piata saturata in domeniul imobiliar.Dar, numai dupa criza+1 an,2.

#3
lily_na18

lily_na18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2008
buna.eu sunt in anul III la utcb civile si nu cred ca situatia este chiar atat de dramatica in sectorul constructiilor...in plus, ai mai multe specializari pt care sa optezi si mai multe posibilitati de angajare (stii ca te poti angaja si la o banca in calitate de evaluator?  si se plateste ft bine). Este adevarat ca lucrarile noi sunt mai putine acum cu criza asta...dar sunt si lucrari deja executate care necesita modificari, consolidari, finisaje..etc si asta se face tot de catre ingineri. In fine...ideea este ca nu o sa mori de foame ca inginer constructor, structurist, proiectant, executant sau orice alta specializare....cel putin posibilitatea este muuuult mai mica decat in cazul unui absolvent al unei facultati de...lalalogie :naughty:... totusi este o universitate tehnica

#4
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împãrat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Chiar sunt curios ce perspective au viitorii ingineri indiferent de domeniu,indeosebi cei la inceput de cariera care se lovesc probabil de problema "practica ne omoara".Cu ingineria civila teoretic poti face multe chestii de genul :consolidari,reabilitari,intretinerea diverselor constructii,proiectare etc etc. Acum depinde si daca te baga firmele in seama avand in vedere ca esti la inceput de cariera si nu ai experienta.

Am o intrebare pentru lily_na18 pe ce se pune accent mai mult la inginerie civila,pe matematica banuiesc foarte mult si pe mai ce? Fizica? Multumesc

#5
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
bre copii, nu e asa de nasol. Daca vrei civile, dupa ce termini facultatea iti faci firma de proiectare si iti cauti cat mai multi arhitecti sa-ti dea proiecte de facut; in perioada asta e mai greu, dar nu moare nimeni de foame.

Daca vreti sa traiti linistiti, sa lucrati la firme mari, cu salarii sigure din cauza contractelor cu statul, etc, etc faceti CFDP. Plus ca de curand, pe langa medici in Franta, Germania, etc se cauta si ingineri de drumuri, poduri si cai ferate.

#6
Gladiat0r

Gladiat0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.05.2007
Wow ... okey .. multumesc mult pentru pareri, sincer sa va zic si eu sunt deacord cu mult lume. Pana la urma facultatea asta iti ofera o gramada de avantaje si dupa cum se zice ... "What goes up, will come down" ... deci va nevoie de lume sa reconstruiasca !

#7
lily_na18

lily_na18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2008

 alex-softpedia, on 12th February 2010, 17:17, said:

Chiar sunt curios ce perspective au viitorii ingineri indiferent de domeniu,indeosebi cei la inceput de cariera care se lovesc probabil de problema "practica ne omoara".Cu ingineria civila teoretic poti face multe chestii de genul :consolidari,reabilitari,intretinerea diverselor constructii,proiectare etc etc. Acum depinde si daca te baga firmele in seama avand in vedere ca esti la inceput de cariera si nu ai experienta.

Am o intrebare pentru lily_na18 pe ce se pune accent mai mult la inginerie civila,pe matematica banuiesc foarte mult si pe mai ce? Fizica? Multumesc
buna...cateva cuvinte despre civile: in primul an faci multa matematica( analiza, algebra, ecuatii diferentiale). Fizica faci 2 semestre ca materie dar conteaza mult sa intelegi niste principii care se regasesc in ft multe discipline. In rest materiile p care le faci sunt strict legate de constructii(cel putin teoretic): beton, lemn, cladiri, metal, fundatii etc..si la toate ai proiecte de facut cu un program special de desenat. Multi studenti lucreaza ca desenatori in Autocad(asa se numeste programul) la firme de constructii...deci nu mor de foame. Mie imi place facultatea asta pt ca nu trebuie sa tocesc si examenele se bazeaza mai mult pe aplicatii ... iar bursa e aproape 400 ron :naughty:

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Viitorul inginerilor constructori ???
Intrebarea asta trebuia pusa in perioada de crestere economica, atunci cand multi tineri isi doreau sa fie constructori.
Motivul principal erau banii si Jeep-ul din dotare.
Din pacate criza a aratat ca totul a fost doar o minciuna si acum lucrurile s-au intors la normal.
Cei seriosi vor trai, cei care au visat imbagatire vor avea probleme.
Intamplator cunosc destul de multi ingineri constructori si tineri si batrani.  Unii au treaba, altii nu prea.
Munca si seriozitatea vor face diferenta. Pe o piata in scadere veti descoperi ca sunt prea multi constructori raportat la numarul lucrarilor.

Referitor la cei care deseneaza, aia nu sunt ingineri, sunt cel mult desenatori sau tehnicieni. Fara suparare. Un inginer trebuie sa stie mai mult decat un program de desen.

#9
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 lily_na18, on 19th February 2010, 00:43, said:

Nuuuuuu trebuie sa tocesti, nooooooooooooo! Daca vrei sa inveti si teoria la un examen si sa nu copii, cum face mai toata lumea, trebuie sa tocesti zdravan! Nu stiu la ce facultate esti, dar la CFDP se cere teorie si nu doar partile importante din cursuri, ci TOT; si stai frate, scaneaza cursuri, pune-le pe telefon sau fa copiute, dita teancul. O groaza de munca. Iar de invatat e imposibil! Am colegi care au incercat asta si nu au reusit sa invete tot cursul.

 terratec, on 19th February 2010, 00:54, said:

In general, chiar daca lucrezi in proiectare, tot trebuie sa te duci pe teren sa verifici lucrarea, sa vezi daca se respecta proiectul, etc, etc.  

Iar cu volumul de munca in perioada asta e cam nasol; ca civilist trebuie sa cunosti cat mai multi arhitecti care sa-ti dea proiecte, iar ca cfdp-ist trebuie sa ai un loc de munca la o firma mare, care de obicei are tot timpul contracte.

#10
Gladiat0r

Gladiat0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.05.2007

 mwlambo, on 24th February 2010, 21:16, said:

In general, chiar daca lucrezi in proiectare, tot trebuie sa te duci pe teren sa verifici lucrarea, sa vezi daca se respecta proiectul, etc, etc.  

Iar cu volumul de munca in perioada asta e cam nasol; ca civilist trebuie sa cunosti cat mai multi arhitecti care sa-ti dea proiecte, iar ca cfdp-ist trebuie sa ai un loc de munca la o firma mare, care de obicei are tot timpul contracte.

Dar arhitectii nu stau teoretic la fel de prost ca si inginerii ? Ca pana la urma si ei tot in domeniul constructiilor lucreaza ! Teoretic si arhitectura e frumoasa, dar nu mai am timp sa ma apuc de ea si sa ma duc la spiru ... nu prea cred !

#11
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 Gladiat0r, on 25th February 2010, 19:34, said:

Dar arhitectii nu stau teoretic la fel de prost ca si inginerii ? Ca pana la urma si ei tot in domeniul constructiilor lucreaza ! Teoretic si arhitectura e frumoasa, dar nu mai am timp sa ma apuc de ea si sa ma duc la spiru ... nu prea cred !
Facultatea de Arhitectura e mai grea decat CCIA, in primul rand ca sunt 6 ani si apoi se bazeaza mai mult pe simtul artistic, pe imaginatie si pe indemanare ca se fac foarte multe machete. Daca vrei sa faci Arhitectura fa la o universitate serioasa, nu la particulara.

Da, si arhitectii o duc mai nasol acum, dar nimeni nu moare de foame.

#12
Gladiat0r

Gladiat0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.05.2007

 mwlambo, on 26th February 2010, 14:17, said:

Facultatea de Arhitectura e mai grea decat CCIA, in primul rand ca sunt 6 ani si apoi se bazeaza mai mult pe simtul artistic, pe imaginatie si pe indemanare ca se fac foarte multe machete. Daca vrei sa faci Arhitectura fa la o universitate serioasa, nu la particulara.

Da, si arhitectii o duc mai nasol acum, dar nimeni nu moare de foame.


            Nuh, nu intentionez, pentru ca pentru mine e  deja prea tarziu . O las pe prietena mea sa faca arhitectura si eu intru la constructii. Cine stie poate o-m fi impreuna si in viitor si ne completam. Mai am o singura problema, stau cam prost la capitolul materie de matematica clasa a -10-a si a-9-a. La mecanica sunt okey, ma meditez de una an si mecaninca cat si electricitatea o stapanesc bine. La fel si analiza matematica de clasa a-11-a si a-12-a, cat si algebra, care pot sa zic ca mi-a placut foarte mult in clasa-11-a si a -12-a. Intrebarea mea este ? Pot sa fac fata cu lipsurile din clasele a-9-a si a-10-a ? Teoretic matematica la greu e numai in primul an din cate am vazut eu, restul materie mai noua ...
           Scuza-ma daca te bat la cap cu intrebarile mea ... dau o berica cand vin :P

#13
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 Gladiat0r, on 28th February 2010, 12:18, said:

In primul semestru:
Algebra: calcul vectorial, planul si dreapta in spatiu, spatii vectoriale, conice, cuadrice, curbe plane si in spatiu.
Analiza: limite si derivate
Semestrul 2:
Ecuatii diferentiale cu derivate partiale - degeaba iti zic ce faci ca nu stii - se bazeaza mult pe analiza din primul semestru
Analiza 2: integrale de toate felurile: simple, duble, triple, etc, etc.

Iti recomand la mecanica, desi nu e cred ca e in programa pentru bac, sa stii ce inseamna Momentul unei forte, cuplu de forte; de momentul unei forte o sa auzi toata facultatea la majoritatea materiilor.
La fizica sa stii cat de cat termodinamica.

PS: toate astea de mai sus sa le stii doar daca vrei sa ai viata usoara primii 2 ani de facultate si sa nu patesti ca mine, care abia la facultate am invatat chestii pe care trebuia sa le stiu din liceu.

#14
Gladiat0r

Gladiat0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.05.2007
okey ... deci sa inteleg ca trebuie sa ma intorc in materia de clasa a-9-a pentru vectori. :). Care este treaba cu desen-ul tehnic ? Se face pe hartie traditional in semestrul 2 ? sau cu ajutorul vreunui program CAD ? Si aud toata lumea ca se sperie de Topografie si GD. Teoretic Topografia e pura teorie si GD implica si matematica nuh ?

#15
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 Gladiat0r, on 28th February 2010, 13:26, said:

Autocad-ul il faci in anul 2, semestrul 1. Desenul tehnic si GD-ul se fac pe hartie ca inginerul trebuie sa stie sa poarte creionul pe hartie. La Civile, da, e nasol GD-ul si daca nu-l iei in serios din timp la examen ai mari probleme. Topografia tuturor pare grea pentru ca e primul obiect ingineresc de care dai cu capul si studentii nu sunt obisnuiti cu vocabularul resptectiv si e si un volum mare de informatii.

#16
Dimma2010

Dimma2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2010
As vrea sa dau si eu la constructii. Fizica si matematica ostapanesc destul de bine,problema mea e desenul tehnic. Is paralel cand vine vorba de desen tehnic. Nici nu am facut,nici nu am inclinatii in domeniu. Zi-mi te rog merita sa intru,nu-mi voi blestema zilele ca am intrat? ce reprezinta GD-ul.tot un fel de desen tehnic?

#17
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
geometrie descriptiva :P

#18
Gladiat0r

Gladiat0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.05.2007
E okey atunci, pentru ca trebuie sa recunosc imi place sa stau cu creionul in mana, de accea am si mentionat de arhitectura, numai ca nu am mintea aia artistica si imaginatia aia extrem de visatoare. Eu termin M1, si trebuie sa recunosc ca e destul de grea matematica, dar nu imposibila. limitele,derivatele,integralele nu sunt chiar imposibile, si din cate am auzit tot de la tine si pe celalalt thread "Universitatea de constructii" , teoretic faci doar baza. Dar cam scapi de matematica dupa anu intai nuh ? Vine lupta acerba cu fizica :). Si mai vroiam sa te mai intreb ceva si gata nu te mai innebunesc :D, proiectele alea de care se planga cei de anu 3 si 4 ai idee in ce constau teoretic la CCIA ? Pur si simplu schite de cladiri si ei sa fac calcule de rezistente sau sa deseneze cladirile sau ceva de genu ?

 Dimma2010, on 28th February 2010, 16:55, said:

As vrea sa dau si eu la constructii. Fizica si matematica ostapanesc destul de bine,problema mea e desenul tehnic. Is paralel cand vine vorba de desen tehnic. Nici nu am facut,nici nu am inclinatii in domeniu. Zi-mi te rog merita sa intru,nu-mi voi blestema zilele ca am intrat? ce reprezinta GD-ul.tot un fel de desen tehnic?
Daca ai bazele matematicii si fizicii , nu cred ca trebuie sa iti faci griji cu desenul tehnic, ca sunt sigur ca te ia de la zero. Deci se poate invata si e frumos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate