Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bali . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#19
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
475 eoro cu taxe?

#20
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View PostBlackBliss, on 25th January 2011, 13:58, said:

475 eoro cu taxe?

sigur e cu taxe....dar zborul e din istanbul...si e operat de malaysian mi se pare daca nu ma insel.....

#21
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
sau sa o iau spre Malaesia ? chiar nu stiu.... doar ca vreau o locatie exotica, doar asta stiu...

#22
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
da

475 euro am dat malaysian airlines  IST-KL cu toate taxele incluse

cel mai putin a fost 455euro cu vreo 8-9 luni inainte

Edited by benji81, 25 January 2011 - 15:16.


#23
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostBlackBliss, on 25th January 2011, 12:40, said:

Vreau  sa plec si eu in Bali la sfarsitul lui iunie, 7 zile, dar nu ma hotarasc la cazare. Transport am gasit de la o agentie din Rom. cu 1020 eur de persoana cu taxe incluse. Pentru cazare.... m-ar tenta o vila cu un dormitor, sa vrea ceva mai intim, excursia asta fiind cadou pentru sotul meu la aniversarea a 20 de ani de casatorie.
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi?
1020 euro e imens de mult pentru Bali, as mai intelege pentru Noua Zeelanda sau Insula Pastelui, dar e imens.
Netto, hub-ul cu preturile cele mai prietenoase pe Asia este Istanbul. Uite-te pe http://ekobilet.com/ si configureaza zborurile... Chiar si din Istanbul, de multe ori Bali are niste preturi cam mari, asa ca e mai ieftin sa gasesti un Istanbul - Kuala Lumpur si de acolo sa zbori cu Air Asia.

pe de alta parte, 7 zile mi se pare prea scurt. Vei zbura vreo 16 - 20 ore dus, 16 - 20 ore intors, vei avea o diferenta de fus orar de vreo 7 - 8 ore, deci imediat dupa aterizare, trebuie sa te duci la aeroport sa te intorci in tara.

Despre vila cu dormitor, nu prea stiu, in general am stat la hoteluri. Arunca o privire pe blogul meu

#24
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009

View PostImperator, on 25th January 2011, 15:15, said:

1020 euro e imens de mult pentru Bali, as mai intelege pentru Noua Zeelanda sau Insula Pastelui, dar e imens.
Netto, hub-ul cu preturile cele mai prietenoase pe Asia este Istanbul. Uite-te pe http://ekobilet.com/ si configureaza zborurile... Chiar si din Istanbul, de multe ori Bali are niste preturi cam mari, asa ca e mai ieftin sa gasesti un Istanbul - Kuala Lumpur si de acolo sa zbori cu Air Asia.

pe de alta parte, 7 zile mi se pare prea scurt. Vei zbura vreo 16 - 20 ore dus, 16 - 20 ore intors, vei avea o diferenta de fus orar de vreo 7 - 8 ore, deci imediat dupa aterizare, trebuie sa te duci la aeroport sa te intorci in tara.

Despre vila cu dormitor, nu prea stiu, in general am stat la hoteluri. Arunca o privire pe blogul meu


m-am uitat.... si, din pacate nu m-a ajutat prea mult....

#25
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostBlackBliss, on 25th January 2011, 16:19, said:

m-am uitat.... si, din pacate nu m-a ajutat prea mult....
In iunie:
Istanbul - Denpasar (Bali): minim 697 euro cu Korean Air (via Seoul)
Istanbul - Kuala Lumpur: minim 523 euro cu Gulf Air (via Manama)
Istanbul - Singapore: minim 616 euro cu Qatar (via Doha).
Istanbul - Bangkok: minm 458 euro cu EgyptAir (via Cairo)

Bucuresti - Istanbul 202 euro cu Tarom (pret destul de mare, s-au aruncat cei de la Tarom la preturi mari pe destinatii fara low-cost :( Las' ca vine FlyPegasus ala, inshallah !

#26
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View PostImperator, on 25th January 2011, 15:30, said:

In iunie:
Istanbul - Denpasar (Bali): minim 697 euro cu Korean Air (via Seoul)
Istanbul - Kuala Lumpur: minim 523 euro cu Gulf Air (via Manama)
Istanbul - Singapore: minim 616 euro cu Qatar (via Doha).
Istanbul - Bangkok: minm 458 euro cu EgyptAir (via Cairo)

Bucuresti - Istanbul 202 euro cu Tarom (pret destul de mare, s-au aruncat cei de la Tarom la preturi mari pe destinatii fara low-cost :( Las' ca vine FlyPegasus ala, inshallah !


ne-a omorat taromul cu preturile pt istanbul.....au apus vremurile cand gaseai bilet la 125 euro.....pacat de preturile din istanbul pt asia.....
ce se aude cu fly pegasus?o sa zboare si la bucuresti?

Edited by danusz, 25 January 2011 - 17:15.


#27
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanusz, on 25th January 2011, 18:13, said:

ne-a omorat taromul cu preturile pt istanbul.....au apus vremurile cand gaseai bilet la 125 euro.....pacat de preturile din istanbul pt asia.....
ce se aude cu fly pegasus?o sa zboare si la bucuresti?
Eu zic ca da... ziarele care habar n-au de industria asta s-au aruncat sa anunte in noiembrie ca vor incepe sa opereze din ianuarie... cand bucurestiul nu era pe site (nici acum nu e). Tinand cont ca au inceput sa zboare la Sofia, ma astept ca anul asta sa le vad coada prin Coanda sau Vlaicu :)

#28
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
Merge cineva in Bali ? In vara aceasta?

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? In care din aceste locatii exotice este clima o.k. vara  ?

#29
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostBlackBliss, on 12th February 2011, 22:12, said:

Merge cineva in Bali ? In vara aceasta?

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? In care din aceste locatii exotice este clima o.k. vara  ?
In Bali e ok

#30
kyron

kyron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005
Salutare !

Imi doresc f mult anul asta sa ajung prin Asia de SE in luna de miere pentru 15-16 zile. Am citit de aici topicurile legate de Bali, Thailanda, Malaesia astfel incat deja m-am familiarizat cat de cat cu destinatiile ce merita a fi vizitate, dar si indirect cu multi dintre voi. Cu toate acestea, informatiile sunt destul de multe, si dupa o prima citire inca nu s-au "asezat" toate cunostintele. Asa ca unele intrebari s-ar putea sa mai fi fost postate.

Inainte de intrebari vreau sa precizez ca imi doresc cateva zile (2-3) de plaja/baie intr-un loc cat mai exotic, si neaparat Bali (Ubud) macar 5 zile.

Asadar:

1. Cel mai ieftin bilet de avion am gasit la inceput de septembrie cu Air Asia din Paris la 900 euro 2 pers dus-intors pana in Kuala Lumpur. E ok pretul ? Pentru cei care au fost in Paris, e dificil transportul de la Bauvais (unde aterizeaza low-cost-urile de le Bucuresti) pana la Orly (de unde pleaca Air Asia) ? Dar tinand cont ca Air Asia pleaca la 10:30, cred ca e musai de ajuns in Paris cu o zi inainte si stat o noapte.

2. Merita Kuala Lumpur 2-3 zile ? Sau mai bine ma deplasez de aici direct spre alta locatie ?

3. Sunt atatea locuri despre care am citit si merita vazute incat mi-e f greu sa aleg:
     Thailanda: Krabi, Koh Phi Phi, Koh Samui
     Indonezia: Bali, Flores, Prambanan si Borobudur sau chiar Bromo in Java
     Malaesia: aici nu stiu prea multe, nu m-am documentat

Este evident ca nu le pot vedea pe toate, insa oscilez intre
a ) sa merg si in Thailanda pentru  Krabi si Koh Phi Phi, iar de aici catre Bali, dupa care acasa
b ) sa merg direct in Bali si sa vad imprejurimile: Flores, Prambanan, Borobudur, si ce o mai fi

Din cate stiu e sezon ploios in Thailanda in septembrie, mi-e teama sa nu prind ploi si sa nu ma bucur pe deplin de  Koh Phi Phi in special. In schimb in Indonezia e sezon secetos din cate stiu.

Voi ce imi recomandati ?

Edited by kyron, 17 February 2011 - 12:03.


#31
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Postkyron, on 17th February 2011, 12:02, said:

Salutare !

Imi doresc f mult anul asta sa ajung prin Asia de SE in luna de miere pentru 15-16 zile. Am citit de aici topicurile legate de Bali, Thailanda, Malaesia astfel incat deja m-am familiarizat cat de cat cu destinatiile ce merita a fi vizitate, dar si indirect cu multi dintre voi. Cu toate acestea, informatiile sunt destul de multe, si dupa o prima citire inca nu s-au "asezat" toate cunostintele. Asa ca unele intrebari s-ar putea sa mai fi fost postate.

Inainte de intrebari vreau sa precizez ca imi doresc cateva zile (2-3) de plaja/baie intr-un loc cat mai exotic, si neaparat Bali (Ubud) macar 5 zile.

Asadar:

1. Cel mai ieftin bilet de avion am gasit la inceput de septembrie cu Air Asia din Paris la 900 euro 2 pers dus-intors pana in Kuala Lumpur. E ok pretul ? Pentru cei care au fost in Paris, e dificil transportul de la Bauvais (unde aterizeaza low-cost-urile de le Bucuresti) pana la Orly (de unde pleaca Air Asia) ? Dar tinand cont ca Air Asia pleaca la 10:30, cred ca e musai de ajuns in Paris cu o zi inainte si stat o noapte.

2. Merita Kuala Lumpur 2-3 zile ? Sau mai bine ma deplasez de aici direct spre alta locatie ?

3. Sunt atatea locuri despre care am citit si merita vazute incat mi-e f greu sa aleg:
     Thailanda: Krabi, Koh Phi Phi, Koh Samui
     Indonezia: Bali, Flores, Prambanan si Borobudur sau chiar Bromo in Java
     Malaesia: aici nu stiu prea multe, nu m-am documentat

Este evident ca nu le pot vedea pe toate, insa oscilez intre
a ) sa merg si in Thailanda pentru  Krabi si Koh Phi Phi, iar de aici catre Bali, dupa care acasa
b ) sa merg direct in Bali si sa vad imprejurimile: Flores, Prambanan, Borobudur, si ce o mai fi

Din cate stiu e sezon ploios in Thailanda in septembrie, mi-e teama sa nu prind ploi si sa nu ma bucur pe deplin de  Koh Phi Phi in special. In schimb in Indonezia e sezon secetos din cate stiu.

Voi ce imi recomandati ?
salutare...
referitor la avion daca nu tii neaparat sa ajungi in KL si nu tii neaparat sa pleci in septembrie vezi ca Aeroflotul are un super pret pt decembrie pe ruta Buc-Hong-Kong (escala la Moscova)....pretul e pt 2 bilete 857 euro ceea ce dupa parerea mea e pomana curata....si din HK chiar daca nu vrei sa stai desi e un oras superb,mult peste KL in opinia mea ai de acolo Air Asia spre alte destinatii....
2.referitor la KL sunt suficiente 2 zile-max.3
sa nu te sperie neaparat sezonul ploios in Bali....eu am fost in ianuarie si vremea a fost super....nu a plouat in 10 zile decat o data sau de doua ori si ploile au fost scurte si intense....in rest caldura infernala....
-in Ubud dupa parerea mea e mult sa stai 5 zile....eu am stat 3 si mi s-a parut suficient...

#32
kyron

kyron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005

View Postdanusz, on 17th February 2011, 16:13, said:

salutare...
referitor la avion daca nu tii neaparat sa ajungi in KL si nu tii neaparat sa pleci in septembrie vezi ca Aeroflotul are un super pret pt decembrie pe ruta Buc-Hong-Kong (escala la Moscova)....pretul e pt 2 bilete 857 euro ceea ce dupa parerea mea e pomana curata....si din HK chiar daca nu vrei sa stai desi e un oras superb,mult peste KL in opinia mea ai de acolo Air Asia spre alte destinatii....
2.referitor la KL sunt suficiente 2 zile-max.3
sa nu te sperie neaparat sezonul ploios in Bali....eu am fost in ianuarie si vremea a fost super....nu a plouat in 10 zile decat o data sau de doua ori si ploile au fost scurte si intense....in rest caldura infernala....
-in Ubud dupa parerea mea e mult sa stai 5 zile....eu am stat 3 si mi s-a parut suficient...

Mersi de raspuns.

Nu tin neaparat la KL, pur si simplu era cea mai convenabila ca pret destinatie pentru Asia SE pe care am gasit-o. E super ok biletul BUC-HK, insa din HK spre Thailanda (BKK sau Phuket) chiar si cu Air  Asia biletul e aproape 400 euro (2 pers dus-intors). Plus si avionul pana in Bali si retur la Phuket (nu am gasit direct Bali - HK la Air Asia). Asa ca tot pe acolo ajung. E un pic mai ieftin intr-adevar, dar nu cu mult, insa are marele avantaj ca plec direct din BUC, nu ma mai trambalez pe la Paris cu cazare o noapte, drum la aeroport, etc. E o optiune de luat in calcul, mersi de info.

PS: Tu unde ai vazut acest zbor spre HK ? Eu pe site-ul lor la toate datele de inceput de decembrie pe care le-am incercat imi zice Sold out. :(

#33
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Postkyron, on 17th February 2011, 16:25, said:

Mersi de raspuns.

Nu tin neaparat la KL, pur si simplu era cea mai convenabila ca pret destinatie pentru Asia SE pe care am gasit-o. E super ok biletul BUC-HK, insa din HK spre Thailanda (BKK sau Phuket) chiar si cu Air  Asia biletul e aproape 400 euro (2 pers dus-intors). Plus si avionul pana in Bali si retur la Phuket (nu am gasit direct Bali - HK la Air Asia). Asa ca tot pe acolo ajung. E un pic mai ieftin intr-adevar, dar nu cu mult, insa are marele avantaj ca plec direct din BUC, nu ma mai trambalez pe la Paris cu cazare o noapte, drum la aeroport, etc. E o optiune de luat in calcul, mersi de info.

PS: Tu unde ai vazut acest zbor spre HK ? Eu pe site-ul lor la toate datele de inceput de decembrie pe care le-am incercat imi zice Sold out. :(

direct pe site-ul aeroflot am vz....si-a luat si un prieten acum cateva zile ....introdu datele si selecteaza si optiunea flexible search....eu asa am facut si mi-au aparut datele care mai sunt disponibile....exista posibilitatea sa nu gasesti exact datele care le vrei tu....
acum ma gandesc ca poate s-au si vandut la banii astia si de-aia apare sold out.....
m-am uitat si eu pe site si intr-adevar acum nu mai apare nici un bilet....deci ori s-au vandut ori nu merge site-ul.....

#34
kyron

kyron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005

View Postdanusz, on 17th February 2011, 19:08, said:

direct pe site-ul aeroflot am vz....si-a luat si un prieten acum cateva zile ....introdu datele si selecteaza si optiunea flexible search....eu asa am facut si mi-au aparut datele care mai sunt disponibile....exista posibilitatea sa nu gasesti exact datele care le vrei tu....
acum ma gandesc ca poate s-au si vandut la banii astia si de-aia apare sold out.....
m-am uitat si eu pe site si intr-adevar acum nu mai apare nici un bilet....deci ori s-au vandut ori nu merge site-ul.....

Da, intr-adevar nu mai apare. Cred ca o sa merg totusi prin Paris in septembrie. E ok vremea in Thailanda si Bali in perioada aia ?

Se pare ca aproape la acelasi pret pot sa merg fie in Kuala  Lumpur fie in Singapore. Ai fost in ambele orase ? Pe care ma sfatuiesti sa-l aleg pentru 2-3 zile ? Din ambele se pare ca am zboruri cam la aceleasi preturi spre Phuket. E mult mai scump Singapore ? Se merita ?

Multumesc !

#35
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Postkyron, on 17th February 2011, 22:11, said:

Da, intr-adevar nu mai apare. Cred ca o sa merg totusi prin Paris in septembrie. E ok vremea in Thailanda si Bali in perioada aia ?

Se pare ca aproape la acelasi pret pot sa merg fie in Kuala  Lumpur fie in Singapore. Ai fost in ambele orase ? Pe care ma sfatuiesti sa-l aleg pentru 2-3 zile ? Din ambele se pare ca am zboruri cam la aceleasi preturi spre Phuket. E mult mai scump Singapore ? Se merita ?

Multumesc !

ca vreme nu stiu ce sa zic....eu am fost in ianuarie in ambele locatii.....in thai e super cald si e sezonul uscat,in bali teoretic e sezonul umed.....dar ti-am zis,nu te speria de asta...eu am prins f putina ploaie...oricum e f cald si acolo....
ca si orase,da am fost si in singapore si mi-a placut mult mai mult ca KL....insa e si mult mai scump....e f modern si multa lume spune ca nu e foarte asiatic,insa mie personal mi-a placut mai mult......si KL e modern,dar parca nu prea ai asa multe de vazut si facut....
acum depinde de tine si de ce vrei,de buget,etc.......
citeam in postul tau de mai sus ca vrei sa mergi in luna de miere si cateva zile intr-un loc exotic cu plaje superbe....ei bine poti sa te uiti si pe boracay (filipine)...eu am fost acolo in luna de miere si a fost de vis....e unul dintre locurile unde cu siguranta m-as intoarce oricand...e senzatie.....

Edited by danusz, 17 February 2011 - 22:46.


#36
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkyron, on 17th February 2011, 12:02, said:

Salutare !

Imi doresc f mult anul asta sa ajung prin Asia de SE in luna de miere pentru 15-16 zile. Am citit de aici topicurile legate de Bali, Thailanda, Malaesia astfel incat deja m-am familiarizat cat de cat cu destinatiile ce merita a fi vizitate, dar si indirect cu multi dintre voi. Cu toate acestea, informatiile sunt destul de multe, si dupa o prima citire inca nu s-au "asezat" toate cunostintele. Asa ca unele intrebari s-ar putea sa mai fi fost postate.

Inainte de intrebari vreau sa precizez ca imi doresc cateva zile (2-3) de plaja/baie intr-un loc cat mai exotic, si neaparat Bali (Ubud) macar 5 zile.

Asadar:

1. Cel mai ieftin bilet de avion am gasit la inceput de septembrie cu Air Asia din Paris la 900 euro 2 pers dus-intors pana in Kuala Lumpur. E ok pretul ? Pentru cei care au fost in Paris, e dificil transportul de la Bauvais (unde aterizeaza low-cost-urile de le Bucuresti) pana la Orly (de unde pleaca Air Asia) ? Dar tinand cont ca Air Asia pleaca la 10:30, cred ca e musai de ajuns in Paris cu o zi inainte si stat o noapte.

2. Merita Kuala Lumpur 2-3 zile ? Sau mai bine ma deplasez de aici direct spre alta locatie ?

3. Sunt atatea locuri despre care am citit si merita vazute incat mi-e f greu sa aleg:
     Thailanda: Krabi, Koh Phi Phi, Koh Samui
     Indonezia: Bali, Flores, Prambanan si Borobudur sau chiar Bromo in Java
     Malaesia: aici nu stiu prea multe, nu m-am documentat

Este evident ca nu le pot vedea pe toate, insa oscilez intre
a ) sa merg si in Thailanda pentru  Krabi si Koh Phi Phi, iar de aici catre Bali, dupa care acasa
b ) sa merg direct in Bali si sa vad imprejurimile: Flores, Prambanan, Borobudur, si ce o mai fi

Din cate stiu e sezon ploios in Thailanda in septembrie, mi-e teama sa nu prind ploi si sa nu ma bucur pe deplin de  Koh Phi Phi in special. In schimb in Indonezia e sezon secetos din cate stiu.

Voi ce imi recomandati ?

1. Verifica si optiunile Bucuresti - Bangkok cu Aerosvit sau Aeroflot, de asemenea din Istanbul catre KL sau Bangkok.
2. 2 zile in KL e destul
3. Da, e sezon ploios, nu am fost in Thai in septembrie sa vad cum e, dar s-ar putea sa ploua. Am avut niste prieteni care au fost de Anul Nou in Boracay si nu au vazut soarele. M-as duce in Indonezia numai, eventual si cu un mic Singapore, asa, sa vad si cum e Asia super-moderna. 5 zile in Ubud e ok, atata timp cat folosesti Ubudul ca baza sa vezi insula.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate