Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Alegere hotel in Italia.

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
Am facut rezervare la Hotel Sant'Angelo. E aproape de Vatican. Am zis ca decat sa dam putini bani pe hotel si dupa sa dam pe transport pentru ca e departe de centru, mai bine dam mai multi bani si luam ceva mai aproape.

#38
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
si noi mergem la roma in perioad a14.03 - 17.03/18.03(inca nu ne-am hotarat la intoarcere in functie de ce gasim)
am gasit ca hotel pt 4 nopti 228eur (BB) ... Albatros Vittoria Vaticano ?!

va suna cunoscut?! e aproape de vatican...

#39
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
ma intereseaza cazare in milano, 2 nopti, luna aprilie.

pentru ca stam atat de putin prefer in hotel cat mai aproape de centru si de 3 stele.

recomandari?

#40
MaxxMT

MaxxMT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2011
o sugestie, pentru cei interesati de rezervare hotel in Roma:
Cardinal Hotel St. Peter, 4 stele (italiene)
http://www.hotelcardinalrome.com
reviews ok, relativ aproape de centru

pret camera dubla, 4 nopti: 316 EUR
rezervare aici:
http://www.justintim...peter-rome.html

#41
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Ne-am intors aseara de la Roma, am stat 3 nopti la Hotel American Palace, este in zona Eur...ultima statie de metrou B Laurentina.
F curat si mic dejun destul de ok... 165 eur /3 nopti/camera

#42
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 05.11.2009
Hei, poate sa-mi spuna si mie cineva ceva despre hotelurile din Milano? Am bifat Hotel Bolzano si Hotel Paradiso, aproape de Stazione Centrale. Din review-uri nu prea reise ceva concret. Am ales hoteluri cu peste 7 puncte din 10. Voi sta 4 nopti in Milano. Am studiat ghidurile si vad ca sunt destule de vazut pe acolo. Nu ma duc la shopping, ma duc sa vizitez ce este de vizitat si sa ma plimb.

#43
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
eu merg la milano pt 2 zile in aprilie si am facut ieri rezervarea la grand hotel plaza pentru 115 euro pe noapte cu MD inclus.

a fost un pic peste bugetul gandit initial dar mi-a placut ca e in centru si fiindca stam atat de putin m-am gandit ca merita sa stam aproape de tot ce e de vizitat.

#44
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postiogamac, on 20th March 2011, 13:13, said:

Hei, poate sa-mi spuna si mie cineva ceva despre hotelurile din Milano? Am bifat Hotel Bolzano si Hotel Paradiso, aproape de Stazione Centrale. Din review-uri nu prea reise ceva concret. Am ales hoteluri cu peste 7 puncte din 10. Voi sta 4 nopti in Milano. Am studiat ghidurile si vad ca sunt destule de vazut pe acolo. Nu ma duc la shopping, ma duc sa vizitez ce este de vizitat si sa ma plimb.

pe tripadvisor nu au referinte chiar reusite.... dintre cele 2 paradiso chiar arata rau.
oricum e greu sa gasesti in Milano un hotel bun in 60-80 de euro.
Hotelurile Bristol sau Del Corso par alegeri mai bune judecand atat dupa reviewurile din tripadvisor si booking.com....cam in jur de 80 de euro / noapte.
Primul e tot in zona garii al doilea intr-o zona care mie mi-a placut mult...Corso Buenos aires...un bulevard plin de magazine, cafenele si in general agitatie.

#45
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 05.11.2009

View Postbubalus, on 24th March 2011, 14:51, said:

pe tripadvisor nu au referinte chiar reusite.... dintre cele 2 paradiso chiar arata rau.
oricum e greu sa gasesti in Milano un hotel bun in 60-80 de euro.
Hotelurile Bristol sau Del Corso par alegeri mai bune judecand atat dupa reviewurile din tripadvisor si booking.com....cam in jur de 80 de euro / noapte.
Primul e tot in zona garii al doilea intr-o zona care mie mi-a placut mult...Corso Buenos aires...un bulevard plin de magazine, cafenele si in general agitatie.
Am facut rezervarea la Paradiso :cursing: dar o pot anula. In sfarsit m-a sfatuit tipa care face rezervarile la firma la barbatul meu. Ea este din Milano. I-am spus ca nu ma intereseaza un hotel de fize. Vreau o saltea buna si apa calda la dus...ca in rest o sa fiu pe strazi. Acum tipa i-a si sunat ca ei colaboreaza cu hotelul. Ma mai uit o data si poate anulez si iau altceva.

#46
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postiogamac, on 24th March 2011, 20:10, said:

Am facut rezervarea la Paradiso :cursing: dar o pot anula. In sfarsit m-a sfatuit tipa care face rezervarile la firma la barbatul meu. Ea este din Milano. I-am spus ca nu ma intereseaza un hotel de fize. Vreau o saltea buna si apa calda la dus...ca in rest o sa fiu pe strazi. Acum tipa i-a si sunat ca ei colaboreaza cu hotelul. Ma mai uit o data si poate anulez si iau altceva.
na...io n-am stat pe acolo...dar mi-am aruncat ochii pe review-urile de pe siteurile mentionate..
citeste si tu pe acolo....afla care au fost nemultumirile....

daca nu esti pretentioasa....atunci mergi pe ce e mai ieftin si aproape de centru..... in fond o sa stai in camera doar noaptea.
daca e curat dar au puncte slabe in alte parti (dotari, marime camera, etc) atunci nu merita sa-ti faci griji.
am observat ca multi forumisti sunt foarte interesati de luxul din camera....la fel cum am intalnit review-uri la diferite hoteluri de 1 din 5 pentru motivul ca la micul dejun nu aveau nush ce rahat de paine printre cele 4 sortimente de paine pe care le serveau.

oricum daca ti-a fost recomandat de cineva care colaboreaza cu hotelul atunci e bine...nu cred ca o cunostiinta te-ar fi trimis undeva unde nu e bine

Edited by bubalus, 24 March 2011 - 20:41.


#47
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 05.11.2009

View Postbubalus, on 24th March 2011, 20:37, said:

na...io n-am stat pe acolo...dar mi-am aruncat ochii pe review-urile de pe siteurile mentionate..
citeste si tu pe acolo....afla care au fost nemultumirile....

daca nu esti pretentioasa....atunci mergi pe ce e mai ieftin si aproape de centru..... in fond o sa stai in camera doar noaptea.

oricum daca ti-a fost recomandat de cineva care colaboreaza cu hotelul atunci e bine...nu cred ca o cunostiinta te-ar fi trimis undeva unde nu e bine
Pai m-am uitat si eu la review-uri si pe booking si pe venere si pe tripadvisor. Am constatat ca multi depuncteaza pentru brekfast sarac...(adica fara mezeluri si branzturi) si majoritatea acestora sunt din Europa de Est. Mi-a crapat mie obrazul de rusine la Ravenna cand niste rusi au indesat in sacosa mancare pentru toata ziua, la un hotel unde era bufet suedez. Au penalizat si faptul ca personalul nu vorbea engleza, asta nu ma intereseaza ca bunica era italianca si la mine e a doua limba materna.
In alta ordine de idei, pe bune daca ii inteleg pe cei care au chestii din astea cu cazare numai la 4 stele. O alta observatie, stelele nu sunt totdeauna un criteriu de clasificare. Barbatul meu la Rimini a stat intr-un hotel de 4 stele, si m-a pus sa fac  rezervare acolo, dar am gasit un hotel de 3 stele care era mai convenabil ca pret si pentru min. 3 zile de cazare faceau o reducere de 15%...deci o economie de aproape 100 euro. Ajunsi in hotel, sotul meu mi-a confirmat ca celalalt hotel era mult mai nasol, cu toate ca era cotat la 4 stele.

#48
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 05.11.2009

View Postbubalus, on 24th March 2011, 15:51, said:

pe tripadvisor nu au referinte chiar reusite.... dintre cele 2 paradiso chiar arata rau.

Am revenit si mi-am adus aminte ca ar trebui sa povestesc cum a fost. Hotelul este foarte curat, are o mica gradinita in spate cu mese, umbrele si gratar. Eu nu sunt mofturoasa, iar dorinta mea era sa am un pat bun, si o baie unde sa ma pot spala.
Liftul intr-adevar era mic, cu o forma ciudata (se gatuia la mijloc). Pentru urcat bagajele cu o persoana in el era ok...doar nu dansez rock in lift ca sa am nevoie de cine stie ce spatiu. Unul din receptioneri (care mi-a dat impresia ca este gay) era cam scarbos sau mai repede plictisit, dar cu zambetul pe buze l-am ignorat atat timp cat am obtinut ceea ce vroiam. Receptionerii vorbeau si engleza. Camera, destul de mare, avea un hol din care intrai in baie si in camera, deci destul de izolata fata de hol. Micul dejun nu foarte bogat, dar m-a bucurat ca aveau si mere. Paine a fost in prima zi. In rest croissante de 2 feluri, lapte, iaurt, cafea, gemuri, miere, unt. Oicum te saturai...ce-i drept, daca mai sunt unii care vor sa-si ia la pachet pentru pranz (chestie care mi se pare de prost gust) probabil ca nu e suficienta mancarea.
Ca pozitie a fost destul de bine. Intre 2 statii de metrou, la 10 minute de mers pe jos de Stazione Centrale si la 20 minute de mers pe jos de Piazza del Duomo. Atata timp cat mi-am atins scopul am ignorat restul "inconvienentelor". La 70 euro/camera/noapte a fost ok. In prezentarea de pe booking scrie ca este 2 euro/ora internetul. Noi cred ca am folosit cam o ora si nu ne-a luat niciun ban.

#49
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Pentru Milano să aveți în vedere și IBIS CENTRO, situat la câteva minute de Stazione Centrale și la 12 - 15 minute de mers lejer până la Dom, Scala, Galerii.
Noi am prins o ofertă cu 59 euro/ dubla, la care se adăuga, dacă vroiai, micul dejun 9 euro/ persoană.  Un prieten a prins o ofertă și mai bună 60 Euro cu tot cu mic dejun pentru două persoane.

Localizare excelentă, mic dejun variat, camere foarte curate (dar mici).

#50
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
In august planific o vacanta in Italia, mai precis vom vizita Roma, Florenta, Lago di Garda si Venetia. Imi puteti recomanda niste hoteluri in zone bune, ~ rezonabile ca pret (i.e. max. 100e/noapte) in orasele respective?
Multumesc anticipat!

#51
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010
www.venere.it, cauta aici, gasesti ce vrei unde vrei la ce pret vrei..

#52
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Stiu de venere stiu si de booking, ideea e ca ma intereseaza lamuriri referitoare la zona in sine, daca e sigura:, daca e linistita, daca e plina de imigranti, etc.

#53
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Postgarett, on 14th May 2011, 09:57, said:

Stiu de venere stiu si de booking, ideea e ca ma intereseaza lamuriri referitoare la zona in sine, daca e sigura:, daca e linistita, daca e plina de imigranti, etc.


gasesti comentarii tot pe venere.it

LOL LMAO ahahhaha m-ai facut sa rad cu imigrantii!..

#54
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Ia rezerva-ti o camera la un hotel in Montmartre sa vezi ce razi cand vezi imigranti! ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate