Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Alegere hotel in Italia.

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
acum am remarcat acest topic.
ce sfat pot sa va dau: aveti grija ca zona Termini nu e foarte "linistita" (ca regula, cam peste tot in lume langa zona garilor centrale lumea este cam pestrita)
In ciuda celor de mai sus, eu gasisem in zona (am avut o tentativa acum vre-un an sau 2 sa repet excursia din 1999) un hotel Italia care era vizavi de sediul central al carabinierilor (sediul pentru sefi, nu cel de unde pleaca masinile cu sirene) cu referinte foarte bune si la niste preturi rezonabile. Totusi, nu am mai urmarit in ultima vreme referinte/ preturi.

PS: cea mai buna perioada din punct de vedere al preturilor in Roma este sfarsitul lunii iunie- inceputul lunii septembrie, cand, datorita caldurii, scade nr de vizitatori si automat scad si preturile

Edited by bogwol, 13 April 2010 - 14:50.


#20
tufanica

tufanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 08.04.2008
A rezervat cineva pe acest site? A fost OK?

http://www.romecitya...efault_new.aspx

Penalitatile de anulare mi se par cam dure!!!  Eu pana acum am rezervat pe yeego.com sau booking.com si penalizarile erau in general pretul unei nopti de cazare.

Cancellation Penalty Note
more than 30 days before arrival 100 Euro* processing fee In case you have made the booking by sending a deposit of 20% by Credit Card, W.U. or by bank transfer, you will be reimbursed for the difference if the value of the downpayment is superior. The cost of the corresponding operation will be retained.
Between 30 to 15 days before arrival 50% of the total amount of the booking If you gave the guarantee with your credit card, Romecityapartments s.n.c. will debit the amount of the penalty from your credit card. If you confirmed the booking by bank transfer or by W.U. you will have to pay and additional 30% of the total amount of your booking.
Less than 15 days before arrival 100% of the total amount of the booking If you have paid the guarantee with your credit card, Romecityapartments will debit the amount of the penalty from your credit card. If you have paid the deposit of 20% with W.U. or by bank transfer, the total amount of the deposit will be retained and you will have to pay the remaining 80%.


#21
Lorin57

Lorin57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.03.2009
Buna ziua tuturor !

Ne vom afla 7 zile, la inceputul lui iunie in Roma, la hotel ALBA/Via Di Torre Maura 81 Tiburtino 00169. Rog frumos pe cei care poseda urmatoarele informatii sa-mi raspunda:
- daca a mai stat cineva la acest hotel, ce fel se prezinta (camere, amplasare, mic dejun, etc.)
- cu ce se poate ajunge cel mai economic de la Ciampino pana la hotel
- exista restaurante/braserii/economice pentru servit masa in apropierea lui
- daca exista magzine gen supermarket in apropierea lui
- cum pot afla detalii mai amanuntite de pe net, folosind adresa si codul strazii (google map, alte posibilitati de cautare, etc.)

  Multumesc anticipat celor care vor avea bunatatea sa-mi raspunda !

Edited by ferrellroo, 14 April 2010 - 22:45.


#22
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Ma duc si eu la Roma si am vrut sa iau cazare la Alba insa mi s-a parut prea departe de centru. Din cat tin minte atunci cand imi cautam hotel este aproape de centura Romei si parca era totusi metrou in apropiere. Asa ca si hotel am auzit de bine si mi l-a recomandat o ruda care are agnetie de turism insa nu cunosc existenta restaurantelor din imediata apropiere.

#23
Lorin57

Lorin57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.03.2009

View Postatupi, on 14th April 2010, 19:05, said:

Ma duc si eu la Roma si am vrut sa iau cazare la Alba insa mi s-a parut prea departe de centru. Din cat tin minte atunci cand imi cautam hotel este aproape de centura Romei si parca era totusi metrou in apropiere. Asa ca si hotel am auzit de bine si mi l-a recomandat o ruda care are agnetie de turism insa nu cunosc existenta restaurantelor din imediata apropiere.

Multumesc oricum pentru amabilitate !

Mii de scuze administratorului, nu face parte din subiect, dar cum pot sa-mi schimb parola de logare la acest forum ?

#24
koko48

koko48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.04.2009
buna tuturor!
Plec in august la Roma si am rezervat camera la Flower Garden Hotel care este langa gara Termini. Acum cand am citit se pare ca nu am facut o alegere buna deoarece zona nu e tocmai linistita .Stie cineva ceva despre acest hotel sau zona? mai am timp sa renunt. Oricum anularea se poate face pana cu doua zile inainte de ziua inceperii sejurului.
Pretul e OK 240 euro 4 nopti cu mic dejun si notele sunt bunicele.

#25
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008

View Postkoko48, on 19th April 2010, 20:26, said:

buna tuturor!
Plec in august la Roma si am rezervat camera la Flower Garden Hotel care este langa gara Termini. Acum cand am citit se pare ca nu am facut o alegere buna deoarece zona nu e tocmai linistita .Stie cineva ceva despre acest hotel sau zona? mai am timp sa renunt. Oricum anularea se poate face pana cu doua zile inainte de ziua inceperii sejurului.
Pretul e OK 240 euro 4 nopti cu mic dejun si notele sunt bunicele.


Stai linistit....nu este nici o problema in zona Termini,noi am stat in luna martie in zona si a fost ok,adica totul a fost safe.(si am avut si copilul cu noi)Zona Termini este foarte facila pentru a vizita centrul Romei.Cunosc persoane care au vazut Roma pe jos, avand cazarea in zona.Este o zona relativ ieftina si se ajunge  foarte repede la Colosseum,forul Roman,columna lui Traian.Noi de la Fontana di Trevi veneam pe jos in fiecare seara.Nu cred ca e cazul sa anulezi rezervarea din acest motiv.Raportul calitate-pret al zonei este foarte bun.In zona ai sa gasesti pe strazi emigranti care nu creeaza o imagine placuta,dar care nu sunt agresivi sau sa te abordeze in vreun fel,noi nu am avut probleme si chiar mi s-a parut locatia hotelului excelenta pentru toate drumurile pe care le-am facut la Roma.

#26
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
as vrea sa stiu daca a stat cineva la vreunul din urmatoarele hoteluri:

- Romulus
- Marc Aurelio
- Giampy
- Flower Garden

sunt hoteluri B&B in jur de 50E/camera dubla/noapte, as vrea pareri referitoare la calitate, daca a stat cineva acolo. Tripadvisorul e circumspect, dar in ultima vreme am gasit pareri ciudate pe tripadvisor fata de realitatea gasita in teren

#27
razvan_xx

razvan_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.03.2007
Am cautat ceva cazare in Roma si am gasit un apartament in zona Vaticanului la pret decent.Stie cineva cum e zona?Am vazut ca e relativ aproape de centru sau asa mi s a parut mie.Parcari sunt in acea zona,de preferat ar fi platite pentru siguranta.
   Va multumesc:)

#28
cornel4web

cornel4web

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.11.2005
Vreau sa merg la inceputul lui septembrie...si am gasit acest hotel: Hotel St. Paul, Address Via Vito Volterra 43...stie cineva despre el?  :rolleyes:

#29
lmm

lmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.07.2006
salut!
a facut cineva rezervari pe siteul hotelsclick.com . are preturi destul de mici, mai mici ca pe booking.com si plata se face integral pe loc.
a stat cineva la Hotel Giotto in Roma? as dori pareri
multumesc

#30
luzdeluna

luzdeluna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.08.2010
Oameni buni, evitati zonele garilor, mai putin daca sunteti familiarizati cu cartierele gen Rahova sau mai rau.
Un sfat: Italia este bine acoperita de google earth + street view.

Aruncati o privire acolo ca sa vedeti strazile. Vedeti de exemplu zona din jur de gara Termini, aproape ca simtiti si mirosul.

#31
dana3262

dana3262

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.10.2007
Va recomand si eu un apartament in centru Piazza Navonastelletta2, noi am stat 5 persoane in noiembrie 2009, a fost 150 euro/noapte, am facut
De aici ajungeti usor, pe jos, la foarte multe obiective.

#32
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
imi poate recomanda cineva o cazare (in principiu hotel 2 sau 3 *) in florenta, sa fie centrala si zona buna, mentionez ca nu cunosc orasul.
ms

#33
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 05.11.2009

View Postflc, on 9th September 2010, 08:59, said:

imi poate recomanda cineva o cazare (in principiu hotel 2 sau 3 *) in florenta, sa fie centrala si zona buna, mentionez ca nu cunosc orasul.
ms
cauta pe www.booking.com, www.venere.com sau daca vrei mai ieftin www.homelidays.com. Peste tot ai harti si cateva cuvinte despre pozitionarea hotelului, distanta de centru, gara, aeroport. Pe homelidays ai B&B si apartamente. Apartamentele sunt destul de ieftine. Te inscri pe site si apoi alegi si selectezi sa ti le pui in dosar, iar din ce ai ales mai alegi o data...site-urile sunt serioase.

#34
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
ms, am intrebat altvceva insa

#35
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
Salutare!

Am gasit o oferta la Wizz Air si asa ne-am hotarat sa mergem la Roma in week-endul 18-20 martie. partea cea mai grea e cu alegerea hotelului. Despre Hotel Romulus am gasit review-uri bune de la romani (pe Booking.com), insa strainii nu prea au fost multumiti, asa ca l-am sarit din schema.
Am vrea ceva mai ieftin si daca se poate si cat mai aproape de centru. Greu de gasit, nu? :)

#36
bobosf

bobosf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.08.2009

View Postdivaroxie, on 9th January 2011, 22:16, said:

Salutare!

Am gasit o oferta la Wizz Air si asa ne-am hotarat sa mergem la Roma in week-endul 18-20 martie. partea cea mai grea e cu alegerea hotelului. Despre Hotel Romulus am gasit review-uri bune de la romani (pe Booking.com), insa strainii nu prea au fost multumiti, asa ca l-am sarit din schema.
Am vrea ceva mai ieftin si daca se poate si cat mai aproape de centru. Greu de gasit, nu? :)
Salut!

Si eu chiar mi-am rezervat un bilet pt Roma, am prins cu 180 lei dus-intors de persoana.
La fel, ar fi prima oara cand merg in Roma si ma gandesc cu greu ce hotel sa aleg.
Stam doar o noapte , 2 persoane. Ma intereseaza si pe mine ceva central, New York-ul (Manhattan ) l-am facut la picior pt ca nimerisem un hostel dragut in centru  , deci asta ar fi o prioritate, bineinteles un pret accesibil  .


Ce recomandari aveti ?

Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate