Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere hotel in Italia.

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
O sa ajungem in Roma (Fiumicino) pe 12 Martie pe la 18.00.

Si o sa stam 3 nopti acolo. Acum vreau sa aleg un hotel la care sa ajung cat mai usor de la aeroport la el, de la care sa ajung cat mai usor si repede in centru (pentru vizitare) si care sa nu fie intr-o zona "periculoasa".
In bugetul disponibil, de pe booking.com am urmatoarele variante:

- Hotel Romulus - spre asta inclinam. pare ok. au mai stat niste prieteni acolo si a fost in regula. Transportul de la hotel si pana in centru (autobuz + metrou) dureaza 30-45 min.
- Grand Hotel Fleming - pare mai aproape de centru decat Romulus, dar nu stiu cum este cu transportul si cum se prezinta zona
- Eurostars Roma Congress Hotel & Convention Center - Este cel mai bine cotat din cele alese, situat in zona de est. Nu stiu cum este cu transportul si cum arata zona.

Pe care sa il aleg? Si de ce?

#2
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
Pe care sa il aleg? Si de ce?
[/quote]


Eu personal am optat pentru un hotel mai aproape de centru, langa Termini, tocmai pentru ca stam si noi doar 3 zile. Din punctul nostru de vedere ar fi bine ca hotelul sa fie cat mai aproape de metrou. In acest caz cred ca Romulus ar fi mai indicat, desi am vazut ca nu are mic dejun inclus.Poate ca conteaza si asta in alegerea ta.

Noi am ales[url="http://www.booking.com/hotel/it/giorgi.html?tab=1&error_url=/hotel/it/giorgi.html%3Faid%3D323806;label%3Dpostbooking_confemail;sid%3Df4d3a57f5169775cb17004f839288809;&do_availability_check=on&aid=323806&label=postbooking_confemail&sid=f4d3a57f5169775cb17004f839288809&checkin_monthday=5&checkin_year_month=2010-3&checkout_monthday=8&checkout_year_month=2010-3"]giorgi[/url], dar pretul la noi a fost de 192 euro pe trei nopti.

Cel mai important e sa fii cu cine iti doresti in Roma si nu unde stai.Iar din cate am inteles orasul este superb. Bafta

#3
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008
noi am stat la hotel domus aventina, aproape de metrou circo massimo sau piramide (pe la mijlocul dist). RECOMAND acest hotel!!! pana la colosseum daca voiam sa mergem pe jos faceam 10 minute. hotel frumos, curat, mic dejun f bun si o gradina interioasa superba.

Edited by papone, 12 February 2010 - 19:30.


#4
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Am rezervat la B&B Maggiore. Mai aveau doar o camera libera si am prins un pret destul de bun, zic eu (129 EUR). 3 nopti cazare. Atuul principal fiind ca este situat foarte aproape de Termini, implicit destul de central.
O chestie dubioasa, cred, e ca deja mi-au retras banii de pe card. Desi pe site scria ca sejurul va fi platit la hotel.

Abia astept sa ajungem acolo :D.

#5
danelutumu

danelutumu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2007
Recomand Hotel Maikol! Am fost acolo in perioada 30 ianuarie/5 februarie si am platit 300 euro 6 nopti, 2 adulti si un copil de 3 ani, mic dejun inclus! Conditii foarte bune, la 50 m de Statia de metou VITTORIO EMMANUELLE, o zona linistita chiar si la ora 22. E adevarat ca l-am rezervat din luna septembrie pe VENERE. Foarte aproape si de TERMINI!

#6
Rheea

Rheea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.03.2007
La sfarsitul lui mai (22.05 - 27.05) voi merge la Roma cu familia (2 adulti si 2 copii). Transportul l-am reziolvat cu Wizzair.

As vrea niste sfaturi in privinta cazarii.

Pina acum m-am oprit la:

- Serviced Apartment Residence Aurelia Antica (http://www.angelidim...t/chi_siamo.asp) - 94 euro/noapte

- Angeli di Matilde  (http://www.angelidim...t/chi_siamo.asp) - 85 euro/noapte


Ce parere aveti legat de distante, transportul in comun? Sau daca aveti alte variante de cazare...

Multumesc

#7
braxtonel4

braxtonel4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.02.2010

View PostRheea, on 25th February 2010, 01:53, said:

La sfarsitul lui mai (22.05 - 27.05) voi merge la Roma cu familia (2 adulti si 2 copii). Transportul l-am reziolvat cu Wizzair.

As vrea niste sfaturi in privinta cazarii.

Pina acum m-am oprit la:

- Serviced Apartment Residence Aurelia Antica (http://www.angelidim...t/chi_siamo.asp) - 94 euro/noapte

- Angeli di Matilde  (http://www.angelidim...t/chi_siamo.asp) - 85 euro/noapte


Ce parere aveti legat de distante, transportul in comun? Sau daca aveti alte variante de cazare...

Multumesc
Rheea,
Si eu voi merge in luna Mai la Roma pentru citeva zile. Am cautat varianta cea mai convenabila de cazare si am gasit un hotel de 4 stele [ 4 stele in Italia:):):)] chiar in centrul Romei ,unde sunt cele mai multe obiective turistice de vazut. Hotelul se cheama Augusta Lucilla Palace. Are rated foarte ,foarte bune. Poate te intereseaza dat fiind faptul ca mergi cu copii. Este putintel cam scump dar poate merita. Este numai o idee. Ca pozitie este plasat linga gara ,opera ... zona aceea .Il gasesti pe harta. M-am uitat sa fie in centru sa fie bine rated si sa fie safe. Si sa aibe si mincare buna dimineata cind eu imi incarc stomacul pentru restul zilei:) .

Si o intrebare iti fac si eu: sunt restaurante cu mincare romaneasca in Roma prin centru? este ocazia sa pot minca niste mititei si sarmale cu mamaliga:).

#8
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna,

Am nevoie de o varianta de cazare curata di decenta cat mai in centrul romei pt 4 persoane la jumatatea lunii iunie. Stiti ceva - se poat inchiria apartamente la ce pret? ce hoteluri ar putea avea camera de 4 persoane?

Inca ceva stiti: o autoservire, un loc de servit masa mai ieftin si bun ?

Mersi

#9
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postcastoras, on 11th March 2010, 15:59, said:

Buna,
Am nevoie de o varianta de cazare curata di decenta cat mai in centrul romei pt 4 persoane la jumatatea lunii iunie. Stiti ceva - se poat inchiria apartamente la ce pret? ce hoteluri ar putea avea camera de 4 persoane?
Inca ceva stiti: o autoservire, un loc de servit masa mai ieftin si bun ?
Mersi

hotel DOMUS AVENTINA, il recomand, am stat acum o luna acolo. au si camere de 4 persoane.
pe booking.com era extrem de scump, dar am gasit ieftin pe octopustravel.ro (sunt ok, tot prin ei am fost si la venezia, anul trecut).

#10
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcastoras, on 11th March 2010, 14:59, said:

Buna,

Am nevoie de o varianta de cazare curata si decenta cat mai in centrul romei pt 4 persoane la jumatatea lunii iunie. Stiti ceva - se poat inchiria apartamente la ce pret? ce hoteluri ar putea avea camera de 4 persoane?

Inca ceva stiti: o autoservire, un loc de servit masa mai ieftin si bun ?

Mersi

Hotel Cortina, am avut un apartament. Il gasesti pe booking. Toti receptionierii sunt romani.Este chiar in centru-statia Republica.
Daca doresti alte informatii scrie-ti pe PM.

:thumbup:

#11
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Postcastoras, on 11th March 2010, 14:59, said:

Buna,
Am nevoie de o varianta de cazare curata di decenta cat mai in centrul romei pt 4 persoane la jumatatea lunii iunie. Stiti ceva - se poat inchiria apartamente la ce pret?

pana acum am facut 2 cazari la apartamente de aici cu pret cam la 80E/noapte

#12
ctatar

ctatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.08.2009
Plec pentru un week-end la Roma -4-6 iunie (am gasit niste bilete ieftine la avion, cu plecare din Cluj). Am facut rezervare la Hotelul Caravel, 155 euro doua nopti camera dubla cu mic dejun inclus. Niste cunostinte s-au intors de curand de acolo si au fost multumite. Din cate am vazut transportul nu e o problema din zona hotelului. Avand in vedere ca vreau sa stau in hotel cat mai putin, pare ok. A fost cineva cazat acolo?
Cineva spunea pe topicul cu Roma ca iunie ar fi printre cele mai scumpe perioade ale anului pentru un turist. Am inteles gresit?

#13
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postctatar, on 13th March 2010, 10:37, said:

Cineva spunea pe topicul cu Roma ca iunie ar fi printre cele mai scumpe perioade ale anului pentru un turist. Am inteles gresit?

roma e un oras destul de scump in orice perioada a anului...

#14
mirelaviolet

mirelaviolet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2009

View Postcastoras, on 11th March 2010, 14:59, said:

Buna,

Am nevoie de o varianta de cazare curata di decenta cat mai in centrul romei pt 4 persoane la jumatatea lunii iunie. Stiti ceva - se poat inchiria apartamente la ce pret? ce hoteluri ar putea avea camera de 4 persoane?

Inca ceva stiti: o autoservire, un loc de servit masa mai ieftin si bun ?

Mersi

Am trimis un e-mail la un B&bB si am primit raspunsul lor:

we found the best solution for your staying in Rome in a b&b
in Rome center.
we can book 3 double rooms from 15/04/10 for 3 nights
(private bath, breakfast included) for 57,00 euro per Room
per night.

Noi plecam intr-un grup de 6 pers din 15 apr pana in 18 apr si ne-am supus  totusi dorintei majoritatii - am rezervat(platit deja) camere la hotel Nizza , central , langa Termini, desi eram tentata sa accept oferta B&B. Am platit 272 euro/ 3 nopti cu mic dejun/camera la Nizza.E cineva care a stat aici ? Am inteles ca in prezent a suferit renovari.. Voi reveni cu impresii .. Si eu sunt dornica pana atunci sa aflu impresii noi din Roma..

#15
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002

View Postgoesalajan, on 10th February 2010, 12:30, said:

O sa ajungem in Roma (Fiumicino) pe 12 Martie pe la 18.00.

Si o sa stam 3 nopti acolo. Acum vreau sa aleg un hotel la care sa ajung cat mai usor de la aeroport la el, de la care sa ajung cat mai usor si repede in centru (pentru vizitare) si care sa nu fie intr-o zona "periculoasa".
In bugetul disponibil, de pe booking.com am urmatoarele variante:

- Hotel Romulus - spre asta inclinam. pare ok. au mai stat niste prieteni acolo si a fost in regula. Transportul de la hotel si pana in centru (autobuz + metrou) dureaza 30-45 min.
- Grand Hotel Fleming - pare mai aproape de centru decat Romulus, dar nu stiu cum este cu transportul si cum se prezinta zona
- Eurostars Roma Congress Hotel & Convention Center - Este cel mai bine cotat din cele alese, situat in zona de est. Nu stiu cum este cu transportul si cum arata zona.

Pe care sa il aleg? Si de ce?

Am stat 4 zile la Grand Hotel Fleming. A fost 115E camera dubla pentru cele 3 nopti. Mic dejun inclus.
Hotelul este foarte ok (4 stele), cam departe totusi de centru. Trebuia sa luam un autobuz care ne lasa la Vatican si apoi 3-4 statii metroul, in functie de unde vroiam sa ajungem.
Tot drumul dura cam 30-45min.

#16
Rheea

Rheea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.03.2007

View Postflc, on 13th March 2010, 09:49, said:

pana acum am facut 2 cazari la apartamente de aici cu pret cam la 80E/noapte

Imi plac ofertele lor. Oscilez intre 2 apartamente A29 - San Pietro si A41 - Terrione. Sintem 4 persoane (2 adulti si 2 copii) si stam 6 zile la sfirsitul lunii viitoare. Spre care ma indrumati sa optez.

Multumesc.

#17
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostRheea, on 8th April 2010, 12:30, said:

Imi plac ofertele lor. Oscilez intre 2 apartamente A29 - San Pietro si A41 - Terrione. Sintem 4 persoane (2 adulti si 2 copii) si stam 6 zile la sfirsitul lunii viitoare. Spre care ma indrumati sa optez.

Multumesc.

Eu as alege pentru formula 2+2 apartamentul A29. Suprafata de 35mp (fata de 25mp) si aer conditionat.

#18
Mihai I.

Mihai I.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.09.2005
Va salut,

Stie cineva un mijloc de transport ,intre gara Termini si hotel Eurostar Roma Congress ,Via Prenestina 944/c, 00155, Rome ,eu nu prea am gasit.
Va multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate