Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Amplificator TDA 7377

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
udaniel89

udaniel89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.01.2010
Nu lega ampliful la sursa calculatorului.
Poate "barai" pentru ca ai o legatura proasta la masa semnalului, inducand astfel brum in intrare.
Ai atasat un control de volum la intrarea amplificatorului? La o amplificare asa mare ar trebui :)

#38
bogdi_mas7er

bogdi_mas7er

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.12.2008
Azi am fost si am cumparat alta sursa.Amplificatorul merge mai bine decat ma asteptam.
Pe viitor m`am gandit sa ii pun in punte canalele.Am vazut aceasta schema.La ce tensiune se alimenteaza???As reusi sa fac asa ceva???

Attached Files



#39
Ctalin

Ctalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.11.2009
Salut, am facut si eu un amplificator cu TDA7377... si mi se pare ca se aude cam incet... stiu ca r trebui sa scoata undeva pe la 20-30W si mi se pare slab, am mostenit un amplificator vechi de la batranu tata ( :))  ) de 2x20W si se aude mult mai tare decat TDA7377 si ma gandesc ca nu am facut eu bine ceva... asa ca pls AJUTOOOR!
Am facut o poza ca sa ma laud si eu cu el :P

Stiu ca arata groaznic, dar nu am ce-i face... sunt din provincie si l-am facut si eu cu ce aveam pe acasa... piesa TDA7377 o am de pe un radio-cd auto care s-a dus de mult si se auzea destul de bine in masina, si din cauza asta sunt nemultumit!
Schema am pus-o in atasament , iar din schema lipseste un tranzistor de 0.47 uF pentru ca nu am gasit decat unul, iar rezistenta de 10k am inlocuit-o cu 3 rezistente legate in serie (6,8k-2.2k-1.2k) pe care le-am indentificat cu ajutorul google

Attached Files



#40
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Pai fara acel condensator de cuplaj de 0,47uF nu iti merge un canal. Probabil de aceea se aude incet. Altfel, daca integratul e bun si sursa e buna ar trebui sa scoata cat spune in data-sheet..

#41
Ctalin

Ctalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.11.2009
Un canal se aude foarte clar, dar cam incet (canalul cu condensatorul) iar celalalt canal scoate mai prost... basul baraie si se aude mai incet

#42
ionnitisor

ionnitisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.09.2013
Buna ziua. Am facut un amplificator TDA7377 conform schitei de pe net. La picior 7 stand-by i-am dat 5volti prin 10 kohmi si 10 microF la masa. La iesire am jumatate tensiune pe cei 4 pini din tensiunea de alimentare. Dar amplificarea este f mica. De abia baraie cand pun degetul pe condensator intrare. Cumva se datoreaza faptului ca semnalul de atac al integratului este digital si nu analog? Va multumesc , astept reply daca sa poate .

#43
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Pune semnal audio si vezi cum se comporta. Semnalul trebuie sa fie analogic, nu digital.

#44
ionnitisor

ionnitisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.09.2013
Am rezolvat , multumesc de ajutor Tehnics :)

#45
panaitepaul

panaitepaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 12.08.2009
Salut! Am un sistem de sunet logitech z313 cu finalul sta540 despre care am vazut ca este echivalent cu tda7377. Amplificatorul nu functioneaza si nu am reusit sa fac rost de schema sa. Am verificat alimentarile finalului si sunt OK. Nu am tensiune pe pinul de std-by si am incercat sa-i dau din alimentarea de 13V prin rezistenta de 10Kohm dar se intampla ceva ciudat: daca nu unesc rezistenta la pinul 7 pe ea am 13V daca o unesc, 0V. Nu am verificat rezistenta intre acest pin si masa si nici nu am deconectat pinul de la circuitul sau de standby. Indiferent daca montez sau nu rezistenta pentru suplimentarea circuitului de standby nu se aude nimic in boxe daca ating pinii de intrare semnal ai integratului. Banuiesc deci ca finalul este in standby sau prajit.

1) Ce sanse sunt ca circuitul integrat sa fie defect?
2) Pot face un aplificator cu tda7377 fara sa-i pun preamplificare (adica sa pun in intrarile integratului direct iesirea din computer prin condensatorii respectivi) si renuntand astfel si la controlul de volum? Ma gandesc ca as putea controla volumul din computer.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

#46
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
Deconecteaza pinul 7 din circuit si masoara-l fata de masa si daca nu-i scurt incearca sa-i dai + prin rezistenta.

#47
panaitepaul

panaitepaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 12.08.2009
Multumesc mult pentru sfatul primit si mai ales pentru rapiditatea sa. Acum functioneaza aproape foarte bine. Nu il mai pot inchide. Circuitul prin care lua el standby este facut cu smd foarte marunte la fel ca si circuitele lor si nu le pot urmari. Lui ii venea curent pentru standby printr-o rezistenta de 10 ohm dar nu din alimentare ci dintr-o unitate de comanda exterioara pentru on/off si volum. Ramane asa cum este. Pentru inchidere se va deconecta de la priza.

#48
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Salutare,
Am un mp3 player auto, marca Myria, care cu ceva timp in urma nu a mai vrut sa mearga si am rezolvat problema (citind posturile de aici), prin deconectarea pinului 7 si dat plus direct printr-o rezistenta. Acum am alta nemultumire legata de functionarea lui si am zis sa intreb aici, ca poate se gaseste o rezolvare. Problema este volumul, care chiar si pe 1 se aude prea tare. Trebuie sa dau basul si inaltele la minim cind vreau sa cinte mai incet, dar si asa se aude relativ tare. Cind am basul si inaltele date la maxim, nu se poate purta o conversatie in masina, chiar si cu volumul dat pe cifra 1. Chiar si dat pe zero, daca este oprit motorul si este liniste, se mai aude muzica.
Am ceva sanse simple sa-l fac sa cinte mai incet ?

Cam asa arata jucaria desfacuta:

Attached File  IMG_0148.JPG   330.16K   15 downloads Attached File  IMG_0157.JPG   434.78K   15 downloads
Attached File  IMG_0158.JPG   338.31K   16 downloads Attached File  IMG_0160.JPG   430.91K   16 downloads

Edited by florin71_skoda, 24 March 2017 - 23:40.


#49
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Rezistente pe intrare.
Poti sa montezi unele de valoare fixa(gasesti valoarea prin tatonare) sau chiar un potentiometru.

#50
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Din diagrama vad ca ar avea 4 intrari. Pun pe toate 4 cite una ? Cam de cit sa fie rezistenta ? Ceva pina in 5K o fi bine ?

#51
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ai nevoie de 8 rezistente.
Trebuie sa faci un divizor rezistiv pt fiecare intrare.
Incearca orice valoare intre 1-100K pana gasesti ce ti se potriveste.
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/21/Resistive_divider2.svg/220px-Resistive_divider2.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Chiar vroiam sa intreb daca nu trebuie si o rezistenta trasa la masa Posted Image
Intrebam de 5K pentru ca am prin casa mai multe modele cu valori intre 1K si 5K.  Ar mai trebui sa am si 10 buc de 18K si 10 buc de 33K.

LE
Oare nu cumva pe placa o fi existind deja un divizor dinasta si daca mai pun un R2 ma trezesc ca "micsorez" de fapt "trasul" la masa ?
Adica sa ma trezesc ca am o schema ca asta:

Attached File  Resistive_divider2.svg.png   20.41K   2 downloads

Edited by florin71_skoda, 25 March 2017 - 10:40.


#53
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Verifica traseul si vezi daca ai deja un divizor.
Daca nu ai, il faci tu.
Daca ai, adaugi in serie cate o rezistenta sau scazi valoarea celei care merge la masa.

#54
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Trebuie sa-l ma duc sa-l dau jos de pe masina si sa-l aduc in casa :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate