Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Barkas B1000 - Camioneta

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#1
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Pare interesanta ideea sa achizitionez o Barkas B1000 - Camioneta.

M-ar avantaja sa fie cu motor de Dacie ca e mai simpla de reglat si reparat.

M-ar interesa o masina din Bucuresti.

Multumesc!

Pentru cine nu stie cum arata masina, pun o poza explicativa.

Attached Files



#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Google le stie pe toate: http://www.google.ro...309f8993e431a81

#3
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Multumesc pentru link, stiu aceste oferte.

Am gasit masini de la 13  la 60 de milioane.

Daca mai aveti alte idei sau cunosteti vre-un proprietar dispus sa vanda, va rog sa scrieti aici...... :notangel: :notangel:

#4
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
:notangel: :notangel:  up.....

#5
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

 autom2, on 19th February 2010, 14:46, said:

:notangel: :notangel:  up.....


sus cu cascarabeta.....

#6
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
sus cu ea....

#7
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Am gasit o camioneta, dar nu si proprietarul.........

Mai caut.....

Attached Files



#8
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006
intotdeauna mi s-au parut haiose Barkasurile. ce vrei sa faci cu ea, dac nu sunt indiscret?

#9
DAJ

DAJ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.12.2005
Sincer, eu am avut si cu motor de Dacie si originala. Nu iti recomand cu motor de Dacie. Originalul merge mult mai bine in combinatie cu cutia originala a masinii iar cele cu motor+cutie Dacia sunt si ilegale (planetare sudate) si nici nu rezista bine. Masina in configuratia originala n-a fost rau gandita pentru vremea ei iar daca ti-e frica de reglajul platinelor cauta o aprindere electronica originala.

#10
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

 raresh3r, on 9th March 2010, 05:16, said:

intotdeauna mi s-au parut haiose Barkasurile. ce vrei sa faci cu ea, dac nu sunt indiscret?

Pentru uzul propriu. Imi place sa bricolez, sa construiesc si sper sa fac o casuta peste un an doi....

 DAJ, on 9th March 2010, 07:24, said:

Sincer, eu am avut si cu motor de Dacie si originala. Nu iti recomand cu motor de Dacie. Originalul merge mult mai bine in combinatie cu cutia originala a masinii iar cele cu motor+cutie Dacia sunt si ilegale (planetare sudate) si nici nu rezista bine. Masina in configuratia originala n-a fost rau gandita pentru vremea ei iar daca ti-e frica de reglajul platinelor cauta o aprindere electronica originala.


Multumesc de pontul cu aprinderea electronica!

Am inteles ca cele cu motor de Dacie au cutia de Barkas, cu o flansa intermediara. La motorul de BArkas nu se poate pune GPL. Sunt fan GPL!

Dvs de unde sunteti? Ati avut si camioneta?  Ce sfaturi imi puteti da pentru masina?

:notangel: :notangel: :notangel:

#11
KTA-LYNN

KTA-LYNN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 05.11.2007

 autom2, on 9th March 2010, 20:29, said:

Pentru uzul propriu. Imi place sa bricolez, sa construiesc si sper sa fac o casuta peste un an doi....




Multumesc de pontul cu aprinderea electronica!

Am inteles ca cele cu motor de Dacie au cutia de Barkas, cu o flansa intermediara. La motorul de BArkas nu se poate pune GPL. Sunt fan GPL!

Dvs de unde sunteti? Ati avut si camioneta?  Ce sfaturi imi puteti da pentru masina?

:notangel: :notangel: :notangel:
Ca posesor de Wartburg si mic mecanic de ocazie, iti dezvalui ca mi-a trecut prin mana si Barkas si Wartburg cu motor de Dacie. Singurul avantaj la motorizarea de Dacie este lipsa zgomotului specific motoarelot 2T si implicit lipsa fumului.Dezavantaje cu duimul...incepand cu "fiabilitatea" motoarelor Dacia si terminand cu proasta conlucrare intre motor si cutie viteza.(motoarele in discutie au cuplul si puterea maxima obtinute la turatii foarte diferite)
Ti-as recomanda motorizarea originala, insa te previn ca nu se mai gasesc decat piese slabe calitativ...cele bune fiind FOARTE scumpe (in DE).
Aprinderea electronica te scuteste de multe reglaje...insa nu se prea gaseste, decat la mine peste cateva luni:P
Sfatul meu,daca nu ai catusi de putin inclinatie catre mestereala, schimba-ti optiunea.

Edited by KTA-LYNN, 11 March 2010 - 18:54.


#12
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

 KTA-LYNN, on 11th March 2010, 16:48, said:

Ca posesor de Wartburg si mic mecanic de ocazie,

Multumesc de mesaj. O sa vreau ajutor. De unde sunteti? Imi ingadui o rugaminte. Cand puteti, fara sa va deranjez des, sa imi dati nr dvs de telefon sa mai va intreb una alta.

La surubait........daca surubaiesc o autospeciala de pompieri de 31 de ani, cred ca ma voi descurca si cu asta.

Multumesc mult :thumbup:

Ps. o sa am nevoie de aprinderea electronica............

#13
KTA-LYNN

KTA-LYNN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 05.11.2007

 autom2, on 11th March 2010, 19:12, said:

Multumesc de mesaj. O sa vreau ajutor. De unde sunteti? Imi ingadui o rugaminte. Cand puteti, fara sa va deranjez des, sa imi dati nr dvs de telefon sa mai va intreb una alta.

La surubait........daca surubaiesc o autospeciala de pompieri de 31 de ani, cred ca ma voi descurca si cu asta.

Multumesc mult :thumbup:

Ps. o sa am nevoie de aprinderea electronica............
Din Bucuresti. Daca vei achizitiona vreun Barkas, te rog sa-mi trimiti PM si-ti voi da numarul meu de telefon...eventual aprinderea (contra cost).
Cat despre surubaritul la autospeciala de pompieri, e mult diferita fata de o masina cu motor in doi timpi...insa daca ai veleitati de mecanic de ocazie, vei invata din mers, ca si mine dealtfel...scuza-mi lipsa de modestie.
Un lucru e sigur la masinile de provenienta IFA...chiar daca te va lasa in drum (se intampla si la case mai mari), odata ce o vei "cunoaste" o vei repara la locul faptei orice defect ar avea. Eu am schimbat un rulment din motor la 5 dimineata pe centura (Noiembrie fiind), si am plecat mai departe...

#14
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

 KTA-LYNN, on 14th March 2010, 21:39, said:

Din Bucuresti. ,.........


Multumesc mult. Bine ca pot sa ii procur o aprindere electronica. O sa va mai deranjez cu un telefon cand intru in posesia unei camionete. :notangel:

#15
schneider200

schneider200

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2007
M-ar interesa si pe mine o aprindere electronica pentru un barkas b 1000

#16
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Mai tineti minte ca v-am povestit de proprietarul indaratnic al Barkas-lui camioneta?

Dupa cateva drumuri acolo, dupa ce am vb cu vecinii ,a reusit, indirect sa dau de om.

Am vb la telefon si am mers sa il vizitez. Pot spune ca am multe de invatat de la Dansul si este absolut fermecator. Povesteste cu patima si placere despre aceste masini. Am patrecut cateva ore in compania dansului si pot spune ca am plecat un pic mai bogat spiritual decat am venit.

Din pacate nu vinde masina sau mai bine zis masinile fiindca mai are un Barkas. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

M-am impacat cu situatia si caut mai departe........

#17
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Up si , ,,Hristos a Inviat!,,

#18
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
UP!!!!

Prin Bucuresti!!! :notangel: :notangel: :notangel:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate