Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
stai_cu_minte

stai_cu_minte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.08.2009
Buna ziua,
Intentionez sa-mi fac concediul de anul acesta in Japonia, in luna aprilie. Aveti stiri, tips si/sau orice alte date necesare pentru o vacanta reusita?
Va astept opiniile,
Cu multumiri anticipate ! :peacefingers:

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Poststai_cu_minte, on 9th February 2010, 14:31, said:

Buna ziua,
Intentionez sa-mi fac concediul de anul acesta in Japonia, in luna aprilie. Aveti stiri, tips si/sau orice alte date necesare pentru o vacanta reusita?
Va astept opiniile,
Cu multumiri anticipate ! :peacefingers:
E o experienta deosebita as putea spune... exista zone arhitecturale interesante, dar cel mai fascinant este sa vezi oamenii in actiune.
Este o tara scumpa, chiar foarte scumpa pe alocuri, asa ca du-te cu un back up financiar la tine :) Depinde de cat stai... in afara de love hotels, capsule hotels si hostels, nu am gasit hoteluri mai ieftine de 100 dolari in Tokyo. Uite-te si pe blogul meu, am povesti despre Japonia inclusiv tips and tricks. Daca ai niste intrebari punctuale, pune-le, e greu de scris asa in general ca se pot scrie volume intregi :)

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
eu plec la mijlocul lui iunie si stau 3 luni... chiar am nevoie sa ma vad si cu romani pe acolo :D
nu schimbi data?

Japonie e o tara , ciudata zic eu... dar ei au pastrat traditiile (cu cateva exceptii unde au inceput sa copieze europenii).
este foarte frumos, nu rata Tokyo Tower!

#4
stai_cu_minte

stai_cu_minte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.08.2009

View PostImperator, on 9th February 2010, 14:38, said:

E o experienta deosebita as putea spune... exista zone arhitecturale interesante, dar cel mai fascinant este sa vezi oamenii in actiune.
Este o tara scumpa, chiar foarte scumpa pe alocuri, asa ca du-te cu un back up financiar la tine :) Depinde de cat stai... in afara de love hotels, capsule hotels si hostels, nu am gasit hoteluri mai ieftine de 100 dolari in Tokyo. Uite-te si pe blogul meu, am povesti despre Japonia inclusiv tips and tricks. Daca ai niste intrebari punctuale, pune-le, e greu de scris asa in general ca se pot scrie volume intregi :)
Mersi pentru "prompt reply".Merg in circuit, cu o agentie si avem asigurat transportul, hotelurile si mic dejunurile. Ruta , pe scurt ar fi Tokio - Nara - Kyoto - Osaka.
M-ar interesa cat de mari ar fi preturile la mancare (traditionala si nu fast food), bautura -suc, bere, sake si obiective turistice:muzee, temple,palate etc.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
mancarea, depinde.
am mancat intr-un restaurant de 22.000Y / persoana.
am mancat la restaurant indian (mancare foarte buna) de 900Y
fast food-uri gasesti de la 120Y
apa, 120Y/ 0,5l
bere- de la 230Y in sus
la temple in general nu se plateste. dar nu prea ai voie sa intri inuntru. si daca vrei sa intri, mergi pe langa alti japonezi. TE DESCALTI SI LASI PAPUCII IN LOCUL SPECIAL AMENAJAT! (sa nu faci cum am facut eu la o tanti :lol: )
la tokyo tower parc a fusese 2,700Y pentru tot turnul (pana in varf)

#6
stai_cu_minte

stai_cu_minte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.08.2009
[quote name='lex404' post='7781383' date='9th February 2010, 14:55']eu plec la mijlocul lui iunie si stau 3 luni... chiar am nevoie sa ma vad si cu romani pe acolo :D
nu schimbi data?

Japonie e o tara , ciudata zic eu... dar ei au pastrat traditiile (cu cateva exceptii unde au inceput sa copieze europenii).
este foarte frumos, nu rata Tokyo Tower![/quote]
Nu pot schimba data. In iunie nu mai sunt ciresi infloriti... :naughty:
Apropo's de ciresi infloriti: am gasit un site cu prognoza infloririi ciresilor pentru intreg teritoriul Japoniei.E adevarat ca e din 2009, dar astept si pentru 2010 o actualizare!


[quote name='lex404' date='9th February 2010, 15:04' post='7781457']- (msg#5)
Am citit ca un 'tip' important este sa ai ciorapii noi ... :coolspeak: !!!
Dar lasand gluma la o parte, se poate plati in euro, dolari ?? sau primesc numai yeni ?

Edited by stai_cu_minte, 09 February 2010 - 15:11.


#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Nu se plateste decat in yeni. Schimbul valutar se poate efectua la banci, dar dureaza pentru ca nimeni nu schimba valuta pe acolo si e un proces destul de lung... Am mai fost in Japonia cu niste prieteni si la fiecare schimb valutar dura cam o ora pana se scriau tone de formulare si se obtineau aprobari (oricum functionarii habar n-au cum arata euro sau dolari pentru ca nu prea vad asa ceva si trebuie sa verifice daca asa arata euro, etc). Eu am scos exclusiv bani din ATM, dar atentie nici ATM-uri unde sa folosesti carduri romanesti nu sunt pe toate gardurile - poti scoate yeni din ATM doar la posta si la sucursalele bancilor straine (cum ar fi HSBC sau Standard Chartered), care sunt destul de putine.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Imperator, cand mai mergi in Japonia?
merg cardurile romanesti la bancomatele din combini (7 eleven, lawson store si alte magazine de gen)?

#9
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009

View Poststai_cu_minte, on 9th February 2010, 15:00, said:

Mersi pentru "prompt reply".Merg in circuit, cu o agentie si avem asigurat transportul, hotelurile si mic dejunurile. Ruta , pe scurt ar fi Tokio - Nara - Kyoto - Osaka.
M-ar interesa cat de mari ar fi preturile la mancare (traditionala si nu fast food), bautura -suc, bere, sake si obiective turistice:muzee, temple,palate etc.
zi-ne si noua cat ai platit si pt cate zile.

#10
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlex404, on 9th February 2010, 20:37, said:

Imperator, cand mai mergi in Japonia?
merg cardurile romanesti la bancomatele din combini (7 eleven, lawson store si alte magazine de gen)?
Nu stiu cand mai merg in Japonia... nu foarte curand insa.
Din cate stiu eu, nu merge, dar nici nu am incercat... Am incercat pe la vreo 2 banci japoneze, mi-am zis ca din nou Lonely Planet are dreptate asa ca am localizat cea mai apropiata posta :)

#11
stai_cu_minte

stai_cu_minte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.08.2009

View Postgan2ryu, on 9th February 2010, 20:46, said:

zi-ne si noua cat ai platit si pt cate zile.
10 nopti/11 zile = 2750

ptr Imperator : ref schimb valutar, se pot schimba banii si la hoteluri?ai gasit in Romania sa schimbi? si unde?

mersi anticipat

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Poststai_cu_minte, on 10th February 2010, 10:37, said:

10 nopti/11 zile = 2750

ptr Imperator : ref schimb valutar, se pot schimba banii si la hoteluri?ai gasit in Romania sa schimbi? si unde?

mersi anticipat
Am stat in Japonia in 3 hoteluri:
La Swissotel Osaka nu se schimba, am stat intr-unul ieftin de prin Tokyo - Shinjuku (nu se schimba) si in Hilton Narita, acolo se schimba, dar nu aveam nevoie ca era ultima noapte inainte de a pleca :)
Am gasit niste yeni la BCR-ul de la Universitate, dar am schimbat cam echivalentul lui 50 euro sa fiu sigur ca am cu ce ajunge la o posta... nu sunt fan al mersului cu cash la mine, folosesc doar ATM-uri (evident, merg cu cash in tarile unde stiu ca nu am ce face cu cardul gen Coreea de Nord, Cuba, Iran sau Cambogia).

#13
stai_cu_minte

stai_cu_minte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.08.2009

View PostImperator, on 10th February 2010, 11:28, said:

Am stat in Japonia in 3 hoteluri:
La Swissotel Osaka nu se schimba, am stat intr-unul ieftin de prin Tokyo - Shinjuku (nu se schimba) si in Hilton Narita, acolo se schimba, dar nu aveam nevoie ca era ultima noapte inainte de a pleca :)
Am gasit niste yeni la BCR-ul de la Universitate, dar am schimbat cam echivalentul lui 50 euro sa fiu sigur ca am cu ce ajunge la o posta... nu sunt fan al mersului cu cash la mine, folosesc doar ATM-uri (evident, merg cu cash in tarile unde stiu ca nu am ce face cu cardul gen Coreea de Nord, Cuba, Iran sau Cambogia).
Si eu prefer sa utilizez 'plasticul', dar avand in vedere cele de mai sus, ma gandesc sa-mi iau si ceva cash la mine. Oricum, nu am inteles bine, Maestro si/sau Visa sunt acceptate in Japonia??

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Poststai_cu_minte, on 10th February 2010, 15:28, said:

Si eu prefer sa utilizez 'plasticul', dar avand in vedere cele de mai sus, ma gandesc sa-mi iau si ceva cash la mine. Oricum, nu am inteles bine, Maestro si/sau Visa sunt acceptate in Japonia??
Eu am folosit Visa Electron, Nu stiu de Maestro

#15
stai_cu_minte

stai_cu_minte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.08.2009

View PostImperator, on 9th February 2010, 14:38, said:

.... Uite-te si pe blogul meu, am povesti despre Japonia inclusiv tips and tricks. ...

care este adresa blogului tau? :w00t:

#16
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Poststai_cu_minte, on 22nd February 2010, 14:36, said:

care este adresa blogului tau? :w00t:
Mult mai usor sa verifici pe profilul lui ....

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
va astept la vara cu bratele deschise :D

pot da anumite indicatii in zina tokyo-abiko(aici stau eu).
va pot prezenta viata reala a japonezilor, intr-o familie...ceea ce nu puteti vedea nicaieri (tinand cont de faptul ca stati la hotel :D ), si alte chestii :)

#18
toteuagain

toteuagain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.03.2010

View Postlex404, on 26th February 2010, 18:25, said:

va astept la vara cu bratele deschise :D

pot da anumite indicatii in zina tokyo-abiko(aici stau eu).
va pot prezenta viata reala a japonezilor, intr-o familie...ceea ce nu puteti vedea nicaieri (tinand cont de faptul ca stati la hotel :D ), si alte chestii :)

Am vazut un reportaj despre arhitectura din Tokyo si am fost impresionat. Este adevarat ca aprox. 50% din locuinte nu au baie(doar vas wc)?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate