Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despicator lemne tip surub

- - - - -
  • Please log in to reply
492 replies to this topic

#37
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdanutlupu, on 26th February 2010, 12:29, said:

Am mai gasit un model care are si o oarecare protectie [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fjSOYArUu6w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O exista asa ceva sa o pui la priza de putere de la tractor?

#38
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postsacos, on 9th March 2010, 22:24, said:

Si eu vreau sa-mi fac o jucarie d-asta, dar nu stiu cat ar trebui sa fie inaltimea conului si diametrul bazei. am vazut filmuletele si mi-au picat ochii la chestia aia adaptata la tractor  si bate gandul sa fac unul asa
.Insa ma deranjeaza zgomotul. anul trecut am avut vreo 7 mc de pin la 60 cm in diametru. Jale.....nimeni nu voia sa le sparga, fiindca erau la 60 cm lungime. am bagat vreo 3 oameni care au rupt 4 topoare si doua cozi de baros. Nu mergeau fara pene.
  Eu as vrea sa fac un con pt masa de circular.Are un motor de 3 kv si 3000 de ture. Oare ce rulmenti ar trebui sa pun? Acum am rulmenti oscilanti (cu doua randuri de bile)cu interior de 30 mm dar nu mai stiu seria. Ar trebui rulmenti conici? Montati cum? .Ma gandesc ca daca nu duce motorul, ii fac o adaptare la ax si ii pun un cardan de la priza de putere a tractorului.Marea mea dilema este daca tin rulmentii si cum fac prinderea conului pe ax. Vreau sa scot blatul mesei si sa montez conul acolo unde se monteaza panza de circular, insa.... daca fac prinderea prin infiletare, exista mari sanse sa nu mai pot demonta conul ulterior.Daca fac prindre cu canal de pana s-ar  putea sa "joace pe filetul axului si sa-mi disruga filetul.
  Ar merge facut din fier simplu sau ar trebui calit? Nu se deformeaza cotele prin calire? E pb cu calitul ca sunt din Targoviste si n-am unde decat la fierar.
Daca ii spui fierarului din ce otel ai facut conul ... stie el cum sa-l caleasca ... si cotele nu se modifica decat foarte putin la calirea corecta.

#39
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Pai crezi ca nea caisa ala care are 4 clase stie corespondenta dintre fier si calire.am vazut cum face: incearca cu pila pe el si daca simte nu stiu cum, atunci e "nici prea-prea, nici foarte-foarte". Ca d'asta zic.
Eu cand mai faceam fieratanii, ma duceam la un atelier cu schita-n cap si il puneam pe patron sa deseneze si sa faca cotele etc.El se ocupa de tot, dar s-a prapadit saracul (Dumnezeu sa-l ierte!). F rar cand ma duceam eu dupa fierul brut, ma duceam la un depozit si le spuneam alora sa-mi taie si mie un " fi atat, la lungimea atat", in rest nu spuneam nimic. Nici ei nu ma intrebau ce compozitie trebuie.

#40
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postsacos, on 9th March 2010, 22:45, said:

Pai crezi ca nea caisa ala care are 4 clase stie corespondenta dintre fier si calire.am vazut cum face: incearca cu pila pe el si daca simte nu stiu cum, atunci e "nici prea-prea, nici foarte-foarte". Ca d'asta zic.
Eu cand mai faceam fieratanii, ma duceam la un atelier cu schita-n cap si il puneam pe patron sa deseneze si sa faca cotele etc.El se ocupa de tot, dar s-a prapadit saracul (Dumnezeu sa-l ierte!). F rar cand ma duceam eu dupa fierul brut, ma duceam la un depozit si le spuneam alora sa-mi taie si mie un " fi atat, la lungimea atat", in rest nu spuneam nimic. Nici ei nu ma intrebau ce compozitie trebuie.

Ok ...
Te duci la acel depozit si ceri OSC (otel pentru scule ... tie iti tebuie otel pentru matrite) sunt pe nspe mii de diametre si functie de ce mai are in el sau de utilizare, se caleste in apa sau ulei. Fierarul tau stia el foarte bine ce face cand dadea cu pila pe otel ... functie de utilizare calirea trebuie sa fie mai puternica sau mai slaba ... sa nu crape/sparga scula in timpul utilizarii.

#41
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Deciii, mi s-a pus rau pata pe un spargator din aista. Azi am dat cateva telefoane si am facut rost de un grup conic cu amplificare de turatie. Mareste viteza de aprox 3,5 ori. Vreau sa-l pun la tractor (priza de putere a tractorului scoate cam 250 de rot/min la relanti). Acum trebuie sa proiectez conul si nu prea imi dau seama de dimensiuni. Ce filet ar trebui? Exista un stas?Ce dimensiuni credeti ca ar trebui sa aiba conul? Otelul pentru scule se poate prelucra?

#42
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postsacos, on 10th March 2010, 21:34, said:

Deciii, mi s-a pus rau pata pe un spargator din aista. Azi am dat cateva telefoane si am facut rost de un grup conic cu amplificare de turatie. Mareste viteza de aprox 3,5 ori. Vreau sa-l pun la tractor (priza de putere a tractorului scoate cam 250 de rot/min la relanti). Acum trebuie sa proiectez conul si nu prea imi dau seama de dimensiuni. Ce filet ar trebui? Exista un stas?Ce dimensiuni credeti ca ar trebui sa aiba conul? Otelul pentru scule se poate prelucra?

OSC-ul se livreaza in stare calma ... a suferit o recoacere ... deci se poate prelucra ... pentru siguranta se mai poate aplica o recoacere de siguranta ... dar de regula se face asta doar daca e nevoie. Pentru filet eu te sfatuiesc sa apelezi la cunostintele unui strungar adevarat cu scoala ... filetele pe con nu sunt tocmai simplu de facut... arata-i poza si stie el ce si cum.

#43
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Daca o rezolvi sa-mi spui si mie!

#44
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Pai cel care imi facea mie toate draciile de fiare, a murit. Am fost la alt atelier si aia vor schita cu cote cu tot ce trebuie. Cea mai mare pb este calirea conului. In Targoviste nu exista un mic atelier pt tratari termice. Nea caisa care-mi caleste topoarele are vreo 650 si ceva de ani si face calirea cu unelte din sec 15.Deci aceasta varianta pica. Cat aproximati ca are diametrul baza conului la cele montate pe tractor, puse aici de clespet?

#45
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
8-10cm, cred

#46
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postsacos, on 10th March 2010, 21:55, said:

Nea caisa care-mi caleste topoarele are vreo 650 si ceva de ani si face calirea cu unelte din sec 15.
Tare Nea caisa asta, daca are prin atelier si sabii sigur e un Highlander ruda cu Duncan MacLeod  :lol: .
Ia vezi poate te ajuta astea [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X3Rypb1dcUE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SCYGhbxcYqI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YH5Yd-9ymtk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BjOUk3Hh-1M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

View Postsacos, on 10th March 2010, 21:55, said:

Cat aproximati ca are diametrul baza conului la cele montate pe tractor, puse aici de clespet?

nu stiu cit te poate ajuta, dar am gasit asta. sunt din usa(cred)si se monteaza pe masina, in locul rotii. sunt pentru mai multe prezoane (4-5-6-8).
succes si respect.

#48
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postsacos, on 10th March 2010, 21:55, said:

Pai cel care imi facea mie toate draciile de fiare, a murit. Am fost la alt atelier si aia vor schita cu cote cu tot ce trebuie. Cea mai mare pb este calirea conului. In Targoviste nu exista un mic atelier pt tratari termice. Nea caisa care-mi caleste topoarele are vreo 650 si ceva de ani si face calirea cu unelte din sec 15.Deci aceasta varianta pica. Cat aproximati ca are diametrul baza conului la cele montate pe tractor, puse aici de clespet?

Nu mai sta in calire ca e simplu tare de tot ... iar Matusalem va sti sa stabileasca daca e otel pentru calire in apa sau ulei dupa tipul de scantei pe care le scoate piesa pusa un pic la polizor ... e o metoda foarte utilizata si precisa. nu-ti trebuie nimic din secolul asta ca sa faci calire ... si pe la '48 tot asa se facea ca si acum. Se incalzeste piesa pana la 800-10000C ... in majoritatea situatiilor pana la incandescenta ... si se raceste brusc in baie de apa sau ulei ... asta e tot. Eventual ... dar numai pentru scule care vor fi folosite la loviri sau socuri puternice se face si o normalizare ... care e un fel de recoacere dar mai blanda... se elimina unele tensiuni din material printr-o incalzire usoara cu racire lenta. Asta impiedica scula sa produca schije sau sa se sparga.

Pentru a nu mai reveni ... aplicatia asta nu necesita tratamente termice de precizie sau greu de realizat. Surubul conic nu taie si nu loveste si nu se ciocneste cu materiale de aceeasi duritate sau pe-aproape ... are de-a face cu lemnul ... nici o problema.

Problema cea mai serioasa aici este strungarul ... el e personajul principal ... cauta un strungar bun si treaba e rezolvata. Cotele le puteti stabili de comun acord la momentul lucrarii. Pune filmuletele pe ceva sa vada omul despre ce e vorba ... nu e o treaba de inginer ... e treaba de mester.

#49
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Cred ca trebuie calit fiindca in timp se toceste
Am facut proba cu un hozsurub sambata. L-am infiletat de vreo 50 de ori in lemn si incepuse sa se toceasca. Iar holzsuruburile sunt calite. Ma gandesc ca daca fac din "fier mort" n-o sa mearga. As vrea sa-l calesc, dar mi-e teama ca daca il duc la fierar, se vor deforma cotele deoarece nu dispune de instrumende de masura a temperaturii. Luni ma duc sa vorbesc sa-mi faca un con. Am vb sa-mi faca cineva o schema cu cote, filet etc

#50
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Dar conuri din acelea, nu se gasesc prin Romanica? Cat poate sa coste?

#51
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
eu as vrea un ax cu con si fulie, dar n-am gasit

#52
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postsacos, on 11th March 2010, 22:12, said:

eu as vrea un ax cu con si fulie, dar n-am gasit
Fa conul independent de ax ... asa poti monta conuri diferite pe aceeasi masina.

#53
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pai nu vezi ca nu poate, ca a murit mesterul!

#54
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008
MI-A SCRIS TIPUL DIN "SLOVACHIA" SI SPUNE DE GENUL:
EU AM INTREBAT: "hello. i'm from romania, and i'm interested of your products. please send a price list(english)and if is posible to send to romania the product. thank you"
EL RASPUNDE: "Hi,I can send to Romania. Price:60mm-47?, 70mm-55?, 80mm-63?, 90mm-72?, 100mm-81?, 110mm-89?, 120------107?, 130------116?, 140------125?, 150------138?."
deci daca e cineva interesat , v-a trimit adresa de mail, sau o luati de pe site-ul lui
respect si succes.

Edited by clespet, 12 March 2010 - 13:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate