Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

problema sunet 5.1 pe windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
mary78

mary78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.05.2009
salutare,

am instalat si eu windows 7 .toate bune si frumoase pana am ajuns la sunet ,realtek on bord ,si aici am problema cea mare :nu se aud 2 boxe mai exact sateliti ''rear'' ,am facut tot felul de setari si degeaba nu vrea .ce este ciudat este ca am bagat un programel ptr. Winamp si merg toate boxele dat la filme in windows media player nu merge deloc cum trebuie se aude sunetul ciudat,infundat,scalcit.
am cautat pe forum dar nu prea am gasit ceva care sa ma ajute si cineva mi-a zis sa intreb pe aria hardware poate cineva poate sa ma ajute ,poate mai este ceva ce nu am facut eu sau poate vreo setare ascunsa? nici nu mai stiu ce sa fac.as lua o placa de sunet dar nu stiu sigur daca merge si nu vreau sa dau bani degeaba.
daca cineva are tot 5.1 pe win7 si i merg toate boxele la realtek on bord il rog sa imi spuna si mie babeste tot ce a facut sa stiu si eu ce tre sa fac sa mearga la filme 5.1
va rog spuneti-mi cineva ceva poate pot sa rezolv.

multumesc mult.

configuratia este bunicica si nu cred ca este de acolo ceva:
gigabyte ma770t-ud3p pci-e2 amd
amd phenom II x3   720 la 2.8ghz
video gigabyte 9600 gt 1gb ddr3 256 bit
hard western 1t
4 gb ram

#2
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007
si eu am avut aceasta problema... am gasit pe forum 2 rezolvari
1. bifezi casuta speaker fill din realtek sound manager, dar eu nu am asa ceva, deci nu a mers...
2.click dreapta pe iconita speaker din taskbar/playback devices/speakers/properties/dolby/ si bifezi dolby prologic II
L.E. Am inteles ca oricum, chiar si cu aceasta solutie boxele rear nu se aud cum ar trebui, dar decat deloc...

Attached Files


Edited by gigi_4476, 08 February 2010 - 19:39.


#3
mary78

mary78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.05.2009

View Postgigi_4476, on 8th February 2010, 19:37, said:

si eu am avut aceasta problema... am gasit pe forum 2 rezolvari
1. bifezi casuta speaker fill din realtek sound manager, dar eu nu am asa ceva, deci nu a mers...
2.click dreapta pe iconita speaker din taskbar/playback devices/speakers/properties/dolby/ si bifezi dolby prologic II
L.E. Am inteles ca oricum, chiar si cu aceasta solutie boxele rear nu se aud cum ar trebui, dar decat deloc...


problema este ca eu nu am dolby dar am speaker fill si este bifat

Attached Files


Edited by mary78, 08 February 2010 - 19:46.


#4
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007
instaleaza si tu ultimele drivere de la realtek(dupa ce in prealabil le-ai dezinstalat pe cele vechi)
ai asa in hd audio manager?

Attached Files

  • Attached File  hy.jpg   130.86K   186 downloads

Edited by gigi_4476, 08 February 2010 - 19:57.


#5
mary78

mary78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.05.2009

View Postgigi_4476, on 8th February 2010, 19:52, said:

instaleaza si tu ultimele drivere de la realtek(dupa ce in prealabil le-ai dezinstalat pe cele vechi)


am facut si asta.

#6
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005
Cea mai buna solutie la problemele voastre ar fi Sound blaster Audigy SE. Eu am un logitech x-530 5.1(desi 2 sateliti nu ii folosesc din lipsa de spatiu), placa de sunet face diferenta.

#7
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007
baga 7.1 la boxe, ca vad ca si la mine daca comut pe 5.1 nu se mai aud boxele rear...

View Postbillyboy, on 8th February 2010, 19:57, said:

Cea mai buna solutie la problemele voastre ar fi Sound blaster Audigy SE. Eu am un logitech x-530 5.1(desi 2 sateliti nu ii folosesc din lipsa de spatiu), placa de sunet face diferenta.
am si asa ceva, dar e trasa pe dreapta...
daca folosesc xp, se aude excelent, dar in win7 driverele de la creative sunt de kk, iar cu cele modate subwooferul gajaie

#8
mary78

mary78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.05.2009

View Postgigi_4476, on 8th February 2010, 19:52, said:

instaleaza si tu ultimele drivere de la realtek(dupa ce in prealabil le-ai dezinstalat pe cele vechi)
ai asa in hd audio manager?

da am, dar chiar daca setez pe 7.1 tot asa merge

Attached Files



#9
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007
mai incearca asa : click dreapta pe sound/configure/7.1(sau5.1, poti face si test sa vezi daca functioneaza toate boxele), next...
mai mult de atat nu stiu ce sa-ti zic, daca nici asa nu merge...

Attached Files



#10
mary78

mary78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.05.2009

View Postgigi_4476, on 8th February 2010, 20:45, said:

mai incearca asa : click dreapta pe sound/configure/7.1(sau5.1, poti face si test sa vezi daca functioneaza toate boxele), next...
mai mult de atat nu stiu ce sa-ti zic, daca nici asa nu merge...


am facut si asta si la test se aud toate dar la film doar 4 din 6

in orice caz mersi de sugestii dar cred ca pana la urma o sa astept sa iasa drivere pentru creativ si imi iau o placa de sunet.

#11
valmax27

valmax27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2008
am avut aceeasi problema..cred ca multi o au. nu am gasit eu solutia dar o prezint. la mine a mers si se aud toate boxele la fel. am logitech x530 cu 3 jack-uri pentru a fi conectate la calculator. si 6 iesiri pe placa de baza pentru sunet.deci nu e cu trei si nu stiu daca merge pentru 3.
dubluclick pe iconita realtek hd manager si in partea dreapta sus apar mufele de la calculator....ANALOG...BACK PANEL...LA MINE 3 SUNT MAI ..COLORATE SI TREI NU PENTRU CA NU AM CONECTATE DECAT ..3 DE LA LOGITECH. pozitionand mousele deasupra primei mufe ne arata ce canal de sunet e atribuit acelei mufe...rear front centersubwofer...pe cea care ne arata rear dam click dreapta  .... connector retasking si bifam tot front.ar trebui sa mearga! la mine merge si emuleaza daca se spune asa. se aude un fel de stereo...cam cum facea XP-ul! nu sunt probleme nici la filme cu sunet 5.1 pentru ca trebuie sa stim ca un mp3 nu o sa se auda cinci plus unu cu adevarat...niciodata!
dar macar ce facea XP-ul..
sper sa fi fost de ajutor!

#12
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
E nenorocire mare cu sunetul in Windows 7. Pur si simplu nu ma asteptam sa fie asa de complicat sa ai sunet 5.1 intr-un OS asa de matur cum se vrea W7.
Problema mea e urmatoarea :
Placa de sunet Creative Audigy SE 7.1 si sistem Genius SW-HF 5000 (5.1). Sub Windows XP SP2 si SP3 totul merge brici.
Sub Windows 7 nu vrea nici in ruptul capului 5.1. Faza e driverul recunoaste bine boxele (sunetul de test se aude corect in fiecare boxa), dar nici un player audio\video nu vrea sa imi redea 5.1. Cu orice player as asculta muzica, sunetul se aude doar in satelitii de fata.
Cat de greu poate fi in anul 2010 sa ai sunet 5.1 :cursing: .

#13
catalin20007

catalin20007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2012
deci sa inteleg ca pana la urma nu putem avea sunet 5.1 pe win 7 orice am incerca sa instalam

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ba poti avea,unele setari mai fac figuri totusi.
P.S:Bine ai venit pe forum,dar verifica data viitoare data postarii,topicul e din 2010.

#15
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Nici eu nu observasem că îi din 2010  :lol:

Edited by freekidro, 02 February 2012 - 09:55.


#16
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,004
  • Înscris: 23.01.2010
stiu ca e vechi postul...

a rezolvat cineva aceasta problema?

eu am placa audio Realtek 7.1,sistem Logitech Z5500 5.1 si se aude ca naiba,asta pe Windows 7 64 bit...adica satelitii din spate se aud incet si distorsionat

am cautat pe net dar nu am gasit nici o rezolvare,toate setarile sunt facute cum trebuie,mufele sunt introduse unde trebuie,driverul este ultimul etc

#17
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Vezi poate o rezolvi din setările de sunet.

Attached Files

  • Attached File  S1.png   254.21K   35 downloads
  • Attached File  S2.png   256.31K   32 downloads
  • Attached File  S3.png   261.23K   28 downloads


#18
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,004
  • Înscris: 23.01.2010

View PostMos_Ilie, on 22 iunie 2014 - 16:40, said:

Salut,

Vezi poate o rezolvi din setările de sunet.

tocmai am explicat ca totul este setat cum trebuie....se aud satelitii din spate dar se aud incet si aiurea adica nu este clar

culmea ca la test totul se aude perfect

am incercat cu Winamp la muzica si PotPlayer(care stie multe) la filme insa rezultatul este acelasi,nu stiu ce naiba sa mai fac,am ditamai sistemul dar sunetul se aude ca naiba....tare imi este ca daca schimb placa de sunet tot la fel o sa faca dupa cate am mai auzit,cica totul este din cauza lui Windows 7.....parca din cate imi amintesc cand foloseam XP totul se auzea cum trebuie

oare trebuie instalat vreun codec anume sau cum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate