Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

De ce le place unora sa se umilea...

Recomandare hidrofor

Montare balustrada exterioara
 cea mai potrivita banca pentru ce...

La multi ani @liviu_np!

Opel Insignia sau Renault Talisman

Parintii si cariera copiilor - ca...
 Stand up sau autoironie, concetat...

Antene gsm Medgidia

Criza alimentara, criza apei, cri...

achizitie auto nou de la dealer
 Contor trifazic/pompa de caldura

Prima masina - 0 experienta la vo...

e-distributie Muntenia s-a "m...

Livrare Hyundai i30 2022 cu DCT

Insula Krk

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

agp626

agp626

Member

• Grup: Members
Va salut,
Am fost o saptamana la Krk.
Concediul a fost planificat acum cateva luni, pe Booking, la pensiunea Mario B&B, cu 58 e pe noapte.
Am beneficiat de o camera cu pat matrimonial, baie, nu foarte mari, balcon foarte mare (3x4 m.), AC, parcare in curtea pensiunii, curatenie facuta zilnic, mic dejun inclus indestulator. Peniunea avea  si restaurant.
Am ales cu grija cazarea sa fie relativ aproape de plaje si de centrul orasului, cam 200 m, si sa nu fie pante exagerate de urcat. Astfel, recomand ca la alegerea cazarilor sa dati atentie pantelor si distantelor reale pe drum dintre locul de cazare si obiective, cu tot cu curbele de urcare pe dealuri si pante, nu distantelor in linie dreapta.
Drumul a fost din Arad, 780 km, 8 ore si ceva, cu multe opriri, 10 e vigneta Ungaria, 28 euro taxe autostrada  in Croatia si 5 e taxa de pod pe insula Krk, platita doar la dus ( se pot plati cu kn, e, sau card).
Cursul oficial a fost 7,4 e/kn dar in statiune se platea 7,2 e/kn.
Vreme a fost perfecta la mijloc de iunie, cam 28 grade si 22 grade in apa.
Statiune are multe locuri de plaja, cu pietris la intrare in apa si apoi nisip. Obligatoriu trebuie papuci de plaja.
Plajele sunt si publice si din drept la hoteluri sau beach-baruri, curatenie impecabila, dusuri si toalete ( cu fisa de 1 kn), cabine de schimb, instalatie de acces in apa pentru persoane cu dizabilitati. Putine zone de sezlonguri cu plata, majoritar zone de plaja la patura.
Am vizitat si statiunile vecine de pe insula: Vrbnik, Baska, si Punat.
Parcarile costa cam 5 kn pe ora.
Turistii majoritari germani, austrieci, putini din alte tari vestice, n-am vazut romani, bulgari sau sarbi.
Peste tot ordine desvarsita, lume civilizata, relaxata, amabila, n-am vazut oameni beti, cersetori, nici politie.
Orasul KRK are o zona veche cu strazi inguste, o cetate, ( se mai numeste micul Dubrovnic), port turistic faleza, zone pietonale, bazar, aleei pe langa mare, sunt multe zone de plimbari, trebuie si un pic de conditie fizica datorita pantelor care trebuie urcate, peste tot restaurante, terase, magazine.
Preturile la restaurante si terase sunt maricele, cam de la 8 e paste sau pizza, 10-12  e un  fel de baza obisnuit ( porc, pui), 12 – 15 e si mai mult peste, fructe de mare sau mancaruri traditionale croate, la care mai adaugi si o bere la 3 e.
In Krk am gasit 3 supermarketuri (Plodina, Konzum si Lidl), de acolo am cumparat meniuri tip fast food ieftine.
In concluzie, un concediu deosebit, peste Grecia la calitate si preturi (mai putin la plaje bineinteles).
O zi buna va doresc.

Attached Files

Edited by agp626, 17 June 2017 - 18:48.

Deenman

Deenman

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salut, dupa 3 ani la rand de Grecia (am stat in Buc) anul asta mergem in Croatia.  De ce Croatia? pentru ca acu stam in Vienna si e mai aproape, iar singura varianta de transport pe care o agreem este masina. Din Vienna in Croatia faci 5 ore, lux, majoritar autostrada. Am ales insula KRK si ne indreptam spre o cazare in Baska, deoarece preferam zonele mai pitoresti, neaglomerate, cu piesaje si trasee/poteci, iar plajele dorim sa le descoperim treptat (vom merge in fiecare zi cu masina 1-2 ore pt noi plaje).

Singurele plaje care ne plac sunt cele neamenajate, facem snorkeling.

Daca aveti alte recomandari, sugestii, le asteptam cu drag. Mersi si ma pun pe citit topicurile despre Croatia, in care nu am fost niciodata.

anonima1

anonima1

Senior Member

• Grup: Senior Members
Care sunt preturile actuale la tunel,restaurante,magazine?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate