Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Insula Krk

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Va salut,
Am fost o saptamana la Krk.
Concediul a fost planificat acum cateva luni, pe Booking, la pensiunea Mario B&B, cu 58 e pe noapte.
Am beneficiat de o camera cu pat matrimonial, baie, nu foarte mari, balcon foarte mare (3x4 m.), AC, parcare in curtea pensiunii, curatenie facuta zilnic, mic dejun inclus indestulator. Peniunea avea  si restaurant.
Am ales cu grija cazarea sa fie relativ aproape de plaje si de centrul orasului, cam 200 m, si sa nu fie pante exagerate de urcat. Astfel, recomand ca la alegerea cazarilor sa dati atentie pantelor si distantelor reale pe drum dintre locul de cazare si obiective, cu tot cu curbele de urcare pe dealuri si pante, nu distantelor in linie dreapta.
Drumul a fost din Arad, 780 km, 8 ore si ceva, cu multe opriri, 10 e vigneta Ungaria, 28 euro taxe autostrada  in Croatia si 5 e taxa de pod pe insula Krk, platita doar la dus ( se pot plati cu kn, e, sau card).
Cursul oficial a fost 7,4 e/kn dar in statiune se platea 7,2 e/kn.
Vreme a fost perfecta la mijloc de iunie, cam 28 grade si 22 grade in apa.
Statiune are multe locuri de plaja, cu pietris la intrare in apa si apoi nisip. Obligatoriu trebuie papuci de plaja.
Plajele sunt si publice si din drept la hoteluri sau beach-baruri, curatenie impecabila, dusuri si toalete ( cu fisa de 1 kn), cabine de schimb, instalatie de acces in apa pentru persoane cu dizabilitati. Putine zone de sezlonguri cu plata, majoritar zone de plaja la patura.
Am vizitat si statiunile vecine de pe insula: Vrbnik, Baska, si Punat.
Parcarile costa cam 5 kn pe ora.
Turistii majoritari germani, austrieci, putini din alte tari vestice, n-am vazut romani, bulgari sau sarbi.
Peste tot ordine desvarsita, lume civilizata, relaxata, amabila, n-am vazut oameni beti, cersetori, nici politie.
Orasul KRK are o zona veche cu strazi inguste, o cetate, ( se mai numeste micul Dubrovnic), port turistic faleza, zone pietonale, bazar, aleei pe langa mare, sunt multe zone de plimbari, trebuie si un pic de conditie fizica datorita pantelor care trebuie urcate, peste tot restaurante, terase, magazine.
Preturile la restaurante si terase sunt maricele, cam de la 8 e paste sau pizza, 10-12  e un  fel de baza obisnuit ( porc, pui), 12 – 15 e si mai mult peste, fructe de mare sau mancaruri traditionale croate, la care mai adaugi si o bere la 3 e.
In Krk am gasit 3 supermarketuri (Plodina, Konzum si Lidl), de acolo am cumparat meniuri tip fast food ieftine.
In concluzie, un concediu deosebit, peste Grecia la calitate si preturi (mai putin la plaje bineinteles).
O zi buna va doresc.

Attached Files


Edited by agp626, 17 June 2017 - 18:48.


#38
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Salut, dupa 3 ani la rand de Grecia (am stat in Buc) anul asta mergem in Croatia.  De ce Croatia? pentru ca acu stam in Vienna si e mai aproape, iar singura varianta de transport pe care o agreem este masina. Din Vienna in Croatia faci 5 ore, lux, majoritar autostrada. Am ales insula KRK si ne indreptam spre o cazare in Baska, deoarece preferam zonele mai pitoresti, neaglomerate, cu piesaje si trasee/poteci, iar plajele dorim sa le descoperim treptat (vom merge in fiecare zi cu masina 1-2 ore pt noi plaje).

Singurele plaje care ne plac sunt cele neamenajate, facem snorkeling.


Daca aveti alte recomandari, sugestii, le asteptam cu drag. Mersi si ma pun pe citit topicurile despre Croatia, in care nu am fost niciodata.

#39
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Care sunt preturile actuale la tunel,restaurante,magazine?

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Eu n-am avut de platit taxa de pod in Krk, e suspendata cel putin momentan (inteleg ca din 2020 incoace).

Daca te referi la vreun tunel de trecere din Austria spre Slovenia, la Karawanks am platit 7.6 euro (veneam de la Bled spre Austria, dar ai destule alternative, am vrut sa-l ocolesc dar pana la urma am fost curios sa vad care e treaba si m-am oprit un pic si la Worthersee).

Preturile in Baska (care pare sa aiba cea mai "generoasa" plaja) nu sunt mici, restaurantele sunt cam la pret de Viena (12-20 euro un fel principal pui/porc, vreo 20-25 de euro ceva cu peste, bauturi soft pe la 4 euro), sezlonguri am gasit intre 150 si 200 de kuna (20-26 de euro) pentru 2 sezlonguri si o umbrela (sfarsit de iunie). Apa suficient de calda, vreo 23 de grade. Pe ansamblu cu pietre, dar erau si niste zone partial cu nisip pe plaja mare.

Cazarea a fost destul de scumpa si ea, 150 de euro pe noapte fara mic dejun (dar pt 3 persoane, adica un pat dublu si o canapea), dar hai sa zicem ca era ceva mai premium, deschisa luna trecuta, cu dotari moderne, cu super view de pe balcon si la 5 metri de mare, deci macar 50-60 de euro extra au fost pentru locatie si faptul ca era nou totul si peste nivelul de hotel de 4 stele tipic. Pe Booking era si mai scumpa, dar am luat-o direct de la proprietar. Cam asta era view-ul din balcon:

Attached File  KrkBaska.jpg   259.15K   16 downloads

In rest, Krk are o infrastructura foarte buna rutiera, e bine intretinuta si curatenia, am vizitat si Krk si Vrbnik si sunt faine si ele si ofera panorame faine, etc. Pe ansamblu isi merita banii Krk-ul din punctul nostru de vedere, chiar daca fata de Grecia pre-pandemica unde am fost ultimele dati inainte de pandemie pare scumpa (stiu insa ca si Grecia e acum semnificativ mai scumpa, de fapt avem o rezervare mai spre toamna si nu mai par mici preturile nici in Grecia). Se dadeau multi si cu SUP-ul pentru ca apa e destul de linistita in zona. La 15 metri de cazare veneau constant niste cormorani si stateau pe stanci dupa ce prindeau pesti (mai jos pun o poza facuta cu telefonul la zoom 5x din balcon, asta ca sa va faceti o idee cat de aproape erau) ...

Attached File  BaskaCormorani.jpg   544.79K   16 downloads

Am iesit intr-o dimineata cu drona pe la 6:30 si m-am plimbat un pic pe deasupra golfului din Baska, iar la Vrbnik am ajuns intr-o dupa-amiaza destul de tarziu, am filmat si acolo un pic desi nu era cea mai buna ora (deja era umbra peste o buna parte din deal si peste golf). Am facut o editare rapida cu editorul standard din Windows 10, asa ca nu e cum as dori, poate o sa mai lucrez la editare si coloana sonora cu un soft mai profi. Am tot vrut sa fac un canal unde sa pun clipuri filmate cu drona, in special la prima ora a diminetii (atunci e cel mai fain ca e liniste si putina lume), asa ca a fost un motiv bun sa incep cu clipul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cnjnETN4WOM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Drona e una de asta mica, de pana in 250 de grame, DJI Mini 2, deci una nu prea avansata, dar fiind prima am zis ca e suficienta pentru inceput, pana invat sa o filmez cum trebuie cu ea (mi-am dat seama doar pe final de concediu ca era un pic de-calibrat gimbalul si filma un pic stramb)

#41
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postutopium, on 13 iulie 2022 - 20:44, said:

Preturile in Baska (care pare sa aiba cea mai "generoasa" plaja) nu sunt mici, restaurantele sunt cam la pret de Viena (12-20 euro un fel principal pui/porc, vreo 20-25 de euro ceva cu peste, bauturi soft pe la 4 euro), sezlonguri am gasit intre 150 si 200 de kuna (20-26 de euro) pentru 2 sezlonguri si o umbrela (sfarsit de iunie).

Cum e cu dusul si cu wc-ul pe plaja? Sunt cu plata ambele? Dar parcarea?

#42
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Camelia, mie Baska nu mi-a prea placut, mi s-a parut prea mare, aglomerata si comerciala plaja. Noi am stat aproape de Krk town si ne-am facut veacul prin golfuletele din zona (plaja Jert) si la Punat. Jert are ditamai padurea de pini in spatele ei unde poti sta la umbra iar la Punat mai sunt copacei care dau umbra chiar pe plaja.

Edited by mdt, 27 July 2022 - 12:32.


#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcamelia19, on 26 iulie 2022 - 08:20, said:

Cum e cu dusul si cu wc-ul pe plaja? Sunt cu plata ambele? Dar parcarea?
Nu stiu, nu le-am folosit. Noi stam maxim 2 ore la plaja ... dus facem in camera, de wc nu am avut nevoie, parcare pe plaja nu a fost cazul pentru ca aveam cazarea la malul marii si la 200 de metri de plaja principala.

View Postmdt, on 27 iulie 2022 - 12:30, said:

Camelia, mie Baska nu mi-a prea placut, mi s-a parut prea mare, aglomerata si comerciala plaja. Noi am stat aproape de Krk town si ne-am facut veacul prin golfuletele din zona (plaja Jert) si la Punat. Jert are ditamai padurea de pini in spatele ei unde poti sta la umbra iar la Punat mai sunt copacei care dau umbra chiar pe plaja.
Da, cam pentru asta e renumita Baska, pentru plaja mare si din ce inteleg cea mai populara de pe insula ... pentru cei care vor plaje salbatice sau mai mici, se gasesc multe alte solutii. Noi vrem plaje aproape de cazare si cu umbra/umbrele/etc. Prin golfulete mergem doar in "vizita", nu sa facem baie ...

#44
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
In KRK, plajele Oprna Bay si  Sveti Marak sunt accesibile?! sa nu fie doar beton..

#45
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Eu am petrecut o vacanta pe Krk dar pe aceste plaje nu am fost. Din ce vad in poze pe Google Maps par cu nisip/pietris marunt, deci Ok.

Edited by mdt, 08 August 2022 - 14:44.


#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Nici eu nu am fost ... dupa ce vad pe Google Oprna Bay pare faina ...

#47
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Pe site urî beach Croația, le am descoperit și eu.Acum o sa  incerc sa le descoperi și fizic...Așa par ok..

#48
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
La nota 4.7 pe Google ma astept sa fie o plaja faina ... de obicei ce e peste 4.5 sunt chiar ok.

#49
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
La Castelul Frankopan a fost cineva?!Mi se pare interesant..O idee pentru cei care sunt acolo sau vor venii..

#50
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Pai e in orasul Krk. Nu mai stiu daca se si intra inauntru.

#51
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Poate e deschis..https://www.kastel-krk.com/hr/

Peştera Biserujka e open?!

Edited by danaantoaneta, 10 August 2022 - 21:19.


#52
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
http://www.spilja-bi...serujka_hr.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate