Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Valencia

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#19
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 atudix, on 16th February 2010, 18:05, said:

nniki am citit ca ai fost la alhambra. poti sa dai ceva detalii?

ma bate gandu in perioada de vizita la valencia sa inchiriez o masina si sa merg la alhambra (300km) si poate la madrid (350km).

alte idei sunt binevenite.
Da, am fost in vara la Alhambra. Nu am trecut Atlanticul, in Asia am fost doar in Singapore, in Europa am vazut cate ceva, dar senzatie precum cea de la Alhambra nu am mai trait. Exceptional!
Si orasul Granada e frumos si interesant, chiar daca nu am apucat decat 3-4 ore sa-l bat pe jos. Iti recomand sa-ti faci rezervare pe net cu macar 2 luni inainte ca sa fii sigur ca prinzi ore convenabile de vizitat Palatul Nasrid. Nu am retinut cand vizitezi Valencia, dar daca e in iulie-august trebuie sa te pregatesti pentru calduri in jur de 40 grade in miezul zilei. Cu siguranta faci vreo 4 ore pe ruta Valencia-Granada, asa ca ai nevoie sa pleci dimineata devreme la drum. Eu am vizitat Alhambra la pas vioi, fara a rata nimic, cam in 4 ore. Mi-as fi dorit sa mai zabovesc prin gradini inca o ora si sa contemplu mai atent, dar imi propusesem sa bag un ochi si prin oras. Destul de bine organizata parcarea. Mergi cat poti de aproape de intrare ca nu e pret diferit. Intrarea cu voucherul a durat 3 minute pentru ca aveau porti speciale de intrare pentru rezervari. Sa-ti iei cu tine cardul cu care ai paltit rezervarea pe net pt ca il introduce intr-un aparat si iti emite biletele automat.
Oricum, daca discutam doar de o zi pentru vizitarea Alhambrei, va fi un maraton obositor, in conditiile a 8 ore numai pe drum.
Daca ai posibilitatea, iti recomand sa te cazezi 3-4 nopti in Granada, de unde poti vizita Malaga si Cordoba la distante de 2 ore. In ambele orase iti ajunge cate o zi sa "ataci" obiectivele must see. Adica Fortareata Alcazar,Castelul Gibralfaro, gradina La Conception sau arena de corida in Malaga. Catedrala Mezquita, podul roman si cartierul evreiesc la Juderia in Cordoba.
Daca tot esti in Valencia, am auzit ca si Alicante e un oresel dragut si cochet.
Deocamdata atat. :)

#20
atudix

atudix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.12.2008

 nniki, on 16th February 2010, 21:52, said:

Da, am fost in vara la Alhambra. Nu am trecut Atlanticul, in Asia am fost doar in Singapore, in Europa am vazut cate ceva, dar senzatie precum cea de la Alhambra nu am mai trait. Exceptional!
Si orasul Granada e frumos si interesant, chiar daca nu am apucat decat 3-4 ore sa-l bat pe jos. Iti recomand sa-ti faci rezervare pe net cu macar 2 luni inainte ca sa fii sigur ca prinzi ore convenabile de vizitat Palatul Nasrid. Nu am retinut cand vizitezi Valencia, dar daca e in iulie-august trebuie sa te pregatesti pentru calduri in jur de 40 grade in miezul zilei. Cu siguranta faci vreo 4 ore pe ruta Valencia-Granada, asa ca ai nevoie sa pleci dimineata devreme la drum. Eu am vizitat Alhambra la pas vioi, fara a rata nimic, cam in 4 ore. Mi-as fi dorit sa mai zabovesc prin gradini inca o ora si sa contemplu mai atent, dar imi propusesem sa bag un ochi si prin oras. Destul de bine organizata parcarea. Mergi cat poti de aproape de intrare ca nu e pret diferit. Intrarea cu voucherul a durat 3 minute pentru ca aveau porti speciale de intrare pentru rezervari. Sa-ti iei cu tine cardul cu care ai paltit rezervarea pe net pt ca il introduce intr-un aparat si iti emite biletele automat.
Oricum, daca discutam doar de o zi pentru vizitarea Alhambrei, va fi un maraton obositor, in conditiile a 8 ore numai pe drum.
Daca ai posibilitatea, iti recomand sa te cazezi 3-4 nopti in Granada, de unde poti vizita Malaga si Cordoba la distante de 2 ore. In ambele orase iti ajunge cate o zi sa "ataci" obiectivele must see. Adica Fortareata Alcazar,Castelul Gibralfaro, gradina La Conception sau arena de corida in Malaga. Catedrala Mezquita, podul roman si cartierul evreiesc la Juderia in Cordoba.
Daca tot esti in Valencia, am auzit ca si Alicante e un oresel dragut si cochet.
Deocamdata atat. :)

trebuie sa recunosc ca am gresit locatia Alhambra. se pare ca este un oras numit Alhambra la 300km in vest de valencia, iar pe google earth apar aceleasi poze ca in granada-alhambra. deci nu sunt singuul care a afacut confuzia.

granada e la 530km de valencia. destul de mult. poti sa imi spui unde te-ai cazat in granada? am 10 zile si s-ar putea 3-4 sa le petrec in zona granada-malaga.  



 sixtineus, on 13th February 2010, 14:50, said:

Pentru plaja in Valencia ai ...

sixtineus multam de info. incercam sa gasesc pe google earth in zona respectiva un golf/plaja cu apa limpede (gen croatia/grecia). ai gasit ceva de genul asta pe costa de valencia (azahar, alicante sau malaga)?

#21
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 atudix, on 18th February 2010, 11:36, said:

trebuie sa recunosc ca am gresit locatia Alhambra. se pare ca este un oras numit Alhambra la 300km in vest de valencia, iar pe google earth apar aceleasi poze ca in granada-alhambra. deci nu sunt singuul care a afacut confuzia.

granada e la 530km de valencia. destul de mult. poti sa imi spui unde te-ai cazat in granada? am 10 zile si s-ar putea 3-4 sa le petrec in zona granada-malaga.  

Eu m-am cazat in zona malaga, in statiunea Torremolinos(7km de Malaga) si de acolo am mers(cate o zi) in Malaga, Granada si Cordoba. Nerezonabil sa mergi de la valencia la Alhambra, prin urmare iti recomand(ai destule zile al dispozitie) sa te cazezi 3-4 nopti la Granada si de acolo poti vizita si Malaga si Cordoba, la distante de circa 2 ore.





sixtineus multam de info. incercam sa gasesc pe google earth in zona respectiva un golf/plaja cu apa limpede (gen croatia/grecia). ai gasit ceva de genul asta pe costa de valencia (azahar, alicante sau malaga)?


#22
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Intervin in discutia dintre dumneavoastra. Discutie de altfel publica.

Noi am dormit in cartierul Albayzin (sau Albaicin), cartierul maur din Granada, asezat fata in fata cu dealul pe care este Alhambra (pe malul celalalt al raului Darro).

Cam asa se vedea Alhambra din preajma locuintei noastre temporare: Attached File  G2.jpg   82.26K   217 downloads

Edited by o_dor, 18 February 2010 - 13:05.


#23
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Avem si noi planificata pentru la vara o minivacanta de 4 nopti la Valencia. In total 3 zile intregi, + 2 zile scurtate de drum.
Planul pentru alea 3 zile ar fi urmatorul: ziua 1 Orasul stiintelor , ziua 2 orasul vechi, iar in ziua 3, o excursie prin zona.
Intrebarea ar fi: ce recomandati pentru excursia din ziua 3?
Dupa ce m-am uitat prin pozele voastre de aici si din "totul despre spania", ma gandeam ca ar fi interesanta o excursie la Peniscola (pare interesanta cetatea, si mai are si plaja localitatea :D ), insa nu am gasit curse pana acolo nici la Alsa, nici la Renfe. Pana la Albufera am vazut ca are curse autobuzul turistic, dar pana acum nu am gasit poze interesante de pe acolo.
Merita o excursie la Benidorm, pentru altceva decat parcurile de distractie? Ce alte locatii din regiune recomandati?

Daca aveti alte sugestii referitor la cum as putea sa organizez activitatile in astea 3 zile, nu ezitati sa scrieti ;)
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#24
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 claud20012, on 19th March 2010, 13:14, said:

Avem si noi planificata pentru la vara o minivacanta de 4 nopti la Valencia. In total 3 zile intregi, + 2 zile scurtate de drum.
Planul pentru alea 3 zile ar fi urmatorul: ziua 1 Orasul stiintelor , ziua 2 orasul vechi, iar in ziua 3, o excursie prin zona.
Intrebarea ar fi: ce recomandati pentru excursia din ziua 3?
Dupa ce m-am uitat prin pozele voastre de aici si din "totul despre spania", ma gandeam ca ar fi interesanta o excursie la Peniscola (pare interesanta cetatea, si mai are si plaja localitatea :D ), insa nu am gasit curse pana acolo nici la Alsa, nici la Renfe. Pana la Albufera am vazut ca are curse autobuzul turistic, dar pana acum nu am gasit poze interesante de pe acolo.
Merita o excursie la Benidorm, pentru altceva decat parcurile de distractie? Ce alte locatii din regiune recomandati?

Daca aveti alte sugestii referitor la cum as putea sa organizez activitatile in astea 3 zile, nu ezitati sa scrieti ;)
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Orasul Stiintelor e cam greu sa il faci intr-o singura zi daca vrei sa te duci si la Oceanograf (nu rata spectacolul cu delfini), la Muzeul Stiintelor si la Imax (recomand Documentarul Mistery of the Nile). Mie mi-a luat o zi si jumatate ca sa vad tot pe indelete. Iti recomand si Bioparcul in aceeasi zi cu orasul vechi.
Benidorm-ul e renumit pentru zgarie nori, plaja si parcuri de distractii (Terra Mitica si Terra Natura); daca nu te incanta nimic din astea nu merita sa te duci. Peniscola nu mi s-a parut ceva extraordinar.

#25
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 claud20012, on 19th March 2010, 13:14, said:

Dupa ce m-am uitat prin pozele voastre de aici si din "totul despre spania", ma gandeam ca ar fi interesanta o excursie la Peniscola (pare interesanta cetatea, si mai are si plaja localitatea :D ), insa nu am gasit curse pana acolo nici la Alsa, nici la Renfe.
La Peniscola poti ajunge astfel:tren pana la Benicarlo,de unde sunt autobuze pt Peniscola(statia e cam la 100m de gara,daca imi mai aduc bine aminte...)Sunt 10-15 km.
Castelul e foarte bine pastrat,merita vazut.Iar privelistea de sus e superba.Am pus mai demult niste poze la "Peisajul zilei".

 claud20012, on 19th March 2010, 13:14, said:

Planul pentru alea 3 zile ar fi urmatorul: ziua 1 Orasul stiintelor
Cam putin doar o zi.Doar Oceanograficul iti ia lejer jumatate de zi(sau cel putin,asa a fost in cazul meu...).

 claud20012, on 19th March 2010, 13:14, said:

Ce alte locatii din regiune recomandati?
Ai mai putea vizita Oropesa del Mar(sau Orpesa,cum apare pe site-ul Renfe).

Edited by zuv, 19 March 2010 - 20:16.


#26
sixtineus

sixtineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.05.2008

 claud20012, on 19th March 2010, 13:14, said:

Avem si noi planificata pentru la vara o minivacanta de 4 nopti la Valencia. In total 3 zile intregi, + 2 zile scurtate de drum.
Planul pentru alea 3 zile ar fi urmatorul: ziua 1 Orasul stiintelor , ziua 2 orasul vechi, iar in ziua 3, o excursie prin zona.
Intrebarea ar fi: ce recomandati pentru excursia din ziua 3?
Dupa ce m-am uitat prin pozele voastre de aici si din "totul despre spania", ma gandeam ca ar fi interesanta o excursie la Peniscola (pare interesanta cetatea, si mai are si plaja localitatea :D ), insa nu am gasit curse pana acolo nici la Alsa, nici la Renfe. Pana la Albufera am vazut ca are curse autobuzul turistic, dar pana acum nu am gasit poze interesante de pe acolo.
Merita o excursie la Benidorm, pentru altceva decat parcurile de distractie? Ce alte locatii din regiune recomandati?

Daca aveti alte sugestii referitor la cum as putea sa organizez activitatile in astea 3 zile, nu ezitati sa scrieti ;)
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!


Ca sa vizitezi Orasul Artelor si Stiintei din Valencia, ti-ar trebui cam 2 zile si nu rata spectacolul de la Delfinariu din cadrul Oceanografului.

De vizitat prin oras, Plaza de Toros cu arena pentru corida si langa Estacio del Nord - Gara de Nord - monument istoric, Gulliver in Parcul Turia, este in drum spre Orasul Artelor si Stiintei, ficusii din gradina Glorieta de langa Plaza Puerta de la Mar si asa cum ai spus tot centrul vechi al orasului pe care chiar ti-l recomand. Daca esti pasionat de fotbal din orasul vechi iti recomand sa treci pe " malul " celalalt al Parcului Turia prin Plaza Puerta de la Mar pe Puente Calatrava - i se mai spune Passarella de l'Exposicio - treci impresionantul bulevard Alameda mergi inainte cam 50 metri si la prima intersectie faci dreapta si se vede stadionul Mestalla. Se poate vizita si vezi ca in spatele stadionului este si magazinul echipei de fotbal. De altfel te rog frumos, daca vrei sa citesti si sa vezi poze in topicul " Totul despre Spania " vezi la pag. 34 si 46.

Parcul Albufera - http://www.albufera.com/ - il recomand si merita vazut.

Despre alte locatii din apropiere de Valencia, vezi ce am scris si in acest topic la pag. 1 dar mai pot mentiona la vest de Valencia, Manises cu a sa ceramica, Bunol, Chiva, la sud Gandia, Xativa, Alzira, Cullera, la nord Sagunto, Castellon de la Plana, Villareal...depinde ce vrei sa faci, sa vezi sau ce-ti doresti de fapt pentru ca sa stii ca ai ce vedea si te distra.

Nu rata plantatiile de portocali si manadarini si de asemenea mierea din floare de portocal - miel de azahar.

Poti folosi Renfe cu foarte mare incredere si de asemenea autobuzele locale. Legat de orarul autobuzelor locale mai asteapta un pic pana se va afisa orarul pentru sezonul estival.

Alte intrebari...cu cea mai mare placere.

Distractie placuta si alegere usoara !

#27
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
Am o rugaminte pentru cei care stiu mai multe despre Valencia... intentionam sa stam in oras 2 zile...stiu ca e putin,dar  in timpul pe care-l avem ,am dori sa vizitam cateva obiective...rugamintea mea este daca poate cineva sa-mi recomande pentru cele doua zile cateva din  locurile pe care nu trebuie sa le ratez sub nici o forma ...multumesc anticipat!

#28
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 carmen68, on 21st March 2010, 21:30, said:

Am o rugaminte pentru cei care stiu mai multe despre Valencia... intentionam sa stam in oras 2 zile...stiu ca e putin,dar  in timpul pe care-l avem ,am dori sa vizitam cateva obiective...rugamintea mea este daca poate cineva sa-mi recomande pentru cele doua zile cateva din  locurile pe care nu trebuie sa le ratez sub nici o forma ...multumesc anticipat!
S-a tot scris...
Ai citit postul lui Sixtineus,anterior postului tau?!Raspunsul e acolo.

#29
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008

 zuv, on 22nd March 2010, 09:57, said:

S-a tot scris...
Ai citit postul lui Sixtineus,anterior postului tau?!Raspunsul e acolo.
Sigur ca am citit....doar ca timpul nu-mi permite sa aprofundez un anumit obiectiv cum ar fi celebrul oras al artelor si stiintei..sigur,vom ajunge si acolo... ideea ,pentru care am intrebat de un obiectiv ce nu trebuie sub nici o forma ratat ,a fost pentru a putea alege  mai usor din aprecierile celor care au fost acolo...pentru ca ,analizand ghidurile turistice,obiectivele nici intr-o saptamana nu am reusi sa le vizitam...

#30
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 carmen68, on 22nd March 2010, 15:48, said:

Sigur ca am citit....doar ca timpul nu-mi permite sa aprofundez un anumit obiectiv cum ar fi celebrul oras al artelor si stiintei..sigur,vom ajunge si acolo... ideea ,pentru care am intrebat de un obiectiv ce nu trebuie sub nici o forma ratat ,a fost pentru a putea alege  mai usor din aprecierile celor care au fost acolo...pentru ca ,analizand ghidurile turistice,obiectivele nici intr-o saptamana nu am reusi sa le vizitam...
Uita-te aici ,poate te ajuta sa iei o hotarare.
In locul tau,n-as rata Orasul Stiintelor si Artelor,macar pentru arhitectura.Pentru mine,a fost pricipalul punct de atractie.

#31
laurdan

laurdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.05.2007
Eu cel putin sunt indragostit de acest oras.....este adevarat am fratele care este stabilit acolo si am mai fost prin zona dar, recomaqnd tuturor celor care pot merge sa se duca acolo.........pe plaja malvarosa sa vezi apusul soarelui este super.
Daca cineva doreste amanunte legate de ce...cum...unde...in ce fel ....aveti pm si va raspund cu placere.......poate ma mai luati si pe mine cu voi pentru ca o data pe an nu este suficient

#32
alleszya

alleszya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.09.2009
Am vazut destul de putin persoane care au fost in valencia,  nu se compara cu Barcelona sau Madrid, insa orasul stiintelor merita toti banii, si ma refer si la arhitectura, design, precum si destinatia lui.

Attached Files



#33
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
O zona superba, putin cunoscuta de langa valencia (cam 100 km spre Alicante) - Cumbre del Sol si orasele din apropiere - Denia, Altea, Calpe, Moraira. Cazarea in vila cu piscina din imagini a fost 600ron/camera/1 saptamana de Paste. Vila are 3 camere...imaginile cred ca spun totul!

Attached Files



#34
zuluf

zuluf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare tuturor plimbăreților! Mi-am planificat și eu o vacanță vara asta și aterizez și prin Valencia câteva zile. Aș avea o întrebare adresată celor care au vizitat parcul Albufera ... nu am înțeles exact cum s-ar putea ajunge acolo, înțeleg că ar fi un autobuz, dar de unde se ia, cât costă sau cât de departe este parcul nu mi-am dat seama.

Nu m-am descurcat nici cu site-ul www.albufera.com, pare mai mult un blog, nu găsesc detalii despre cum se ajunge acolo, probabil nici cunoștințele mele limitate de limbă spaniolă nu mă ajută...Dacă m-ați putea ajuta și cu ceva detalii despre cum ne-am putea petrece timpul pe-acolo și ce ar fi de vizitat, ar fi excelent!

Mulțumesc anticipat!

#35
mikyo23

mikyo23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.07.2008
T Irina spune-mi te rog cum ai gasit sa inchiriezi acolo?Pare superb,vreau sa merg la vara sa stau o luna in regiunea Valencia,am mai fost si imi place mult.

#36
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 mikyo23, on 5th May 2010, 00:41, said:

T Irina spune-mi te rog cum ai gasit sa inchiriezi acolo?Pare superb,vreau sa merg la vara sa stau o luna in regiunea Valencia,am mai fost si imi place mult.

Mikyo, chiar este superba zona. Eu am vazut cea mai mare parte din Spania si aici mi-a placut cel mai mult. Intra pe holidaylettings sau holidayrentals si ai sa gasesti sute de oferte (nu exagerez). Vila de mai sus e ocupata pana prin septembrie, se numeste Vila Ladera si o gasesti pe holidaylettings. Vara sunt mai scumpe decar acum, e normal, dar gasesti apartamente ami convenabil. Sa stai o luna de regula renteaza in extrasezon, cand preturile devin modice! Scrii la proprietar completand datele pe site si primesti raspuns. Noi anul trecut am inchiriat asa in Germania, am scris la 5-6 si am ales ce a fost mai convenabil. Proprietarii sunt foarte seriosi si amabil, vei avea o surpriza placuta!
Vacanta placuta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate